Írán
Írán

Doprava v Íránu

Jak do Íránu

Letecky

Nejlevněji se dají sehnat letenky se společnostmi Ukraine International Airlines nebo Pegasus Airlines. Z Prahy přímé spojení zatím neexistuje. Ty nejlevnější letenky bývají s přestupem v Istanbulu či Kyjevě. Další možností je zvolit let s jednou z několika společností na trase Praha – Istanbul a s jinou pokračovat dále do Teheránu. Obvyklé ceny z Prahy do Teheránu se pohybují okolo 7.500 Kč. Nejdůležitější vstupní branou do země je letiště Immáma Chomejního u Teheránu.

Přímé zahraniční spojení mají i města Esfahán, Shiarz, Tabríz, Mašhad i další, ceny do těchto míst ale obvykle neklesnou pod 10.000 Kč.

Autobusem

Poněkud zdlouhavější alternativou je autobusová jízdenka. Na trase Istanbul – Teherán působí množství dopravců. Díky konkurenci jsou ceny opravdu nízké. Pozor, čekání na hranicích se může protáhnout na mnoho hodin.

Vlakem

Dříve populární Transasia expres na trati mezi Istanbulem a Teheránem není v současnosti (údajně z bezpečnostních důvodů na východě Turecka) provozován. Nejlevnější a jeden z nejdobrodružnějších způsobů, jak se do země dostat. A také nejdelší.

Jak se nejlépe dopravovat

Doprava v Íránu je živelnější, hustota provozu (alespoň v hustěji zabydlených oblastech) značná a v porovnání s cestováním po Česku přináší (statisticky) vyšší riziko nehody. Podél íránských silnic je možné spatřit vystavené vraky aut po nehodě, jakožto drastické varování pro řidiče, které by snad lákalo porušit nějaký předpis a zásady bezpečnosti. 

Jezdí se vpravo. Pozor na přecházení ulic a silnic. Zapomeňte na nějakou preferenci chodců a respekt od řidičů k nim. 

Přejít ulici s osmi proudy vyžaduje dávku odvahy a zkušenosti. Nejjednodušší je napodobit místní. Mezi jízdními pruhy se pohybujte takto: 

a) Připravte se na okraj vozovky. Přejděte tak těsně za projíždějícím autem, jak jen to je možné. 

b) Čekejte mezi pruhy na další příležitost a dejte si pozor na z obou stran jen těsně vás míjející auta.

c) Postup opakujte dle počtu jízdních pruhů.

Autobusy

I mezi méně významnými městy jezdí často, jsou levné a spolehlivé. Dražší jsou ty s označením VIP. Mají pohodlnější sedadla a v řadě vedle sebe jsou namísto dvakrát dvou sedadel jen dvě a jedno. Snad všichni dopravci vám na začátku cesty rozdají nějaké občerstvení. Může to být prakticky cokoli. Různé nápoje, sušenky, perníčky, brambůrky a někdy dokonce i ovoce a zelenina.

Na autobusových nádražích se o vás budou pravděpodobně přetahovat náhončí dopravních společností. Nenechte si vnutit první jízdenku a zajděte nejprve na informace. Je možné, že autobus od jiné společnosti jede dříve a třeba i za nižší cenu. Cestu vám bude zpestřovat perská hudba nebo film (pro všechny, ať se vám to líbí, nebo ne).

Online rezervace jízdenek, ani komplexní vyhledávač typu idosu v Íránu neexistuje.

Vlaky

Íránská železniční síť není příliš hustá a frekvence vlaků na mnoha tratích tomu odpovídá. I když o něco málo levnější, jsou pomalejší než autobusy a pokud se rozhodnete cestovat vlakem, je lépe si jízdenku zajistit předem na nádraží a nespoléhat na její koupi těsně před odjezdem. Nádraží fungují v podobném režimu jako letiště. U vstupu bezpečností kontroly a k nákupu jízdenky budete potřebovat cestovní pas.

Letadla

Cestovat na vnitrostátních linkách může být rychlé a pohodlné, jelikož vzdálenosti mezi jednotlivými regiony jsou značné. Ceny bývají poměrně nízké a zpravidla se jich výše před samotnou cestou mění. Může stoupat i klesat.

Obtížnější bude takovou letenku koupit. Weby leteckých společností bývají v perštině, jejich přehlednost, snadnost orientace a rychlost je diskutabilní a jak již bylo řečeno, vaše bankovní karta nebude kompatibilní s íránským bankovním systémem. Řešením je její koupě přes prostředníka v podobě cestovních agentur v centrech měst nebo pomoc kamaráda, pokud máte možnost. Obecně lze říci, že letenku s íránskou leteckou společností zatím není možné koupit online se zahraniční platební kartou.

Několik nehod a incidentů v poslední době potvrdilo poněkud nelichotivou pověst íránských přepravců. Technický stav letadel nemusí být nejlepší. Situace by se měla s uvolněním sankcí postupně zlepšovat. Nová letadla má Iran Air nebo Mahan Air.

Taxi 

Ve městech operují klasické žluté taxi a dále sběrné taxíky, které jezdí jednu konkrétní trasu (ulicí, třídou). Ve druhém případě budete taxi sdílet s ostatními cestujícími. Na ceně je dobré se vždy domluvit před nástupem.. Za tu samou trasu si může jeden řidič říct dvakrát tolik co jiný.

Pokud chcete navštívit několik různých míst v konkrétní oblasti během jednoho dne, vyplatí se pronajmout si taxi s řidičem na celý den. Naše zkušenost z oblasti Persepolis je skvělá. Dobrá cena (cca 35 eur za celý den), přátelský a vtipný řidič a v ceně byl i piknik.

Autem

Mezi městy je celkem běžný způsob dopravy spolujízda. Trochu odlišná, než jak ji známe. Na okraji města (u velkého kruhového objezdu, na odpočívadle), zastavují řidiči jedoucí v daném směru a za určitý obnos nabízí čekajícím pasažérům svezení. Hlavně v období svátků, kdy jsou autobusy vyprodané, je to často jediný způsob dopravy. Pokud umíte něco málo persky a rádi smlouváte, může to být zajímavá zkušenost. Cenu si určitě domluvte předem. Neměla by být o mnoho vyšší než cesta autobusem.

Půjčení auta pro cizince není možné, žádné mezinárodní půjčovny zde nefungují. 

Městská doprava

Ve velkých městech jezdí běžné autobusy MHD i sdílené taxíky s pevně danou trasou, pro turisty bez znalosti perštiny je však většinou tento způsob přepravy velice obtížný, až nerealizovatelný.

Srozumitelným systémem dopravy je metro, které bez větších obtíží zvládnou užívat i cizinci. Metro funguje v Teheránu, Mašhadu, Shirazu a Esfahánu.

Chystáš se do Íránu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.