Írán

Víza do Íránu

Vízum

e-visa

Od roku 2017 zpřístupnila Íránská vláda možnost elektronické žádosti o víza. Na stránce e_visa.mfa.ir/en vyplníte žádost a obdržíte víza s platností na 30 dní. Potřebovat budete kopii první stránky pasu a pasovou fotografii v elektronické podobě.

Na letišti po příletu

V Teheránu i několika dalších letištích s mezinárodním provozem je možné vyřídit vízum na místě. Aktuální výše poplatku v roce 2017 je 75 €. K obdržení víza je nutné pořídit i cestovní pojištění za 14 €, případně mít pojištění již z domova. Ale pozor na to, že je nutné mít potvrzení v na A4 papíru, kde je výslovně napsáno, že platí i na území Íránu. Celková doba vyřízení víz trvá od půl hodiny až po hodinu.

Úředník na letišti může také vyžadovat potvrzení o rezervaci ubytování alespoň na první noc.

Po staru přes ambasádu

Než se vydáte na ambasádu, budete potřebovat vyřídit referenční číslo. Je to v podstatě pozvánka od nějaké íránské cestovní agentury. Kromě vyplnění formuláře se základními informacemi budete muset zaslat detailní itinerář vaší cesty. Ten má zahrnovat, kde v který den budete, co tam hodláte navštívit a kde budete ubytováni. Je třeba si dát pozor a vyvarovat se míst v příhraničních regionech (Afghánistán, Pákistán) a míst spojených s íránským jaderným programem či jinak citlivé oblasti. To by mohlo získání referenčního čísla vážně zkomplikovat.

Poté, co vám íránská agentura potvrdí, že vám bylo referenční číslo uděleno, přesvědčte se o tom telefonicky na pražské ambasádě. Je-li v Praze vaše referenční číslo, můžete se tam vypravit. Není třeba se objednávat, je nutné se dostavit osobně, a to nejlépe dva až tři měsíce před plánovanou cestou. S sebou si vezměte cestovní pas (s platností alespoň šest měsíců po plánovaném návratu), vyplněnou žádost (3 kopie), 4 barevné fotografie (ženy lépe se šátkem), výpis z bankovního účtu za poslední tři měsíce, potvrzení o zaplacení poplatku za vyřízení víza 50 eur na účet u ČSOB a kopii zpáteční letenky.

Další dokumenty a informace

Rezervace ubytování minimálně na první noc pobytu v Íránu.

Ve vašem cestovním pase nesmí být izraelské razítko. V opačném případě vám nebude vízum uděleno a do země tak nebudete vpuštěni. Bez výjimky.

Celní předpisy

Platí zákaz dovozu mnoha položek. Do země není dovoleno dovážet alkoholické nápoje, vepřové maso (včetně konzerv, paštik), materiály a tiskoviny znevažující náboženství, erotické a pornografické materiály a hazardní hry. Též není dovoleno dovážet měnu některých okolních států. Cigartety si kupte v Íránu, vychází velmi levně.

Chystáš se do Íránu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

6 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Rorýs
Rorýs
před 2 měs

Aktuální postup pro získání víz TADY (leden 2023): https://www.cestujlevne.com/disk...iskat-2023
 

Lukáš Vávra
před 2 měs

Bylo nám na ambasádě řečeno, že je 90% šance deportace. Každopádně jsou lidi, co prošli v pohodě. Risk je na tobě.

Avatar uživatele Rorýs
Rorýs
před 3 měs

Zdravím,

neví někdo, proč víza po příletu získat již nelze? 

 

Lukáš Vávra
před 4 měs

Ještě bych možná dodal k poplatku u ČSOB, stačí to ambasádě poslat na účet. Vytisknout potvrzení o platbě. Poplatku se takto vyhnete.

V Íránu víza sotva kontrolovali a razítko vám nedají pokud o něj nezažádáte. Návštěvu USA to tedy neohrozí.

Michal Zhor
před 6 měs

Praktická zkušenost: z Vídně by nás nenechali odletět i když existuje možnost koupit vízum po příletu na letiště. Museli jsme nacpat fotku pasu a obličeje (otravné bo to furt chce požadovaný velikostní formát) a vyplnit data a získat tak kód e-visa.

Avatar uživatele
Milan
před 7 měs

Tak jsme se pečlivě připravili, vytiskli všechny ty stohy papírů. Přijdeme na ambasádu (na ceduli na vratech jsou napsaný úřední hodiny 10-13 a na papíru na přepážce dokonce 9-13). Chtěli po nás jen poplatek a pas, nic jiného, žádný pohovor a za 5 minut jsme dostali víza do ruky a popřáli nám, ať si to užijeme. Takže naprostá paráda. Jinak ten poplatek u ČSOB na Arbesově už je 175 Kč za vklad.