Neapol
Neapol

13 míst co vidět v Neapoli

Neapolský dóm

Neapolský dóm

Katedrála Nanebevzetí panny Marie, zkráceně známá jako Neapolský dóm (Duomo di Napoli) je hlavní římskokatolický kostel ve městě a sídlo neapolského arcibiskupa. Ačkoliv je zasvěcena panně Marii, častěji je nazývána jako chrám sv. Januria, patrona Neapole, jehož ostatky jsou právě zde uloženy.

Historie a nádherné fresky

Stavbu katedrály zahájil král Karel I. z Anjou v roce 1272, dokončena byla však až během 14. století. Její fasádu zdobí jednoduchý čistý gotický styl, stejně jako interiér hlavní chrámové lodě. Jasně viditelné jak na portálech fasády tak na interiéru jsou pozůstatky původního antického kostela, na jehož půdorysu katedrála vznikla.

Bezpochyby hlavním lákadlem je však Královská kaple s ostatky sv. Januária, kterou zdobí překrásné fresky převážně ze 14. století. Jejími autory jsou Domenichino a Giovanni Lanfranco, pokochat se však můžete i bohatě zdobeným oltářem Francesca Solimeny.

Zázrak zkapalněné krve

V neapolské katedrále je uložena ampule se zaschlou krví sv. Januária, která se vystavuje 3x ročně: první sobotu v květnu, 19. září a 16. prosince. Vysušená krev přitom v těchto dnech obvykle zkapalní, což se považuje za zázrak.

Pokud krev nezkapalní, považuje se tento jev za příznak špatných událostí, které Neapol postihnou.

Vstupné a otevírací doba

Pro turisty je otevřeno denně v časech 8:30–19:30.

Vstup do katedrály je zdarma.

Poloha a doprava

Neapolská katedrála leží přímo v srdci historického centra necelý půlkilometr od hlavního nádraží. Ačkoliv jedna ze stanic neapolské metra se jmenuje přímo "Duomo", nenechte se zmást: nachází se takřka 600 metrů od dómu. Bližší stanicí je Piazza Cavour, kde zastavují i regionální vlaky a mnoho autobusů MHD.

Chystáš se do Neapole?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 13. 03. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.