Maledivy
Maledivy

Peníze a ceny na Maledivách

Maledivská rupie

Místní měnou je maledivská rupie (mezinárodní zkratka MVR, místní zkratka Rf), která se dělí na 100 lárí. V oběhu kolují bankovky v hodnotách 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 500 rufií a mince v hodnotě 1 a 2 Rf a 10, 25 a 50 lárí. 

Další měna se zde oficiálně nepoužívá, ale neoficiálně to jsou americké dolary, jimiž je možno platit na celých Maledivách.

Směnárny a platba kartou

Na letišti Hulhulé najdete jak směnárnu, tak bankomaty. Další bankomat pak najdete v hlavním městě Malé.

V letoviscích najdete směnárny prakticky na každém rohu. Peníze můžete vyměnit i ve velkých hotelích. Většina hotelů, velkých obchodů a restaurací přijímá platební karty typu Master Card, EuroCard, American Express a VISA.

Pokud se dostanete do finančních potíží, lze na Maledivy zaslat peníze prostřednictvím příslušné služby, například Western Union nebo MoneyGram.

Pokud trávíte pobyt jen na resortu, není potřeba měnit peníze na místní měnu. Resorty akceptují obvykle pouze dolary a skoro všechny platební karty.

Kolik co stojí

Na Maledivách jsou všude uváděny ceny bez daně. Tourism Goods & Service Tax (Daň z turismu) je nyní 12 %. Od 1. listopadu 2015 byla zavedena tzv. Green Tax, a to 6 USD za osobu za noc včetně kojenců. Tato daň se vztahuje na resorty a hotely, které mají více jak 25, pokojů a také na výletní lodě. Na penziony a hotely na obydlených ostrovech, které mají méně než 25 pokojů, se daň nevztahuje. Od 1. října 2016, je zavedena Green Tax ve výši 3 USD za osobu za noc i pro penziony i hotely na obydlených ostrovech, které mají méně než 25 pokojů. Daň se vztahuje i na kojence, kteří jsou jinak standardně zdarma.

V resortech jsou ceny poměrně vysoké. Pivo vyjde od 3,50 do 8 USD, koktejly od 6 USD, láhev vína od 25 do 100 USD a láhev minerální vody od 2,50 USD. Večeře v resortu mimo normální jídelníček vyjde od 25 USD bez nápojů. V hlavním městě Malé a ostatních lokálních ostrovech stojí jídlo podobně jako v ČR a někde i méně.

Orientační ceny:

  • Voda v místním obchodě 1,5 l – 0,5 USD
  • Voda v resortu 1,5 l – od 2,5 USD
  • Kuřecí rizoto, smažené nudle v bistru – 2,5–9 USD
  • Rybí curry – 3–15 USD
  • Taxi po hlavním městě – 1 USD
  • Trajekt – 0,5–20 USD (dle vzdálenosti)
  • Šnorchlovací výlet – 25 USD
  • Zapůjčení vybavení na šnorchlování – 15 USD
  • Výlet s rybařením na lodi – 20–50 USD dle denní doby

Spropitné a smlouvání 

V hotelích je zvykem dávat personálu spropitné. Odměna pokojské je 15 USD za dvojici a týdenní pobyt, případně 1 USD denně na osobu. Totéž očekává osobní číšník, který se o přidělené hosty po celou dobu stará nebo 1 USD za každé jídlo. Nosičům zavazadel a pomocnému personálu je vhodné dát 1–2 USD nebo v místní měně 10–20 Rf. Luxusní restaurace obvykle zahrnují spropitné (resp. poplatek za obsluhu) do ceny jídla, zpravidla 10 % účtované částky.

Pokud pojedete taxi, nezapomeňte se na ceně domluvit předem. Po hlavním městě by taxi mělo stát 1 USD bez ohledu na vzdálenost.

Jak ušetřit

Maledivy nejsou zrovna nejlevnější destinací, ale i tak zde můžete výrazně ušetřit, pokud se vyhnete ubytování v předražených resortech a zvolíte bydlení v menších hotelích na lokálních ostrovech. Většina hotelů na obydlených ostrovech nabízí ubytování včetně polopenze v cenách okolo 100–150 USD za dvojlůžkový pokoj. Mimo sezonu to však může být i polovina.

Plánujete-li se na Maledivách uskromnit, jezte v místních bistrech a restauracích. V nabídce jsou většinou nudle nebo rýže se zeleninou, kuřecím masem nebo s tuňákem, curry a různé smažené pokrmy. 

Pro přesun mezi ostrovy využijte veřejné trajekty. Stojí pár dolarů v závislosti na vzdálenosti.

Denní rozpočet

Na Maledivách máte dvě možnosti. Buď se ubytujete v luxusním resortu, nebo v hotelu či penzionu na obydleném ostově. Podle toho se bude odvíjet i cena, kterou za dovolenou utratíte.

Ubytování v resortu

Pokud chcete bydlet v resortu, určitě se vždy vyplatí volit alternativu all inclusive. Cena pokoje pro dva na jednu noc v alternativě all inclusive začíná mimo sezonu na cca 350 USD, v hlavní sezoně na 600 USD a může se vyšplhat až na několik tisíc dolarů, záleží, jak moc velký luxus zvolíte. K tomu je potřeba připočítat transfer z a na letiště, který vám resort zajistí. Většinou se jedná o speed boat nebo hydroplán, cena za jednu cestu se bude pohybovat tedy něco kolem 200–500 USD. Tato částka je za cestu, ne za osobu, takže čím více vás pojede, tím levněji vás to vyjde.

Dále je nutné připočítat spropitné hotelovému personálu a obsluze restaurace. Tato částka je samozřejmě individuální a je jen na vás, nakolik personál oceníte. Spropitné je vítáno a běžná částka je alespoň jeden dolar za osobu a den pokojské, dále pak dolar číšníkovi za každé jídlo a po dolaru také nosičům zavazadel. Pokud se vydáte lodí na některý z výletů mimo resort, je také zvykem nechat něco posádce lodi.

V průměru se tedy dostáváme na částku asi 9.000 Kč za osobu a den, a to v období mimo sezonu. Pokud se budete chtít vydat na nějaký výlet mimo resort, počítejte s dalším poplatkem 30–100 USD za výlet.

Ubytování na obydleném ostrově

Ubytování na lokálním obydleném ostrově je skvělý způsob, jak si užít dovolenou v ráji a neutratit při tom statisíce. Nebudeme si nalhávat, že Maledivy jsou levná záležitost, protože nejsou, ale pokud se člověk uskrovní, dá se to zvládnout i za velmi přijatelnou cenu.

Za pokoj pro dva se snídaní zaplatíte mimo sezonu v průměru 80 USD, v sezoně pak něco kolem 95 USD (ceny na Booking.com jsou uváděny bez daně). I na lokálních ostrovech je spropitné hotelovému personálu velmi vítané a opět se částka pohybuje někde kolem jednoho dolaru za osobu a den. Pokud se budete stravovat v místních bistrech a vodu kupovat v místních obchodech, počítejte s částkou 12 USD na osobu a den. Dopravu na ostrov zvolíme veřejným trajektem, zpáteční cesta nás vyjde cca na 10 USD, záleží na vzdálenosti.

Dostáváme se tak na průměrnou částku cca 1.400 Kč za osobu a den. Pokud se budete chtít vydat na některý z výletů, které hotel určitě bude nabízet, počítejte s částkou 20–70 USD za osobu dle typu výletu. Výlet na resort pak vyjde ještě dráž.

Zájezdy s cestovní kanceláří

Využijete–li nabídek tuzemských či německých cestovek, počítejte s cenami od 35.000 Kč s polopenzí, případně od 40.000 Kč s All Inclusive.

Chystáš se na Maledivy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Zdenka _1
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.