Neapolské metro je hlavní součástí místní MHD. Pro pohyb po centru města a do čtvrtí na západě Neapole, kde můžete sehnat levné ubytování, je nejrychlejším a nejpřehlednějším dopravním prostředkem. Metro dále doplňuje síť příměstských vlaků, které využijete při cestách k vykopávkám v Pompejích, Herculaneu nebo do letoviska Sorrento, Licola či přístavu Pozzuoli.

Metro v Neapoli je silně vytížené a poněkud matoucí může být fakt, že linky provozují různí dopravci, na které platí různé jízdenky.

Linky metra v Neapoli

Metro Neapol má aktuálně tři linky, přičemž jedna z nich je částečně ve výstavbě a do doby dokončení se již otevřený úsek často uzavírá a navíc obsahuje jen 4 krátké stanice.

 • Linka 1 (žlutá) – provozuje dopravní podnik ANM a je hlavní linkou, kterou využijete při pohybu po historickém centru a k hlavnímu nádraží. Dále pokračuje ve smyčce (pro překonání výškového rozdílu) do sídlišť na severu a po dokončení se bude jednat o okružní linku, kdy zastaví i na letišti. Linka 1 je klasickým metrem tak, jak si ho většina z vás představí.
  • jezdí v časech cca 6:00–23:00
  • interval 9 minut, večer až 20 minut
 • Linka 2 (tmavě modrá) – provozují italské dráha Trenitalia a je hlavní linkou spojující hlavní nádraží a centrum se čtvrtí Campi Flegrei, Bagnoli a městem Pozzuoli. Neplatí zde jízdenky dopravního podniku ANM, ale pouze integrované lístky Unico Campania, případně klasické jízdné Trenitalia. Na lince 2 jezdí vlastně klasické vlaky, většinou tunelem, na západě však vyjedou na povrch. 
  • jezdí v časech cca 5:30–23:00
  • interval 8 minut, večer až 15 minut
 • Linka 6 (světle modrá/tyrkysová) – zatím jen 4 stanice na západě města v oblasti Campi Flegrei, kterou v budoucnu (cca rok 2024) spojí se západním okrajem historického centra. Provozuje ji dopravní podnik ANM.

Mapa metra Neapol

Oficiální mapu metra, tramvají a všech příměstských železnic si můžete ve formátu pdf stáhnout na oficiálním webu anm.it. Zakresleny jsou zde všechny linky, tedy i ty, které neprovozuje dopravní podnik ANM.

Jízdenky na metro a ceny

Ceny a druhy jízdenky na neapolské metro můžou být matoucí. Zatímco na linkách 1 a 6 platí jízdenky dopravního podniku ANM, které můžete využít i v autobusech, trolejbusech a tramvajích ANM (tj. na většině městské povrchové dopravě), stejně jako na všech lanovkách, na lince 2 tyto jízdenky neplatí. Zde platí běžné jízdné italských drah Trenitalia.

Na všech trasách však platí integrované jízdné Unico Campania. 

 • 1 jízda bez přestupu – 1,10 EUR (pouze linky 1 a 6), resp. 1,30 EUR (linka 2)
 • 90 minut / libovolné množství přestupů (Unico Campania) – 1,60 EUR (platí na všech linkách)
 • Celodenní – 3,50 EUR (pouze linky 1 a 6 + povrchová doprava ANM) nebo 4,50 EUR (všechny linky - Unico Campania), jízdenka platí jen na území Neapole pro daný kalendářní den do 24:00

Lístky pro jednu cestu koupíte vždy v automatu na každé stanici metra.

Jízdenky Unico Campania zakoupíte v trafikách, případně mobilní aplikaci Unico Campania (Google Play / App Store).

Příměstské vlaky

Dopravu v hustě osídlené aglomeraci Neapole obstarávají zejména příměstské vlaky. Pro turisty jsou využitelné především tyto linky, které všechny provozuje společnost EAV (web eavsrl.it)

 • Circumvesuviana: Neapol Porta Nolana - Garibaldi (hlavní nádraží) – Torre del Greco – Ercolano – Pompeje – Sorrento
 • Circumflegrea: Neapol Montesanto – letovisko Licota – letovisko Torregaveta
 • Cumana: Neapol Montesanto – přístav Pozzuoli – letovisko Torregaveta

Vlaky na všech linkách jezdí zhruba jednou za 20 minut a jízdenky koupíte vždy v automatu na nádraží. Ceny se pohybují od 2,20 EUR do 2,80 EUR podle ujeté vzdálenosti.

 

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu