Průvodce státem
Mexiko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Mexiku

Aktuální kurz 1 $ = 1.21 Kč

Mexické peso

Měnou v Mexiku je mexické peso. Pro lepší představu 1 mexické peso je 1,2360 Kč. Peso se skládá ze 100 centavos. Bankovky existují v podobě 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1.000 pesos. Naproti tomu mince jsou v podobě 5, 10, 20, 50 centavos a 1, 2, 5, 10, 20 pesos.

Směnárny a platba kartou

Směnárny naleznete ve větších městech nebo na letišti. Ovšem v  menších městech to bude problém. Při sobě mějte nejenom bankovky, ale i drobné. Obchodníci to ocení. Při placení bankovkami lecjaký obchodník nebude mít dostatek peněz na rozměnění, proto vám daný produkt neprodá. Vyplatí se vám mít u sebe i americké dolary. Právě v Mayské riviéře i v Baja California jsou americké dolary vítány. 

Při platbě kartou se cena vašeho kupovaného produktu může zvýšit o 5–10 %. Navíc můžete být vyzváni k předložení dokladu se jménem a fotografií. Dobrou zprávou je, že v Mexiku jsou akceptovány všechny druhy platebních karet.

Kolik co stojí

Levně se najíte u stánku. Cena tacos je 10–15 pesos za kus. Zapít ho můžete džusem – 1 litr za 20–30 pesos. Věci pro outdoor se v Mexiku kupovat nevyplatí. Dostanete je dráž než u nás, protože se všechny outdoor věci dováží z Evropy a USA. Ceny ubytování jsou všude jiné. Nelevněji to vychází ve sdíleném pokoji v hostelu za 150–250 pesos. Pro dobrodruhy je možnost zavěsit na pláži houpací síť, což vás bude stát menší poplatek 50–100 pesos na osobu. Možná budete mít svůj obytný prostor zdarma, když vás nezkasírují. Nenechte se zlákat reklamou, kde ceny uvádí bez daní. Ceny za turistické služby – v hotelech se připočítávají 2 %. U luxusních výrobků je to 5 % DPH. Co se týče zboží a služeb (nemyslíme přitom potraviny, léky, knihy), připočítává se 15% DPH. Obecně jsou suroviny, které je nutno dovážet z Evropy, dražší. Máme na mysli uzeniny, vína a sýry. 

Spropitné a smlouvání

Spropitné je pro mnohé hlavním zdrojem příjmu. Poslíčkovi byste měli dat kolem 1 dolaru za zavazadlo. Při obsluze počítejte s 10–20 %. Zvykem je dávat spropitné i místním průvodcům     (obvykle 2 dolary za osobu na den) a řidičům autobusu kolem 1 dolaru na osobu za celodenní výlet. 

Smlouvat se dá v Mexiku všude (v taxících, na trzích, na zájezdech, při ubytování ...). Hlavně smlouvejte u suvenýrů, právě na nich můžete snížit cenu až o 50 %. 

Jak ušetřit

Mexiko je pro nás Čechy cenově přijatelná země. Obecně zde produkty seženete za obdobné ceny. Záleží, co si budete kupovat. Věci, co dováží, jsou samozřejmě dražší (značkové oblečení, sportovní věci, uzeniny, vína, sýry, elektronika). Rovněž dražší jsou i větší města. Mexičané jsou velmi přátelští, otevření, klidně vás u sebe ubytují. Podívejte se proto na couchsurfing, snadno právě tam naleznete svého hostitele. Nepotrpíte-li si na luxus, variantou můžou být „Posadas“ (jsou to hotely nižší kategorie – zcela vám budou postačovat na přespání). Další variantou jsou Cabaňas. Nachází se v kempu v blízkosti moře. Ubytování je levné, na osobu za noc do 100 pesos (5 dolarů). Ve své chatě naleznete postele, sprcha je pro všechny jedna, jak jste zvyklí například z kempu. 

Co se týče jídla, nejlevněji ho pořídíte v supermarketech. Určitě však vyzkoušejte místní speciality, které seženete ve stáncích či restauracích. 

Denní rozpočet

Záleží na tom, jak moc budete šetřit. Obecně v levnějších hotelech zaplatíte za dvoulůžkový pokoj kolem 183–366 pesos (kolem 9–18 dolarů). Když budete chtít více luxusu – v hotelech střední kategorie vás to bude stát 407–1.424 pesos (kolem 20–70 dolarů). Na oběd v restauraci si přichystejte 101– 305 pesos (kolem 5–15 dolarů). Malá láhev piva, balená voda, potraviny vás vyjdou na 20 pesos (1 dolar). Když chcete cestovat metrem – cena jízdného vyjde na 4 pesos (0,20 dolaru).

Země plná kontrastů s příchutí tequilly

Co se vám vybaví, když se řekne Mexiko? Jistě to jsou aztécké pyramidy, kaktusy, sombréra ...  Mnohem méně se Mexiko se pojí s horskými hřbety a vulkány. Kromě toho se zde nachází i nejvyšší hora Pico de Orizaba. Turistickou atrakcí je i nejstarší strom na světě, který sahá do výše 12 metrů. 

V Mexiku existují obrovské sociální rozdíly, korupce, ale i navzdory tomuto faktu můžete cítit v zemi pohodu a radost. Lidé jsou usměvaví, všechno řeší maňánou, tancují, mají rádi hudbu. Mexiko je proslulé svou fiestou. Patří mezi země s nejvyšším počtem festivalů. Tak tradiční, skvěle přátelskou a energickou atmosféru najdete právě zde, možná i proto je vyhledávanou destinací Střední Ameriky. 

Mexiko má co nabídnout i z hlediska uměleckých a kulturních památek. Je vhodnou destinací  pro aktivní turisty i pro lidi hledající odpočinek na písečných plážích. 

Průvodce pro tebe napsal Michaela Galušová
Víza
180 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti po příletu do Mexika.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - květen
Do Mexika můžeš jet celoročně, od srpna do října hrozí hurikány.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x za měsíc a ušetříš cca 47 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu