Jak se dostat do Tokia

Pokud chcete cestovat nejen do Tokia, ale i do ostatních měst v Japonsku, doporučujeme vám sjednat si přílet a odlet z různých měst, například přílet do Tokia a odlet z Ósaky, Hirošimy nebo Okinawy. Letenku s takto zvoleným příletem a odletem seženete o 2.000 Kč levněji. Obecně platí, že levnější letenky koupíte 3–4 měsíce před plánovaným odletem. Naopak dražší jsou v období kolem letních prázdnin a Vánoc.

V Tokiu jsou v provozu 2 mezinárodní letiště – Narita a Haneda.

Z letiště Naryta se na Tokio Station dopravíte hned několika způsoby. Jedním z nich je JR Naryta Express, které jezdí obvykle 2x za hodinu, přičemž cena se vyšplhá do výše 3.000 ¥, avšak to neplatí, pokud si aktivujete JR Pas, v tomto případě máte cenu jízdného zdarma. Druhým způsobem je použití JR Sobu Line, který je oproti JR Naryta Express levnější, jenže jezdí jen 1x za hodinu. Rovněž i v JR Sobu Line máte dopravu zdarma v případě, že máte aktivovaný JR Pas. Kromě JR Naryta Express a JR Sobu Line můžete využít i autobusovou dopravu, která jezdí několikrát za hodinu, za jeden směr zaplatíte 1.000 ¥, noční jízda je dvojnásobně dražší. 

Z letiště Narita se na stanici Nippori dopravíte Keisei Skylinerem jezdícím 2x za hodinu. Cena jízdného se pohybuje kolem 2.630 ¥. Rovněž můžete využít Keisei Limited Express, který jezdí častěji a za nižší cenu (1.190 ¥). 

Z letiště Haneda se dopravíte monorailem na Hamamatsucho stanici, poté přestoupíte na Yamanote line, která zastavuje na všech důležitých turistických místech. Jízdenky na monotrail jsou ve svátečních dnech a o víkendech za zvýhodněnou cenu 500 ¥. Taktéž můžete využít autobusovou dopravu, jenže očekávejte vyšší cenu než při předchozím způsobu dopravy.

Jak cestovat po Tokiu

Nejlepší způsob přepravy v Tokiu je veřejná doprava –  ale jen vlaky a metro, co se týče autobusů, ty jsou méně vhodné, protože mnohdy řidiči neovládají angličtinu, navíc zastávky jsou napsané jen v japonštině. Když se však rozhodnete využít autobusovou dopravu, zaplatíte fixní cenu 200 ¥. Jízdné metrem se liší od kilometrové vzdálenosti. Kupříkladu za 1–6 km zaplatíte 170 ¥. 7–11 km vás vyjde 200 ¥ a 12–19 km bude stát 240 ¥. Délku vaší cesty zjistíte jednoduše na tabuli nacházející se nad turnikety. Platnost jízdenek funguje pouze v den zakoupení. 

Lístky na metro i na vlak koupíte v automatech nebo i v obchodech na hlavní stanici, které jsou na mapě označeny trojúhelníkem. V případě, že si zakoupíte lístek s kratší platností, než je vaše cílová stanice, doplatíte peníze při vystoupení z metra. Existují tři typy cestovních lístků k prodeji: balík standardních lístků obsahuje 11 lístků, které jsou platné v libovolný den v týdnu, balík lístků mimo dopravnou špičku obsahuje 12 lístků, které jsou časově omezeny na 10.–16. hodinu v pracovním týdnu, víkendový balíček obsahuje 14 lístků, které jsou platné jenom o víkendu a v průběhu státních svátků. Za nevyužité lístky vám dopravní podnik vrátí peníze, po odpočítaní 240 ¥. 

Ještě před příletem do Tokia si můžete v Čechách zakoupit Japanese Rail Pass, který vás sice vyjde dráž než klasické cestovní lístky, ale umožní vám po dobu 2 týdnů procházet turnikety bez plateb cestovních lístků. Výhodnou alternativou pro vás mohou být karty SF Metro Card a Pasunetto Card. Jejich výhodnost spočívá v možnosti využití pro oba typy metra (Tokyo metro a Toei metro) a ve všech soukromých vlacích kromě JR. Nejvýhodnější z hlediska ceny a možnosti přesunu pro vás bude lístek na 7 nebo 10 dní na všechny druhy pozemní přepravy. V ceně je zahrnut i shinkanzen. V případě, že plánujete zůstat na jednom místě, se vám víc vyplatí pouze lístky na jedno použití. 

Denní neomezené lístky na veřejnou dopravu nesou název Tokyo Free Kippu nebo Tokunai Pass. V porovnaní s cenou vyjde Tokunai Pass levněji, pouhých 730 ¥, ovšem platí pouze na linky Yamanote a Chuo. Oproti tomu Tokyo Free Kippu stojí 1.580 ¥, můžete ho však použít na všechny linky metra kromě předměstí. Vyhledávač jednotlivých spojení naleznete na stránce: http://www.tokyometro.jp/en/ticket/search/index.php.

V Tokiu se kromě metra můžete přesouvat i vlakem. Pokud se rozhodnete přepravovat vlakovou dopravou, počítejte s tím, že nejnižší cena lístku se vyšplhá na 130 ¥. Rovněž jako u metra, i na vlakovou dopravu si můžete pořídit balík cestovních lístků nebo kartu Suica.

Jízdu autem nedoporučujeme, poněvadž hustota provozu je obrovská, navíc dopravní značení je pro cizince matoucí a míst na parkovaní město nabízí málo. Pokud volná místa najdete, jejich cena vás zcela odradí. V případě, že se rozhodnete pro tento typ dopravy, mějte na paměti, že se jezdí vlevo. 

Taxíky představují vhodný způsob dopravy na kratší vzdálenosti. Cena se pohybuje kolem 660 ¥ za 2 kilometry, potom se dále platí 80 ¥ za každých 274 metrů. Připravte se na dražší ceny jízdného v čase od 23:00–5:00, kdy jsou ceny až o 20 % vyšší. Jakmile světlo vedle řidiče svítí červeně, můžete nastoupit, zelená poté značí, že je daný taxík obsazen.

Dalším způsobem dopravy je trajekt, taktéž známý jako suijō basu. Mezi turisty vyhledávané plavby patří plavby z Asakusy. Časy a ceny jednotlivých plaveb naleznete zde: https://www.suijobus.co.jp/en/price/.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 lety
Navrhni úpravu