Tajemstvím opředená Perská říše

Stát nacházející se v jihozápadní Asii, ostrov relativní stability a bezpečí v jinak turbulentním a konflikty zmítaném regionu. Na severu sousedí s Tureckem, Arménií, Azerbajdžánem a Turkeminstánem. Na východě jsou jeho sousedy Afghánistán a Pákistán. Výčet sousedících států pak uzavírá v současnosti nejrozvrácenější země region – Irák.

Írán má na severu přístup ke Kaspickému moři a na jihu pak k zálivu Perskému (dle arabských států Arabskému), jež je součástí Indického oceánu. Jedná se o poměrně rozsáhlý a velmi hornatý, převážně ve vysoké nadmořské výšce položený stát, s výraznými horskými celky (Elbroz na severu, Zagros na jihozápadě a Íránská vysočina v centrální části), a tudíž i odlišným podnebím v jednotlivých regionech.

I dnes částečně opředený tajemstvími, pro mnohé těžko pochopitelný, mnoha médii západního světa prezentovaný většinou nikoli v dobrém světle, takový je z pohledu neobeznámeného Evropana dnešní Írán. Díky svému jadernému programu, a tudíž určité mezinárodní politické a ekonomické izolaci, je Írán jen v porovnání s tradičními evropskými destinacemi turismem jen málo dotčen.

Přitom se jedná o zemi neuvěřitelně pestrou. A to z mnoha a mnoha různých pohledů. Vzpomeňme jen na neuveřitelnou pestrost krajiny – už zdejší pouště se svými mnoha podobami a datlovými oázami desítky kilometrů vzdálenými od nejbližších měst, se všudypřítomnými, mnohdy bizarními vyprahlými horskými celky okolo nebo dokonce nejvyšší, stále zasněžený kužel Damávand.

V ostrém kontrastu je pak se svými rýžovými poli a čajovými plantážemi svěže zelený pobřežní pás Kaspického moře nebo lesy na severozápadě, při hranici s Tureckem. Extrémními teplotami a vlhkostí pak zaskočí Středoevropana realita letního Perského zálivu. Celé území obývá nemálo různých národností hovořícími svými jazyky pyšnícími se svoji kulturou i náboženstvím. Množství zachovalých památek mnohdy i světového významu pak doplňuje takovou nabídku, ze které by si žádný cestovatel jen těžko nevybral něco pro sebe.

Víza
Vízum za 70 €
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu s platným pasem.
Hlavní sezóna
jaro a podzim
Vyjet můžeš i v zimě, naopak v létě jsou teploty až nesnesitelné.
Letenky od
7 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 57 %. Akční letenky do Íránu
Průvodce pro tebe napsal Petr Svoboda

Praktické tipy před cestou do Íránu

Co vidět v Íránu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Íránu

Mapa s místy co vidět a navštívit v Íránu

Co dělat v Íránu

Co dělat v Íránu a kam na výlety po okolí? Sport, odpočinek, příroda, jak se zabavit s dětmi... seznam nejlepších aktivit pro Írán.

Počasí v Íránu

Přehledně o počasí v Íránu a teploty během roku. Kdy jet do Íránu na dovolenou, aby vám vyšlo počasí a nezmokli jste?

Doprava v Íránu

Jak se dopravovat a cestovat v Íránu? Cestování v Íránu letadlem, vlakem, autobusem, autem či motorkou – co je lepší a kolik to stojí?

Peníze a ceny v Íránu

Čím platit v Íránu a jaké jsou ceny? Místní měna je Íránský rial. Kde směnit peníze, lze platit kartou a kolik co stojí v Íránu?
Aktuální kurz 1 Kč = 1843.97 ﷼

Jídlo v Íránu

Co ochutnat v Íránu a jaká je tradiční kuchyně? Typická jídla, národní speciality a vše o tom, co se jí v Íránu a kde se stravovat.

Kultura a lidé v Íránu

Jak se mluví v Íránu? Objev v krátkosti historii, kulturu, svátky a jiné užitečné informace jako kde leží Írán a jakou má rozlohu?

Bezpečnost v Íránu

Je Írán bezpečné pro cestovatele? Zjistěte možná rizika, nemoci a úroveň bezpečnosti a kriminality v Íránu + očkování a pojištění.

Víza v Íránu

Je potřeba vízum a pas do Íránu? Zjistěte, kde a jak získat vízum (na letišti nebo ambasádě) a jaká je cena turistického víza do Íránu?

Další průvodce v Íránu a okolí

Hi!
Ahoj!
Ázerbajdžán
Průvodce zemí
مرحبا بكم، يا صديقي!
Vítej, příteli!
Irák
Průvodce zemí
привет!
Ahoj!
Turkmenistán
Průvodce zemí
مرحبا!
Ahoj!
Kuvajt
Průvodce zemí
Merhaba!
Ahoj!
Turecko
Průvodce zemí

Cestopisy z Íránu od cestovatelů jako ty

❤️ Oblíbené
Čtení na 38 minut
Írán
Jaroslav Malec 2020-01-22T22:50:18+01:00 7 komentářů
Írán 2017

Putování Íránem, 2017. Pokud se začtete do následujících řádků, můžete se se mnou na chvíli podívat do Íránu, nádherné země plné neočekávaných překvapení, kterou jsem měl to štěstí navštívit v roce 2017.  To že tento…

❤️ Oblíbené
Čtení na 15 minut
Co je dobrého v Íránu?
Monika 2019-11-04T16:18:20+01:00 11 komentářů
Írán 2019

aneb láska k cestování prochází žaludkem. Cestopisů o Íránu je na internetu spousta, řeknou vám, které místa a památky navštívit, dozvíte se jejich historii a významu, a případně jak se k nim dostat. Ale co více praktičtější otázka, kam…

❤️ Oblíbené
Čtení na 12 minut
Do Íránu? A sama? 
Monika 2019-10-21T20:35:51+02:00 19 komentářů
Írán 2019

 Aneb praktický průvodce po této úžasné zemi.. Když jsem viděla letenky za 100 eur, tak nebylo co řešit. Praha - Teherán přes Kiev, pro mě dvě mouchy jednou ranou. Pojedu sama, jako většinu jiných destinací. Ale doma jsem to řekla až pár měsíců…

❤️ Oblíbené
Čtení na 7 minut
Dvě holky v Íránu
Avatar uživatele Andrea
Andrea 2019-01-26T21:11:57+01:00 27 komentářů
Írán 2018

Aneb naše perské dobrodružství. Když se mi naskytla možnost vycestovat do Íránu, řekla jsem si, proč ne. Bude to opravdová výzva! Přeci jen žijeme v zemi předsudků (ať už si to přiznáme, nebo ne) a řekla jsem si, že by bylo super…

1 další cestopis
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 17 dny
Navrhni úpravu