Průvodce státem
Írán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Íránu

Zdraví

Do Íránu není jakékoli očkování nutné. Pozor na velmi vysoké letní teploty a s nimi spojené riziko úpalu či úžehu. Obecně se nedoporučuje pití vody z veřejného vodovodu. My ji z vodovodu pili tak jako místní, a to téměř všude. Ovšem mimo oblasti Perského zálivu.

Kriminalita

Írán patří mezi velmi bezpečné země. Jedním z důvodů mohou být i velmi vysoké tresty. V těch nejvíce turisticky exponovaných lokalitách a městských centrech je třeba hlídat si osobní věci. Subjektivně můžeme prohlásit, že neexistuje mnoho zemí, kde by se cestovatel cítil tak bezpečně. Při dodržení základních (např. v Česku běžných) bezpečnostních opatřeních je riziko problémů opravdu minimální. 

Tak jako v jiných zemích, ani zde se velmi nedoporučuje účast na protestních shromážděních. Lépe je se okamžitě vzdálit a nefotit a nenatáčet nic na video. Pozor na kritiku vlády a systému obecně, buďte velmi opatrní. Za náboženskou nebo politickou propagaci hrozí přísné tresty. Nedá se odhadnout, zda by v závažnějších případech následoval exemplární trest nebo shovívavost vůči západnímu turistovi. 

Za rizikové regiony jsou považovány ty bezprostředně při hranicích s Afghánistánem a Pákistánem. Do těchto regionů se nedoporučuje jezdit. 

Riziko katastrof

Celá oblast je velmi seismicky aktivní a každoročně jsou zaznamenány větší či menší otřesy, mnohdy s oběťmi na životech. Poslední extrémně ničivé zemětřesení (2003) téměř srovnalo se zemí město Bam a o život připravilo bezmála 30.000 lidí.

Oblékání a chování na veřejnosti

Všechny ženy a dívky (od určitého věku, cca 12 let) pohybující se po území státu musí být zahaleny. Takže než vstoupíte na Íránskou půdu, třeba z letadla, je nutné tento předpis dodržet. V praxi to znamená šátek zakrývající vlasy, obličej být zakrytý nemusí.

Postupem let Íránky nechávají odhalenou větší a větší část hlavy, ale šátek mají všechny. Bez výjimky. Dále je nutné zakrýt ruce, nohy po kotníky, nosit spíše volnější a rozhodně nepřiléhavé oblečení. Žádné výstřihy. Pro mnohé z žen a dívek přijíždějících do země to bude jedna z nejnáročnějších příprav před cestou.

Muži nosí košile, trika, možno nosit i krátký rukáv. Kalhoty ovšem musí být dlouhé, kraťasy nejsou přípustné. Je jasné, že dámy to budou mít nesrovnatelně náročnější (zvláště v horkých letních dnech) a uvázat správně šátek tak, aby držel na místě, také není žádná legrace.

Na veřejnosti je nutné se zdržet projevů jakýchkoli intimností mezi osobami opačného pohlaví, kam patří samozřejmě polibky (i na přivítanou nebo při loučení), podání nebo držení se za ruku. Naopak často uvidíte muže (někdy i ženy), jak se vedou za ruce. Jedná se o projev přátelství.

Projevy homosexuality jsou zakázané a hrozí za ně velmi přísné tresty (i trest smrti). Obecně se doporučuje střídmé chování, respekt a úcta k místním, ale takové základní pravidla uplatňujeme, ať už cestujeme kamkoli.

Důležité kontakty

Telefonní čísla

  • Policie – 110
  • Ambulance – 125
  • Hasiči – 115

Ambasáda v Teheránu:

  • Embassy of the Czech Republic
  • No. 36, Nastaran Alley, Bostan St.
  • North Pasdaran Ave, Upper Farmaniyeh Crossroads
  • Tehran
  • +98 21 26118851-4
  • teheran@embassy.mzv.cz

Tajemstvím opředená Perská říše

Stát nacházející se v jihozápadní Asii, ostrov relativní stability a bezpečí v jinak turbulentním a konflikty zmítaném regionu. Na severu sousedí s Tureckem, Arménií, Azerbajdžánem a Turkeminstánem. Na východě jsou jeho sousedy Afghánistán a Pákistán. Výčet sousedících států pak uzavírá v současnosti nejrozvrácenější země region – Irák.

Írán má na severu přístup ke Kaspickému moři a na jihu pak k zálivu Perskému (dle arabských států Arabskému), jež je součástí Indického oceánu. Jedná se o poměrně rozsáhlý a velmi hornatý, převážně ve vysoké nadmořské výšce položený stát, s výraznými horskými celky (Elbroz na severu, Zagros na jihozápadě a Íránská vysočina v centrální části), a tudíž i odlišným podnebím v jednotlivých regionech.

I dnes částečně opředený tajemstvími, pro mnohé těžko pochopitelný, mnoha médii západního světa prezentovaný většinou nikoli v dobrém světle, takový je z pohledu neobeznámeného Evropana dnešní Írán. Díky svému jadernému programu, a tudíž určité mezinárodní politické a ekonomické izolaci, je Írán jen v porovnání s tradičními evropskými destinacemi turismem jen málo dotčen.

Přitom se jedná o zemi neuvěřitelně pestrou. A to z mnoha a mnoha různých pohledů. Vzpomeňme jen na neuveřitelnou pestrost krajiny – už zdejší pouště se svými mnoha podobami a datlovými oázami desítky kilometrů vzdálenými od nejbližších měst, se všudypřítomnými, mnohdy bizarními vyprahlými horskými celky okolo nebo dokonce nejvyšší, stále zasněžený kužel Damávand.

V ostrém kontrastu je pak se svými rýžovými poli a čajovými plantážemi svěže zelený pobřežní pás Kaspického moře nebo lesy na severozápadě, při hranici s Tureckem. Extrémními teplotami a vlhkostí pak zaskočí Středoevropana realita letního Perského zálivu. Celé území obývá nemálo různých národností hovořícími svými jazyky pyšnícími se svoji kulturou i náboženstvím. Množství zachovalých památek mnohdy i světového významu pak doplňuje takovou nabídku, ze které by si žádný cestovatel jen těžko nevybral něco pro sebe.

Průvodce pro tebe napsal Petr Svoboda
Víza
Vízum za 70 €
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu s platným pasem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
Vyjet můžeš i v zimě, naopak v létě jsou teploty až nesnesitelné.
Více o počasí
Letenky od
7 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 57 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu