Írán
Írán

Bezpečnost v Íránu

Zdraví

Do Íránu není jakékoli očkování nutné. Pozor na velmi vysoké letní teploty a s nimi spojené riziko úpalu či úžehu. Obecně se nedoporučuje pití vody z veřejného vodovodu. My ji z vodovodu pili tak jako místní, a to téměř všude. Ovšem mimo oblasti Perského zálivu.

Kriminalita

Írán patří mezi velmi bezpečné země. Jedním z důvodů mohou být i velmi vysoké tresty. V těch nejvíce turisticky exponovaných lokalitách a městských centrech je třeba hlídat si osobní věci. Subjektivně můžeme prohlásit, že neexistuje mnoho zemí, kde by se cestovatel cítil tak bezpečně. Při dodržení základních (např. v Česku běžných) bezpečnostních opatřeních je riziko problémů opravdu minimální. 

Tak jako v jiných zemích, ani zde se velmi nedoporučuje účast na protestních shromážděních. Lépe je se okamžitě vzdálit a nefotit a nenatáčet nic na video. Pozor na kritiku vlády a systému obecně, buďte velmi opatrní. Za náboženskou nebo politickou propagaci hrozí přísné tresty. Nedá se odhadnout, zda by v závažnějších případech následoval exemplární trest nebo shovívavost vůči západnímu turistovi. 

Za rizikové regiony jsou považovány ty bezprostředně při hranicích s Afghánistánem a Pákistánem. Do těchto regionů se nedoporučuje jezdit. 

Riziko katastrof

Celá oblast je velmi seismicky aktivní a každoročně jsou zaznamenány větší či menší otřesy, mnohdy s oběťmi na životech. Poslední extrémně ničivé zemětřesení (2003) téměř srovnalo se zemí město Bam a o život připravilo bezmála 30.000 lidí.

Oblékání a chování na veřejnosti

Všechny ženy a dívky (od určitého věku, cca 12 let) pohybující se po území státu musí být zahaleny. Takže než vstoupíte na Íránskou půdu, třeba z letadla, je nutné tento předpis dodržet. V praxi to znamená šátek zakrývající vlasy, obličej být zakrytý nemusí.

Postupem let Íránky nechávají odhalenou větší a větší část hlavy, ale šátek mají všechny. Bez výjimky. Dále je nutné zakrýt ruce, nohy po kotníky, nosit spíše volnější a rozhodně nepřiléhavé oblečení. Žádné výstřihy. Pro mnohé z žen a dívek přijíždějících do země to bude jedna z nejnáročnějších příprav před cestou.

Muži nosí košile, trika, možno nosit i krátký rukáv. Kalhoty ovšem musí být dlouhé, kraťasy nejsou přípustné. Je jasné, že dámy to budou mít nesrovnatelně náročnější (zvláště v horkých letních dnech) a uvázat správně šátek tak, aby držel na místě, také není žádná legrace.

Na veřejnosti je nutné se zdržet projevů jakýchkoli intimností mezi osobami opačného pohlaví, kam patří samozřejmě polibky (i na přivítanou nebo při loučení), podání nebo držení se za ruku. Naopak často uvidíte muže (někdy i ženy), jak se vedou za ruce. Jedná se o projev přátelství.

Projevy homosexuality jsou zakázané a hrozí za ně velmi přísné tresty (i trest smrti). Obecně se doporučuje střídmé chování, respekt a úcta k místním, ale takové základní pravidla uplatňujeme, ať už cestujeme kamkoli.

Důležité kontakty

Telefonní čísla

  • Policie – 110
  • Ambulance – 125
  • Hasiči – 115

Ambasáda v Teheránu:

  • Embassy of the Czech Republic
  • No. 36, Nastaran Alley, Bostan St.
  • North Pasdaran Ave, Upper Farmaniyeh Crossroads
  • Tehran
  • +98 21 26118851-4
  • teheran@embassy.mzv.cz

Chystáš se do Íránu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.