11 míst, která doporučujeme v Íránu navštívit

Esfahán

Esfahán

Jindy též psaný jako "Isfahan". Navšitvtě náměstí Nakš-e džahan, bazar, mešity, paláce, v noci jsou nádherně nasvícené mosty přes řeku. Okolí města je také jakousi zelenou oázou uprostřed vyprahlých hor.  Do Esfahánu se dostanete nejlevněji velice frekventovaným autobusovým spojením z Teheránu, létají sem však u mezinárodní letecké spoje z Turecka.

Zobrazit popis
Teherán

Teherán

Muzea, Azadi Tower (věž svobody, Milad Tower (vysílač), mauzoleum Ajatoláha Chomejního, bazar, „Bome“ Tehran – střecha Teheránu (výhled na město, lanovka na Tochal. Hlavní město Íránu možná mnohé překvapí svou kosmopolitností, jedná se o skutečně moderní velkoměsto se vším všudy.

Zobrazit popis
Ostrov Qešm

Ostrov Qešm

Pozorování delfínů, želv, mangrovy, pestré skalní útvary, jeskyně. Na ostrov Qešm (též Gheshm, Quesh nebo Qeshm) se dá dostat frekventovaným leteckým spojením z Teheránu.

Zobrazit popis
Nasir al Mulk

Shiraz

Navštivte zahrady Eram a další, Vakil bazar (a další), hrobka Hafeze nebo jednu z nejvýznamnějších mešit celého Íránu – Násir al-Mulk.

Zobrazit popis
Persepolis

Persepolis

Jedno z nejvýznamnějších historických míst celého Íránu. Persepolis bývalo správní centrum celé Perské říše, nyní můžete navštívit rozlehlé ruiny a muzeum. Výchozím bodem pro cesty do Persepolis bude město Shiraz vzdálené asi 60 km.

Zobrazit popis
Mashhad

Mashhad

Mashhad je druhým největším městem Íránu a výchozím bodem pro překročení hranice do Turkmenistánu. K nejvýznaněnší památce patří hrobka Imáma Rézy. Mashhad je jedním z center šíitského islámu, i přesto, že se jedná o velkoměsto se vším všude, je zde znát výrazně konzervativnější styl života než například v kosmoplitním Teheránu. Město je také centrem výroby proslulých perských koberců.

Zobrazit popis
Dašt e-Kavír

Dašt e-Kavír

Poušť, oázy, karavanseráje, vysychající solné jezero (Darjoč-e Namak).   

Zobrazit popis
Dašt e-Lut

Dašt e-Lut

Pouštní oblast zapsaná na seznam UNESCO především díky svým neuvěřitelným skalním útvarům. Jedná se o 25. největší poušť na světě a jeden z nejteplejších a nejsušších míst vůbec.

Zobrazit popis
Yazd

Yazd

Unikátní architektura hliněných domů, bazar, centrum zarathuštrismu – náboženství předislámské éry (zoroastrismus),mešity, badgiry (věže či komíny sloužící k ochlazování domů), kanáty (tunely přivádějící samospádem vodu z hor). 

Zobrazit popis
Rýžová pole v Íránu

Rasht

Okolo města Rasht na severu Íránu najdete rýžové pole, čajové plantáže, delta řeky – hnízdiště ptactva

Zobrazit popis
Shahroud

Shahroud

„Mlžné hory“, ostré rozhraní pouště a zelených hor topících se v mracích, sedm pramenů s různě zbarvenou vodou, vodopády (v okolí města).

Zobrazit popis
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu