Průvodce státem

Írán

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Tajemstvím opředená Perská říše

Stát nacházející se v jihozápadní Asii, ostrov relativní stability a bezpečí v jinak turbulentním a konflikty zmítaném regionu. Na severu sousedí s Tureckem, Arménií, Azerbajdžánem a Turkeminstánem. Na východě jsou jeho sousedy Afghánistán a Pákistán. Výčet sousedících států pak uzavírá v současnosti nejrozvrácenější země region – Irák.

Írán má na severu přístup ke Kaspickému moři a na jihu pak k zálivu Perskému (dle arabských států Arabskému), jež je součástí Indického oceánu. Jedná se o poměrně rozsáhlý a velmi hornatý, převážně ve vysoké nadmořské výšce položený stát, s výraznými horskými celky (Elbroz na severu, Zagros na jihozápadě a Íránská vysočina v centrální části), a tudíž i odlišným podnebím v jednotlivých regionech.

I dnes částečně opředený tajemstvími, pro mnohé těžko pochopitelný, mnoha médii západního světa prezentovaný většinou nikoli v dobrém světle, takový je z pohledu neobeznámeného Evropana dnešní Írán. Díky svému jadernému programu, a tudíž určité mezinárodní politické a ekonomické izolaci, je Írán jen v porovnání s tradičními evropskými destinacemi turismem jen málo dotčen.

Přitom se jedná o zemi neuvěřitelně pestrou. A to z mnoha a mnoha různých pohledů. Vzpomeňme jen na neuveřitelnou pestrost krajiny – už zdejší pouště se svými mnoha podobami a datlovými oázami desítky kilometrů vzdálenými od nejbližších měst, se všudypřítomnými, mnohdy bizarními vyprahlými horskými celky okolo nebo dokonce nejvyšší, stále zasněžený kužel Damávand.

V ostrém kontrastu je pak se svými rýžovými poli a čajovými plantážemi svěže zelený pobřežní pás Kaspického moře nebo lesy na severozápadě, při hranici s Tureckem. Extrémními teplotami a vlhkostí pak zaskočí Středoevropana realita letního Perského zálivu. Celé území obývá nemálo různých národností hovořícími svými jazyky pyšnícími se svoji kulturou i náboženstvím. Množství zachovalých památek mnohdy i světového významu pak doplňuje takovou nabídku, ze které by si žádný cestovatel jen těžko nevybral něco pro sebe.

Průvodce pro tebe napsal Petr Svoboda
Víza
Vízum za 70 €
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu s platným pasem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
Vyjet můžeš i v zimě, naopak v létě jsou teploty až nesnesitelné.
Více o počasí
Letenky od
7 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 57 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Íránu

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Celé území dnešního Íránu patřilo v průběhu věků do mnoha různých celků. V oblasti se svého času vyskytovali či vládli například i Alexandr Veliký, Seldžukové nebo Čingischánovy hordy. Pro dnešní Írán je z historického hlediska nejdůležitější obsazení a následná islamizace arabskými kmeny v 7. století a především pak Islámská revoluce (1979) pod vedením Ajatoláha Chomejního. Ta vyústila v ustanovení Íránské islámské republiky.

Lidé

Mnoho cestovatelů hodnotí setkání s místními jako jeden z největších zážitků během cesty obecně. Díky ještě stále nízkému počtu zahraničních turistů je kontakt s cizinci pro mnoho místních vítaná událost. Je vcelku běžné (především v turismem nedotčených oblastech a pokud cestujete sami), že budete osloveni, případně pozváni na šálek čaje.

Obyvatelé Íránu jsou vzdělaní lidé, mají přehled o současném dění ve světě, rádi čtou a diskutují. Nemálo místních, s nimiž jsme hovořili, znalo významné české literární autory, sportovce a další velké osobnosti veřejného života.

Obecně bývají velmi milí, usměvaví, pohostinní a tolerantní. Pokud místní rozpoznají ve vaší tváři zájem o konverzaci, nebude trvat dlouho a brzy vás někdo osloví. Po běžných zdvořilostních otázkách se budou nejčastěji zajímat, jak se vám jejich vlast líbí, jak je prezentována v evropských médiích a co obecně lidé vědí a o Íránu si myslí.

Je nutné brát v potaz místní ustálený systém chování, zdvořilostí a postupů – tarof. Při placení za služby či zboží se můžete setkat s tím, že obchodník nebude chtít přijmout peníze. Je třeba na zaplacení trvat, i když bude tvrdit, že je to dárek, že „to nic není“, vytrvejete. Poté, co třikrát odmítnete a budete trvat na zaplacení, bude vyslovena cena a může začít skutečné jednání a smlouvání o výsledné ceně.

V Íránu žije asi 8x více lidí než v ČR.

