Tajemstvím opředená Perská říše

Stát nacházející se v jihozápadní Asii, ostrov relativní stability a bezpečí v jinak turbulentním a konflikty zmítaném regionu. Na severu sousedí s Tureckem, Arménií, Azerbajdžánem a Turkeminstánem. Na východě jsou jeho sousedy Afghánistán a Pákistán. Výčet sousedících států pak uzavírá v současnosti nejrozvrácenější země region – Irák.

Írán má na severu přístup ke Kaspickému moři a na jihu pak k zálivu Perskému (dle arabských států Arabskému), jež je součástí Indického oceánu. Jedná se o poměrně rozsáhlý a velmi hornatý, převážně ve vysoké nadmořské výšce položený stát, s výraznými horskými celky (Elbroz na severu, Zagros na jihozápadě a Íránská vysočina v centrální části), a tudíž i odlišným podnebím v jednotlivých regionech.

I dnes částečně opředený tajemstvími, pro mnohé těžko pochopitelný, mnoha médii západního světa prezentovaný většinou nikoli v dobrém světle, takový je z pohledu neobeznámeného Evropana dnešní Írán. Díky svému jadernému programu, a tudíž určité mezinárodní politické a ekonomické izolaci, je Írán jen v porovnání s tradičními evropskými destinacemi turismem jen málo dotčen.

Přitom se jedná o zemi neuvěřitelně pestrou. A to z mnoha a mnoha různých pohledů. Vzpomeňme jen na neuveřitelnou pestrost krajiny – už zdejší pouště se svými mnoha podobami a datlovými oázami desítky kilometrů vzdálenými od nejbližších měst, se všudypřítomnými, mnohdy bizarními vyprahlými horskými celky okolo nebo dokonce nejvyšší, stále zasněžený kužel Damávand.

V ostrém kontrastu je pak se svými rýžovými poli a čajovými plantážemi svěže zelený pobřežní pás Kaspického moře nebo lesy na severozápadě, při hranici s Tureckem. Extrémními teplotami a vlhkostí pak zaskočí Středoevropana realita letního Perského zálivu. Celé území obývá nemálo různých národností hovořícími svými jazyky pyšnícími se svoji kulturou i náboženstvím. Množství zachovalých památek mnohdy i světového významu pak doplňuje takovou nabídku, ze které by si žádný cestovatel jen těžko nevybral něco pro sebe.

Průvodce pro tebe napsal Petr Svoboda
Víza
Vízum za 70 €
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu s platným pasem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
Vyjet můžeš i v zimě, naopak v létě jsou teploty až nesnesitelné.
Více o počasí
Letenky od
7 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 57 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Íránu

Co vidět a navštívit v Íránu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Íránu

Zavřít boční panel

Esfahán

Jindy též psaný jako "Isfahan". Navšitvtě náměstí Nakš-e džahan, bazar, mešity, paláce, v noci jsou nádherně nasvícené mosty přes řeku. Okolí města je také jakousi zelenou oázou uprostřed vyprahlých hor. 

Do Esfahánu se dostanete nejlevněji velice frekventovaným autobusovým spojením z Teheránu, létají sem však u mezinárodní letecké spoje z Turecka.

Zavřít boční panel

Teherán

Muzea, Azadi Tower (věž svobody, Milad Tower (vysílač), mauzoleum Ajatoláha Chomejního, bazar, „Bome“ Tehran – střecha Teheránu (výhled na město, lanovka na Tochal.

Hlavní město Íránu možná mnohé překvapí svou kosmopolitností, jedná se o skutečně moderní velkoměsto se vším všudy.

Zavřít boční panel

Ostrov Qešm

Pozorování delfínů, želv, mangrovy, pestré skalní útvary, jeskyně. Na ostrov Qešm (též Gheshm, Quesh nebo Qeshm) se dá dostat frekventovaným leteckým spojením z Teheránu.

Zavřít boční panel

Shiraz

Navštivte zahrady Eram a další, Vakil bazar (a další), hrobka Hafeze nebo jednu z nejvýznamnějších mešit celého Íránu – Násir al-Mulk.

Zavřít boční panel

Persepolis

Jedno z nejvýznamnějších historických míst celého Íránu. Persepolis bývalo správní centrum celé Perské říše, nyní můžete navštívit rozlehlé ruiny a muzeum. Výchozím bodem pro cesty do Persepolis bude město Shiraz vzdálené asi 60 km.

Zavřít boční panel

Mashhad

Mashhad je druhým největším městem Íránu a výchozím bodem pro překročení hranice do Turkmenistánu. K nejvýznaněnší památce patří hrobka Imáma Rézy.

Mashhad je jedním z center šíitského islámu, i přesto, že se jedná o velkoměsto se vším všude, je zde znát výrazně konzervativnější styl života než například v kosmoplitním Teheránu. Město je také centrem výroby proslulých perských koberců.

Zavřít boční panel

Dašt e-Kavír

Poušť, oázy, karavanseráje, vysychající solné jezero (Darjoč-e Namak). 

 

Zavřít boční panel

Dašt e-Lut

Pouštní oblast zapsaná na seznam UNESCO především díky svým neuvěřitelným skalním útvarům. Jedná se o 25. největší poušť na světě a jeden z nejteplejších a nejsušších míst vůbec.

Zavřít boční panel

Yazd

Unikátní architektura hliněných domů, bazar, centrum zarathuštrismu – náboženství předislámské éry (zoroastrismus),mešity, badgiry (věže či komíny sloužící k ochlazování domů), kanáty (tunely přivádějící samospádem vodu z hor). 

Zavřít boční panel

Rasht

Okolo města Rasht na severu Íránu najdete rýžové pole, čajové plantáže, delta řeky – hnízdiště ptactva

Zavřít boční panel

Shahroud

„Mlžné hory“, ostré rozhraní pouště a zelených hor topících se v mracích, sedm pramenů s různě zbarvenou vodou, vodopády (v okolí města).

Počasí a sezóny v Íránu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Teherán
Sezona podobná pro celou zemi, čím víc na jih, tím tepleji

7 °C

9 °C

13 °C

19 °C

25 °C

31 °C

34 °C

34 °C

29 °C

25 °C

15 °C

8 °C

Počasí

Tabulka znázorňuje údaje pro Teherán, teplota vody pak na ostrově Kiš (Quesh) v Perském zálivu.

Během letních měsíců bude na naprosté většině území téměř nesnesitelné horko, těžko snesitelné v oblasti Perského zálivu, kde se k teplotám typu otevřená pec přidává velmi vysoká vlhkost vzduchu. Teploty přesahují i 40 °C a o mnoho neklesají ani v noci. Mimo oblast Kaspického moře jsou srážky velmi málo pravděpodobné.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvhodnější jsou k návštěvě jarní měsíce (přibližně od března do května). Na nejvyšších horách sice ještě může být sníh, ale na většině území budou teploty příznivé. Zimní měsíce, zvláště pak na severozápadě a severovýchodě, bývají velmi chladné. Výjimku tvoří oblast Perského zálivu.

Skvělé akce do Íránu

ušetříš až 28%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 41%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 47%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 36%
Akce starší 2 týdnů
20 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 16 dny
Navrhni úpravu