Mexiko
Mexiko

Doprava v Mexiku

Jak do Mexika

Bohužel v současné době žádný přímý spoj do Mexika neexistuje, musíte počítat s mezipřistáním. Délka cesty trvá obvykle 14–20 hodin (včetně mezipřistání). Tenhle čas je orientační, všechno závisí na tom, jakým dopravcem letíte. Sledujte naši stránku, kde se dozvíte o nejlevnějších a nejvýhodnějších letenkách. 

Jak se nejlépe dopravovat

Autobusy se v Mexiku liší svou kvalitou. Dálkové autobusy jsou vybaveny klimatizací a záchodem. Některé luxusnější autobusy vám poskytnou sluchátka, větší sedadla, oddělený mužský a ženský záchod, velmi silnou klimatizaci. Autobusy jezdí několikrát denně. Nejvýznamnějšími autobusovými přepravci směrem na jih od Mexico City je ADO, směrem na sever Chihuahuenses a ETN. Typické pro autobusy druhé i třetí třídy jsou nečekané návštěvy místních prodavačů, kteří vám budou chtít vše prodat, a muzikantů – za jízdy hrají, poté za své vystoupení budou od vás chtít peníze. Lístky nevyhazujte, mějte je při sobě celou cestu. Občas se totiž stane, že v průběhu jízdy nastoupí inspektor a kontroluje lístky. Dejte si pozor i na batožinu. 

Půjčení auta

Pro půjčení auta se obraťte na National, Avis, Hertz, Budget. Kauce pro půjčení auta je celkem vysoká. Počítejte s 8.000 pesos, možná i více. Řidičský průkaz nebudete potřebovat, neboť nikdo tu autoškolu za sebou nemá. Řidiči jezdí, jak se jim zalíbí. Silně gestikulují, troubí, podle toho poznáte, kdo má přednost … Jejich silnice prostě nemají žádná pravidla, ani plná čára pro ně neplatí, ani ta je nezastaví při předbíhaní. Co se týče kvality silnic, vždy jsou v dobrém i ve špatném stavu. Lepší stav mívají placené silnice (v překladu cuota), horší stav mají ty neplacené (v překladu libre). Na silnicích si dost často můžete poškodit podvozek auta kvůli dírám či retardérům, proto je dobré si auto pojistit. I přesto, že na silnici pravidla nikdo nedodržuje, lehce můžete dostat pokutu – za jízdu na červenou nebo za rychlou jízdu. Dávejte si proto pozor. Zajímavostí v Mexico City je fakt, že jeden den v týdnu se vyhlašuje zákaz jízdy autem s určitým číslem na konci značky. 

Veřejná doprava

Místní doprava je rozdílná. I když v Chiapasu a na Yucatánu se budete dopravovat mikrobusy, nečekejte je v Oaxace. Právě v zmíněné Oaxace se jezdí na korbě náklaďáku.

Dopravovat se vlaky pro vás nebude výhodné, protože jízdenky stojí poměrně dost peněz. Jediný vlak sloužící jako turistická atrakce je v Barranca del Cobre. 

Převézt se trajektem můžete mezi pevninou a městem La paz na Baja California (dají se tu přepravovat i auta) a mezi ostrovy na Mayské riviéře (Isla Cozumel – dají se převážet auta, Isla Murejes – převáží lidi s auty – ale je to komplikované, Isla Holbox – nedají se převážet auta).

I jízda taxíkem má svou atmosféru. Někdy se však zvrtne na kolektivní dopravu. Zaplatíte peníze a v průběhu cesty k vám nastoupí další pasažéři. Taxíky je dobré použit na místa, kde se autobusem těžko dopravíte. Navíc cena jde usmlouvat. Z hlediska bezpečnosti se v Mexico City vyplatí vzít taxík ze stanoviště. Sice jsou bezpečnější, ale zato jsou i dražší. V Mexico City se běžně stávají při cestách taxíky i přepadení. S taxikáři si rovněž dopředu určete cenu za jízdu, popřípadě by taxikář měl zapnout taxametr.

Chystáš se do Mexika?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Michal_LBC
Michal_LBC
před rokem

Hoj, ten článek uvádí dost zavádějících věcí..

Půjčení auta:

Ano, na půjčovny dávejte pozor, často najdou něco, za co vás zkasírují a to pojistka nepojistka.. Ale jinak ok. Pravidla silničního provozu jsou cca jako u nás, jsou hlavní a vedlejší cesty a ano, dodržuje se to.. Žádné troubení nefunguje. Tohle není Egypt. Ježdění na červenou? Občas nějaká motorka.. Jinak ne. Měření rychlosti? Ne.. Ale obecně.. Jízda je plynulá, pocitově velice bezpečná, kultura provozu? Lepší než v ČR. Doslova. Takže žádný strach, auto si kdekoli půjčte, je to nej. "Problémem" bude jen půjčovna..

V Oaxaca že budete jezdit na korbě? No, pokud se budete hodně snažit a budete o to hodně stát, tak se to asi povede.. :-) ale jak na tohle autor přišel... Auto nebo taxi je fajn volba.. Taxi není drahý.

Bezpečnost.. Pokud nebudete chodit na místa, kam by normálního člověka nenapadlo jít a nebudete dělat v noci rizikové kraviny - tak je v pohodě. Ostatně tohle platí v mnoha zemích.

Avatar uživatele Hekit
Hekit
před rokem

Michale, v mnoha bodech s tebou souhlasím, ale v těch následujících nikoli :)

Pravidla silničního provozu se dodržují, ale na červenou se určitě jezdí v noci v místech, kde není bezpečné zastavit, a rychlost se měří, nicméně pokutu nejspíš dostanete za něco co jste nikdy neprovedli až budete spěchat vrátit auto na letiště.

Kultura provozu je jiná než v ČR a je s tím třeba počítat - mně osobně přijde provoz v ČR čitelnější až na negativní výjimky, v Mexiku je třeba být v pozoru a čekat kdykoli cokoli, ale není to žádná divoká JV Asie, jak naznačuje průvodce.

Co se bezpečnosti týče, platí, že je obecně dobrá a od cesty do Mexika by nikoho neměla odradit, ale snadno se může něco stát i za dne a na místě, kam chodí normální lidi - hlavně krádeže, ať už nenápadné nebo třeba vytržení telefonu z ruky projíždějícím motorkářem, ale taky ozbrojená přepadení.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před rokem

Po mé krátké zkušenosti s řízením auta z Mexico City do města Puebla a okolí bych souhlasil, že to na silnicích není žádná divoká JV nebo jižní Asie. Ve srovnání s ČR jsou nějaké odlišnosti a pozor je třeba dávat všude, ale možná na mírně odlišné věci, hlavně na místy velmi časté retardéry, které se většinou dají přejíždět max. 20 km/h. Nebezpečnou situaci jsem zažil jen jednu, když jsem jel po bezplatné dálnici (místy s rozlehlými dírami, ale OK) a v táhlé zatáčce na mostě překonávajícím s poměrně strmým sklonem nahoru a dolů jinou silnici si cestáři zabrali půlku pravého pruhu na opravy, což neoznačili předem a bylo to schované za horizontem a v zatáčce. Jel jsem asi 100 km/h a nemohl jsem hned po spatření uhnout do levého pruhu, kde se za jinak slabého provozu blížilo auto asi 150 km/h.

Tu pokutu kousek před letištěm MEX za vymyšlený přestupek, jak píše Hekit, jsem taky dostal. Chtěli 6000 MXN za prý koukání do mobilu za jízdy. Nejdřív s překladačem na jejich mobilu a pak už mou s omezenou španělšinou jsem byl asertivní, ale hrozilo mi při dalším zdržení zaplacení dne půjčení auta navíc a ještě si pak začal jeden z nich pohupovat želízky. Dobré bylo, když říkali: "I kdyby to nebyl tento přestupek, udělal jsi ještě tento..." (už si nepamatuju co). Bylo jasné, že chtěji cash aspoň něco, tak jsem jim dal 1500 (s menším počtem 500pesových bankovek se nespokojili, měl jsem hotově cca jen 2000). Holt daň za půjčení auta v takovýchto zemích. Kdo nechce riskovat, že ho takto chytnou, může si auto půjčit v pobočce v centru města nebo až v jiném městě.

K půjčovnám v Mexico City bych dodal, že můžu doporučit i tu v té době pro mě nejlevnější Mex Rent a Car s plným pojištěním rezervovaným na webu (bez něj jsem si to Mexiku netroufl ani s WWI). Stejně jako jiné půjčovny mají přepážky na letišti a do půjčovny dovezou kousek minivanem. Na webu jsem našel nejlepší cenu u Más by Mex, což je to samé jako Mex Rent a Car, ale bylo to ještě levnější. Rezervoval jsem to 2 dny předem na přepážce, protože jsem tam zrovna přiletěl z Méridy, ale za cenu jako na webu pod označením Más. Tolerance na vrácení později je dle podmínek 1 hodinu a já jim volal ten den, jestli bude bez doplatku za další den zpoždění 2 h. Řekli, že do 2 h. OK a pak jsem ještě musel říct, že jsem volal. Spojení na anglicky mluvícího operátora a jeho prověřování dotazu trvalo přes 20 minut, které jsem trávil v lese v NP mj. i čištěním prachu z auta toaleťákem u dveří a vzadu po 25 km bez asfaltu. Pokud by řekli, že platí 1 h., zůstal bych v NP déle a doplatil. Auto stálo při krátkém půjčení 51 USD (v jejich kurzu 1122 MXN) na den a záloha na kreditce byla i přes plné pojištění 10000 MXN (km neomezené). S jejich nejlevnějším autem Kia Rio 1,6 automat jsem byl velmi spokojený a 64000 km na něm nebylo znát kromě nějakých menších škrábanců. Měl jsem sedan, který by stačil i 4 lidem s nepříliš velkými zavazadly.

Ohledně bezpečnosti taky souhlas s Hekitem. Je dobré sledovat lidi v okolí, zvlášť za tmy. Slyšel jsem od poměrně čerstvě okradeného o krádeži telefonu z přední kapsy kalhot mladíkem, který přistoupil zezadu za chůze, večer v prázdné postranní uličce centra Tulumu.