Katar
Katar

Co dělat v Kataru

Vzhledem k malé rozloze se dá procestovat celý Katar během několika dnů, většina zajímavých míst a historických měst se nachází při pobřeží. Vnitrozemí je jedna velká poušť, kam se určitě také stojí za to vypravit, nekonečné písečné pláně a duny mají své kouzlo a člověk si tu uvědomí, jaké nástrahy přírody zde museli a musí místní obyvatelé překonávat a jakým způsobem se s nimi vyrovnávají. Dá se říct, že buď jste ve městě, nebo na poušti, jelikož většina měst leží na pobřeží a jsou obklopeny pískem a pouštěmi.

Moderní metropole

Hlavní město Dauhá je hospodářským, politickým, kulturním a vzdělávacím centrem celého Kataru. Jeho rozvoj je spojen hlavně s ekonomickou silou země coby exportéra ropy, díky němuž je Katar jednou z nejbohatších zemí na světě. Dokladem toho je i fakt, že občané Kataru a firmy nemusí platit některé daně a cizinci nemusí platit daně žádné.

Naleznete zde staré historické stavby, mešity, muzea, tradiční bazary, dlouhou promenádu podél pobřeží a moderní centrum plné mrakodrapů nejrůznějších tvarů. Je potřeba zmínit i velká nákupní centra, která uspokojí nákupní potřeby i těch nejnáročnějších. V Dauhá také sídlí známá arabská televizní stanice Al Jazeera.

Historická místa

Al-Wakrah je staré obchodní a rybářské centrum ležící na pobřeží jižně od Dauhá. Město se pyšní zejména starým přístavem stejně jako množstvím historických mešit a tradičních staveb. Jeden ze zdejších historických městských domů byl nákladně zrestaurován a nyní slouží jako krásné muzeum.

Al-Zubarah je asi nejhistoričtější město v celém Kataru, je to opuštěné pouštní město ležící na severozápadním pobřeží poloostrova. Al-Zubarah byl kvetoucím perlovým a obchodním přístavem na březích Perského zálivu. Je jedním z největších a nejlépe zachovaných obchodních měst z 18. a 19. století z celé oblasti Perského zálivu. V roce 2013 bylo město zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Přírodní zajímavosti

Khawr al Udayd leží zcela na jihu Kataru u hranic se Saudskou Arábií a je to známé tzv. vnitrozemní moře. Jedná se o moře uprostřed pouště s vlastním ekosystémem, jedno z mála takových míst na světě zapsaného v UNESCU.

Poušť zaujímá velkou část Kataru, a tak je takřka povinností se na ni jet podívat, projet se například na čtyřkolkách po písečných dunách může být docela adrenalinový zážitek. Případně se můžete projet po poušti na hřbetu velblouda nebo navštívit beduínské osady. Užít si den na poušti zakončený zapadajícím sluncem nad písečnými dunami je také úžasný zážitek, všechny aktivity a výlety pro vás může zařídit personál vašeho hotelu, případně některá z místních cestovních kanceláří.

Na vlastní pěst bychom se do nevyzpytatelné horké rozlehlé pouště raději nevydávali, stačí málo, člověk se lehce ztratí a může nastat velký problém.

Chystáš se do Kataru?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Nartym
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.