Írán
Írán

Co vidět a navštívit v Íránu

11 míst co vidět v Íránu

Esfahán
Esfahán

Jindy též psaný jako "Isfahan". Navšitvtě náměstí Nakš-e džahan, bazar, mešity, paláce, v noci jsou nádherně nasvícené mosty přes řeku. Okolí města je také jakousi zelenou oázou uprostřed vyprahlých hor.  Do Esfahánu se dostanete nejlevněji velice frekventovaným autobusovým spojením z Teheránu, létají sem však u mezinárodní letecké spoje z Turecka.

Zobrazit místo
Teherán
Teherán

Muzea, Azadi Tower (věž svobody, Milad Tower (vysílač), mauzoleum Ajatoláha Chomejního, bazar, „Bome“ Tehran – střecha Teheránu (výhled na město, lanovka na Tochal. Hlavní město Íránu možná mnohé překvapí svou kosmopolitností, jedná se o skutečně moderní velkoměsto se vším všudy.

Zobrazit místo
Ostrov Qešm
Ostrov Qešm

Pozorování delfínů, želv, mangrovy, pestré skalní útvary, jeskyně. Na ostrov Qešm (též Gheshm, Quesh nebo Qeshm) se dá dostat frekventovaným leteckým spojením z Teheránu.

Zobrazit místo
Nasir al Mulk
Shiraz

Navštivte zahrady Eram a další, Vakil bazar (a další), hrobka Hafeze nebo jednu z nejvýznamnějších mešit celého Íránu – Násir al-Mulk.

Zobrazit místo
Persepolis
Persepolis

Jedno z nejvýznamnějších historických míst celého Íránu. Persepolis bývalo správní centrum celé Perské říše, nyní můžete navštívit rozlehlé ruiny a muzeum. Výchozím bodem pro cesty do Persepolis bude město Shiraz vzdálené asi 60 km.

Zobrazit místo
Mashhad
Mashhad

Mashhad je druhým největším městem Íránu a výchozím bodem pro překročení hranice do Turkmenistánu. K nejvýznaněnší památce patří hrobka Imáma Rézy. Mashhad je jedním z center šíitského islámu, i přesto, že se jedná o velkoměsto se vším všude, je zde znát výrazně konzervativnější styl života než například v kosmoplitním Teheránu. Město je také centrem výroby proslulých perských koberců.

Zobrazit místo
Dašt e-Kavír
Dašt e-Kavír

Poušť, oázy, karavanseráje, vysychající solné jezero (Darjoč-e Namak).   

Zobrazit místo
Dašt e-Lut
Dašt e-Lut

Pouštní oblast zapsaná na seznam UNESCO především díky svým neuvěřitelným skalním útvarům. Jedná se o 25. největší poušť na světě a jeden z nejteplejších a nejsušších míst vůbec.

Zobrazit místo
Yazd
Yazd

Unikátní architektura hliněných domů, bazar, centrum zarathuštrismu – náboženství předislámské éry (zoroastrismus),mešity, badgiry (věže či komíny sloužící k ochlazování domů), kanáty (tunely přivádějící samospádem vodu z hor). 

Zobrazit místo
Rýžová pole v Íránu
Rasht

Okolo města Rasht na severu Íránu najdete rýžové pole, čajové plantáže, delta řeky – hnízdiště ptactva

Zobrazit místo
Shahroud
Shahroud

„Mlžné hory“, ostré rozhraní pouště a zelených hor topících se v mracích, sedm pramenů s různě zbarvenou vodou, vodopády (v okolí města).

Zobrazit místo

Chystáš se do Íránu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 28. 09. 2022