Maledivy
Maledivy

Jídlo na Maledivách

Maledivská kuchyně

Většina potravin se na Maledivy dováží z Indie a ze Srí Lanky a maledivská kuchyně je těmito zeměmi inspirována. Místní jídla jsou často velmi pikantní a kořeněná, často dochucená kokosovým mlékem. Základem domorodého jídelníčku je hlavně rybí maso a mořské plody. Přílohou bývá rýže nebo placka roshi. Zeleniny je málo, ale hojně se používá cibule a česnek, dalšími běžnými součástmi jídla jsou chilli papričky, kokos a citrónová šťáva.

Každé větší jídlo (snídaně, oběd, večeře) se nazývá „Long Eats” a zahrnuje většinou různě připravované ryby, curry, brambory, rýži, roshi, apod. „Short Eats" neboli hedhikaa je tradiční maledivská svačina. Sem patří například smažené rybí koule obalované v mouce a listovém těstě, sladký vaječný krém, kokosové mléko s růžovým pudinkem nebo ostře kořeněné rybí koláčky.

Z místního ovoce můžete na Maledivách dostat kokosový ořech, ananas, mango, chlebovník a mini banány.

Nejoblíbenějším nápojem je čaj, který si místní obyvatelé nejčastěji vychutnávají v tea shopech neboli čajovnách. Standardním typem je černý čaj, který se pije velmi sladký a zdobí se plátkem citronu. V některých čajovnách vám nabídnou mléko v prášku, které by mělo nápoj zjemnit.

Tradičním nápojem je tzv. raa neboli míza z kokosové palmy, velmi sladká a delikátní tekutina, která je charakteristická aromatickou vůní a lahodnou chutí. 

V resortech se většinou podávají jídla mezinárodní kuchyně.

Jak se stravovat jako místní

Pokud se chcete stravovat jako místní, nebojte se stravovat na ulici v místních bistrech.

Ochutnejte některou z místních specialit:

  • Kulhimas – tuňák v ostré červené omáčce
  • Garudhiya – tuňáková polévka
  • Mas Riha – rybí curry
  • Gulha – těstovinové kuličky plněné uzenou rybou
  • Bajiya – pečivo naplněné směsí ryb, kokosu a cibule
  • Kavaabu – smažené koule ze směsi rýže, uzeného tuňáka, strouhaného kokosu, čočky, cibule a zázvoru 
  • Kottoroshi – placky roshi natrhané na kousky, zapečené s tuňákem, zeleninou a hodně chili

Po hlavním jídle mnoho obyvatel Malediv žvýká betelové listy v kombinaci s arekovými ořechy, s trochou hřebíčku a citrónové pasty, vše je smaženo v oleji. 

Obvyklé ceny v restauracích

Nejlevněji se najíte v místních bistrech, kde se průměrné ceny za jednoduché jídlo typu rybí curry pohybují kolem 5 USD. Pokud si rybí curry dáte v restauraci na resortu a nemáte all inclusive program, počítejte s částkou od 20 USD a výše za porci. Ceny v restauracích v hlavním městě Malé jsou obdobné jako u nás.

Chystáš se na Maledivy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Zdenka _1
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.