Mexiko
Mexiko

Peníze a ceny v Mexiku

Mexické peso

Měnou v Mexiku je mexické peso. Pro lepší představu 1 mexické peso je 1,2360 Kč. Peso se skládá ze 100 centavos. Bankovky existují v podobě 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1.000 pesos. Naproti tomu mince jsou v podobě 5, 10, 20, 50 centavos a 1, 2, 5, 10, 20 pesos.

Směnárny a platba kartou

Směnárny naleznete ve větších městech nebo na letišti. Ovšem v  menších městech to bude problém. Při sobě mějte nejenom bankovky, ale i drobné. Obchodníci to ocení. Při placení bankovkami lecjaký obchodník nebude mít dostatek peněz na rozměnění, proto vám daný produkt neprodá. Vyplatí se vám mít u sebe i americké dolary. Právě v Mayské riviéře i v Baja California jsou americké dolary vítány. 

Při platbě kartou se cena vašeho kupovaného produktu může zvýšit o 5–10 %. Navíc můžete být vyzváni k předložení dokladu se jménem a fotografií. Dobrou zprávou je, že v Mexiku jsou akceptovány všechny druhy platebních karet.

Kolik co stojí

Levně se najíte u stánku. Cena tacos je 10–15 pesos za kus. Zapít ho můžete džusem – 1 litr za 20–30 pesos. Věci pro outdoor se v Mexiku kupovat nevyplatí. Dostanete je dráž než u nás, protože se všechny outdoor věci dováží z Evropy a USA. Ceny ubytování jsou všude jiné. Nelevněji to vychází ve sdíleném pokoji v hostelu za 150–250 pesos. Pro dobrodruhy je možnost zavěsit na pláži houpací síť, což vás bude stát menší poplatek 50–100 pesos na osobu. Možná budete mít svůj obytný prostor zdarma, když vás nezkasírují. Nenechte se zlákat reklamou, kde ceny uvádí bez daní. Ceny za turistické služby – v hotelech se připočítávají 2 %. U luxusních výrobků je to 5 % DPH. Co se týče zboží a služeb (nemyslíme přitom potraviny, léky, knihy), připočítává se 15% DPH. Obecně jsou suroviny, které je nutno dovážet z Evropy, dražší. Máme na mysli uzeniny, vína a sýry. 

Spropitné a smlouvání

Spropitné je pro mnohé hlavním zdrojem příjmu. Poslíčkovi byste měli dat kolem 1 dolaru za zavazadlo. Při obsluze počítejte s 10–20 %. Zvykem je dávat spropitné i místním průvodcům     (obvykle 2 dolary za osobu na den) a řidičům autobusu kolem 1 dolaru na osobu za celodenní výlet. 

Smlouvat se dá v Mexiku všude (v taxících, na trzích, na zájezdech, při ubytování ...). Hlavně smlouvejte u suvenýrů, právě na nich můžete snížit cenu až o 50 %. 

Jak ušetřit

Mexiko je pro nás Čechy cenově přijatelná země. Obecně zde produkty seženete za obdobné ceny. Záleží, co si budete kupovat. Věci, co dováží, jsou samozřejmě dražší (značkové oblečení, sportovní věci, uzeniny, vína, sýry, elektronika). Rovněž dražší jsou i větší města. Mexičané jsou velmi přátelští, otevření, klidně vás u sebe ubytují. Podívejte se proto na couchsurfing, snadno právě tam naleznete svého hostitele. Nepotrpíte-li si na luxus, variantou můžou být „Posadas“ (jsou to hotely nižší kategorie – zcela vám budou postačovat na přespání). Další variantou jsou Cabaňas. Nachází se v kempu v blízkosti moře. Ubytování je levné, na osobu za noc do 100 pesos (5 dolarů). Ve své chatě naleznete postele, sprcha je pro všechny jedna, jak jste zvyklí například z kempu. 

Co se týče jídla, nejlevněji ho pořídíte v supermarketech. Určitě však vyzkoušejte místní speciality, které seženete ve stáncích či restauracích. 

Denní rozpočet

Záleží na tom, jak moc budete šetřit. Obecně v levnějších hotelech zaplatíte za dvoulůžkový pokoj kolem 183–366 pesos (kolem 9–18 dolarů). Když budete chtít více luxusu – v hotelech střední kategorie vás to bude stát 407–1.424 pesos (kolem 20–70 dolarů). Na oběd v restauraci si přichystejte 101– 305 pesos (kolem 5–15 dolarů). Malá láhev piva, balená voda, potraviny vás vyjdou na 20 pesos (1 dolar). Když chcete cestovat metrem – cena jízdného vyjde na 4 pesos (0,20 dolaru).

Chystáš se do Mexika?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.