Pisa
Pisa

13 míst co vidět v Pise

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie

Památka

Katedrála Pisa

Hlavní katedrála v Pise je krásným příkladem středověké románské architektury pisánského stylu a nejstarší stavbou na slavném Náměstí zázraků (Piazza dei Miracoli). Katedrála je hlavní součástí areálu zapsaného na seznam UNESCO, k němuž patří například i slavná Šikmá věž v Pise, zvonice kostela.

Architektura a historie

Ačkoliv místní katedrála Nanebevzetí Panny Marie nepatří mezi největší, díky svému stáří a nádhernou výzdobou interiéru i fasády se stala vzorem pro mnoho dalších katolických kostelů po celé Itálii.

Stavba v jedinečném stylu románské architektury pisánského stylu začala již v roce 1063 n. l. ještě před hradbami tehdejší Pisy. Její vysvěcení proběhlo těsně před dokončením roku 1118. O postavení katedrály bylo rozhodnuto po vítězné námořní bitvě nad Turky, kterou válečné loďstvo Pisánské republiky zvítězilo u břehů Sicílie.

Tvar kostela na půdorysu kříže byl ve své době revoluční, hned na první pohled zaujme nádherná a čistě bílá fasáda z carrarského mramoru.

Interiér, který nadchne

Nejkrásnějším částí katedrály je však rozhodně její zdobený interiér. Trojlodní stavba s kupolí zaujme mnoha mozaikami a obrazy, bohužel mnoho z nich bylo zničeno při požáru v 16. století. Například na první pohled dominantní zlacený kazetový strop pochází až ze 17. století.

K nejcennějším artefaktům katedrály patří kazatelna z roku 1311, kterou vyrobil Giovanni Pisano, slavný gotický sochař.

Ke skvostům patří také freska Maria oslavená na stropu kupole a mozaika Krista Pantokratora v apsidě.

Vstupné a otevírací doba

Katedrála je otevřena denně v časech 10:00–19:00.

Cena vstupenky je zdarma, musíte si ji však vyzvednout v pokladně poblíž Šikmé věže. Hlavní vstup do katedrály je pak z druhé strany.

Chystáš se do Pisy?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 31. 12. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.