Průvodce státem
Írán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity v Íránu

Hory 

Touchal – nachází se hned nad Teheránem, vede sem i lanovka.

Damavand – nejvyšší hora v Íránu, v sezóně hojně navštěvovaná. Pohoří Alborz (kde se nacházejí i obě zmíněné hory) je rozsáhlé, relativně dobře dostupné pohoří na severu země.

Demavend

Moře

Potápění a šnorchlování se soustřeďuje na ostrovy Qeshm a Kish a možná i další místa v Perském zálivu. Kish je pro Íránce vysněné prázdninové letovisko. Raději jeďte na Qeshm (pozorování delfínů, želv, mangrovy). Při koupání samozřejmě platí všechna omezení, která se týkají povinného oblečení žen. Plavky připadají v úvahu na speciálních plážích pro ženy, jež jsou oddělené od zbytku. Takových není ovšem mnoho (spíš naopak).

Lyžování

Několik středisek v pohoří Albroz, hlavně v okolí Teheránu a Tabrízu. Sezóna trvá od listopadu do konce března. Vleky jsou docela levné, vybavení je možno půjčit, ubytování zde je dražší než vy zbytku země.

Zábavní parky

Každé větší město má nějaké místo nebo několik mist, kam se jezdí s rodinou a přáteli na pikniky. Bývá to rozsáhlejší park s různými atrakcemi a v létě s životem do pozdních nočních hodin.

Tajemstvím opředená Perská říše

Stát nacházející se v jihozápadní Asii, ostrov relativní stability a bezpečí v jinak turbulentním a konflikty zmítaném regionu. Na severu sousedí s Tureckem, Arménií, Azerbajdžánem a Turkeminstánem. Na východě jsou jeho sousedy Afghánistán a Pákistán. Výčet sousedících států pak uzavírá v současnosti nejrozvrácenější země region – Irák.

Írán má na severu přístup ke Kaspickému moři a na jihu pak k zálivu Perskému (dle arabských států Arabskému), jež je součástí Indického oceánu. Jedná se o poměrně rozsáhlý a velmi hornatý, převážně ve vysoké nadmořské výšce položený stát, s výraznými horskými celky (Elbroz na severu, Zagros na jihozápadě a Íránská vysočina v centrální části), a tudíž i odlišným podnebím v jednotlivých regionech.

I dnes částečně opředený tajemstvími, pro mnohé těžko pochopitelný, mnoha médii západního světa prezentovaný většinou nikoli v dobrém světle, takový je z pohledu neobeznámeného Evropana dnešní Írán. Díky svému jadernému programu, a tudíž určité mezinárodní politické a ekonomické izolaci, je Írán jen v porovnání s tradičními evropskými destinacemi turismem jen málo dotčen.

Přitom se jedná o zemi neuvěřitelně pestrou. A to z mnoha a mnoha různých pohledů. Vzpomeňme jen na neuveřitelnou pestrost krajiny – už zdejší pouště se svými mnoha podobami a datlovými oázami desítky kilometrů vzdálenými od nejbližších měst, se všudypřítomnými, mnohdy bizarními vyprahlými horskými celky okolo nebo dokonce nejvyšší, stále zasněžený kužel Damávand.

V ostrém kontrastu je pak se svými rýžovými poli a čajovými plantážemi svěže zelený pobřežní pás Kaspického moře nebo lesy na severozápadě, při hranici s Tureckem. Extrémními teplotami a vlhkostí pak zaskočí Středoevropana realita letního Perského zálivu. Celé území obývá nemálo různých národností hovořícími svými jazyky pyšnícími se svoji kulturou i náboženstvím. Množství zachovalých památek mnohdy i světového významu pak doplňuje takovou nabídku, ze které by si žádný cestovatel jen těžko nevybral něco pro sebe.

Průvodce pro tebe napsal Petr Svoboda
Víza
Vízum za 70 €
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu s platným pasem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
Vyjet můžeš i v zimě, naopak v létě jsou teploty až nesnesitelné.
Více o počasí
Letenky od
7 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 57 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu