Průvodce státem
Mexiko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Mexiku

Jak do Mexika

Bohužel v současné době žádný přímý spoj do Mexika neexistuje, musíte počítat s mezipřistáním. Délka cesty trvá obvykle 14–20 hodin (včetně mezipřistání). Tenhle čas je orientační, všechno závisí na tom, jakým dopravcem letíte. Sledujte naši stránku, kde se dozvíte o nejlevnějších a nejvýhodnějších letenkách. 

Jak se nejlépe dopravovat

Autobusy se v Mexiku liší svou kvalitou. Dálkové autobusy jsou vybaveny klimatizací a záchodem. Některé luxusnější autobusy vám poskytnou sluchátka, větší sedadla, oddělený mužský a ženský záchod, velmi silnou klimatizaci. Autobusy jezdí několikrát denně. Nejvýznamnějšími autobusovými přepravci směrem na jih od Mexico City je ADO, směrem na sever Chihuahuenses a ETN. Typické pro autobusy druhé i třetí třídy jsou nečekané návštěvy místních prodavačů, kteří vám budou chtít vše prodat, a muzikantů – za jízdy hrají, poté za své vystoupení budou od vás chtít peníze. Lístky nevyhazujte, mějte je při sobě celou cestu. Občas se totiž stane, že v průběhu jízdy nastoupí inspektor a kontroluje lístky. Dejte si pozor i na batožinu. 

Půjčení auta

Pro půjčení auta se obraťte na National, Avis, Hertz, Budget. Kauce pro půjčení auta je celkem vysoká. Počítejte s 8.000 pesos, možná i více. Řidičský průkaz nebudete potřebovat, neboť nikdo tu autoškolu za sebou nemá. Řidiči jezdí, jak se jim zalíbí. Silně gestikulují, troubí, podle toho poznáte, kdo má přednost … Jejich silnice prostě nemají žádná pravidla, ani plná čára pro ně neplatí, ani ta je nezastaví při předbíhaní. Co se týče kvality silnic, vždy jsou v dobrém i ve špatném stavu. Lepší stav mívají placené silnice (v překladu cuota), horší stav mají ty neplacené (v překladu libre). Na silnicích si dost často můžete poškodit podvozek auta kvůli dírám či retardérům, proto je dobré si auto pojistit. I přesto, že na silnici pravidla nikdo nedodržuje, lehce můžete dostat pokutu – za jízdu na červenou nebo za rychlou jízdu. Dávejte si proto pozor. Zajímavostí v Mexico City je fakt, že jeden den v týdnu se vyhlašuje zákaz jízdy autem s určitým číslem na konci značky. 

Veřejná doprava

Místní doprava je rozdílná. I když v Chiapasu a na Yucatánu se budete dopravovat mikrobusy, nečekejte je v Oaxace. Právě v zmíněné Oaxace se jezdí na korbě náklaďáku.

Dopravovat se vlaky pro vás nebude výhodné, protože jízdenky stojí poměrně dost peněz. Jediný vlak sloužící jako turistická atrakce je v Barranca del Cobre. 

Převézt se trajektem můžete mezi pevninou a městem La paz na Baja California (dají se tu přepravovat i auta) a mezi ostrovy na Mayské riviéře (Isla Cozumel – dají se převážet auta, Isla Murejes – převáží lidi s auty – ale je to komplikované, Isla Holbox – nedají se převážet auta).

I jízda taxíkem má svou atmosféru. Někdy se však zvrtne na kolektivní dopravu. Zaplatíte peníze a v průběhu cesty k vám nastoupí další pasažéři. Taxíky je dobré použit na místa, kde se autobusem těžko dopravíte. Navíc cena jde usmlouvat. Z hlediska bezpečnosti se v Mexico City vyplatí vzít taxík ze stanoviště. Sice jsou bezpečnější, ale zato jsou i dražší. V Mexico City se běžně stávají při cestách taxíky i přepadení. S taxikáři si rovněž dopředu určete cenu za jízdu, popřípadě by taxikář měl zapnout taxametr.

Auto v ulicích San Miguel

Země plná kontrastů s příchutí tequilly

Co se vám vybaví, když se řekne Mexiko? Jistě to jsou aztécké pyramidy, kaktusy, sombréra ...  Mnohem méně se Mexiko se pojí s horskými hřbety a vulkány. Kromě toho se zde nachází i nejvyšší hora Pico de Orizaba. Turistickou atrakcí je i nejstarší strom na světě, který sahá do výše 12 metrů. 

V Mexiku existují obrovské sociální rozdíly, korupce, ale i navzdory tomuto faktu můžete cítit v zemi pohodu a radost. Lidé jsou usměvaví, všechno řeší maňánou, tancují, mají rádi hudbu. Mexiko je proslulé svou fiestou. Patří mezi země s nejvyšším počtem festivalů. Tak tradiční, skvěle přátelskou a energickou atmosféru najdete právě zde, možná i proto je vyhledávanou destinací Střední Ameriky. 

Mexiko má co nabídnout i z hlediska uměleckých a kulturních památek. Je vhodnou destinací  pro aktivní turisty i pro lidi hledající odpočinek na písečných plážích. 

Průvodce pro tebe napsal Michaela Galušová
Víza
180 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti po příletu do Mexika.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - květen
Do Mexika můžeš jet celoročně, od srpna do října hrozí hurikány.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x za měsíc a ušetříš cca 47 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu