Zavřít boční panel

Víza a povinnosti v Íránu

Vízum

e-visa

Od roku 2017 zpřístupnila Íránská vláda možnost elektronické žádosti o víza. Na stránce e_visa.mfa.ir/en vyplníte žádost a obdržíte víza s platností na 30 dní. Potřebovat budete kopii první stránky pasu a pasovou fotografii v elektronické podobě.

Na letišti po příletu

V Teheránu i několika dalších letištích s mezinárodním provozem je možné vyřídit vízum na místě. Aktuální výše poplatku v roce 2017 je 75 €. K obdržení víza je nutné pořídit i cestovní pojištění za 14 €, případně mít pojištění již z domova. Ale pozor na to, že je nutné mít potvrzení v na A4 papíru, kde je výslovně napsáno, že platí i na území Íránu. Celková doba vyřízení víz trvá od půl hodiny až po hodinu.

Úředník na letišti může také vyžadovat potvrzení o rezervaci ubytování alespoň na první noc.

Po staru přes ambasádu

Než se vydáte na ambasádu, budete potřebovat vyřídit referenční číslo. Je to v podstatě pozvánka od nějaké íránské cestovní agentury. Kromě vyplnění formuláře se základními informacemi budete muset zaslat detailní itinerář vaší cesty. Ten má zahrnovat, kde v který den budete, co tam hodláte navštívit a kde budete ubytováni. Je třeba si dát pozor a vyvarovat se míst v příhraničních regionech (Afghánistán, Pákistán) a míst spojených s íránským jaderným programem či jinak citlivé oblasti. To by mohlo získání referenčního čísla vážně zkomplikovat.

Poté, co vám íránská agentura potvrdí, že vám bylo referenční číslo uděleno, přesvědčte se o tom telefonicky na pražské ambasádě. Je-li v Praze vaše referenční číslo, můžete se tam vypravit. Není třeba se objednávat, je nutné se dostavit osobně, a to nejlépe dva až tři měsíce před plánovanou cestou. S sebou si vezměte cestovní pas (s platností alespoň šest měsíců po plánovaném návratu), vyplněnou žádost (3 kopie), 4 barevné fotografie (ženy lépe se šátkem), výpis z bankovního účtu za poslední tři měsíce, potvrzení o zaplacení poplatku za vyřízení víza 50 eur na účet u ČSOB a kopii zpáteční letenky.

Další dokumenty a informace

Rezervace ubytování minimálně na první noc pobytu v Íránu.

Ve vašem cestovním pase nesmí být izraelské razítko. V opačném případě vám nebude vízum uděleno a do země tak nebudete vpuštěni. Bez výjimky.

Celní předpisy

Platí zákaz dovozu mnoha položek. Do země není dovoleno dovážet alkoholické nápoje, vepřové maso (včetně konzerv, paštik), materiály a tiskoviny znevažující náboženství, erotické a pornografické materiály a hazardní hry. Též není dovoleno dovážet měnu některých okolních států. Cigartety si kupte v Íránu, vychází velmi levně.

Tajemstvím opředená Perská říše

Stát nacházející se v jihozápadní Asii, ostrov relativní stability a bezpečí v jinak turbulentním a konflikty zmítaném regionu. Na severu sousedí s Tureckem, Arménií, Azerbajdžánem a Turkeminstánem. Na východě jsou jeho sousedy Afghánistán a Pákistán. Výčet sousedících států pak uzavírá v současnosti nejrozvrácenější země region – Irák.

Írán má na severu přístup ke Kaspickému moři a na jihu pak k zálivu Perskému (dle arabských států Arabskému), jež je součástí Indického oceánu. Jedná se o poměrně rozsáhlý a velmi hornatý, převážně ve vysoké nadmořské výšce položený stát, s výraznými horskými celky (Elbroz na severu, Zagros na jihozápadě a Íránská vysočina v centrální části), a tudíž i odlišným podnebím v jednotlivých regionech.

I dnes částečně opředený tajemstvími, pro mnohé těžko pochopitelný, mnoha médii západního světa prezentovaný většinou nikoli v dobrém světle, takový je z pohledu neobeznámeného Evropana dnešní Írán. Díky svému jadernému programu, a tudíž určité mezinárodní politické a ekonomické izolaci, je Írán jen v porovnání s tradičními evropskými destinacemi turismem jen málo dotčen.

Přitom se jedná o zemi neuvěřitelně pestrou. A to z mnoha a mnoha různých pohledů. Vzpomeňme jen na neuveřitelnou pestrost krajiny – už zdejší pouště se svými mnoha podobami a datlovými oázami desítky kilometrů vzdálenými od nejbližších měst, se všudypřítomnými, mnohdy bizarními vyprahlými horskými celky okolo nebo dokonce nejvyšší, stále zasněžený kužel Damávand.

V ostrém kontrastu je pak se svými rýžovými poli a čajovými plantážemi svěže zelený pobřežní pás Kaspického moře nebo lesy na severozápadě, při hranici s Tureckem. Extrémními teplotami a vlhkostí pak zaskočí Středoevropana realita letního Perského zálivu. Celé území obývá nemálo různých národností hovořícími svými jazyky pyšnícími se svoji kulturou i náboženstvím. Množství zachovalých památek mnohdy i světového významu pak doplňuje takovou nabídku, ze které by si žádný cestovatel jen těžko nevybral něco pro sebe.

Průvodce pro tebe napsal Petr Svoboda
Víza
Vízum za 70 €
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu s platným pasem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
Vyjet můžeš i v zimě, naopak v létě jsou teploty až nesnesitelné.
Více o počasí
Letenky od
7 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 57 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu