Jak do Mexika

Bohužel v současné době žádný přímý spoj do Mexika neexistuje, musíte počítat s mezipřistáním. Délka cesty trvá obvykle 14–20 hodin (včetně mezipřistání). Tenhle čas je orientační, všechno závisí na tom, jakým dopravcem letíte. Sledujte naši stránku, kde se dozvíte o nejlevnějších a nejvýhodnějších letenkách. 

Jak se nejlépe dopravovat

Autobusy se v Mexiku liší svou kvalitou. Dálkové autobusy jsou vybaveny klimatizací a záchodem. Některé luxusnější autobusy vám poskytnou sluchátka, větší sedadla, oddělený mužský a ženský záchod, velmi silnou klimatizaci. Autobusy jezdí několikrát denně. Nejvýznamnějšími autobusovými přepravci směrem na jih od Mexico City je ADO, směrem na sever Chihuahuenses a ETN. Typické pro autobusy druhé i třetí třídy jsou nečekané návštěvy místních prodavačů, kteří vám budou chtít vše prodat, a muzikantů – za jízdy hrají, poté za své vystoupení budou od vás chtít peníze. Lístky nevyhazujte, mějte je při sobě celou cestu. Občas se totiž stane, že v průběhu jízdy nastoupí inspektor a kontroluje lístky. Dejte si pozor i na batožinu. 

Půjčení auta

Pro půjčení auta se obraťte na National, Avis, Hertz, Budget. Kauce pro půjčení auta je celkem vysoká. Počítejte s 8.000 pesos, možná i více. Řidičský průkaz nebudete potřebovat, neboť nikdo tu autoškolu za sebou nemá. Řidiči jezdí, jak se jim zalíbí. Silně gestikulují, troubí, podle toho poznáte, kdo má přednost … Jejich silnice prostě nemají žádná pravidla, ani plná čára pro ně neplatí, ani ta je nezastaví při předbíhaní. Co se týče kvality silnic, vždy jsou v dobrém i ve špatném stavu. Lepší stav mívají placené silnice (v překladu cuota), horší stav mají ty neplacené (v překladu libre). Na silnicích si dost často můžete poškodit podvozek auta kvůli dírám či retardérům, proto je dobré si auto pojistit. I přesto, že na silnici pravidla nikdo nedodržuje, lehce můžete dostat pokutu – za jízdu na červenou nebo za rychlou jízdu. Dávejte si proto pozor. Zajímavostí v Mexico City je fakt, že jeden den v týdnu se vyhlašuje zákaz jízdy autem s určitým číslem na konci značky. 

Veřejná doprava

Místní doprava je rozdílná. I když v Chiapasu a na Yucatánu se budete dopravovat mikrobusy, nečekejte je v Oaxace. Právě v zmíněné Oaxace se jezdí na korbě náklaďáku.

Dopravovat se vlaky pro vás nebude výhodné, protože jízdenky stojí poměrně dost peněz. Jediný vlak sloužící jako turistická atrakce je v Barranca del Cobre. 

Převézt se trajektem můžete mezi pevninou a městem La paz na Baja California (dají se tu přepravovat i auta) a mezi ostrovy na Mayské riviéře (Isla Cozumel – dají se převážet auta, Isla Murejes – převáží lidi s auty – ale je to komplikované, Isla Holbox – nedají se převážet auta).

I jízda taxíkem má svou atmosféru. Někdy se však zvrtne na kolektivní dopravu. Zaplatíte peníze a v průběhu cesty k vám nastoupí další pasažéři. Taxíky je dobré použit na místa, kde se autobusem těžko dopravíte. Navíc cena jde usmlouvat. Z hlediska bezpečnosti se v Mexico City vyplatí vzít taxík ze stanoviště. Sice jsou bezpečnější, ale zato jsou i dražší. V Mexico City se běžně stávají při cestách taxíky i přepadení. S taxikáři si rovněž dopředu určete cenu za jízdu, popřípadě by taxikář měl zapnout taxametr.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu