Průvodce státem

Maledivy

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Ráj v Indickém oceánu

Maledivy (anglicky Maldives) se nachází v Indickém oceánu v oblasti rovníku asi 500 km jihozápadně od břehů Indie. Maledivy jsou zapsány v Guinessově knize rekordů jako nejplošší země světa (žádné místo neleží více než 2,5 m nad mořskou hladinou).

Maledivy tvoří tisíce malých ostrůvků, které jsou omývány křišťálově průzračnou vodou a písek na plážích je jemný a bílý tak jako nikde jinde na světě. To celé dokresluje azurově modré nebe bez jediného mráčku a vzrostlé kokosové palmy.

Průvodce pro tebe napsal Zdenka
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letiště v Male.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Teplo je vždycky, v létě jen párkrát týdně sprchne.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 6x do roka a ušetříš cca 35 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Maledivy

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Za významný historický mezník Malediv je považován rok 1153, který je spojen s příchodem islámu, ten jako oficiální náboženství přetrvává dodnes. Země si téměř po celou dobu svojí existence dokázala udržet svoji nezávislost s výjimkou několika let v 16. století, kdy zemi okupovali Portugalci.

V 17. století uzavřela země mírovou smlouvu s Brity a Francouzi, která měla Maledivám zaručovat ochranu a vnitřní autonomii. Díky daleké vzdálenosti mezi Británií a Maledivami se Britové nikdy neúčastnili vlády na ostrovech a vnitřní záležitosti podléhaly tamním tradičním muslimským institucím.

Až do 26. července 1965 byla země zapsána na seznamu britských držav, avšak v tomto roce uznala Británie maledivské souostroví za suverénní a nezávislý stát, republiku, v čele s prezidentem.

Lidé

Obyvatelé Malediv žijí velmi skromně, milují hudbu, tanec a velice rádi organizují nejrůznější společenské a přátelské akce. Většina Maledivanů jsou muslimové a od toho se odvíjí i jejich běžný den. Ráno na Maledivách začíná už po čtvrté hodině, kdy zazní první svolávání k modlitbám. Toto svolávání se v rámci dne ozve ještě čtyřikrát.

Většina mužů vyplouvá ráno na moře nalovit ryby. Část úlovku použijí na obživu rodiny, zbytek se prodá. Po poledni pak jdou hrát šachy, karty nebo jen tak tlachat pod palmou s ostatními muži. Ženy se zatím starají o děti a domácnost.

Lidé jsou milí a přátelští, ale spíše zdrženliví, dokud vás nepoznají blíže. Také nelze spoléhat na jejich dochvilnost. Maledivci jsou velmi pohostinní, samozřejmě pokud ctíte jejich kulturu.

Maledivy mají zhruba tolik obyvatel jako Brno.

Svátky

Většina svátků na Maledivách vychází z islámského lunárního kalendáře, který je pohyblivý, a tudíž každý rok připadá svátek na jiný den. Lunární kalendář je oproti gregoriánskému kratší o 11 dní, z čehož vyplývá, že rok má pouze 354 nebo 355 dní. Svátek pocítíte nejvíce v hlavním městě Malé, kde bude mít většina obchodů v tento den zavřeno. Svátky slaví společně celé rodiny a všichni se zapojují i do příprav.

Velmi důležitým svátkem je ramadán, který přichází koncem září až začátkem října a trvá po dobu 28 dnů. Ramadán je završen velkou hostinou a oslavami, které se nazývají Kuda Eid, jimž se vstupuje do nového měsíce. 66. den po skončení ramadánu začínají oslavy Bodu Eid, které trvají 5–7 dní. Pokud to jde, vyhněte se pobytu na Maledivách během ramadánu. V opačném případě můžete očekávat spoustu komplikací s fungováním služeb.

Velmi významným svátkem je Národní den (National Day), který přichází první den třetího měsíce lunárního kalendáře. Tímto svátkem se oslavuje svržení portugalské nadvlády Mohammedem Thakurufaanuem roku 1578.

V polovině dubna se oslavuje narození proroka Mohammeda, svátky trvají tři dny a vyznačují se hojností dobrého jídla a bohatou veselicí.

Huravee Day je den, kdy byl roku 1752 vyhnán z Indie Malabars po krátké okupaci sultánem Hassanem Izzudeenem.

Dalším významným svátkem je výročí přistoupení Malediv k islámu.

Pevně stanovené svátky:

 • 1. leden – Nový rok
 • 26. červenec – Den nezávislosti
 • 3. listopad – Den vítězství (nad teroristy ze Srí Lanky, 1988)
 • 11. listopad – Den republiky

Oficiální pracovní týden ve státním sektoru probíhá od neděle do čtvrtka 7:30–14:30. Pro většinu soukromého sektoru trvá pracovní doba od 9:00–17:00 s tím, že v sobotu se pracuje půl dne. Víkendem je myšlen pátek a sobota. Počítejte s tím, že obchody jsou zavřené v čase modliteb.

Kultura

Maledivy byly a jsou stále ovlivňovány různými kulturními vlivy. Obyvatelé Malediv jsou směsicí Indů, Sinhálců a Arabů. Původně buddhistická země přestoupila ve 12. století na islám, který je státním náboženstvím a ovlivňuje tak každodenní život obyvatel.

Maledivci mají rádi příběhy a legendy. Nejznámější a nejoblíbenější je asi příběh o Rannamaari. Rannamaari je bůh moře a ovlivňuje množství úlovku. Lidé mu často pořádají slavnostní uctívací ceremoniály, které si boha udobřují a prosí ho o dobrý úlovek.

Tradiční maledivské hudební představení spojené s tanci se jmenuje Bodu Beru. Bodu Beru znamená doslova velký buben. Bodu Beru je stylem velmi podobný písním a tancům ve východní Africe. Tento styl se dostal na Maledivy díky námořníkům plujícím přes Indický oceán.

Maledivci jsou hrdí na své podmořské korálové bohatství a jsou velice striktní při dodržování pravidel ochrany životního prostředí, zejména co se týká rybolovu, lovu želv a sběru či poškozování korálů.

Na celých Maledivách mimo resorty platí přísný zákaz požívání alkoholu. Stejně tak je přísně zakázán nudismus. Pokud se pohybujete mezi místními, požaduje se mít zahalena ramena a stehna. Na domorodých ostrovech není zdvořilé příliš vyzývavé chování ani vzhled.

Mezi tradiční suvenýry z Malediv patří rukodělné a řezbářské předměty ze skořápek kokosových ořechů a výrobky z palmových listů. Zakoupíte zde také velké množství čajů, vodní dýmky, vějíře, různé skříňky, prostírání a výrobky z mušlí.

Maledivská vlajka

Jazyk

Úředním, oficiálním a běžně používaným jazykem na Maledivách je divehi neboli divéhština, jazyk velmi příbuzný s jazykem Sinhalese, kterým se mluví na nedaleké Srí Lance. Psaná podoba divéhštiny se nazývá thaana, obsahuje 24 písmen a píše se zprava doleva.

Běžně dorozumívacím a druhým úředním jazykem je angličtina, v níž jsou uvedeny jídelní a nápojové lístky, informační tabule v hotelích, bankách a ostatních úřadech.

A samozřejmě univerzálním dorozumívacím prostředkem je úsměv.

Minislovníček:

 • Ahoj – A-salam alekum
 • Jak se máte? – Haalu kihine?
 • Děkuji – Shakuria
 • Ano – Aa
 • Ne – Noo
 • Dobře – Ran´galhu
 • Drahý – Agu bodu
 • Levný – Agu heyo
 • Co to je? – Mi korche?
 • Kolik to dělá? – Mi kihavaraka?
 • Kde? – Kobaa
 • Voda – Vaare feng
 • Toaleta – Fahana
 • Dnes – Miadu
 • Zítra – Madamma
 • Včera – Lye
 • Policie – Sifain
 • 1 – Eke
 • 2 – De
 • 3 – Tine
 • 4 – Hatara
 • 5 – Fahe
 • 6 – Haie
 • 7 – Hate
 • 8 – Ashe
 • 9 – Nue
 • 10 – Diha
 • 20 – Vihi
 • 30 – Tiris
 • 40 – Saalis
 • 50 – Fansaas
 • 60 – Fasdolaas
 • 70 – Hai-diha
 • 80 – A-diha
 • 90 – Nua-diha
 • 100 – Sateka

Turismus

Až do roku konce 2009 bylo zakázáno turistům pobývat jinde než v resortech. Poté, co bylo povoleno tzv. lokální cestování, se Maledivy otevřely i cestovatelům s nižším rozpočtem. Turisté se mohou ubytovat na lokálním ostrově, kde žijí místní, a to v penzionu nebo hotelu, který nestojí tolik jako resort. Pokud chcete znatelně ušetřit a jako bonus poznat, jak opravdu žijí místní obyvatelé, určitě využijte tuto možnost.

Geografie

Maledivy leží v Indickém oceánu v oblasti rovníku. Moře pokrývá 99 % Malediv, zbylé 1 % tvoří 1.196 ostrovů, které jsou seskupeny do 26 přírodních atolů. Oficiálně a administrativně tvoří Maledivy 20 atolů. Jen 201 ostrovů je obydlených a dalších asi 120 ostrovů je využíváno jako turistická letoviska (jeden resort = jeden celý ostrov). Ostatní ostrovy jsou neobydlené. Všechny ostrovy jsou velmi nízko položeny, jejich průměrná nadmořská výška nepřekračuje dva metry. Každý ostrov má svůj vlastní korálový útes a lagunu.

Proti středoevropskému času je na Maledivách o 4 hodiny více, v době letního času o 3 hodiny více.

Pevninská rozloha Malediv je rovna cca polovině rozlohy Prahy.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Maledivská rupie

Místní měnou je maledivská rupie (mezinárodní zkratka MVR, místní zkratka Rf), která se dělí na 100 lárí. V oběhu kolují bankovky v hodnotách 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 500 rufií a mince v hodnotě 1 a 2 Rf a 10, 25 a 50 lárí.

Další měna se zde oficiálně nepoužívá, ale neoficiálně to jsou americké dolary, jimiž je možno platit na celých Maledivách.

Maledivská rupie

Směnárny a platba kartou

Na letišti Hulhulé najdete jak směnárnu, tak bankomaty. Další bankomat pak najdete v hlavním městě Malé.

V letoviscích najdete směnárny prakticky na každém rohu. Peníze můžete vyměnit i ve velkých hotelích. Většina hotelů, velkých obchodů a restaurací přijímá platební karty typu Master Card, EuroCard, American Express a VISA.

Pokud se dostanete do finančních potíží, lze na Maledivy zaslat peníze prostřednictvím příslušné služby, například Western Union nebo MoneyGram.

Pokud trávíte pobyt jen na resortu, není potřeba měnit peníze na místní měnu. Resorty akceptují obvykle pouze dolary a skoro všechny platební karty.

Kolik co stojí

Na Maledivách jsou všude uváděny ceny bez daně. Tourism Goods & Service Tax (Daň z turismu) je nyní 12 %. Od 1. listopadu 2015 byla zavedena tzv. Green Tax, a to 6 USD za osobu za noc včetně kojenců. Tato daň se vztahuje na resorty a hotely, které mají více jak 25 pokojů a také na výletní lodě. Na penziony a hotely na obydlených ostrovech, které mají méně než 25 pokojů, se daň nevztahuje. Od 1. října 2016, bude zavedena Green Tax ve výši 3 USD za osobu za noc i pro penziony i hotely na obydlených ostrovech, které mají méně než 25 pokojů. Daň se vztahuje i na kojence, kteří jsou jinak standardně zdarma.

V resortech jsou ceny poměrně vysoké. Pivo vyjde od 3,50 do 8 USD, koktejly od 6 USD, láhev vína od 25 do 100 USD a láhev minerální vody od 2,50 USD. Večeře v resortu mimo normální jídelníček vyjde od 25 USD bez nápojů. V hlavním městě Malé a ostatních lokálních ostrovech stojí jídlo podobně jako v ČR a někde i méně.

Orientační ceny:

 • Voda v místním obchodě 1,5 l – 0,5 USD
 • Voda v resortu 1,5 l – od 2,5 USD
 • Kuřecí rizoto, smažené nudle v bistru – 2,5–9 USD
 • Rybí curry – 3–15 USD
 • Taxi po hlavním městě – 1 USD
 • Trajekt – 0,5–20 USD (dle vzdálenosti)
 • Šnorchlovací výlet – 25 USD
 • Zapůjčení vybavení na šnorchlování – 15 USD
 • Výlet s rybařením na lodi – 20–50 USD dle denní doby

Spropitné a smlouvání

V hotelích je zvykem dávat personálu spropitné. Odměna pokojské je 15 USD za dvojici a týdenní pobyt, případně 1 USD denně na osobu. Totéž očekává osobní číšník, který se o přidělené hosty po celou dobu stará nebo 1 USD za každé jídlo. Nosičům zavazadel a pomocnému personálu je vhodné dát 1–2 USD nebo v místní měně 10–20 Rf. Luxusní restaurace obvykle zahrnují spropitné (resp. poplatek za obsluhu) do ceny jídla, zpravidla 10 % účtované částky.

Pokud pojedete taxi, nezapomeňte se na ceně domluvit předem. Po hlavním městě by taxi mělo stát 1 USD bez ohledu na vzdálenost.

Jak ušetřit

Maledivy nejsou zrovna nejlevnější destinací, ale i tak zde můžete výrazně ušetřit, pokud se vyhnete ubytování v předražených resortech a zvolíte bydlení v menších hotelích na lokálních ostrovech. Většina hotelů na obydlených ostrovech nabízí ubytování včetně polopenze v cenách okolo 100–150 USD za dvojlůžkový pokoj. Mimo sezonu to však může být i polovina.

Plánujete-li se na Maledivách uskromnit, jezte v místních bistrech a restauracích. V nabídce jsou většinou nudle nebo rýže se zeleninou, kuřecím masem nebo s tuňákem, curry a různé smažené pokrmy.

Pro přesun mezi ostrovy využijte veřejné trajekty. Stojí pár dolarů v závislosti na vzdálenosti.

Denní rozpočet

Na Maledivách máte dvě možnosti. Buď se ubytujete v luxusním resortu, nebo v hotelu či penzionu na obydleném ostově. Podle toho se bude odvíjet i cena, kterou za dovolenou utratíte.

Ubytování v resortu

Pokud chcete bydlet v resortu, určitě se vždy vyplatí volit alternativu all inclusive. Cena pokoje pro dva na jednu noc v alternativě all inclusive začíná mimo sezonu na cca 350 USD, v hlavní sezoně na 600 USD a může se vyšplhat až na několik tisíc dolarů, záleží, jak moc velký luxus zvolíte. K tomu je potřeba připočítat transfer z a na letiště, který vám resort zajistí. Většinou se jedná o speed boat nebo hydroplán, cena za jednu cestu se bude pohybovat tedy něco kolem 200–500 USD. Tato částka je za cestu, ne za osobu, takže čím více vás pojede, tím levněji vás to vyjde.

Dále je nutné připočítat spropitné hotelovému personálu a obsluze restaurace. Tato částka je samozřejmě individuální a je jen na vás, nakolik personál oceníte. Spropitné je vítáno a běžná částka je alespoň jeden dolar za osobu a den pokojské, dále pak dolar číšníkovi za každé jídlo a po dolaru také nosičům zavazadel. Pokud se vydáte lodí na některý z výletů mimo resort, je také zvykem nechat něco posádce lodi.

V průměru se tedy dostáváme na částku asi 9.000 Kč za osobu a den, a to v období mimo sezonu. Pokud se budete chtít vydat na nějaký výlet mimo resort, počítejte s dalším poplatkem 30–100 USD za výlet.

Ubytování na obydleném ostrově

Ubytování na lokálním obydleném ostrově je skvělý způsob, jak si užít dovolenou v ráji a neutratit při tom statisíce. Nebudeme si nalhávat, že Maledivy jsou levná záležitost, protože nejsou, ale pokud se člověk uskrovní, dá se to zvládnout i za velmi přijatelnou cenu.

Za pokoj pro dva se snídaní zaplatíte mimo sezonu v průměru 80 USD, v sezoně pak něco kolem 95 USD (ceny na Booking.com jsou uváděny bez daně). I na lokálních ostrovech je spropitné hotelovému personálu velmi vítané a opět se částka pohybuje někde kolem jednoho dolaru za osobu a den. Pokud se budete stravovat v místních bistrech a vodu kupovat v místních obchodech, počítejte s částkou 12 USD na osobu a den. Dopravu na ostrov zvolíme veřejným trajektem, zpáteční cesta nás vyjde cca na 10 USD, záleží na vzdálenosti.

Dostáváme se tak na průměrnou částku cca 1.400 Kč za osobu a den. Pokud se budete chtít vydat na některý z výletů, které hotel určitě bude nabízet, počítejte s částkou 20–70 USD za osobu dle typu výletu. Výlet na resort pak vyjde ještě dráž.

Zájezdy s cestovní kanceláří

Využijete–li nabídek tuzemských či německých cestovek, počítejte s cenami od 35.000 Kč s polopenzí, případně od 40.000 Kč s All Inclusive.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na Maledivy

Jedinou možnou variantou, jak se dostat z Evropy na Maledivy, je letecky. Na Maledivách je mezinárodní letiště Malé International Airport, které se nachází na ostrůvku Hulhule, nedaleko hlavního města Malé. Z Prahy létají na Maledivy např. letecké společnosti Emirates nebo Flydubai s jedním přestupem v Dubaji. Přímé lety pak lze najít třeba z Rakouska nebo Německa. Let z Evropy trvá asi 12 hodin. Ceny letenek se pohybují kolem 16.000–18.000 Kč, ale pokud si počkáte na nějakou akci, dá se koupit zpáteční letenka i za cenu kolem 10.000 Kč.

Jak se nejlépe dopravovat

Veřejný trajekt

Nejlevnější a nejpomalejší způsob dopravy.

Mezi jednotlivými ostrovy jezdí veřejné trajekty (public ferry). Je to nejlevnější a zároveň nejpomalejší způsob dopravy. Všechny trajekty vyjíždí z Malé. Pokud cestujete mezi jednotlivými atoly, vždy musíte cestovat pres Malé.

Pokud cestujete mezi jednotlivými ostrovy na jednom atolu, dá se přejet z jednoho na druhý, aniž byste se museli vracet do Malé. Cena trajektu se pohybuje mezi 0,5–20 USD, záleží na vzdálenosti. V pátek většina trajektů nejezdí a je nutné s tím počítat. Stejně tak trajekty nejezdí v případě špatného počasí. Orientační jízdní řády trajektů na roomsmaldives.com.

Speedboat

Speedboat neboli rychloloď. Soukromý způsob dopravy je potřeba rezervovat předem, většinou ho zajišťuje hotel. Cena se odvíjí od vzdálenosti a počtu cestujících (platí se cena za loď, čím více vás jede, tím míň platíte). Rychloloď vás vyzvedne kdekoli a zaveze kamkoli chcete. Cena se pohybuje od několika málo dolarů až po 1.000 USD.

Letecká doprava

Hydroplán je další soukromý, ale také drahý, způsob dopravy. Společně s vnitrostátním letem je to také nejrychlejší způsob přepravy. Dopravu zajišťují letecké společnosti TMA, Flyme nebo Maldivian Airlines. Letenku je potřeba zajistit několik dnů dopředu. Cena začíná na 150 USD za osobu a může se vyšplhat až do závratných částek.

Vnitrostátní let se cenově pohybuje stejně jako let hydroplánem, přepravu zajišťují dvě letecké společnosti, a to soukromá Flyme – Villa Air a státní Maldivian Airlines.

Po hlavním městě Malé a ostrovech Hulhumalé a Hulhulé můžete využít taxi nebo autobus.

Letadlo Maledivy

Městská doprava

Na jednotlivých ostrovech se můžete pohybovat pěšky. Ostrovy nejsou velké a nikam to není daleko.

Místní používají k přepravě nejčastěji kolo nebo motocykl.

V hlavním městě Malé a na ostrově Hulhumalé, který je propojen s ostrovem Hulhulé, na němž se nachází letiště, se dá pohybovat taxi nebo autobusem. Cesta taxi po Malé by neměla stát více než 1 USD, pokud máte zavazadla, tak 2 USD bez ohledu na vzdálenost. Autobusové zastávky najdete skoro na každém rohu a autobusy jezdí každých 10–15 minut. Lístky se kupují v autobuse a jeden lístek stojí kolem MVR 3.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Maledivská kuchyně

Většina potravin se na Maledivy dováží z Indie a ze Srí Lanky a maledivská kuchyně je těmito zeměmi inspirována. Místní jídla jsou často velmi pikantní a kořeněná, často dochucená kokosovým mlékem. Základem domorodého jídelníčku je hlavně rybí maso a mořské plody. Přílohou bývá rýže nebo placka roshi. Zeleniny je málo, ale hojně se používá cibule a česnek, dalšími běžnými součástmi jídla jsou chilli papričky, kokos a citrónová šťáva.

Maledivská kuchyně

Každé větší jídlo (snídaně, oběd, večeře) se nazývá „Long Eats” a zahrnuje většinou různě připravované ryby, curry, brambory, rýži, roshi, apod. „Short Eats" neboli hedhikaa je tradiční maledivská svačina. Sem patří například smažené rybí koule obalované v mouce a listovém těstě, sladký vaječný krém, kokosové mléko s růžovým pudinkem nebo ostře kořeněné rybí koláčky.

Z místního ovoce můžete na Maledivách dostat kokosový ořech, ananas, mango, chlebovník a mini banány.

Nejoblíbenějším nápojem je čaj, který si místní obyvatelé nejčastěji vychutnávají v tea shopech neboli čajovnách. Standardním typem je černý čaj, který se pije velmi sladký a zdobí se plátkem citronu. V některých čajovnách vám nabídnou mléko v prášku, které by mělo nápoj zjemnit.

Tradičním nápojem je tzv. raa neboli míza z kokosové palmy, velmi sladká a delikátní tekutina, která je charakteristická aromatickou vůní a lahodnou chutí.

V resortech se většinou podávají jídla mezinárodní kuchyně.

Jak se stravovat jako místní

Pokud se chcete stravovat jako místní, nebojte se stravovat na ulici v místních bistrech.

Ochutnejte některou z místních specialit:

 • Kulhimas – tuňák v ostré červené omáčce
 • Garudhiya – tuňáková polévka
 • Mas Riha – rybí curry
 • Gulha – těstovinové kuličky plněné uzenou rybou
 • Bajiya – pečivo naplněné směsí ryb, kokosu a cibule
 • Kavaabu – smažené koule ze směsi rýže, uzeného tuňáka, strouhaného kokosu, čočky, cibule a zázvoru
 • Kottoroshi – placky roshi natrhané na kousky, zapečené s tuňákem, zeleninou a hodně chili

Po hlavním jídle mnoho obyvatel Malediv žvýká betelové listy v kombinaci s arekovými ořechy, s trochou hřebíčku a citrónové pasty, vše je smaženo v oleji.

