Neapol

Doprava v Neapoli

Neapol je rozlehlé město, ve kterém si nejspíš jen s pěší chůzí nevystačíte. Dobře zde však funguje veřejná doprava, kterou zajišťují 3 linky metra, několik linek příměstských železnic, 4 lanovky, desítky autobusových linek, 4 trolejbusové a také 3 linky tramvaje spojující centrum s přístavem.

Veškerou dopravu po městě zajišťuje jediný dopravní podnik ANM, jeho oficiální stránky anm.it jsou aktuálně dostupné pouze v italštině.

Z příměstských spojů využijete zejména železnice, které provozují společnost EAV, web eavsrl.it často mívá problém s českými IP adresami, na kterých není funkční. Pokud ale web navštívíte až z Itálie, nebudete mít problém.

Jízdenky na MHD Neapol

V Nepoli existují 2 druhy jízdenek: čistě pro dopravní podnik ANM a integrované jízdenky Unico Campania, které lze využívat i při cestách s jinými dopravci, například železnicí Trenitalia či EAV v rámci regionu Kampánie. Jízdenky Unico Campania nejspíš při pobytu v Neapoli využijete, protože je lze využít pro cestu do Pompejí, Herculanea, Sorrenta nebo Pozzuoli, kde je jeden z přístavů lodí.

Příklady cen jízdenek:

  • 1 jízda bez přestupu – 1,10 EUR (platí pouze v dopravních prostředcích ANM)
  • 90 minut / libovolné množství přestupů – 1,60 EUR (platí ve všech prostředích na území Neapole)
  • Celodenní – 3,50 EUR (pouze ANM) nebo 4,50 EUR (všechny firmy), jízdenka platí jen na území Neapole pro daný kalendářní den do 24:00
  • 7denní – 12,50 EUR (pouze ANM) nebo 16 EUR (všechny firmy)
  • Detailní informace

Při cestě metrem si dejte pozor, že na linku 2 neplatí jízdenky ANM, avšak integrované lístky Unico Campania zakoupené v trafice nebo přes mobilní aplikaci ano.

Plánujete-li se pohybovat pouze po centru a chcete si koupit celodenní nebo 7denní jízdenku, vyplatí se skoro vždy zakoupit levnější variantu pouze pro prostředky ANM. Vlaky jiných společností na území Neapole využijete jen omezeně a vždy jdou nahradit i metrem nebo autobusy ANM.

Při cestách za Neapol využijete vždy pouze jednorázové jízdenky, zde celodenní jízdné neplatí a nefunguje. Příklad cen na nejčastějších trasách:

  • Neapol – Pompeje: 2,80 EUR
  • Neapol – Herculaneum (Ercolano): 2,20 EUR
  • Neapol – Pozzuoli: 2,20 EUR

Kde koupit jízdenky?

Lístky na MHD v rámci města koupíte v trafikách "Tabacchi", v automatech ve všech stanicích metra a lanovek a také v mobilní aplikaci Unico Campania (Google Play / App Store). Právě mobilní aplikaci využijete i mimo Neapol po celé Kampánii, přičemž její použití je poměrně intuitivní rozdělené podle jednotlivých dopravních společností. V aplikaci Unico Campania je třeba se registrovat zadáním e-mailu a telefonního čísla, na které přijde konfirmační SMS.

Metro a vlaky

Páteřním systémem MHD v Neapoli je metro, které obsahuje 2 linky a třetí je ve výstavbě. Pro pohyb do příměstských oblastí (Pozzuoli, Sorrento, Pompeje aj.) pak využijete nejvíce vlaky železnice EAV, jež lze zejména na západě Neapole využít i pro pohyb po městě, pozor však na platnost jízdenek. Na spojích vlaků EAV (Circumvesuviana, Circumflegrea a Cumana) neplatí jízdenky dopravního podniku ANM, integrované lístky Unico Campania však ano.

Detailní informace, mapy i jízdní řády najdete v separátní kapitole Metro v Neapoli.

Lanovky

Protože je Neapol velmi členité město, do sídlišť na kopcích vedou hned 4 kolejové, většinově podzemní lanovky, které slouží jako běžná součást MHD. Na všech těchto lanovkách platí běžný tarif MHD. Trojice lanovek v centru města jezdí vždy mezi 7:00 a 22:00 s intervalem 10 minut. Čtvrtá lanovka Mergellina jezdí od 7:00 do 20:00 jednou za 20 minut.

Autobusy a trolejbusy

Autobusová doprava v Neapoli je všudypřítomná a dostanete se jí do všech koutů města. Informace však nejsou moc přehledné. Mapy autobusové sítě prakticky neexistují a jízdní řády obvykle udávají pouze časy odjezdů z konečných.

Na městských linkách můžete nastupovat všemi dveřmi, jízdenku vložte do automatu, který ji celou pohltí a za okamžik opět "vyplivne". Základní informace a jízdní řády jednotlivých tras najdete na webu anm.it.

K nejvytíženější lince patří trasa číslo 151, která kopíruje pobřeží a spojuje přístav s hlavním nádražím a čtvrtí Bagnoli. Interval po celý den činí 10 minut.

Denní autobusové linky obvykle jezdí cca od 5:30 do 23:00. Během noci jezdí po Neapoli 7 speciálních autobusových linek, avšak mají obvykle jen 4 odjezdy v rámci celé noci, viz detailní informace.

Speciální autobusová linka ALIBUS spojuje přístav a hlavní nádraží s letištěm, platí zde také speciální tarif ve výši 5 EUR. Detailní info najdete na naší stránce Letiště Neapol.

Tramvaje

V Neapoli fungují tři tramvajové linky, které využijete zejména při cestě z přístavu do oblasti hlavního nádraží (linka 1), ovšem frekvence mezi spoji 17 minut ve všední den a 25 minut o víkendech znamená, že je často rychlejší cesta pěšky nebo autobusem.

Na zastávkách tramvají nejsou žádné automaty na jízdenky, ty si kupte buď v trafice, ve stanici metra nebo v mobilní aplikaci. Tramvaje jezdí cca od 6:00 do 23:00. Nastupovat i vystupovat lze všemi dveřmi, papírovou jízdenku vložíte do automatu, za vteřinu vyjede zpět.

Taxi

Velmi oblíbeným dopravním prostředkem v Neapoli jsou taxíky. Nefungují zde "alternativní" taxislužby typu Bolt či Uber, ale oficiální taxi jsou všudypřítomné a relativně levné. S neférovým chováním taxikářů se v Neapoli setkáte jen výjimečně, vždy se jezdí podle taxametru.

Nástupní sazba činí 3,50 EUR ve všední dny (pondělí-sobota), resp. 6,50 EUR v neděli a o svátcích a také v noci mezi 22:00 a 6:00. Dále se počítá sazba 0,05 EUR za každých ujetých 48 metrů a 8 vteřin stání.

Chystáš se do Neapole?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 16. 03. 2022

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.