Íránské ženy

Svátky

Během roku slaví Íránci mnoho náboženských i světských svátků. Zdaleka nejdůležitější je ramadán a Nowruz.

Z těch světských je nejvýznamnějším svátkem oslava Nového roku. Íránský Nový rok připadá vždy na období (kolem) 20. března a oslavy trvají třináct dní.

Nowruz je také oslavou jara a připadá vždy na jarní rovnodennost. Během těchto dní najdete v domácnostech výzdobu spojenou s tímto svátkem, na nádražích a letištích vyprodané jízdenky a letenky a kolony na silnicích. V toto období může být obtížné sehnat ubytování a mnoho restaurací a úřady bývají zavřené zcela a celkově se může jednat až o období dvou týdnů. Je to období návštěv rodiny a také výletů do přírody. Turisticky významná místa a oblast Perského zálivu budou v obležení domácích turistů.

Pokud se stane, že postní měsíc ramadán připadne na letní měsíce, často se doporučuje v tomto období do země necestovat. Životní rytmus se pro mnoho obyvatel poněkud mění a v průběhu dne, kdy jsou teploty nejvyšší, se snaží spíše odpočívat, a naopak v noci jsou více aktivní. Tak jako v mnoha dalších zemích, kde je dominantním náboženstvím islám, i zde je v tomto období zakázáno na veřejnosti jíst, pít či kouřit, a to od východu do západu slunce. Toto však neplatí pro nemocné či staré občany, a snad i pro ty co jsou na cestách. A pokud se napijete někde stranou většiny pohledů, nikdo se na vás zlobit nebude. Většina obchodů a restaurací je během dne zavřená.

Na druhou stranu, pokud trávíte toto období v Íránu ve společnosti místních, kteří jsou praktikujícími muslimy, může být zajímavé si takový půst alespoň na jeden den vyzkoušet s nimi a přivézt si tak autentický zážitek. Na ty chvíle před západem slunce, kdy s nimi sedíte okolo hostiny a čekáte na moment, kdy zákaz na několik krátkých hodin neplatí, asi nikdy nezapomenete.

Jazyk

Oficiálním jazykem je perština (fársí), jejíž mluvená forma se v různých oblastech může lišit. Na severu, kde žijí Azerové a Kurdové se též používá azerbajdžánština a kurdština, na jihu, kde žijí íránští Arabové zní i arabština.

Perština byla ovlivněna mnoha jazyky a snadno tak rozpoznáte slova přejatá například z francouzštiny nebo ruštiny. Perština používá arabské písmo. V odlehlejších oblastech neočekávejte jakékoli nápisy v latince.

V turisticky nejoblíbenějších oblastech a velkých městech se anglicky domluvíte, a hlavně mladí lidé dnes již anglicky alespoň na nějaké úrovni mluví docela běžně. A pokud potřebujete něco vyřídit nebo zjistit, často se stane, že se jakoby odnikud objeví někdo, kdo anglicky hovoří a pomůže vám. Tak jako jinde na světě, i zde místní velmi ocení, pokud budete znát nějaké základní obraty.

Minislovníček:

 • Salam, hale šoma četore? – Ahoj/dobrý den, jak se máte?
 • Salam, sob becheir – Dobré ráno
 • Šab becheir – Dobrý večer
 • Man chobam, mersi – Mám se dobře, díky
 • Mamnum nebo Mersi – Děkuji
 • Cheili mamnum – Děkuji mnohokrát
 • Chaheš mikonam – Není zač
 • Man (vaše jméno) am – Jmenuji se
 • Az didane chošbachtam – Rád vás poznávám

Kultura

Z tradičních řemesel a výrobků je samozřejmě nutné zmínit ručně tkané koberce. Cena takových kousků je ovšem velmi vysoká. Různá města jsou známá různými výrobky. Někde je to sklo, jinde krajka, vyřezávané dřevěné výrobky, ručně tepané měděné výrobky nebo produkty marketerie. Nejen v zapadlejších uličkách bazarů mnoha měst můžete vidět řemeslníky při výrobě těchto produktů.

Pokud jde o literaturu, světového významu si zaslouží poezie od Háfeze (každá rodina má jeho poezii doma), Rumiho a Ferdosiho.

Z literatury 20. století doporučujeme pro lepší pochopení země i Íránců knihu (komiks) Marjane Satrapi Persepolis (na motivy vznikl též film).

Filmy, které mohou leccos napovědět o životě v Íránu, její společnosti a jejich aktuálních tématech: Rozchod nadera a Simin, Dyereh (The Circle), The white Baloon, Taste of Cheries, Children of Heaven, Gabbeh, Bashu the little stranger a mnoho dalších. Problémem je často jejich obtížná dostupnost.

Doporučujeme zhlédnout alespoň Rozchod Nadera a Simin (2011). Je to výborný a oceňovaný film a zároveň vám poskytne určitý vhled do íránské společnosti, jejích pravidel, zákonitostí a zákonů.

Pokud získáte kamarády, možná někdo z nich bude hrát na nějaký tradiční hudební nástroj (např. santur). Třeba vás vezmou na piknik a přespání do pouště. Hudba dotvoří atmosféru úžasně.

Turismus

Jak již bylo naznačeno, kvůli své určité mezinárodní izolaci je země zahraničním turismem jen poměrně málo dotčena. Obyvatelé Íránu, pokud jim to čas dovolí, cestují velmi rádi, avšak pokud se jen trochu vydáte mimo nejznámnější a nejvyhledávanější města a místa, zahraničního turistu jen těžko potkáte.

Geografie

Teherán

Mnoho historických míst a budov zde nenajdete. Pokud si dokážete užít muzea a galerie, Teherán je to správné místo. V sezoně je možné využít lyžařská střediska nad městem. Za návštěvu stojí rozlehlý, ruchem kypící bazar.

Oblast Kaspického moře, Severozápad

Hlavně oblast při pobřeží Kaspického moře překvapí bujností vegetace, čajovými plantážemi, rýžovými poli. Pláže Kaspického moře nejsou příliš atraktivní, celá oblast má velmi vysoký roční úhrn srážek, což je v ostrém kontaktu ke zbytku země. Hornatý, lesy pokrytý Severozápad je jednou z nejpestřejších etnických a kulturních oblastí. Bazar v Tabrízu zapsaný na listinu památek UNESCO je nutností, pokud do oblasti cestujete.

Oblast patří mezi turisty ze západu mezi málo navštěvovanou, ovšem během letních měsíců se celé pobřeží Kaspiku mění v dovolenkovou oblast obyvatelů Teheránu a okolí a ceny ubytování raketově rostou.

Severovýchod

Druhé největší Íránské město je Mašad (Mashad). Ve městě se nachází obrovský komplex hrobky Imáma Rézy. Jedná se o nejposvátnější místo v Íránu, čemuž odpovídají i miliony poutníků, kteří sem ročně zavítají.

V oblasti se nachází nejvyšší hora Dámávand. Se svými 5.610 m se jedná o nejvyšší horu na celém Středním výhodě a zároveň nejvyšší sopku Asie. Severně od města Šahrud (Shahrud) v provincii Semnan je poměrně ostrá hranice mezi pouští a mlžným lesem v horách.

Střední Írán

Oblast s nejslavnějšími, a tudíž i nejnavštěvovanějšími místy celé země. Najdete zde unikátní památky, jako je Persepolis, pouštní město Yazd, Kashan se svými honosnými sídly, a především pak úžasný Esfahan, jeho náměstí, bazar a mosty. Srdcem perské kultury a poezie je uvolněnějším dojmem působící Shiraz. Celá oblast je místem rozsáhlých pouští a odlehlých oáz.

Perský záliv, Jihovýchod

Celá oblast patří mezi málo navštěvované. Ostrov Qeshm je známý svou pestrostí fauny (delfíni, želvy, ptáci), flory (mangrovové lesy) a krajiny. Jedním z nejpozoruhodnějších míst v Íránu bývalo hliněné město Bam. Stále stojí za návštěvu, ale v důsledku zemětřesení v roce 2003 značně utrpělo.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Íránský riál

V Íránu budete platit Íránským riálem. Z důvodu stále přetrvávajícího mezinárodního hospodářského embarga se kurz může i v průběhu několika dní značně měnit. Obecně buďte připraveni na to, že za své stovky dolarů či eur obdržíte milóny riálů, tudíž pořádný svazek bankovek. V současnosti jsou v oběhu bankovky nominální hodnoty od 1.000 do 500.000 riálů.

Íránský riál

Směnárny a platba kartou

Svoji platební kartu můžete nechat doma. V Íranu je velmi mizivá šance, že by došlo na její využití. Výjimečně mohou někteří obchodníci nabízet takovou platbu, ale tato situace bude velmi vzácná. Co určitě možné nebude, je výběr z bankomatu.

Bezpodmínečně, ale opravdu bezpodmínečně nutné je přivézt si dostatečnou hotovost eur nebo amerických dolarů, které jsou ve směnárnách vždy směnitelné. Pokud přiletíte do Teheránu, zamířte na náměstí Ferdosi (Ferdowsi square – zároveň stanice metra). Zde najdete mnoho směnáren a není nic jednoduššího, než si je projít a peníze směnit tam, kde za 1 euro či dolar nabízejí nejvíce. Můžete se pokusit kurs ve váš prospěch zvýšit, pokud uvedete, jak velký obnos hodláte vyměnit. V oblasti vás určitě osloví mnoho pouličních směnárníků.

Ceny

Obecně jsou ceny v Íránu nižší než u nás. Ceny dopravy, stravování i ubytování. Velmi levně se běžně cestuje meziměstskými autobusy a i ceny na vnitrostátních leteckých linkách bývají nižžší nebo srovnatelné s nízkonákladovými dopravci v Evropě. Určitě vás nepoloží ani návštěva slušné restaurace.

Spropitné a smlouvání

Spropitné není obvyklé, neočekává se.

Smlouvání je nutnost v bazarech. Je dobré si před smlouváním zjistit cenu podobného produktu i u dalších obchodníků. Kroťte přílišný zájem, pokud bude nabízená cena příliš vysoká, můžete předstírat odchod, prodejce vás třeba zavolá zpět a nabídne nižší cenu. Při cestě taxíkem je dobré se na cestu zeptat předem.

Jak ušetřit

I když položka za ubytování nemusí být nutně vysoká, bude tvořit nejvyšší částku ve vašem rozpočtu. Doprava a jídlo se dá pořídit velmi levně. Vyzkoušejte couchsurfing. Je to naprosto nejlepší způsob, jak poznat Írán. Pokud někdo přijme vaši žádost, bude si vás jako hosta velmi cenit a podle toho s vámi zacházet. Připravte se na úžasné zážitky. Doporučujeme přivézt něco jako dárek či pozornost z Česka.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Íránu

Letecky

Nejlevněji se dají sehnat letenky se společnostmi Ukraine International Airlines nebo Pegasus Airlines. Z Prahy přímé spojení zatím neexistuje. Ty nejlevnější letenky bývají s přestupem v Istanbulu či Kyjevě. Další možností je zvolit let s jednou z několika společností na trase Praha – Istanbul a s jinou pokračovat dále do Teheránu. Obvyklé ceny z Prahy do Teheránu se pohybují okolo 7.500 Kč. Nejdůležitější vstupní branou do země je letiště Immáma Chomejního u Teheránu.

Přímé zahraniční spojení mají i města Esfahán, Shiarz, Tabríz, Mašhad i další, ceny do těchto míst ale obvykle neklesnou pod 10.000 Kč.

Autobusem

Poněkud zdlouhavější alternativou je autobusová jízdenka. Na trase Istanbul – Teherán působí množství dopravců. Díky konkurenci jsou ceny opravdu nízké. Pozor, čekání na hranicích se může protáhnout na mnoho hodin.

Vlakem

Dříve populární Transasia expres na trati mezi Istanbulem a Teheránem není v současnosti (údajně z bezpečnostních důvodů na východě Turecka) provozován. Nejlevnější a jeden z nejdobrodružnějších způsobů, jak se do země dostat. A také nejdelší.

Jak se nejlépe dopravovat

Doprava v Íránu je živelnější, hustota provozu (alespoň v hustěji zabydlených oblastech) značná a v porovnání s cestováním po Česku přináší (statisticky) vyšší riziko nehody. Podél íránských silnic je možné spatřit vystavené vraky aut po nehodě, jakožto drastické varování pro řidiče, které by snad lákalo porušit nějaký předpis a zásady bezpečnosti.

Jezdí se vpravo. Pozor na přecházení ulic a silnic. Zapomeňte na nějakou preferenci chodců a respekt od řidičů k nim.

Přejít ulici s osmi proudy vyžaduje dávku odvahy a zkušenosti. Nejjednodušší je napodobit místní. Mezi jízdními pruhy se pohybujte takto:

a) Připravte se na okraj vozovky. Přejděte tak těsně za projíždějícím autem, jak jen to je možné.

b) Čekejte mezi pruhy na další příležitost a dejte si pozor na z obou stran jen těsně vás míjející auta.

c) Postup opakujte dle počtu jízdních pruhů.

Autobusy

I mezi méně významnými městy jezdí často, jsou levné a spolehlivé. Dražší jsou ty s označením VIP. Mají pohodlnější sedadla a v řadě vedle sebe jsou namísto dvakrát dvou sedadel jen dvě a jedno. Snad všichni dopravci vám na začátku cesty rozdají nějaké občerstvení. Může to být prakticky cokoli. Různé nápoje, sušenky, perníčky, brambůrky a někdy dokonce i ovoce a zelenina.

Na autobusových nádražích se o vás budou pravděpodobně přetahovat náhončí dopravních společností. Nenechte si vnutit první jízdenku a zajděte nejprve na informace. Je možné, že autobus od jiné společnosti jede dříve a třeba i za nižší cenu. Cestu vám bude zpestřovat perská hudba nebo film (pro všechny, ať se vám to líbí, nebo ne).

Online rezervace jízdenek, ani komplexní vyhledávač typu idosu v Íránu neexistuje.

Dálkový autobus v Íránu

Vlaky

Íránská železniční síť není příliš hustá a frekvence vlaků na mnoha tratích tomu odpovídá. I když o něco málo levnější, jsou pomalejší než autobusy a pokud se rozhodnete cestovat vlakem, je lépe si jízdenku zajistit předem na nádraží a nespoléhat na její koupi těsně před odjezdem. Nádraží fungují v podobném režimu jako letiště. U vstupu bezpečností kontroly a k nákupu jízdenky budete potřebovat cestovní pas.

Letadla

Cestovat na vnitrostátních linkách může být rychlé a pohodlné, jelikož vzdálenosti mezi jednotlivými regiony jsou značné. Ceny bývají poměrně nízké a zpravidla se jich výše před samotnou cestou mění. Může stoupat i klesat.

Obtížnější bude takovou letenku koupit. Weby leteckých společností bývají v perštině, jejich přehlednost, snadnost orientace a rychlost je diskutabilní a jak již bylo řečeno, vaše bankovní karta nebude kompatibilní s íránským bankovním systémem. Řešením je její koupě přes prostředníka v podobě cestovních agentur v centrech měst nebo pomoc kamaráda, pokud máte možnost. Obecně lze říci, že letenku s íránskou leteckou společností zatím není možné koupit online se zahraniční platební kartou.

Několik nehod a incidentů v poslední době potvrdilo poněkud nelichotivou pověst íránských přepravců. Technický stav letadel nemusí být nejlepší. Situace by se měla s uvolněním sankcí postupně zlepšovat. Nová letadla má Iran Air nebo Mahan Air.

Taxi

Ve městech operují klasické žluté taxi a dále sběrné taxíky, které jezdí jednu konkrétní trasu (ulicí, třídou). Ve druhém případě budete taxi sdílet s ostatními cestujícími. Na ceně je dobré se vždy domluvit před nástupem.. Za tu samou trasu si může jeden řidič říct dvakrát tolik co jiný.

Pokud chcete navštívit několik různých míst v konkrétní oblasti během jednoho dne, vyplatí se pronajmout si taxi s řidičem na celý den. Naše zkušenost z oblasti Persepolis je skvělá. Dobrá cena (cca 35 eur za celý den), přátelský a vtipný řidič a v ceně byl i piknik.

Autem

Mezi městy je celkem běžný způsob dopravy spolujízda. Trochu odlišná, než jak ji známe. Na okraji města (u velkého kruhového objezdu, na odpočívadle), zastavují řidiči jedoucí v daném směru a za určitý obnos nabízí čekajícím pasažérům svezení. Hlavně v období svátků, kdy jsou autobusy vyprodané, je to často jediný způsob dopravy. Pokud umíte něco málo persky a rádi smlouváte, může to být zajímavá zkušenost. Cenu si určitě domluvte předem. Neměla by být o mnoho vyšší než cesta autobusem.

Půjčení auta pro cizince není možné, žádné mezinárodní půjčovny zde nefungují.

Městská doprava

Ve velkých městech jezdí běžné autobusy MHD i sdílené taxíky s pevně danou trasou, pro turisty bez znalosti perštiny je však většinou tento způsob přepravy velice obtížný, až nerealizovatelný.

Srozumitelným systémem dopravy je metro, které bez větších obtíží zvládnou užívat i cizinci. Metro funguje v Teheránu, Mašhadu, Shirazu a Esfahánu.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Íránská kuchyně

Íránská kuchyně je poměrně pestrá. Pokud budete pozvání na oběd či večeři k místním, s radostí nabídku přijměte. Můžete se těšit na mimořádný společenský a kulinářský zážitek. Také z nedostatku jiných dostupných volnočasových aktivit tráví Íránci přípravou pokrmů často dlouhé hodiny a v jejich životě hraje jídlo důležitou roli.

V restauracích narazíte snad úplně všude na různé druhy kebabů. Jako příloha slouží rýže nebo chléb. Část rýže může být obarvená a dochucená šafránem a doplněna drobnými nakyslými bobulemi – zerešk, česky dřišťál.

Íránský kebab

Zajímavým pokrmem je dizi. Dostanete něco mezi polévkou a kaší podávané v hliníkové nádobě. Obsahuje, maso, luštěniny, rajčata, brambory nebo další zeleninu. Do této směsi se naláme chléb a celý obsah se rozdrtí přiloženým hmoždířem. Vznikne nevábně vypadající směs, která se jí lžící nebo chlebem, a překvapivě chutná výborně.

Skvěle chutnají vegetariánská jídla, jejichž hlavní součástí je lilek. Za ochutnání stojí různé druhy polévek a jídel fastfoodového typu. V perském zálivu ochutnejte rybí kebab, na severovýchodě země různě upravované vnitřnosti.

K jídlu se kromě čaje často podávají různé druhy vynikajících různě ochucených jogurtových/kefírových nápojů. Nápoje označené jako pivo jsou sladké limonády samozřejmě bez nejmenšího množství alkoholu.

Pozor, snadno si vytvoříte závislost na vynikající zmrzlině (bastani). V každém městě najdete pekárnu s obchodem prodávající dle regionu se lišící sladkosti. Součástí sušenek balených v plechových krabičkách bývají pistácie, med nebo šafrán.

Jak se stravovat jako místní

Velmi populárními se v poslední době stávají fastfoody nabízející íranskou obdobu hamburgerů a pizzy. Zajímavá místa s autentickým prostředím nabízející tradičnější pokrmy můžete nalézt v bazarech. Takové restaurace, nacházející se často v suterénu, však bývají často označeny jen v perštině a může je tak být obtížné najít.

Mnoho restaurací se nachází na předměstích. V centrech měst je obtížnější je objevit a na nejpopulárnějších lokalitách bývají navštěvovány hlavně turisty.

Projděte se podél řeky, v parku nebo kdekoli, kde je stinné místo. Íránci velmi rádi vyrážejí s přáteli nebo celou rodinou na piknik, kam si přináší své vlastní občerstvení, často i vařič, na němž si připravují čaj a jídlo. Může se stát, že vás pozvou, abyste se k nim připojili. Místní si rádi pochutnávají na slunečnicových semínkách, které dokážou vyloupnout velmi rychle a efektivně.

Je třeba bohužel počítat s tím, že na některých místech vám budou chtít naúčtovat několikanásobně vyšší ceny než místním. Je tedy ve vašem zájmu se před objednávkou ujistit o ceně, pokud není uvedena. Takové jednání je však stále velmi vzácné.

Obvyklé ceny v restauracích

Rozptyl cen je obrovský. Naleznete jak velmi levné jídelny a občerstvovny, restaurace slušné úrovně za rozumné ceny odpovídající cenám u nás, tak i luxusní, velmi drahé restaurace. Nejlevnější verzi kebabu s rýží nabízejí restaurace asi od 50 Kč.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Hory

Touchal – nachází se hned nad Teheránem, vede sem i lanovka.

Damavand – nejvyšší hora v Íránu, v sezóně hojně navštěvovaná. Pohoří Alborz (kde se nacházejí i obě zmíněné hory) je rozsáhlé, relativně dobře dostupné pohoří na severu země.

Demavend

Moře

Potápění a šnorchlování se soustřeďuje na ostrovy Qeshm a Kish a možná i další místa v Perském zálivu. Kish je pro Íránce vysněné prázdninové letovisko. Raději jeďte na Qeshm (pozorování delfínů, želv, mangrovy). Při koupání samozřejmě platí všechna omezení, která se týkají povinného oblečení žen. Plavky připadají v úvahu na speciálních plážích pro ženy, jež jsou oddělené od zbytku. Takových není ovšem mnoho (spíš naopak).

Lyžování

Několik středisek v pohoří Albroz, hlavně v okolí Teheránu a Tabrízu. Sezóna trvá od listopadu do konce března. Vleky jsou docela levné, vybavení je možno půjčit, ubytování zde je dražší než vy zbytku země.

Zábavní parky

Každé větší město má nějaké místo nebo několik mist, kam se jezdí s rodinou a přáteli na pikniky. Bývá to rozsáhlejší park s různými atrakcemi a v létě s životem do pozdních nočních hodin.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Do Íránu není jakékoli očkování nutné. Pozor na velmi vysoké letní teploty a s nimi spojené riziko úpalu či úžehu. Obecně se nedoporučuje pití vody z veřejného vodovodu. My ji z vodovodu pili tak jako místní, a to téměř všude. Ovšem mimo oblasti Perského zálivu.

Kriminalita

Írán patří mezi velmi bezpečné země. Jedním z důvodů mohou být i velmi vysoké tresty. V těch nejvíce turisticky exponovaných lokalitách a městských centrech je třeba hlídat si osobní věci. Subjektivně můžeme prohlásit, že neexistuje mnoho zemí, kde by se cestovatel cítil tak bezpečně. Při dodržení základních (např. v Česku běžných) bezpečnostních opatřeních je riziko problémů opravdu minimální.

Tak jako v jiných zemích, ani zde se velmi nedoporučuje účast na protestních shromážděních. Lépe je se okamžitě vzdálit a nefotit a nenatáčet nic na video. Pozor na kritiku vlády a systému obecně, buďte velmi opatrní. Za náboženskou nebo politickou propagaci hrozí přísné tresty. Nedá se odhadnout, zda by v závažnějších případech následoval exemplární trest nebo shovívavost vůči západnímu turistovi.

Za rizikové regiony jsou považovány ty bezprostředně při hranicích s Afghánistánem a Pákistánem. Do těchto regionů se nedoporučuje jezdit.

Riziko katastrof

Celá oblast je velmi seismicky aktivní a každoročně jsou zaznamenány větší či menší otřesy, mnohdy s oběťmi na životech. Poslední extrémně ničivé zemětřesení (2003) téměř srovnalo se zemí město Bam a o život připravilo bezmála 30.000 lidí.

Oblékání a chování na veřejnosti

Všechny ženy a dívky (od určitého věku, cca 12 let) pohybující se po území státu musí být zahaleny. Takže než vstoupíte na Íránskou půdu, třeba z letadla, je nutné tento předpis dodržet. V praxi to znamená šátek zakrývající vlasy, obličej být zakrytý nemusí.

Postupem let Íránky nechávají odhalenou větší a větší část hlavy, ale šátek mají všechny. Bez výjimky. Dále je nutné zakrýt ruce, nohy po kotníky, nosit spíše volnější a rozhodně nepřiléhavé oblečení. Žádné výstřihy. Pro mnohé z žen a dívek přijíždějících do země to bude jedna z nejnáročnějších příprav před cestou.

Muži nosí košile, trika, možno nosit i krátký rukáv. Kalhoty ovšem musí být dlouhé, kraťasy nejsou přípustné. Je jasné, že dámy to budou mít nesrovnatelně náročnější (zvláště v horkých letních dnech) a uvázat správně šátek tak, aby držel na místě, také není žádná legrace.

Na veřejnosti je nutné se zdržet projevů jakýchkoli intimností mezi osobami opačného pohlaví, kam patří samozřejmě polibky (i na přivítanou nebo při loučení), podání nebo držení se za ruku. Naopak často uvidíte muže (někdy i ženy), jak se vedou za ruce. Jedná se o projev přátelství.

Projevy homosexuality jsou zakázané a hrozí za ně velmi přísné tresty (i trest smrti). Obecně se doporučuje střídmé chování, respekt a úcta k místním, ale takové základní pravidla uplatňujeme, ať už cestujeme kamkoli.

Důležité kontakty

Telefonní čísla

 • Policie – 110
 • Ambulance – 125
 • Hasiči – 115

Ambasáda v Teheránu:

 • Embassy of the Czech Republic
 • No. 36, Nastaran Alley, Bostan St.
 • North Pasdaran Ave, Upper Farmaniyeh Crossroads
 • Tehran
 • +98 21 26118851-4
 • teheran@embassy.mzv.cz
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

e-visa

Od roku 2017 zpřístupnila Íránská vláda možnost elektronické žádosti o víza. Na stránce e_visa.mfa.ir/en vyplníte žádost a obdržíte víza s platností na 30 dní. Potřebovat budete kopii první stránky pasu a pasovou fotografii v elektronické podobě.

Na letišti po příletu

V Teheránu i několika dalších letištích s mezinárodním provozem je možné vyřídit vízum na místě. Aktuální výše poplatku v roce 2017 je 75 €. K obdržení víza je nutné pořídit i cestovní pojištění za 14 €, případně mít pojištění již z domova. Ale pozor na to, že je nutné mít potvrzení v na A4 papíru, kde je výslovně napsáno, že platí i na území Íránu. Celková doba vyřízení víz trvá od půl hodiny až po hodinu.

Úředník na letišti může také vyžadovat potvrzení o rezervaci ubytování alespoň na první noc.

Po staru přes ambasádu

Než se vydáte na ambasádu, budete potřebovat vyřídit referenční číslo. Je to v podstatě pozvánka od nějaké íránské cestovní agentury. Kromě vyplnění formuláře se základními informacemi budete muset zaslat detailní itinerář vaší cesty. Ten má zahrnovat, kde v který den budete, co tam hodláte navštívit a kde budete ubytováni. Je třeba si dát pozor a vyvarovat se míst v příhraničních regionech (Afghánistán, Pákistán) a míst spojených s íránským jaderným programem či jinak citlivé oblasti. To by mohlo získání referenčního čísla vážně zkomplikovat.

Poté, co vám íránská agentura potvrdí, že vám bylo referenční číslo uděleno, přesvědčte se o tom telefonicky na pražské ambasádě. Je-li v Praze vaše referenční číslo, můžete se tam vypravit. Není třeba se objednávat, je nutné se dostavit osobně, a to nejlépe dva až tři měsíce před plánovanou cestou. S sebou si vezměte cestovní pas (s platností alespoň šest měsíců po plánovaném návratu), vyplněnou žádost (3 kopie), 4 barevné fotografie (ženy lépe se šátkem), výpis z bankovního účtu za poslední tři měsíce, potvrzení o zaplacení poplatku za vyřízení víza 50 eur na účet u ČSOB a kopii zpáteční letenky.

Další dokumenty a informace

Rezervace ubytování minimálně na první noc pobytu v Íránu.

Ve vašem cestovním pase nesmí být izraelské razítko. V opačném případě vám nebude vízum uděleno a do země tak nebudete vpuštěni. Bez výjimky.

Celní předpisy

Platí zákaz dovozu mnoha položek. Do země není dovoleno dovážet alkoholické nápoje, vepřové maso (včetně konzerv, paštik), materiály a tiskoviny znevažující náboženství, erotické a pornografické materiály a hazardní hry. Též není dovoleno dovážet měnu některých okolních států. Cigartety si kupte v Íránu, vychází velmi levně.

Co vidět a navštívit v Íránu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Íránu

Zavřít boční panel

Esfahán

Jindy též psaný jako "Isfahan". Navšitvtě náměstí Nakš-e džahan, bazar, mešity, paláce, v noci jsou nádherně nasvícené mosty přes řeku. Okolí města je také jakousi zelenou oázou uprostřed vyprahlých hor.

Do Esfahánu se dostanete nejlevněji velice frekventovaným autobusovým spojením z Teheránu, létají sem však u mezinárodní letecké spoje z Turecka.

Zavřít boční panel

Teherán

Muzea, Azadi Tower (věž svobody, Milad Tower (vysílač), mauzoleum Ajatoláha Chomejního, bazar, „Bome“ Tehran – střecha Teheránu (výhled na město, lanovka na Tochal.

Hlavní město Íránu možná mnohé překvapí svou kosmopolitností, jedná se o skutečně moderní velkoměsto se vším všudy.

Zavřít boční panel

Ostrov Qešm

Pozorování delfínů, želv, mangrovy, pestré skalní útvary, jeskyně. Na ostrov Qešm (též Gheshm, Quesh nebo Qeshm) se dá dostat frekventovaným leteckým spojením z Teheránu.

Zavřít boční panel

Shiraz

Navštivte zahrady Eram a další, Vakil bazar (a další), hrobka Hafeze nebo jednu z nejvýznamnějších mešit celého Íránu – Násir al-Mulk.

Zavřít boční panel

Persepolis

Jedno z nejvýznamnějších historických míst celého Íránu. Persepolis bývalo správní centrum celé Perské říše, nyní můžete navštívit rozlehlé ruiny a muzeum. Výchozím bodem pro cesty do Persepolis bude město Shiraz vzdálené asi 60 km.

Zavřít boční panel

Mashhad

Mashhad je druhým největším městem Íránu a výchozím bodem pro překročení hranice do Turkmenistánu. K nejvýznaněnší památce patří hrobka Imáma Rézy.

Mashhad je jedním z center šíitského islámu, i přesto, že se jedná o velkoměsto se vším všude, je zde znát výrazně konzervativnější styl života než například v kosmoplitním Teheránu. Město je také centrem výroby proslulých perských koberců.

Zavřít boční panel

Dašt e-Kavír

Poušť, oázy, karavanseráje, vysychající solné jezero (Darjoč-e Namak).

Zavřít boční panel

Dašt e-Lut

Pouštní oblast zapsaná na seznam UNESCO především díky svým neuvěřitelným skalním útvarům. Jedná se o 25. největší poušť na světě a jeden z nejteplejších a nejsušších míst vůbec.

Zavřít boční panel

Yazd

Unikátní architektura hliněných domů, bazar, centrum zarathuštrismu – náboženství předislámské éry (zoroastrismus),mešity, badgiry (věže či komíny sloužící k ochlazování domů), kanáty (tunely přivádějící samospádem vodu z hor).

Zavřít boční panel

Rasht

Okolo města Rasht na severu Íránu najdete rýžové pole, čajové plantáže, delta řeky – hnízdiště ptactva

Zavřít boční panel

Shahroud

„Mlžné hory“, ostré rozhraní pouště a zelených hor topících se v mracích, sedm pramenů s různě zbarvenou vodou, vodopády (v okolí města).

Počasí a sezóny v Íránu

Počasí

Tabulka znázorňuje údaje pro Teherán, teplota vody pak na ostrově Kiš (Quesh) v Perském zálivu.

Během letních měsíců bude na naprosté většině území téměř nesnesitelné horko, těžko snesitelné v oblasti Perského zálivu, kde se k teplotám typu otevřená pec přidává velmi vysoká vlhkost vzduchu. Teploty přesahují i 40 °C a o mnoho neklesají ani v noci. Mimo oblast Kaspického moře jsou srážky velmi málo pravděpodobné.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvhodnější jsou k návštěvě jarní měsíce (přibližně od března do května). Na nejvyšších horách sice ještě může být sníh, ale na většině území budou teploty příznivé. Zimní měsíce, zvláště pak na severozápadě a severovýchodě, bývají velmi chladné. Výjimku tvoří oblast Perského zálivu.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 18 dny
Navrhni úpravu