Jakarta

Co dělat v Jakartě

Jakarta možná nenabízí takové množství památek a vyžití, na jaké jsme zvyklí z Evropy, přesto byste si zde měli být schopni najít to své.

Architektura a památky

Holdujete-li klasickým památkám a zajímavé architektuře, zcela jistě vás zaujme staré město Kota Tua, které je jako jedno z mála míst v Jakartě vhodné ke krásným pěším procházkám.

Další oblastí, kterou je potřeba navštívit, je pak okolí národního monumentu zvaného Monas, na jehož vrcholu se můžete podívat na Jakartu a užít si pohled na ni z více než stometrové výšky. V okolí Monasu pak naleznete celou řadu zajímavých a důležitých administrativních a vládních budov, ještě důležitější jsou pro místní 2 náboženské stavby, které klidně mohou stát nedaleko od sebe – mešita Istiqlal a neogotická římsko-katolická jakartská katedrála. Nedaleko se pak nachází další náboženská stavba – protestantský Immanuelův kostel, který je jedním z nejstarších v Indonésii. Budete-li po tom všem mít dost architektonických staveb a klasických památek, podívejte se do starého přístavu Sunda Kelapa, kde máte šanci využít nabídku některého z místních rybářů a vydat se na projížďku přístavem ve staré dřevěné loďce.

Tour vyhlídkovým autobusem

Jakarta jako jedno z mála měst na světě nabízí projížďky vyhlídkovými autobusy pro turisty zcela zdarma. Takzvané „mpok siti“ vyhlídkové jízdy fungují na čtyřech trasách: moderní (červená linka), historické (zelená linka), umělecké a kulinářské (modrá linka) a mrakodrapové (žlutá linka). Nejedná se o nejspolehlivější autobusy s pevným jízdním řádem, nicméně jsou zdarma, takže je lepší nedívat se darovanému koni příliš na zuby. Mapu s vyznačenými zastávkami jednotlivých spojů naleznete zde.

Kultura

Zajímá-li vás zejména bohatá indonéská kultura, vyrazte do kulturně-rekreačního parku Taman Mini Indonesia Indah, kde uvidíte ukázky více než 200 různých indonéských kultur. Kromě miniatur znázorňujících architekturu typickou pro každou z indonéských provincií zde najdete také akvária, voliéry, tematická muzea, vodní park a mnoho dalšího.

Kulinářská Jakarta

Zřejmě nejpřívětivější ze všech tváří tohoto města je kulinářská Jakarta. Najdete zde restaurace a stánky servírující jídlo z nejrůznějších částí Indonésie. Satay kambing (kousky skopového na špízu obvykle v místní omáčce zvané kecap) nebo satay ayam (kousky kuřecího na špízu v arašídové omáčce) zcela jistě potěší masožravce, za vyzkoušení stojí i nasi goreng (smažená rýže se zeleninou, mořskými plody či masem, s vaječnou omeletou a typickými indonéskými krekry) či polévky sop iga sapi (typická indonéská hovězí polévka se zeleninou) a soto betawi (vývar z kokosového mléka s hovězími vnitřnostmi). Krekry, které dostanete zejména k pálivému jídlu, se nazývají krupuk.

Různé oblasti Indonésie se vyznačují různými kulinářskými specialitami, téměř všechny najdete pod jednou střechou v Jakartě, kde nezřídka uvidíte restauraci servírující jídlo z provincie Aceh hned vedle balijské restaurace. Hoďte obavy z místního jídla za hlavu a vydejte se poznávat kulinářskou Jakartu, bude to stát za to!

Noční život

Budete-li mít večer přebytek energie a zasteskne-li se vám po evropském hospodsko-barovém nočním životě, vyrazte do části zvané Kemang. Kemang je velice oblíbeným místem místní komunity expatů, kteří se zde rádi setkávají nad vychlazeným pivem. Přes den zde najdete příjemné kavárny servírující skvělé snídaně a zákusky, teprve večer začíná Kemang žít v opravdu vysokém tempu. Najdete zde mnoho klubů, barů a také oblíbenou irskou hospodu Murphy’s, kde vám i během ramadánu načepují pivo či cider, jen s tím rozdílem, že během svatého měsíce putuje alkoholický drink do hrnečku namísto sklenice.

Preferujete-li spíše noční kluby, i vy si zde přijdete na své, vězte ale, že dress code se v jakartských klubech dodržuje poměrně pečlivě. Kraťasy a havajská košile v případě mužů a boty bez podpatků a ležérní oblečení v případě žen vám v mnoha lepších klubech přivodí leda tak zdvižené obočí vyhazovače, ale velmi pravděpodobně ne vstup do klubu.

Výlety mimo město

Začne-li vám Jakarta připadat příliš rušná a tamní vzduch špinavý, vyrazte mimo město! Skvělým místem pro jednodenní výlet je Bogor, který je technicky vzato součástí metropolitního regionu Jakarta, nicméně nabízí podstatně více klidu, čistší vzduch a hlavně překrásnou botanickou zahradu. Ta zaujímá úctyhodných 87 hektarů, na nichž naleznete nejrůznější rostliny, jezera, řeky, zahradu s orchidejemi a zejména pak prezidentský palác, který k prostorám botanické zahrady přiléhá a v jehož objektu naleznete fotogenické povalující se a pasoucí se jeleny.

Další možností pro kratší výlet mimo město jsou pak ostrovy přiléhající k Jakartě. Nazývají se Kepulauan Seribu (Thousand Islands, tedy Tisíc ostrovů), a ačkoli jich tisíc dohromady rozhodně nenapočítáte, nabídnou vám plážové útočiště jen nedaleko od města. Vzhledem ke kvalitě vody je ovšem doporučováno sáhnout spíše po vzdálenějších ostrovech, což může být např. Pulau Putri či Pulau Macan. Dostanete se sem buď levnější dřevěnou lodí z přístavu Muara Angke, nebo rychlou lodí z Marina Ancol Bay. V závislosti na typu zvolené dopravy a vzdálenosti daného ostrova může cesta trvat mezi 1–4 hodinami, proto je v případě jednodenního výletu lepší vyrazit brzy ráno a připlatit si za rychlou loď.

Chystáš se do Jakarty?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Kateřina S.
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.