Průvodce státem
Írán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Íránu

Aktuální kurz 1 Kč = 1794.36 ﷼

Íránský riál

V Íránu budete platit Íránským riálem. Z důvodu stále přetrvávajícího mezinárodního hospodářského embarga se kurz může i v průběhu několika dní značně měnit. Obecně buďte připraveni na to, že za své stovky dolarů či eur obdržíte milóny riálů, tudíž pořádný svazek bankovek. V současnosti jsou v oběhu bankovky nominální hodnoty od 1.000 do 500.000 riálů.

Íránský riál

Směnárny a platba kartou

Svoji platební kartu můžete nechat doma. V Íranu je velmi mizivá šance, že by došlo na její využití. Výjimečně mohou někteří obchodníci nabízet takovou platbu, ale tato situace bude velmi vzácná. Co určitě možné nebude, je výběr z bankomatu.

Bezpodmínečně, ale opravdu bezpodmínečně nutné je přivézt si dostatečnou hotovost eur nebo amerických dolarů, které jsou ve směnárnách vždy směnitelné. Pokud přiletíte do Teheránu, zamířte na náměstí Ferdosi (Ferdowsi square – zároveň stanice metra). Zde najdete mnoho směnáren a není nic jednoduššího, než si je projít a peníze směnit tam, kde za 1 euro či dolar nabízejí nejvíce. Můžete se pokusit kurs ve váš prospěch zvýšit, pokud uvedete, jak velký obnos hodláte vyměnit. V oblasti vás určitě osloví mnoho pouličních směnárníků.

Ceny

Obecně jsou ceny v Íránu nižší než u nás. Ceny dopravy, stravování i ubytování. Velmi levně se běžně cestuje meziměstskými autobusy a i ceny na vnitrostátních leteckých linkách bývají nižžší nebo srovnatelné s nízkonákladovými dopravci v Evropě. Určitě vás nepoloží ani návštěva slušné restaurace. 

Spropitné a smlouvání

Spropitné není obvyklé, neočekává se.

Smlouvání je nutnost v bazarech. Je dobré si před smlouváním zjistit cenu podobného produktu i u dalších obchodníků. Kroťte přílišný zájem, pokud bude nabízená cena příliš vysoká, můžete předstírat odchod, prodejce vás třeba zavolá zpět a nabídne nižší cenu. Při cestě taxíkem je dobré se na cestu zeptat předem.

Jak ušetřit

I když položka za ubytování nemusí být nutně vysoká, bude tvořit nejvyšší částku ve vašem rozpočtu. Doprava a jídlo se dá pořídit velmi levně. Vyzkoušejte couchsurfing. Je to naprosto nejlepší způsob, jak poznat Írán. Pokud někdo přijme vaši žádost, bude si vás jako hosta velmi cenit a podle toho s vámi zacházet. Připravte se na úžasné zážitky. Doporučujeme přivézt něco jako dárek či pozornost z Česka.

Tajemstvím opředená Perská říše

Stát nacházející se v jihozápadní Asii, ostrov relativní stability a bezpečí v jinak turbulentním a konflikty zmítaném regionu. Na severu sousedí s Tureckem, Arménií, Azerbajdžánem a Turkeminstánem. Na východě jsou jeho sousedy Afghánistán a Pákistán. Výčet sousedících států pak uzavírá v současnosti nejrozvrácenější země region – Irák.

Írán má na severu přístup ke Kaspickému moři a na jihu pak k zálivu Perskému (dle arabských států Arabskému), jež je součástí Indického oceánu. Jedná se o poměrně rozsáhlý a velmi hornatý, převážně ve vysoké nadmořské výšce položený stát, s výraznými horskými celky (Elbroz na severu, Zagros na jihozápadě a Íránská vysočina v centrální části), a tudíž i odlišným podnebím v jednotlivých regionech.

I dnes částečně opředený tajemstvími, pro mnohé těžko pochopitelný, mnoha médii západního světa prezentovaný většinou nikoli v dobrém světle, takový je z pohledu neobeznámeného Evropana dnešní Írán. Díky svému jadernému programu, a tudíž určité mezinárodní politické a ekonomické izolaci, je Írán jen v porovnání s tradičními evropskými destinacemi turismem jen málo dotčen.

Přitom se jedná o zemi neuvěřitelně pestrou. A to z mnoha a mnoha různých pohledů. Vzpomeňme jen na neuveřitelnou pestrost krajiny – už zdejší pouště se svými mnoha podobami a datlovými oázami desítky kilometrů vzdálenými od nejbližších měst, se všudypřítomnými, mnohdy bizarními vyprahlými horskými celky okolo nebo dokonce nejvyšší, stále zasněžený kužel Damávand.

V ostrém kontrastu je pak se svými rýžovými poli a čajovými plantážemi svěže zelený pobřežní pás Kaspického moře nebo lesy na severozápadě, při hranici s Tureckem. Extrémními teplotami a vlhkostí pak zaskočí Středoevropana realita letního Perského zálivu. Celé území obývá nemálo různých národností hovořícími svými jazyky pyšnícími se svoji kulturou i náboženstvím. Množství zachovalých památek mnohdy i světového významu pak doplňuje takovou nabídku, ze které by si žádný cestovatel jen těžko nevybral něco pro sebe.

Průvodce pro tebe napsal Petr Svoboda
Víza
Vízum za 70 €
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu s platným pasem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
Vyjet můžeš i v zimě, naopak v létě jsou teploty až nesnesitelné.
Více o počasí
Letenky od
7 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 57 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu