Írán
Írán

Peníze a ceny v Íránu

Íránský riál

V Íránu budete platit Íránským riálem. Z důvodu stále přetrvávajícího mezinárodního hospodářského embarga se kurz může i v průběhu několika dní značně měnit. Obecně buďte připraveni na to, že za své stovky dolarů či eur obdržíte milóny riálů, tudíž pořádný svazek bankovek. V současnosti jsou v oběhu bankovky nominální hodnoty od 1.000 do 500.000 riálů.

Směnárny a platba kartou

Svoji platební kartu můžete nechat doma. V Íranu je velmi mizivá šance, že by došlo na její využití. Výjimečně mohou někteří obchodníci nabízet takovou platbu, ale tato situace bude velmi vzácná. Co určitě možné nebude, je výběr z bankomatu.

Bezpodmínečně, ale opravdu bezpodmínečně nutné je přivézt si dostatečnou hotovost eur nebo amerických dolarů, které jsou ve směnárnách vždy směnitelné. Pokud přiletíte do Teheránu, zamířte na náměstí Ferdosi (Ferdowsi square – zároveň stanice metra). Zde najdete mnoho směnáren a není nic jednoduššího, než si je projít a peníze směnit tam, kde za 1 euro či dolar nabízejí nejvíce. Můžete se pokusit kurs ve váš prospěch zvýšit, pokud uvedete, jak velký obnos hodláte vyměnit. V oblasti vás určitě osloví mnoho pouličních směnárníků.

Ceny

Obecně jsou ceny v Íránu nižší než u nás. Ceny dopravy, stravování i ubytování. Velmi levně se běžně cestuje meziměstskými autobusy a i ceny na vnitrostátních leteckých linkách bývají nižžší nebo srovnatelné s nízkonákladovými dopravci v Evropě. Určitě vás nepoloží ani návštěva slušné restaurace. 

Spropitné a smlouvání

Spropitné není obvyklé, neočekává se.

Smlouvání je nutnost v bazarech. Je dobré si před smlouváním zjistit cenu podobného produktu i u dalších obchodníků. Kroťte přílišný zájem, pokud bude nabízená cena příliš vysoká, můžete předstírat odchod, prodejce vás třeba zavolá zpět a nabídne nižší cenu. Při cestě taxíkem je dobré se na cestu zeptat předem.

Jak ušetřit

I když položka za ubytování nemusí být nutně vysoká, bude tvořit nejvyšší částku ve vašem rozpočtu. Doprava a jídlo se dá pořídit velmi levně. Vyzkoušejte couchsurfing. Je to naprosto nejlepší způsob, jak poznat Írán. Pokud někdo přijme vaši žádost, bude si vás jako hosta velmi cenit a podle toho s vámi zacházet. Připravte se na úžasné zážitky. Doporučujeme přivézt něco jako dárek či pozornost z Česka.

Chystáš se do Íránu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.