Toskánsko

12 míst co vidět v Toskánsku

Carrara

Příroda

Mramorové doly Carrara

Carrara je pitoreskní podhorské městečko v podhůří Apuánských Alp proslavené zejména těžbou vysoce kvalitního bílého mramoru, který posloužil jako základní stavební kámen mnoha památkám nejen po celé Itálii.

Mramorové doly Carrara

Carrarský mramor (do češtiny často přepisovaný jako "kararský") je světoznámý pojem především díky mimořádné kvalitě a obrovským zásobám, které Apuánské Alpy dosud ukrývají. Ostatně proto se tomuto pohoří často přezdívá "Mramorové hory".

Těžba mramoru v Carraře začala již za dob římské republiky a od té doby nepřetržitě trvá dodnes. Carrarský mramor proslavil například sochař Michelangelo nebo většina významných památek v severní Itálii, které jsou postaveny právě ze zdejšího bílého mramoru. Jednou z prvních opravdu významných staveb je katedrála Nanebevzetí Panny Marie v blízké Pise.

V současnosti se mramor z Carrary používá hlavně na různé obklady, podlahy, parapety, obložení fasády nebo sochařské práce. Ze současných staveb je carrarský mramor použití například na Grande Arche v pařížském La Defénse, mešitě šejka Zayeda v Abú Zabí či budově opery v norském Oslo.

Mramorové doly se nacházejí v ohromné více než 10 km dlouhé čočkovité terase o mocnosti až 400 metrů a jejich rozšiřování je možné minimálně po desítky dalších let.

Návštěva mramorových dolů

Přímo k mramorovým dolům můžete bez problémů dojet autem po silnici. Dolů je v okolí Carrary hned několik a ke všem aktivním lze dojet, zaparkovat na oficiálních parkovištích pro veřejnost (zdarma) a ohromné mramorové stěny tyčící se do výšek několika stovek metrů si vyfotit. 

Není třeba řešit žádné povolenky ani platit vstupné, prostě stačí dojet autem až do míst, do kterých vám dopravní značení dovolí.

Velkým zážitkem je například jízda po silnici Galleria Ponti di Vara, která protíná mramorové pohoří skrz dlouhé tunely i mosty, z nichž se naskytnou nádherné výhledy. Tato silnice je pouze jednosměrná, protože v tunelech by se 2 auta nevyhnula, avšak zprovozněná veřejnosti bez nutnosti povolení.

Nezapomenutelným zážitkem je však přímo návštěva aktivních dolů i útrob hor. V Carraře působí několik turistických agentur, které vás skrz doly provede částečně pěšky, ale z větší části velkými terénními džípy, se kterými se dostanete i do těžko přístupných míst.

  • MarmoTour – prohlídka aktivních dolů v lokalitě Cava di Ravaccione, mikrobusy dojedete jen cca 2 km od parkoviště, celá komentovaná prohlídka trvá cca 1,5 hodiny a stojí 15 EUR a cena neobsahuje transfer z Carrary, je nutné sem dojet autem
  • Carrara Marble Tour – mnohem komplexnější prohlídka dolů včetně jízdy terénním džípy několika tunely a po aktivním dolu Fantiscritti. Celá prohlídka trvá 3-4 hodiny a obsahuje i transfer z Carrary. Cena je 65 EUR. V nabídce je však i cca 50minutová prohlídka jednoho dolu s jízdu džípem bez transferu z/do Carrary za cenu 12 EUR.

Prohlídky dolů jsou možné pouze od cca od března do října.

Jak se sem dostat

Přímo do centrální části dolů (Ravaccione a Fantiscriti) se dostanete pouze autem, které si nejlépe půjčíte na letišti v Pise. Do Carrary se dostanete snadno po dálnici A12, následně musíte projet úplně celou Carrarou a pokračovat do kopců už podle značek, které vás do jednotlivých dolů navedou.

Do Carrary se dostanete jednoduše a velmi často vlakem Trenitalia po hlavní trati Janov – La Spezia – Pisa, kudy jezdí vlaky 2-3x za hodinu. Jízdenky na regionální spoje stačí kupovat v automatu těsně před odjezdem a jsou velmi levné (například do Pisy zaplatíte 5,80 EUR). Nádraží se jmenuje Carrara-Avenza a je od centra vzdálené asi 4 km, jezdí sem však autobusy MHD, viz níže.

Autobusem se dostanete pouze do lokality Colonnata, odkud se však naskytnou rovněž úchvatné výhledy. Linka číslo L50 jezdí z hlavního autobusového nádraží Carrara Ospedale přímo v historickém centru města. Autobus jezdí cca 1x za hodinu.

Od nádraží Carrara-Avenza do centra Carrary pak jezdí linky 70 a 72.

Jízdenka na městský autobus stojí 1,50 EUR a zakoupíte ji v každé trafice, v autobuse si ji pak musíte označit ve žlutém označovači.

Ubytování

Chcete-li návštěvu mramorových dolů spojit i s prohlídkou malého, ale velmi pěkného historického centra Carrary nebo dokonce s plážemi v letovisku Marina di Carrara, pak se rozhodně vyplatí zde alespoň 1 noc přespat.

Chystáš se do Toskánska?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 11. 05. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.