Neapol

Metro v Neapoli

Neapolské metro je hlavní součástí místní MHD. Pro pohyb po centru města a do čtvrtí na západě Neapole, kde můžete sehnat levné ubytování, je nejrychlejším a nejpřehlednějším dopravním prostředkem. Metro dále doplňuje síť příměstských vlaků, které využijete při cestách k vykopávkám v Pompejích, Herculaneu nebo do letoviska Sorrento, Licola či přístavu Pozzuoli.

Metro v Neapoli je silně vytížené a poněkud matoucí může být fakt, že linky provozují různí dopravci, na které platí různé jízdenky.

Linky metra v Neapoli

Metro Neapol má aktuálně tři linky, přičemž jedna z nich je částečně ve výstavbě a do doby dokončení se již otevřený úsek často uzavírá a navíc obsahuje jen 4 krátké stanice.

 • Linka 1 (žlutá) – provozuje dopravní podnik ANM a je hlavní linkou, kterou využijete při pohybu po historickém centru a k hlavnímu nádraží. Dále pokračuje ve smyčce (pro překonání výškového rozdílu) do sídlišť na severu a po dokončení se bude jednat o okružní linku, kdy zastaví i na letišti. Linka 1 je klasickým metrem tak, jak si ho většina z vás představí.
  • jezdí v časech cca 6:00–23:00
  • interval 9 minut, večer až 20 minut
 • Linka 2 (tmavě modrá) – provozují italské dráha Trenitalia a je hlavní linkou spojující hlavní nádraží a centrum se čtvrtí Campi Flegrei, Bagnoli a městem Pozzuoli. Neplatí zde jízdenky dopravního podniku ANM, ale pouze integrované lístky Unico Campania, případně klasické jízdné Trenitalia. Na lince 2 jezdí vlastně klasické vlaky, většinou tunelem, na západě však vyjedou na povrch. 
  • jezdí v časech cca 5:30–23:00
  • interval 8 minut, večer až 15 minut
 • Linka 6 (světle modrá/tyrkysová) – zatím jen 4 stanice na západě města v oblasti Campi Flegrei, kterou v budoucnu (cca rok 2024) spojí se západním okrajem historického centra. Provozuje ji dopravní podnik ANM.

Mapa metra Neapol

Oficiální mapu metra, tramvají a všech příměstských železnic si můžete ve formátu pdf stáhnout na oficiálním webu anm.it. Zakresleny jsou zde všechny linky, tedy i ty, které neprovozuje dopravní podnik ANM.

Jízdenky na metro a ceny

Ceny a druhy jízdenky na neapolské metro můžou být matoucí. Zatímco na linkách 1 a 6 platí jízdenky dopravního podniku ANM, které můžete využít i v autobusech, trolejbusech a tramvajích ANM (tj. na většině městské povrchové dopravě), stejně jako na všech lanovkách, na lince 2 tyto jízdenky neplatí. Zde platí běžné jízdné italských drah Trenitalia.

Na všech trasách však platí integrované jízdné Unico Campania. 

 • 1 jízda bez přestupu – 1,10 EUR (pouze linky 1 a 6), resp. 1,30 EUR (linka 2)
 • 90 minut / libovolné množství přestupů (Unico Campania) – 1,60 EUR (platí na všech linkách)
 • Celodenní – 3,50 EUR (pouze linky 1 a 6 + povrchová doprava ANM) nebo 4,50 EUR (všechny linky - Unico Campania), jízdenka platí jen na území Neapole pro daný kalendářní den do 24:00

Lístky pro jednu cestu koupíte vždy v automatu na každé stanici metra.

Jízdenky Unico Campania zakoupíte v trafikách, případně mobilní aplikaci Unico Campania (Google Play / App Store).

Příměstské vlaky

Dopravu v hustě osídlené aglomeraci Neapole obstarávají zejména příměstské vlaky. Pro turisty jsou využitelné především tyto linky, které všechny provozuje společnost EAV (web eavsrl.it)

 • Circumvesuviana: Neapol Porta Nolana - Garibaldi (hlavní nádraží) – Torre del Greco – Ercolano – Pompeje – Sorrento
 • Circumflegrea: Neapol Montesanto – letovisko Licota – letovisko Torregaveta
 • Cumana: Neapol Montesanto – přístav Pozzuoli – letovisko Torregaveta

Vlaky na všech linkách jezdí zhruba jednou za 20 minut a jízdenky koupíte vždy v automatu na nádraží. Ceny se pohybují od 2,20 EUR do 2,80 EUR podle ujeté vzdálenosti.

 

Chystáš se do Neapole?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 20. 03. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.