Průvodce státem
Írán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Íránu

Íránská kuchyně

Íránská kuchyně je poměrně pestrá. Pokud budete pozvání na oběd či večeři k místním, s radostí nabídku přijměte. Můžete se těšit na mimořádný společenský a kulinářský zážitek. Také z nedostatku jiných dostupných volnočasových aktivit tráví Íránci přípravou pokrmů často dlouhé hodiny a v jejich životě hraje jídlo důležitou roli.

V restauracích narazíte snad úplně všude na různé druhy kebabů. Jako příloha slouží rýže nebo chléb. Část rýže může být obarvená a dochucená šafránem a doplněna drobnými nakyslými bobulemi – zerešk, česky dřišťál.

Íránský kebab

Zajímavým pokrmem je dizi. Dostanete něco mezi polévkou a kaší podávané v hliníkové nádobě. Obsahuje, maso, luštěniny, rajčata, brambory nebo další zeleninu. Do této směsi se naláme chléb a celý obsah se rozdrtí přiloženým hmoždířem. Vznikne nevábně vypadající směs, která se jí lžící nebo chlebem, a překvapivě chutná výborně.

Skvěle chutnají vegetariánská jídla, jejichž hlavní součástí je lilek. Za ochutnání stojí různé druhy polévek a jídel fastfoodového typu. V perském zálivu ochutnejte rybí kebab, na severovýchodě země různě upravované vnitřnosti.

K jídlu se kromě čaje často podávají různé druhy vynikajících různě ochucených  jogurtových/kefírových nápojů. Nápoje označené jako pivo jsou sladké limonády samozřejmě bez nejmenšího množství alkoholu.

Pozor, snadno si vytvoříte závislost na vynikající zmrzlině (bastani). V každém městě najdete pekárnu s obchodem prodávající dle regionu se lišící sladkosti. Součástí sušenek balených v plechových krabičkách bývají pistácie, med nebo šafrán.

Jak se stravovat jako místní

Velmi populárními se v poslední době stávají fastfoody nabízející íranskou obdobu hamburgerů a pizzy. Zajímavá místa s autentickým prostředím nabízející tradičnější pokrmy můžete nalézt v bazarech. Takové restaurace, nacházející se často v suterénu, však bývají často označeny jen v perštině a může je tak být obtížné najít.

Mnoho restaurací se nachází na předměstích. V centrech měst je obtížnější je objevit a na nejpopulárnějších lokalitách bývají navštěvovány hlavně turisty. 

Projděte se podél řeky, v parku nebo kdekoli, kde je stinné místo. Íránci velmi rádi vyrážejí s přáteli nebo celou rodinou na piknik, kam si přináší své vlastní občerstvení, často i vařič, na němž si připravují čaj a jídlo. Může se stát, že vás pozvou, abyste se k nim připojili. Místní si rádi pochutnávají na slunečnicových semínkách, které dokážou vyloupnout velmi rychle a efektivně.

Je třeba bohužel počítat s tím, že na některých místech vám budou chtít naúčtovat několikanásobně vyšší ceny než místním. Je tedy ve vašem zájmu se před objednávkou ujistit o ceně, pokud není uvedena. Takové jednání je však stále velmi vzácné.

Obvyklé ceny v restauracích

Rozptyl cen je obrovský. Naleznete jak velmi levné jídelny a občerstvovny, restaurace slušné úrovně za rozumné ceny odpovídající cenám u nás, tak i luxusní, velmi drahé restaurace. Nejlevnější verzi kebabu s rýží nabízejí restaurace asi od 50 Kč.

Tajemstvím opředená Perská říše

Stát nacházející se v jihozápadní Asii, ostrov relativní stability a bezpečí v jinak turbulentním a konflikty zmítaném regionu. Na severu sousedí s Tureckem, Arménií, Azerbajdžánem a Turkeminstánem. Na východě jsou jeho sousedy Afghánistán a Pákistán. Výčet sousedících států pak uzavírá v současnosti nejrozvrácenější země region – Irák.

Írán má na severu přístup ke Kaspickému moři a na jihu pak k zálivu Perskému (dle arabských států Arabskému), jež je součástí Indického oceánu. Jedná se o poměrně rozsáhlý a velmi hornatý, převážně ve vysoké nadmořské výšce položený stát, s výraznými horskými celky (Elbroz na severu, Zagros na jihozápadě a Íránská vysočina v centrální části), a tudíž i odlišným podnebím v jednotlivých regionech.

I dnes částečně opředený tajemstvími, pro mnohé těžko pochopitelný, mnoha médii západního světa prezentovaný většinou nikoli v dobrém světle, takový je z pohledu neobeznámeného Evropana dnešní Írán. Díky svému jadernému programu, a tudíž určité mezinárodní politické a ekonomické izolaci, je Írán jen v porovnání s tradičními evropskými destinacemi turismem jen málo dotčen.

Přitom se jedná o zemi neuvěřitelně pestrou. A to z mnoha a mnoha různých pohledů. Vzpomeňme jen na neuveřitelnou pestrost krajiny – už zdejší pouště se svými mnoha podobami a datlovými oázami desítky kilometrů vzdálenými od nejbližších měst, se všudypřítomnými, mnohdy bizarními vyprahlými horskými celky okolo nebo dokonce nejvyšší, stále zasněžený kužel Damávand.

V ostrém kontrastu je pak se svými rýžovými poli a čajovými plantážemi svěže zelený pobřežní pás Kaspického moře nebo lesy na severozápadě, při hranici s Tureckem. Extrémními teplotami a vlhkostí pak zaskočí Středoevropana realita letního Perského zálivu. Celé území obývá nemálo různých národností hovořícími svými jazyky pyšnícími se svoji kulturou i náboženstvím. Množství zachovalých památek mnohdy i světového významu pak doplňuje takovou nabídku, ze které by si žádný cestovatel jen těžko nevybral něco pro sebe.

Průvodce pro tebe napsal Petr Svoboda
Víza
Vízum za 70 €
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu s platným pasem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
Vyjet můžeš i v zimě, naopak v létě jsou teploty až nesnesitelné.
Více o počasí
Letenky od
7 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 57 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu