Írán

Víza do Íránu

Vízum

e-visa

Od roku 2017 zpřístupnila Íránská vláda možnost elektronické žádosti o víza. Na stránce e_visa.mfa.ir/en vyplníte žádost a obdržíte víza s platností na 30 dní. Potřebovat budete kopii první stránky pasu a pasovou fotografii v elektronické podobě.

Na letišti po příletu

V Teheránu i několika dalších letištích s mezinárodním provozem je možné vyřídit vízum na místě. Aktuální výše poplatku v roce 2017 je 75 €. K obdržení víza je nutné pořídit i cestovní pojištění za 14 €, případně mít pojištění již z domova. Ale pozor na to, že je nutné mít potvrzení v na A4 papíru, kde je výslovně napsáno, že platí i na území Íránu. Celková doba vyřízení víz trvá od půl hodiny až po hodinu.

Úředník na letišti může také vyžadovat potvrzení o rezervaci ubytování alespoň na první noc.

Po staru přes ambasádu

Než se vydáte na ambasádu, budete potřebovat vyřídit referenční číslo. Je to v podstatě pozvánka od nějaké íránské cestovní agentury. Kromě vyplnění formuláře se základními informacemi budete muset zaslat detailní itinerář vaší cesty. Ten má zahrnovat, kde v který den budete, co tam hodláte navštívit a kde budete ubytováni. Je třeba si dát pozor a vyvarovat se míst v příhraničních regionech (Afghánistán, Pákistán) a míst spojených s íránským jaderným programem či jinak citlivé oblasti. To by mohlo získání referenčního čísla vážně zkomplikovat.

Poté, co vám íránská agentura potvrdí, že vám bylo referenční číslo uděleno, přesvědčte se o tom telefonicky na pražské ambasádě. Je-li v Praze vaše referenční číslo, můžete se tam vypravit. Není třeba se objednávat, je nutné se dostavit osobně, a to nejlépe dva až tři měsíce před plánovanou cestou. S sebou si vezměte cestovní pas (s platností alespoň šest měsíců po plánovaném návratu), vyplněnou žádost (3 kopie), 4 barevné fotografie (ženy lépe se šátkem), výpis z bankovního účtu za poslední tři měsíce, potvrzení o zaplacení poplatku za vyřízení víza 50 eur na účet u ČSOB a kopii zpáteční letenky.

Další dokumenty a informace

Rezervace ubytování minimálně na první noc pobytu v Íránu.

Ve vašem cestovním pase nesmí být izraelské razítko. V opačném případě vám nebude vízum uděleno a do země tak nebudete vpuštěni. Bez výjimky.

Celní předpisy

Platí zákaz dovozu mnoha položek. Do země není dovoleno dovážet alkoholické nápoje, vepřové maso (včetně konzerv, paštik), materiály a tiskoviny znevažující náboženství, erotické a pornografické materiály a hazardní hry. Též není dovoleno dovážet měnu některých okolních států. Cigartety si kupte v Íránu, vychází velmi levně.

Chystáš se do Íránu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

6 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.