Mexiko
Mexiko

Kultura a lidé v Mexiku

Historie v kostce

Mexiko bylo osídleno už před 25.000 lety. Prvními obyvateli byli Olmékové, jimž vděčíme za početné stavby a za celkový rozvoj této oblasti. Po této civilizaci se dochovaly krásné obřadní stavby, sochařská díla, kamenné památníky. Teotihuacán se stal významným kulturním centrem. V Mexiku žili Mayové, Toltékové a Aztékové. Právě díky Aztékům bylo založeno město Tenochtitlán (dnešní hlavní město Mexika), který byl v roce 1521 dobyt a úplně zničen. Mexiko se stalo nezávislým v září 1810, kdy přestalo být kolonií Nového Španělska. V době, kdy řídilo zemi Nové Španělsko, docházelo k vykořisťování, vznikalo otroctví, rozšiřovalo se křesťanství. Následně se v roce 1824 země stala federativní republikou. Od té doby Mexiko ztratilo část svého území, které si přivlastnili Francouzi. Jejich nová ústava, přijatá v roce 1911–1917, patřila k nejmodernějším ústavám na světě. Po 2. světové válce se Mexiko zapojilo mezi zakládající členy OSN. Mexiko neustále vzkvétalo, dokonce se zde v roce 1968 konaly letní olympijské hry a později mistrovství světa ve fotbale. V roce 1994 se Mexiko stalo členem NAFTA. Poté v roce 2000 uzavřelo Mexiko dohodu o volném obchodu s EU. Od roku 2006 do současnosti přetrvává Mexická drogová válka mezi drogovými kartely a mexickou vládou. 

Lidé

Mexičané jsou směsí potomků bělošských přistěhovalců a indiánů. Potomci Mayů mají většinou široké nosy a jsou podsadití. Když patříte k těm lidem obdarovaným vysokou postavou, v Mexiku budete vyčnívat z davu. Všichni jsou menšího vzrůstu, měří kolem 160 cm. Mexičané svou rodinu milují nadevše. Zajímavostí je fakt, že matka navzdory tomu, že je hodně uctívaná, je označována jako madre (zdroj slangových výrazů a nadávek). Svůj mexický temperament ukazují hlavně při svých fiesta (festivalech). Pravá mexická rodina se vyznačuje velikým počtem členů a silnou náboženskou vírou. Lidé milují hudbu, sport, telenovely, kohoutí zápasy, tanec. Jsou energičtí, otevření, přátelští a vždy usměvaví. Rádi a ochotně pomohou. Nečekejte však od nich rychlé vyřešení situace. Pověstné jsou pro ně siesty (odpočinek), do věcí se příliš nehrnou a nechávají to všechno na zítřek (mañana), ten se však může prodloužit i na celý týden.

Svátky

V Mexiku se obecně slaví tyto svátky: 

 • Leden – Nový rok
 • 6. leden – Tři králové
 • 2. únor – Den Candelarie
 • 5. únor – Den ústavy
 • 24. únor – Den vlajky
 • 21. březen – Výročí narození prezidenta Benita Juáreze
 • Březen–duben – Pohyblivé velikonoční svátky, za svátek je považován Zelený čtvrtek a Velký pátek
 • 1.květen – Svátek práce
 • 5. květen – Výročí bitvy u Puebly
 • 16. září – Den nezávislosti – začátek boje za nezávislost, důležitý státní svátek
 • 12. říjen – Den rasy – den, kdy Ameriku objevil Kolumbus a rasy se začaly mísit
 • 1. a 2. listopad – Den Všech svatých a uctívání památky zesnulých
 • 20. listopad – Den revoluce
 • 12. prosinec – Svátek Panny Marie Guadalupské
 • 25. prosinec – Vánoce

Počítejte s tím, že všechny obchody, úřady, restaurace budou o svátcích zavřené. 

Mexičané rádi slaví, důkazem toho je nespočetně mnoho oslav. Oslava se u nich nazývá fiesta. Na fiestě nemůže chybět tanec doprovázený zpěvem. Každé město má tematicky jinou fiestu, kupříkladu ve městě Taxco, proslaveném výrobou stříbrných výrobků, se koná fiesta stříbra. Na fiestě se schází mnoho lidí. Většinou se odehrávají venku, vzhledem k velkému počtu zúčastněných. Děti se můžou těšit na připravenou piňatu. 

Piňata visí na dlouhém provaze. Úkolem dětí je zasáhnout piňatu a získat sladkou odměnu. Dospělí to mají o něco těžší. Musí mít zavázané oči. 

V lednu se slaví svátek Feast of San Antonio Abad. Zvířata jsou požehnána knězem, aby se jim v nadcházejícím roce nic nestalo. 

Zihuatanejo Sail Fest je festival s přívlastkem „závody v ráji”. Odehrává se při pobřeží Guerrero. Je to týden plachtění a her.

V únoru se koná karneval Tepoztlán Carnival. Svou oblibu získal díky mexickým tanečníkům ze státu Morelos. Atmosféru navíc umocňují netradiční kostýmy účastníků.

V tomto měsíci zažijete i  Todos Santos – festival umění. Festival je ukázkou mexické umělecké scény lidových tanců, divadla, hudby. Vystupují zde slavní i méně známí umělci.

V listopadu se konají festivaly horkovzdušných balónů a lidového umění.

Na Mezinárodním festivalu horkovzdušných balónů se nebe zaplní balony, ale rovněž na zemi se konají koncerty a soutěže.

Na festivalu lidového umění Maestros del Arte se vám představí mexičtí umělci, kteří nabídnou ke koupi své sbírky děl. Můžete se těšit na keramiku, dřevořezbu, stříbrné šperky nebo tkané koberce. 

Prosinec přináší festival Fiesta of the Virgin of Guadalupe. Účelem tohoto festivalu je vzdát poctu mexickému patronovi. Pak se všichni přesunou na náměstí, kde tancují a zpívají.

Noche de los Rábanos je noc ředkví. Místní pěstitelé vystavují na obdiv své ředkvovité výtvory (například zvířata nebo květiny …)

Kultura

V Mexiku najdete mnoho šikovných umělců a řemeslníků. I když se Mexičané drží tradic, v kroji uvidíte ve městě málokoho. Jakmile překročíte hranice venkova, budete překvapeni jejich pestrobarevnými oděvy. Nejtradičnější mexické oděvy naleznete v San Cristóbal de Las Casas. Určitě navštivte vesnický trh. Zažijete pravou mexickou atmosféru, potkáte místní chovatele, pěstitele, řemeslníky.

Jazyk

Úředním jazykem je španělština, která patří mezi 63 jazyků používaných v Mexiku. Aztéčtina nahuatl je jedním z nejpoužívanějších jazyků. Je využívána 1,6 milionem lidí. Další nejvíce rozšířené jazyky jsou  mayština, zapotéčtina, mixtéčtina ... Angličtina vám postačí k dorozumění se v rezortech. V jiných částech se bez španělštiny neobejdete. 

Abyste nemuseli vsázet jen na dorozumění se rukama, nohama, naučíme vás několik frází, které budou vašim pomocníkem na cestách: 

Minislovníček: 

 • 1 – un/uno/una 
 • 2 – dos 
 • 3 – tres 
 • 4 – cuatro 
 • 5 – cinco 
 • 6 – seis 
 • 7 – siete  
 • 8 – ocho  
 • 9 – nueve  
 • 10 – diez 

Turismus

Mexiko je vyhledávanou destinací i pro aktivní lidi, kteří chtějí v průběhu své dovolené navštívit množství památek, zkusit hodně sportů, ale i pro ty pasivnější lidi, kteří svou dovolenou tráví na pláži a užívají si vodu a slunce. V Mexiku najdete nádhernou divokou přírodu, vodopády, umělecká muzea, mayské a aztécké památky ... Služby jsou zde na evropské úrovni. Turisticky nejoblíbenější je poloostrov Yucatán. Oblibu si získal svou přírodou, nádhernými plážemi i množstvím památek. 

Geografie

Mexiko omývá Atlantský a Tichý oceán. Poloostrov Yucatán rozděluje Mexický záliv a Karibské moře. Mexiko se rozléhá téměř na dvou miliónech čtverečních kilometrech. Nachází se zde 3 věčně zasněžené vrcholy nesoucí název Citlaltépetl, Popocatépetl a Iztaccihuatl. Zemi tvoří 31 federálních států. Zajímavostí je fakt, že Česká republika je tak veliká jako Chiapas – federální stát. Hlavní část území tvoří meseta, náhorní plošina ve výšce 2.000 metrů. V Mexiku leží několik jezer jako Pátzcuaro, Catemaco, Chapala. Zdá se, že je mexické bohatství nevyčerpatelné, země produkuje stříbro, zemní plyn, ropu, barevné kovy, uran i železnou rudu. Pěstuje se kakao, káva, bavlna, tabák, kukuřice, pomeranče i cukrová třtina. Z bohatství však místní obyvatelé nic nemají. 

Mexiko se řadí mezi hornaté země. Najdeme zde všechna klimatická pásma od tropického pralesa, borových hájů až k tundrám, suchým pouštím a polopouštím. Klima ovlivňuje nadmořská výška i srážky. Počítejte však s klimaticky nestabilním počasím v průběhu léta.

Chystáš se do Mexika?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.