Neapol
Neapol

13 míst co vidět v Neapoli

Castel dell'Ovo

Castel dell'Ovo

Jedna z nejvýraznějších památek neapolského pobřeží je středověký Castel dell'Ovo, česky Vaječný hrad. Leží mezi přístavem a oblíbenou promenádou Mappatella na dosah od historického centra. Vaječný hrad je spolu s Castel Nuovo největší gotickou památkou v Neapoli.

Hrad leží na malém výběžku obklopeném mořem a s pevninou je spojen asi 100 metrů dlouhou hrází, která zároveň slouží jako skvělé místo pro výhledy na pobřeží a kopcovité centrum Neapole.

Historie a legenda o vajíčku

Ostrůvek, na kterém Castel dell'Ovo leží, byl osídlen již v 6. století př. n. l., ale současný hrad vybudovali až Normané ve 12. století a do dnešní podoby byl přebudován během 15. století za doby vlády aragonské dynastie.

V 19. století pak v těsném okolí hradu na malém ostrůvku vyrostla rybářská osada Borgo Marinari, která stojí dodnes a je populární pro své skvělé restaurace.

Zajímavý je samotný název hradu – "Vaječný". Pochází z legendy, podle níž měl slavný římský básník Vergilius umístit do základů stavby neporušené magické vajíčko, které když se poruší, stihne Neapol pohroma.

Vstupné a otevírací doba

Hrad je otevřen denně v časech 9:00–20:00, v neděli a o svátcích pak pouze do 18:00.

Vstupné do areálu hradu a na hradební vyhlídku je zdarma.

Ubytování

Ubytovat se můžete přímo na ostrůvku pod hradem v historické a stylové rybářské čtvrti Borgo Marinari. K dispozici jsou zde hlavně menší rodinné apartmány s cenami kolem 3 000 Kč za noc pro 2. Doporučili bychom například skvěle hodnocený penzionek Donna Luisella B&b.

Poloha a doprava

Castel dell'Ovo leží na pobřeží a je dostupný autobusovými linkami MHD. Nejbližší zastávka se jmenuje Chiatamone a nachází se cca 250 metrů od hradu. Projíždí tudy autobusy linek 128, 140 a 154 a také noční N1. Jízdní řády najdete na webu anm.it.

Chystáš se do Neapole?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 10. 03. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.