Írán
Írán

Jídlo v Íránu

Íránská kuchyně

Íránská kuchyně je poměrně pestrá. Pokud budete pozvání na oběd či večeři k místním, s radostí nabídku přijměte. Můžete se těšit na mimořádný společenský a kulinářský zážitek. Také z nedostatku jiných dostupných volnočasových aktivit tráví Íránci přípravou pokrmů často dlouhé hodiny a v jejich životě hraje jídlo důležitou roli.

Hezky se o íránské kuchyni rozepsala Monika ve svém cestopisu Co je dobrého v Íránu?.

V restauracích narazíte snad úplně všude na různé druhy kebabů. Jako příloha slouží rýže nebo chléb. Část rýže může být obarvená a dochucená šafránem a doplněna drobnými nakyslými bobulemi – zerešk, česky dřišťál.

Zajímavým pokrmem je dizi. Dostanete něco mezi polévkou a kaší podávané v hliníkové nádobě. Obsahuje, maso, luštěniny, rajčata, brambory nebo další zeleninu. Do této směsi se naláme chléb a celý obsah se rozdrtí přiloženým hmoždířem. Vznikne nevábně vypadající směs, která se jí lžící nebo chlebem, a překvapivě chutná výborně.

Skvěle chutnají vegetariánská jídla, jejichž hlavní součástí je lilek. Za ochutnání stojí různé druhy polévek a jídel fastfoodového typu. V perském zálivu ochutnejte rybí kebab, na severovýchodě země různě upravované vnitřnosti.

K jídlu se kromě čaje často podávají různé druhy vynikajících různě ochucených  jogurtových/kefírových nápojů. Nápoje označené jako pivo jsou sladké limonády samozřejmě bez nejmenšího množství alkoholu.

Pozor, snadno si vytvoříte závislost na vynikající zmrzlině (bastani). V každém městě najdete pekárnu s obchodem prodávající dle regionu se lišící sladkosti. Součástí sušenek balených v plechových krabičkách bývají pistácie, med nebo šafrán.

Jak se stravovat jako místní

Velmi populárními se v poslední době stávají fastfoody nabízející íranskou obdobu hamburgerů a pizzy. Zajímavá místa s autentickým prostředím nabízející tradičnější pokrmy můžete nalézt v bazarech. Takové restaurace, nacházející se často v suterénu, však bývají často označeny jen v perštině a může je tak být obtížné najít.

Mnoho restaurací se nachází na předměstích. V centrech měst je obtížnější je objevit a na nejpopulárnějších lokalitách bývají navštěvovány hlavně turisty. 

Projděte se podél řeky, v parku nebo kdekoli, kde je stinné místo. Íránci velmi rádi vyrážejí s přáteli nebo celou rodinou na piknik, kam si přináší své vlastní občerstvení, často i vařič, na němž si připravují čaj a jídlo. Může se stát, že vás pozvou, abyste se k nim připojili. Místní si rádi pochutnávají na slunečnicových semínkách, které dokážou vyloupnout velmi rychle a efektivně.

Je třeba bohužel počítat s tím, že na některých místech vám budou chtít naúčtovat několikanásobně vyšší ceny než místním. Je tedy ve vašem zájmu se před objednávkou ujistit o ceně, pokud není uvedena. Takové jednání je však stále velmi vzácné.

Obvyklé ceny v restauracích

Rozptyl cen je obrovský. Naleznete jak velmi levné jídelny a občerstvovny, restaurace slušné úrovně za rozumné ceny odpovídající cenám u nás, tak i luxusní, velmi drahé restaurace. Nejlevnější verzi kebabu s rýží nabízejí restaurace asi od 50 Kč.

Chystáš se do Íránu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.