Tajemstvím opředená Perská říše

Stát nacházející se v jihozápadní Asii, ostrov relativní stability a bezpečí v jinak turbulentním a konflikty zmítaném regionu. Na severu sousedí s Tureckem, Arménií, Azerbajdžánem a Turkeminstánem. Na východě jsou jeho sousedy Afghánistán a Pákistán. Výčet sousedících států pak uzavírá v současnosti nejrozvrácenější země region – Irák.

Írán má na severu přístup ke Kaspickému moři a na jihu pak k zálivu Perskému (dle arabských států Arabskému), jež je součástí Indického oceánu. Jedná se o poměrně rozsáhlý a velmi hornatý, převážně ve vysoké nadmořské výšce položený stát, s výraznými horskými celky (Elbroz na severu, Zagros na jihozápadě a Íránská vysočina v centrální části), a tudíž i odlišným podnebím v jednotlivých regionech.

I dnes částečně opředený tajemstvími, pro mnohé těžko pochopitelný, mnoha médii západního světa prezentovaný většinou nikoli v dobrém světle, takový je z pohledu neobeznámeného Evropana dnešní Írán. Díky svému jadernému programu, a tudíž určité mezinárodní politické a ekonomické izolaci, je Írán jen v porovnání s tradičními evropskými destinacemi turismem jen málo dotčen.

Přitom se jedná o zemi neuvěřitelně pestrou. A to z mnoha a mnoha různých pohledů. Vzpomeňme jen na neuveřitelnou pestrost krajiny – už zdejší pouště se svými mnoha podobami a datlovými oázami desítky kilometrů vzdálenými od nejbližších měst, se všudypřítomnými, mnohdy bizarními vyprahlými horskými celky okolo nebo dokonce nejvyšší, stále zasněžený kužel Damávand.

V ostrém kontrastu je pak se svými rýžovými poli a čajovými plantážemi svěže zelený pobřežní pás Kaspického moře nebo lesy na severozápadě, při hranici s Tureckem. Extrémními teplotami a vlhkostí pak zaskočí Středoevropana realita letního Perského zálivu. Celé území obývá nemálo různých národností hovořícími svými jazyky pyšnícími se svoji kulturou i náboženstvím. Množství zachovalých památek mnohdy i světového významu pak doplňuje takovou nabídku, ze které by si žádný cestovatel jen těžko nevybral něco pro sebe.

Víza
Vízum za 70 €
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu s platným pasem.
Hlavní sezóna
jaro a podzim
Vyjet můžeš i v zimě, naopak v létě jsou teploty až nesnesitelné.
Letenky od
7 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 57 %. Akční letenky do Íránu
Průvodce pro tebe napsal Petr Svoboda

Praktické tipy před cestou do Íránu

Esfahán
Co vidět v Íránu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Íránu

Mapa s místy co vidět a navštívit v Íránu

Demavend
Co dělat v Íránu

Co dělat v Íránu a kam na výlety po okolí? Sport, odpočinek, příroda, jak se zabavit s dětmi... seznam nejlepších aktivit pro Írán.

Počasí v Íránu

Přehledně o počasí v Íránu a teploty během roku. Kdy jet do Íránu na dovolenou, aby vám vyšlo počasí a nezmokli jste?

Dálkový autobus v Íránu
Doprava v Íránu

Jak se dopravovat a cestovat v Íránu? Cestování v Íránu letadlem, vlakem, autobusem, autem či motorkou – co je lepší a kolik to stojí?

Íránský riál
Peníze a ceny v Íránu

Čím platit v Íránu a jaké jsou ceny? Místní měna je Íránský rial. Kde směnit peníze, lze platit kartou a kolik co stojí v Íránu?
Aktuální kurz 1 Kč = 1781.47 ﷼

Íránský kebab
Jídlo v Íránu

Co ochutnat v Íránu a jaká je tradiční kuchyně? Typická jídla, národní speciality a vše o tom, co se jí v Íránu a kde se stravovat.

Íránské ženy
Kultura a lidé v Íránu

Jak se mluví v Íránu? Objev v krátkosti historii, kulturu, svátky a jiné užitečné informace jako kde leží Írán a jakou má rozlohu?

Na co si dát pozor
Bezpečnost v Íránu

Je Írán bezpečné pro cestovatele? Zjistěte možná rizika, nemoci a úroveň bezpečnosti a kriminality v Íránu + očkování a pojištění.

Víza a povinnosti
Víza do Íránu

Je potřeba vízum a pas do Íránu? Zjistěte, kde a jak získat vízum (na letišti nebo ambasádě) a jaká je cena turistického víza do Íránu?

Další průvodce v Íránu a okolí

Baku
Mənim dostum, xoş gəlmisiniz!
Vítej, příteli!
Ázerbajdžán
Průvodce zemí
Irák
ونحن نتطلع إليكم!
Těšíme se na tebe!
Irák
Průvodce zemí
Turkmenistán - Brána do pekla
Мы с нетерпением ждем вас!
Těšíme se na tebe!
Turkmenistán
Průvodce zemí
Kuvajt
مرحبا!
Ahoj!
Kuvajt
Průvodce zemí
Antalya
Merhaba!
Ahoj!
Turecko
Průvodce zemí

Cestopisy z Íránu od cestovatelů jako ty

🙏 Praktické
Čtení na 52 minut
Jak jsme se nebály letět do Íránu
Avatar uživatele
Magdaléna Křepelová 2020-04-30T20:27:52+02:00 25 komentářů
Írán 2019

Květen, Ramadán, dvě holky celý týden samy v Íránu a neuvěřitelné množství zážitků. Írán je zem, kam se budete chtít vrátit.. Írán byl mou třicátou třetí navštívenou zemí a zároveň jednou z nejlepších a nejzajímavějších destinací, kde jsem kdy byla. S mojí cestovatelskou kamarádkou Domčou jsme tam strávily 7 dní uprostřed…

❤️ Oblíbené
Čtení na 20 minut
Dvě holky v Persii aneb íránské dobrodružství
Hanka Maturová 2020-04-28T01:25:27+02:00 0 komentářů
Írán 2018

Povídání o tom, kterak se dvě holky rozhodly, že poletí samy na týden do Íránu a projedou ho jak to jen půjde.. Před cestouJak se stane, že se člověk rozhodne jet do Íránu... To je otázka na kterou se asi ptá celá řada lidí... No, obě jsme měly tuto zemi v hledáčku u dlouho. Znaly jsme lidi, kteří se ze země…

🙏 Praktické
Čtení na 33 minut
Írán - Jak se připravit na cestu
Avatar uživatele
Magdaléna Křepelová 2020-03-04T20:12:18+01:00 8 komentářů
Írán 2019

Sedm dní v Íránu za 6.000 Kč, připrav se na cestu a zažij minimálně to, co my!. Původně jsem chtěla napsat cestopis, ve kterém sepíšu úplně všechny naše zážitky, ale když jsem začala psát a zjistila jsem, že jenom samotné úvodní informace vydají na víc než deset minut čtení,…

❤️ Oblíbené
Čtení na 38 minut
Írán
Batuzkar 2020-01-22T22:50:18+01:00 2 komentáře
Írán 2017

Putování Íránem, 2017. Pokud se začtete do následujících řádků, můžete se se mnou na chvíli podívat do Íránu, nádherné země plné neočekávaných překvapení, kterou jsem měl to štěstí navštívit v roce 2017.  To že tento…

4 další cestopisy
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu