Mexiko
Mexiko

Jídlo v Mexiku

Mexická kuchyně

Základní přísadou je kukuřice. Používá se hlavně k přípravě mexické speciality – tortill plněných fazolemi, masem, zeleninou, na závěr zapečených se sýrem. Jídla dochucují guacamole vyrobeným z lisovaného avokáda. Přílohou k rýži nebo tortillám bývá salsa, směska chilli a rajčat. 

Mexičané si pochutnávají na různých polévkách, v překladu se jim říká sopas. Pro nás známé jsou pokrmy  chimichanga, což je fritované burritos, fajitas (maso s paprikou, cibulí, zabalené v tortille). Když je poté tortilla zapečená se sýrem, nese název quesadillas. Další mexickou pochoutkou jsou mexické chilli con carne, papa gratinada (zapečené brambory s chilli, cibulí). Tacos je v podstatě kukuřičná malá měkká tortilla plněná masem a zeleninou. Na rozdíl od obyčejné tortilly se tacos dost špatně jí, protože se rozpadá.

Mezi další známá mexické jídla patří ceviche, chilaquiles, cochinita pibil, empanada, enchiladas, huevos rancheros, chicharrón, mole poblano, pico de gallo, nachos, sopa de ajo.

Ceviche se skládá z čerstvých plodů, marinády, cibule, chilli papriček, koriandrových listů, avokáda. 

Chilaquiles je pokrm z tortilly, salsy, s masem, vejci, mole omáčkou. 

Tradiční yucatánskou pochoutkou je cochinita pibil připravovaná v banánových listech s vepřovým masem. 

Empanada je zase plněná bramborami, dýněmi a masem. 

Enchiladas je jedna z druhů tortill lišící se přidáním pálivé omáčky. 

Snídani si Mexičané vychutnají s suevos rancheros – smaženými vejci, fazolemi, sýrem, pikantní omáčkou, chilli a tortillou. 

Chicharrón jsou kousky smažené vepřové kůže. 

Omáčkou pro dochucení pokrmů bývá mole poblano, která se zpracovává z chilli papriček, semínek, čokolády, cibule, rajčat, česneku, ořechů, koření. Nemáte-li chuť na omáčku, jako přílohu můžete použít i pico de gallo, což je zeleninový salát, ten se skládá z avokáda, cibule, rajčat, chilli, citrusové šťávy, soli. 

Nachos jsou tortilly plněné kořením, sýrem, paprikami (obvykle jalapenos), masem. Tortilly se namáčí do různých omáček. 

Mexičané milují maso, proto není divu, že i v polévkách si ho dopřejí. Sopa de ajo je česneková polévka, do které se přidá maso, česnek, cibule, vajíčka, sýr a rajčata. K polévce dostanete i topinku. 

Mezi tradiční mexické nápoje se řadí tequila a mezcal. Tequila se klasicky podává s citrónem a solí, protože citrón pomáhá odbourat míru alkoholu v těle a sůl zadržuje vodu. Tequila se vyrábí z jednoho druhu agáve, mezcal z jiného druhu agáve. Pro lepší chuť se do láhve mezcalu přidává červ nacházející se v agáve. Kvašením šťávy z agáve získáte 8% alkohol pulque. Pokud budete chtít vyzkoušet nápoj připravený z piva, limetkové šťávy, soli a omáčky (nejčastěji worchestrové, tabasca), ledu a pálivých papriček, sáhněte po michelade. Pro osvěžení se napijte aqua de Jamaica, složením vám to bude připomínat ovocnou šťávu, ve skutečnosti to je ibiškový květ.

Jak se stravovat jako místní

Mexičané dávají do všeho citrón. Jedná-li se o polévku, kuře, chipsy, do všeho se pro ně hodí citrón. Není však tak kyselý jako u nás. Proto jako správný Mexičan sáhněte po citrónu. Pro nás neobvyklé a pro ně běžné je pití ze sáčku. Na trhu vám prodejci dají do sáčku limonádu a brčko a pijete. Placku z kukuřičné mouky, pro nás symbol této gastronomie, Mexičané považují za něco, čím se vytírají talíře od omáčky. 

Po probuzení, jako pravý Mexičan, sáhněte po desayuno. Skládá se z pečiva a hrnku kávy. Poté následuje almuerzo, taková naše svačina. Měl by být dostatečně vydatný, proto si vyberte syrové vejce se salsou a k tomu například tortillu, a to všechno zapijte kávou. A teď už přichází čas oběda, tzv. comida. Svou comidu si Mexiačané vychutnávají od 14:00 do 17:00. Comida spočívá ve třech chodech. První chod je polévka. Oblibu mnohých Mexičanů si získala kukuřičná polévka chilli muendo nebo dršťková polévka. Druhý chod je menší jídlo, obvykle těstoviny nebo rýže. Poté následuje poslední třetí chod z masa, nemůže chybět zelenina, tortilly, saláty. Všechno se zapíjí kávou. Meriendou je označována večeře ze zbytků comidy, která je dochucena dalšími přísadami. Když nic z comidy nezbyde, Mexičané si připraví maso. Merienda se podává mezi 20:00 a 21:30 hod. Kručí vám v břiše? Meriendu Mexičané někdy nahradí bohatším jídlem. Jedná se o vícenásobný chod, který se konzumuje v čase meriendy. Oblibu si získává i rychlé občerstvení, které v Mexiku najdete na každém rohu. Ve stánku vám budou prodavači nabízet tamales, kukuřičné listy plněné kořeněným masem.

Obvyklé ceny v restauracích

  • Jídlo v levné restauraci – cca 6 dolarů (122 pesos)
  • Fastfood – cca 5 dolarů (101 pesos)
  • Jídlo pro dva v středně drahé restauraci – cca 26 dolarů (529 pesos)
  • Cappuccino – cca 3 dolary (61 pesos)
  • Coca-Cola (0,3 l) – cca 1 dolar (20 pesos)
  • Místní pivo (0,5 l) – cca 2 dolary (40 pesos)
  • Ovocný koktejl (3 dcl) – cca 1 dolar (13 pesos)

Chystáš se do Mexika?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.