Obvyklé ceny v restauracích

Nejlevněji se najíte v místních bistrech, kde se průměrné ceny za jednoduché jídlo typu rybí curry pohybují kolem 5 USD. Pokud si rybí curry dáte v restauraci na resortu a nemáte all inclusive program, počítejte s částkou od 20 USD a výše za porci. Ceny v restauracích v hlavním městě Malé jsou obdobné jako u nás.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Převážná část aktivit na Maledivách je spojena s mořem nebo s vodními sporty. Maledivy jsou ideálním místem jak pro aktivní, tak i pro odpočinkovou dovolenou.

Pláže

Pokud na Maledivách o něco není nouze, tak jsou to rozhodně úchvatné pláže. Pokud pro vás dovolená znamená relax na pláži, zde si určitě přijdete na své. A až vás to povalování omrzí, můžete si půjčit třeba kajak nebo paddleboard a vyrazit prozkoumat lagunu.

Maledivy pláže

Šnorchlování

Na Maledivách je spousta míst, kde se dá krásně šnorchlovat přímo z pláže. Pokud se vám to nepoštěstí, nezoufejte, nabídka šnorchlovacích výletů je nepřeberná. Cena se pohybuje kolem 25 USD za osobu, plus poplatek 10–15 USD za půjčení vybavení. Samozřejmě je vždy lepší mít s sebou vlastní vybavení, na Maledivách ho rozhodně užijete. Šnorchlovací výlet určitě doporučujeme, je to rozhodně zážitek. Když se vám poštěstí, potkáte i želvu. Nemluvě o hejnech krásných pestrobarevných rybek.

Maledivy šnorchlování

Potápění

Maledivy jsou rájem potápěčů a jejich úchvatný podmořský svět přitahuje jak amatérské, tak profesionální potápěče. Kromě želv, rejnoků, mant, různých druhů žraloků (šedí, útesoví, velrybí, ..) se můžete setkat se stovkami dalších druhů ryb a korálů všech možných tvarů a barev. Většina hotelů leží v blízkosti rovnou několika potápěčských lokalit. Cena za tuto aktivitu a půjčení vybavení se pohybuje někde kolem 50 USD plus poplatek za každý jednotlivý ponor.

Výlet na sandbank

Sandbank je vlastně taková mělčina v moři. Lodí vás odvezou na kousek písčiny vystupující z moře a je jen na vás, jak následující čas využijete. Můžete si užít piknik uprostřed moře, můžete šnorchlovat a nebo se jen prostě válet a čekat, až si vás loď zase za nějakou dobu vyzvedne. Cena výletu na sandbank začíná na 25 USD za osobu.

Rybaření

Každý hotel na Maledivách pořádá rybářské výlety, a to ranní, večerní i noční. Můžete také vyrazit na tzv. Big Game Fishing a když budete mít štěstí, povede se vám ulovit pořádně velkého tuňáka nebo třeba mečouna. Cena za Big Game Fishing začíná na 200 USD, cena za rybářský výlet s místními se pohybuje kolem 30 USD za osobu. Samozřejmě cokoli ulovíte si můžete také na pláži ugrilovat a užít si tak jedinečné barbecue.

Krmení rejnoků

Krmení rejnoků za soumraku je oblíbenou zábavou místních a určitě jim nebude vadit, když se k nim přidáte.

Lázně

Na Maledivách naleznete také lázeňská střediska s širokou nabídkou ozdravných a zkrášlovacích kúr. Spa je součástí téměř kazdého resortu. Například unikátní podvodní lázně v hotelu Huvafen Fushi, které jsou prvními lázněmi svého druhu na světě. Během procedur se můžete kochat pohledem na rybky prohánějící se všude kolem vás.

Výlet na lokální obydlený ostrov

Pokud jste ubytovaní v resortu a zajímá vás, jak to vypadá na lokálním obydleném ostrově, můžete se na takový výlet vydat. Až do roku 2010 bylo cestování po lokálních ostrovech zakázané a bylo možné zde cestovat jen na speciální zpoplatněné povolení. Na lokálních ostrovech žijí místní obyvatelé, kteří jsou velmi přátelští a usměvaví. Najdete zde běžnou občanskou vybavenost, obchody, bistra. Na lokálních ostrovech je přísný zákaz požívání alkoholu, koupání v bikinách a měli byste se vyvarovat oblečení odhalujícím ramena a stehna.

Výlet na resort

Pokud jste ubytovaní na lokálním obydleném ostrově a láká vás zakusit, jaké by to bylo užívat si luxusu v resortu, vydejte se na jednodenní výlet na některý z resortů. Výlet by vám měl být schopný zorganizovat váš hotel. Průměrná cena za takovýto výlet se pohybuje kolem 200 USD, ale může se vyšplhat podstatně výš, záleží na resortu. V ceně je většinou zpáteční doprava, vstup do resortu, ručníky, oběd a nápoje.

Exkurze do hlavního města Malé

Prožijte den prohlídkou pamětihodností nebo třeba nákupy na místním tržišti.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Na ostrovech není zaznamenám zvýšený výskyt žádné z exotických nemocí a není potřeba žádné speciální očkování. Základní zdravotnická péče je na Maledivách na dobré úrovni, je však poměrně drahá. První pomoc vám poskytne každá recepce hotelu a zaměstnanci potápěčských center. Samozřejmostí by mělo být kvalitní cestovní pojištění.

Nejčastějším nepříjemným zraněním je poranění se v moři o korál. Toto zranění je potřeba řádně vymýt vodou a ošetřit antiseptickým přípravkem.

Častým problémem je také úpal nebo úžeh. Je potřeba pokožku chránit opalovacími krémy s vysokým ochranným faktorem a dodržovat pitný režim. Doporučuje se šnorchlovat v tričku.

Je také potřeba si dávat pozor na velmi silné mořské proudy a neplavat mimo laguny.

Doporučuje se konzumovat pouze kupovanou balenou vodu s neporušeným uzávěrem. Voda na Maledivách je odsolená, nedoporučuje se její konzumace z vodovodních kohoutků.

Zdravotnická zařízení v hlavním městě Malé:

 • ADK Private Hospital (nemocnice, soukromá klinika), telefon: +960 313 533,
 • AMDC Clinic (soukromá klinika), telefon: +960 325 979,
 • Indira Gandhi Memorial Hospital (hlavní nemocnice).

Internet a elektřina

Co se týká fungování telefonu a českých operátorů na Maledivách, neměli byste mít se signálem problém, a to ani na vzdálených obydlených ostrovech. Počítejte s tím, že roaming na Maledivách je velmi drahý.

Země je vcelku dobře pokryta internetem, a proto není problém se připojit i přes wifi. Jen počítejte s tím, že některé hotely a penziony vám poskytnou jen omezený počet dat na den, někde jen za poplatek. Někde je internet rychlejší, jinde zase pomalejší.

Pokud chcete mít jistotu rychlého internetu, zakupte si po příletu na letišti předplacenou simkartu s mobilním internetem. Ceny se odvíjí od zakoupeného objemu dat. Kartu koupíte na letišti cca 15 metrů od příletové haly, kde se nachází prodejna lokálního operátora Dhiraagu.

Orientační cena předplacených karet:

 • 1,6 GB / 200 MVR
 • 3 GB / 300 MVR
 • 5 GB / 500 MVR

Na Maledivách neexistuje celostátní rozvod elektřiny, každý hotel má svůj vlastní naftový generátor. Napětí je v rozmezí 220 V–240 V, převládají zásuvky britského typu, k nimž budete potřebovat adaptér.

Kriminalita

Maledivy jsou bezpečnou zemí, přesto se doporučuje dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Hlídejte si své osobní věci, neukazujte obsah peněženky.

Důležité kontakty

V případě ztráty cestovního dokladu je potřeba se obrátit na Imigrační úřad v Malé Velaanage, 1. patro, Ameer Ahmed Magu, tel. +960 333 0444 (úřední hodiny) nebo +960 333 0452 (mimo úřední hodiny), email: info@immigration.gov.mv.

Tísňová volání:

 • Záchranná služba – 102,
 • Hasiči – 118,
 • Policie – 119.
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Turistické vízum se uděluje po příletu na Maledivy bezplatně všem na dobu 30 dnů. Není tedy potřeba žádat o vízum předem. O prodloužení pobytu o 60 dní lze zažádat na imigračním úřadě v hlavním městě Male za poplatek 750 MVR (asi 50 USD).

Další dokumenty

Po příletu jsou kontrolovány následující dokumenty:

 • Cestovní pas platný minimálně šest měsíců po návratu z destinace,
 • zpáteční letenka,
 • dostatek finančních prostředků nebo potvrzení o zaplaceném ubytování,
 • vyplněná registrační karta, kterou dostanete v letadle. Registrační karta má dvě části, příletovou a odletovou, je potřeba vyplnit obě části. Příletová se odevzdává po příletu, odletová při odletu, tak je důležité ji neztratit.

Očkování

Pro příjezd do země nejsou povinná žádná očkování. Výjimkou je očkování proti žluté zimnici. Pokud jste pobývali v posledních šesti dnech před příletem na Maledivy v oblastech infikovaných žlutou zimnicí, bude po vás požadován mezinárodní očkovací průkaz s prokázaným očkováním proti žluté zimnici.

Celní předpisy

Na Maledivy je povolen pouze dovoz věcí osobní potřeby. Je zakázáno dovážet narkotika, alkohol, pornografický materiál, zbraně a výrobky z vepřového masa.

Zakázáno je také dovážení náboženských předmětů, jež by sloužily k propagaci jiné církve, než je islám (například bibli nebo křížek s sebou mít můžete, ale nesmíte je žádnému ostrovanovi darovat).

Ze země je zakázáno vyvážet korály a ostatní úlovky z mořského dna. Povolen je pouze vývoz suvenýrů vyrobených z mrtvých korálů a mušlí vyplavených na pláž, které již nejsou v přírodní podobě.

Také je zakázán vývoz maledivské měny, proto si vždy dobře spočítejte, kolik budete potřebovat. Pokud jste si rufie vyměňovali ve směnárně na letišti, vždy si uschovejte doklad. Pokud vám rufie zbudou a pokud ve směnárně ukážete doklad, že jste si je kupovali tam, vymění vám rufie zpátky na dolary.

Co vidět a navštívit na Maledivách

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Maledivách

Zavřít boční panel

Malé

Male je maledivské hlavní město. Můžete zde vidět nejstarší mešitu v zemi Hukuru Miskiiy, Národní muzeum, prezidentský palác nebo třeba vyhlášený místní rybí trh.

Letiště se nachází na 2 km vzdáleném ostrově Hulhumale. Tento ostrov se nachází nedaleko letiště. Pokud je váš přílet nebo odlet naplánován tak, že nebudete stíhat trajekt ve stejný den, pravděpodobně strávíte noc právě na Hulhumale. Tento ostrov je klidnější než hlavní město Malé, nachází se zde mnoho obchodů a slušný výběr restaurací.

Hulhumale

Z Hulhumale jezdí každou půlhodinu (v noci hodinu) autobus na letiště. Cena je 20 MVR.

Zavřít boční panel

Maafushi

Tento ostrov je relativně blízko k hlavnímu městu, což také znamená, že je tu více turistů než na jiných ostrovech. Díky tomu je tu i větší konkurence a ceny různých výletů se tak pohybují o trochu níže než jinde. Pokud vám nevadí hlava na hlavě a chcete ušetřit pár dolarů za výlety, vydejte se na Maafushi. Trajekt na Maafushi odjíždí z Malé každý den kromě pátku v 14:30. Cesta trvá asi 90 minut a stojí 2 USD.

Zavřít boční panel

Thoddoo

Tento ostrov vás uchvátí svou panenskou přírodou a ovocem rostoucím na každém kroku. Thoddoo je nevětším producentem ovoce a zeleniny na Maledivách. V okolí ostrova se nachází několik vyhlášených potápěčských lokalit a vy můžete využít nabídku místního potápěčského centra na některý z potápěčských výletů. V okolí ostrova se dá šnorchlovat přímo z pláže a nechybí ani bikiny beach. Levně se na ostrov dostanete veřejným trajektem z Malé s přestupem na ostrově Rasdhoo.

Trajekt z Malé odjíždí v 9:00 hodin ráno každé úterý, čtvrtek a neděli. Příjezd na ostrov Rasdhoo je ve 12:10, odtud pak odjíždí trajekt na Thoddoo v 15:15, s plánovaným příjezdem v 16:30. Cena za cestu je 3,5 USD.

Počasí a sezóny na Maledivách

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Maledivy
Počasí se regionálně neliší

30 °C

30 °C

31 °C

31 °C

31 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

Počasí

Podnebí na Maledivách ovlivňuje především blízkost rovníku. Maledivy se vyznačují monzumovým klimatem. Počasí se zde dělí v podstatě na dvě roční období. Období sucha (severovýchodní monzum) panuje zhruba od listopadu do dubna. Období dešťů (jihozápadní monzum) panuje od května do října. Teplota vzduchu je po celý rok podobná a pohybuje se mezi 27–33 °C ve dne a kolem 25 °C v noci. Teplota vody se pohybuje celoročně kolem 29 °C. 

Sezóny a kdy vyrazit

Hlavní sezona je od listopadu do dubna, nicméně na Maledivy můžete zavítat celoročně. Stálá teplota vzduchu i vody přeje vodním sportům po celý rok. Od května do října je nejlepší čas na pozorování mant a žraloka obrovského a ceny ubytování padají i na polovinu toho, co v hlavní sezoně. Takže pokud vám nevadí trocha deště, vyrazte klidně mimo hlavní sezonu a ušetříte. 

Skvělé akce na Maledivy

ušetříš až 36%
Všude dobře, co doma!
ušetříš až 35%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 32%
Akce starší 2 týdnů
30 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu