Mexiko

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Země plná kontrastů s příchutí tequilly

Co se vám vybaví, když se řekne Mexiko? Jistě to jsou aztécké pyramidy, kaktusy, sombréra ...  Mnohem méně se Mexiko se pojí s horskými hřbety a vulkány. Kromě toho se zde nachází i nejvyšší hora Pico de Orizaba. Turistickou atrakcí je i nejstarší strom na světě, který sahá do výše 12 metrů. 

V Mexiku existují obrovské sociální rozdíly, korupce, ale i navzdory tomuto faktu můžete cítit v zemi pohodu a radost. Lidé jsou usměvaví, všechno řeší maňánou, tancují, mají rádi hudbu. Mexiko je proslulé svou fiestou. Patří mezi země s nejvyšším počtem festivalů. Tak tradiční, skvěle přátelskou a energickou atmosféru najdete právě zde, možná i proto je vyhledávanou destinací Střední Ameriky. 

Mexiko má co nabídnout i z hlediska uměleckých a kulturních památek. Je vhodnou destinací  pro aktivní turisty i pro lidi hledající odpočinek na písečných plážích. 

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Mérida

Mérida návštěvníka zaujme svou koloniální architekturou a yucatanskou kuchyní. Je považována za kulturní a hlavní město oblasti.

Zavřít
Ikona pinu

Chiapas

Tradiční tvář Mexika najdete ve státě Chiapas, kde lidé chodí oblečení v krojích. Obzvlášť krásné je San Cristóbal de las Casas, bývalé hlavní město s nejbarevnějším tržištěm v Mexiku.

Zavřít
Ikona pinu

Cancún

Cancún, nacházející se na poloostrově Yucatán, patří mezi kosmopolitní letoviska. V laguně Nichupte najdete palmové háje a úžasné duny.

Zavřít
Ikona pinu

Acapulco

Romantické duše by neměly zapomenout navštívit Acapulco – slunečné město a nádherné pláže.

Zavřít
Ikona pinu

Podvodní muzeum Musa

Zajímavou atrakcí je podvodní muzeum Musa, ve kterém uvidíte sochy ponořené u Isla Mujeres a Cancúnu. Těšit se můžete na stovky betonových postav. Potápění k sochám zaručuje Aqua World v Cancúnu.

Zavřít
Ikona pinu

Chichén Itzá

Chichén Itzá je jeden ze sedmi divů světa známý dechberoucími mayskými ruinami.

Zavřít
Ikona pinu

Xcaret

Xcaret je archeologický ekopark, uvnitř něhož se skrývají umělé jeskyně, chrámy, studny. V celém areálu se nachází 40 kulturních a přírodních atrakcí. Jsou tu podmínky pro šnorchlování a koupání s delfíny.

Zavřít
Ikona pinu

Rio Secreto

Na Rio Secreto si vyhraďte tři hodiny svého času. Se skupinou dalších návštěvníků prozkoumáte úžasné jeskyně. Mayové věřili, že právě jeskyně vedou do podsvětí.

Zavřít
Ikona pinu

Teotihuacán

Teotihuacán, nacházející se severně od Ciadad de México, je slavný díky svým pyramidám Slunce a Měsíce.

Zavřít
Ikona pinu

Pohoří Naica

Jihovýchodně od města Chihuahua stojí pohoří Naica, v němž můžete obdivovat například jeskyni krystalů, která je plná krystalů sádrovce.

Zavřít
Ikona pinu

Popocatépetl

El Popo neboli Popocatépetl je sopka s druhým největším vrcholem.

Zavřít
Ikona pinu

Palenque

Palenque leží ve státě Chiapas, poskytuje nádherný výhled na Chrám nápisů, devítistupňovou pyramidu. Dalšími pamětihodnými stavbami jsou Chrám slunce, Chrám kříže nebo Chrám listového kříže.

Počasí a sezóny

Počasí

Mexiko se nachází ve všech klimatických pásmech. Období sucha vyplňující značnou část roku střídá na jihu a ve středu země období dešťů. Navíc se zde vyskytují hurikány. Nejideálnější doba pro návštěvu je od listopadu do května, kdy spadne nejméně srážek. 

Průměrná teplota vody se pohybuje kolem 27 °C. Počasí je nádherně slunečné, teploty se vyšplhají až na 33 °C. Počasí ovlivňuje i nadmořská výška. V Mexico City a San Cristóbal de las Casas bývá chladněji. Myslete na to, že v zimě se teplota sníží na nulu.

Kdy vyrazit

Při přímořských městech jako Veracruz jsou ceny v červenci a srpnu srovnatelné se sumou hlavní sezóny. Naplánujte si svůj pobyt na konec listopadu nebo v únoru, v tuto dobu se vyhnete dešťům a houfům turistů. Nejideálnější doba je tedy na jaře (od února až do konce května) nebo na podzim (říjen až listopad).

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce Mexiko bylo osídleno už před 25.000 lety. Prvními obyvateli byli Olmékové, jimž vděčíme za početné stavby a za celkový rozvoj této oblasti. Po této civilizaci se dochovaly krásné obřadní stavby, sochařská díla, kamenné památníky. Teotihuacán se stal významným kulturním centrem. V Mexiku žili Mayové, Toltékové a Aztékové. Právě díky Aztékům bylo založeno město Tenochtitlán (dnešní hlavní město Mexika), který byl v…

Jak ušetříš

Mexické peso Měnou v Mexiku je mexické peso. Pro lepší představu 1 mexické peso je 1,2360 Kč. Peso se skládá ze 100 centavos. Bankovky existují v podobě 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1.000 pesos. Naproti tomu mince jsou v podobě 5, 10, 20, 50 centavos a 1, 2, 5, 10, 20 pesos. Směnárny a platba kartou Směnárny naleznete ve větších městech nebo na letišti. Ovšem v  menších městech to bude problém. Při sobě mějte nejenom…

Jak se budeš dopravovat

Jak do Mexika Bohužel v současné době žádný přímý spoj do Mexika neexistuje, musíte počítat s mezipřistáním. Délka cesty trvá obvykle 14–20 hodin (včetně mezipřistání). Tenhle čas je orientační, všechno závisí na tom, jakým dopravcem letíte. Sledujte naši stránku, kde se dozvíte o nejlevnějších a nejvýhodnějších letenkách.  Jak se nejlépe dopravovat Autobusy se v Mexiku liší svou kvalitou. Dálkové autobusy jsou vybaveny…

Co ochutnáš

Mexická kuchyně Základní přísadou je kukuřice. Používá se hlavně k přípravě mexické speciality – tortill plněných fazolemi, masem, zeleninou, na závěr zapečených se sýrem. Jídla dochucují guacamole vyrobeným z lisovaného avokáda. Přílohou k rýži nebo tortillám bývá salsa, směska chilli a rajčat.  Mexičané si pochutnávají na různých polévkách, v překladu se jim říká sopas. Pro nás známé jsou pokrmy  chimichanga, což je…

Jaké výlety podnikneš

Pláže V Mexiku najdete rušné i téměř prázdné pláže. Idylický pohled na mexické pláže s pohledem na azurové moře, to je Mexiko.  Klidné prostředí na odpočinek najdete na Isla Murejes, naopak když budete chtít trochu živější prostředí, vyrazte do Playa Lancheros. Pláž Los Cerritos je ideální pro lidi hledající velké vlny. Je to přitom jedno z klidných míst, na němž si můžete plně vychutnat západ slunce. Pláž, u které se nachází…

Na co si dej pozor

Zdraví Nepijte vodu z kohoutku, raději si kupte balenou vodu za 15–20 pesos. Jestli nechcete nosit pětilitrové kanistry všude s sebou, vodu si odlijte do menší nádoby nebo si kupte 1,5l vodu v supermarketu za 10 pesos. Pečlivě si omyjte koupené ovoce. Obezřetní buďte i u hmyzu, hadů, ale i volně pobíhajících zvířat, které můžou mít vzteklinu. Dále v zemi hrozí nákaza horečkou dengue, chagasovou chorobou ... Kriminalita …

Víza a na co mysli před cestou

Vízum Pokud vaše cesta do Mexika nebude delší než 180 dnů, vízum nebudete potřebovat. Samozřejmostí by pro vás měl byt cestovní pas s minimální platností 6 měsíců ode dne příletu. Na letišti můžete být vyzváni k předložení zpáteční letenky nebo dokladu o vašich financích potřebných k návratu do České republiky.  Další dokumenty V letadle dostanete hraniční průvodku FMT, kterou je nutno předložit při kontrole. Předem…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Mexiko bylo osídleno už před 25.000 lety. Prvními obyvateli byli Olmékové, jimž vděčíme za početné stavby a za celkový rozvoj této oblasti. Po této civilizaci se dochovaly krásné obřadní stavby, sochařská díla, kamenné památníky. Teotihuacán se stal významným kulturním centrem. V Mexiku žili Mayové, Toltékové a Aztékové. Právě díky Aztékům bylo založeno město Tenochtitlán (dnešní hlavní město Mexika), který byl v roce 1521 dobyt a úplně zničen. Mexiko se stalo nezávislým v září 1810, kdy přestalo být kolonií Nového Španělska. V době, kdy řídilo zemi Nové Španělsko, docházelo k vykořisťování, vznikalo otroctví, rozšiřovalo se křesťanství. Následně se v roce 1824 země stala federativní republikou. Od té doby Mexiko ztratilo část svého území, které si přivlastnili Francouzi. Jejich nová ústava, přijatá v roce 1911–1917, patřila k nejmodernějším ústavám na světě. Po 2. světové válce se Mexiko zapojilo mezi zakládající členy OSN. Mexiko neustále vzkvétalo, dokonce se zde v roce 1968 konaly letní olympijské hry a později mistrovství světa ve fotbale. V roce 1994 se Mexiko stalo členem NAFTA. Poté v roce 2000 uzavřelo Mexiko dohodu o volném obchodu s EU. Od roku 2006 do současnosti přetrvává Mexická drogová válka mezi drogovými kartely a mexickou vládou.

Lidé

Mexičané jsou směsí potomků bělošských přistěhovalců a indiánů. Potomci Mayů mají většinou široké nosy a jsou podsadití. Když patříte k těm lidem obdarovaným vysokou postavou, v Mexiku budete vyčnívat z davu. Všichni jsou menšího vzrůstu, měří kolem 160 cm. Mexičané svou rodinu milují nadevše. Zajímavostí je fakt, že matka navzdory tomu, že je hodně uctívaná, je označována jako madre (zdroj slangových výrazů a nadávek). Svůj mexický temperament ukazují hlavně při svých fiesta (festivalech). Pravá mexická rodina se vyznačuje velikým počtem členů a silnou náboženskou vírou. Lidé milují hudbu, sport, telenovely, kohoutí zápasy, tanec. Jsou energičtí, otevření, přátelští a vždy usměvaví. Rádi a ochotně pomohou. Nečekejte však od nich rychlé vyřešení situace. Pověstné jsou pro ně siesty (odpočinek), do věcí se příliš nehrnou a nechávají to všechno na zítřek (mañana), ten se však může prodloužit i na celý týden.

Svátky

V Mexiku se obecně slaví tyto svátky:

 • Leden – Nový rok
 • 6. leden – Tři králové
 • 2. únor – Den Candelarie
 • 5. únor – Den ústavy
 • 24. únor – Den vlajky
 • 21. březen – Výročí narození prezidenta Benita Juáreze
 • Březen–duben – Pohyblivé velikonoční svátky, za svátek je považován Zelený čtvrtek a Velký pátek
 • 1.květen – Svátek práce
 • 5. květen – Výročí bitvy u Puebly
 • 16. září – Den nezávislosti – začátek boje za nezávislost, důležitý státní svátek
 • 12. říjen – Den rasy – den, kdy Ameriku objevil Kolumbus a rasy se začaly mísit
 • 1. a 2. listopad – Den Všech svatých a uctívání památky zesnulých
 • 20. listopad – Den revoluce
 • 12. prosinec – Svátek Panny Marie Guadalupské
 • 25. prosinec – Vánoce

Počítejte s tím, že všechny obchody, úřady, restaurace budou o svátcích zavřené.

Mexičané rádi slaví, důkazem toho je nespočetně mnoho oslav. Oslava se u nich nazývá fiesta. Na fiestě nemůže chybět tanec doprovázený zpěvem. Každé město má tematicky jinou fiestu, kupříkladu ve městě Taxco, proslaveném výrobou stříbrných výrobků, se koná fiesta stříbra. Na fiestě se schází mnoho lidí. Většinou se odehrávají venku, vzhledem k velkému počtu zúčastněných. Děti se můžou těšit na připravenou piňatu.

Piňata visí na dlouhém provaze. Úkolem dětí je zasáhnout piňatu a získat sladkou odměnu. Dospělí to mají o něco těžší. Musí mít zavázané oči.

V lednu se slaví svátek Feast of San Antonio Abad. Zvířata jsou požehnána knězem, aby se jim v nadcházejícím roce nic nestalo.

Zihuatanejo Sail Fest je festival s přívlastkem „závody v ráji”. Odehrává se při pobřeží Guerrero. Je to týden plachtění a her.

V únoru se koná karneval Tepoztlán Carnival. Svou oblibu získal díky mexickým tanečníkům ze státu Morelos. Atmosféru navíc umocňují netradiční kostýmy účastníků.

V tomto měsíci zažijete i Todos Santos – festival umění. Festival je ukázkou mexické umělecké scény lidových tanců, divadla, hudby. Vystupují zde slavní i méně známí umělci.

V listopadu se konají festivaly horkovzdušných balónů a lidového umění.

Na Mezinárodním festivalu horkovzdušných balónů se nebe zaplní balony, ale rovněž na zemi se konají koncerty a soutěže.

Na festivalu lidového umění Maestros del Arte se vám představí mexičtí umělci, kteří nabídnou ke koupi své sbírky děl. Můžete se těšit na keramiku, dřevořezbu, stříbrné šperky nebo tkané koberce.

Prosinec přináší festival Fiesta of the Virgin of Guadalupe. Účelem tohoto festivalu je vzdát poctu mexickému patronovi. Pak se všichni přesunou na náměstí, kde tancují a zpívají.

Noche de los Rábanos je noc ředkví. Místní pěstitelé vystavují na obdiv své ředkvovité výtvory (například zvířata nebo květiny …)

Kultura

V Mexiku najdete mnoho šikovných umělců a řemeslníků. I když se Mexičané drží tradic, v kroji uvidíte ve městě málokoho. Jakmile překročíte hranice venkova, budete překvapeni jejich pestrobarevnými oděvy. Nejtradičnější mexické oděvy naleznete v San Cristóbal de Las Casas. Určitě navštivte vesnický trh. Zažijete pravou mexickou atmosféru, potkáte místní chovatele, pěstitele, řemeslníky.

Jazyk

Úředním jazykem je španělština, která patří mezi 63 jazyků používaných v Mexiku. Aztéčtina nahuatl je jedním z nejpoužívanějších jazyků. Je využívána 1,6 milionem lidí. Další nejvíce rozšířené jazyky jsou mayština, zapotéčtina, mixtéčtina ... Angličtina vám postačí k dorozumění se v rezortech. V jiných částech se bez španělštiny neobejdete.

Abyste nemuseli vsázet jen na dorozumění se rukama, nohama, naučíme vás několik frází, které budou vašim pomocníkem na cestách:

Minislovníček:

 • 1 – un/uno/una
 • 2 – dos
 • 3 – tres
 • 4 – cuatro
 • 5 – cinco
 • 6 – seis
 • 7 – siete
 • 8 – ocho
 • 9 – nueve
 • 10 – diez

Turismus

Mexiko je vyhledávanou destinací i pro aktivní lidi, kteří chtějí v průběhu své dovolené navštívit množství památek, zkusit hodně sportů, ale i pro ty pasivnější lidi, kteří svou dovolenou tráví na pláži a užívají si vodu a slunce. V Mexiku najdete nádhernou divokou přírodu, vodopády, umělecká muzea, mayské a aztécké památky ... Služby jsou zde na evropské úrovni. Turisticky nejoblíbenější je poloostrov Yucatán. Oblibu si získal svou přírodou, nádhernými plážemi i množstvím památek.

Geografie

Mexiko omývá Atlantský a Tichý oceán. Poloostrov Yucatán rozděluje Mexický záliv a Karibské moře. Mexiko se rozléhá téměř na dvou miliónech čtverečních kilometrech. Nachází se zde 3 věčně zasněžené vrcholy nesoucí název Citlaltépetl, Popocatépetl a Iztaccihuatl. Zemi tvoří 31 federálních států. Zajímavostí je fakt, že Česká republika je tak veliká jako Chiapas – federální stát. Hlavní část území tvoří meseta, náhorní plošina ve výšce 2.000 metrů. V Mexiku leží několik jezer jako Pátzcuaro, Catemaco, Chapala. Zdá se, že je mexické bohatství nevyčerpatelné, země produkuje stříbro, zemní plyn, ropu, barevné kovy, uran i železnou rudu. Pěstuje se kakao, káva, bavlna, tabák, kukuřice, pomeranče i cukrová třtina. Z bohatství však místní obyvatelé nic nemají.

Mexiko se řadí mezi hornaté země. Najdeme zde všechna klimatická pásma od tropického pralesa, borových hájů až k tundrám, suchým pouštím a polopouštím. Klima ovlivňuje nadmořská výška i srážky. Počítejte však s klimaticky nestabilním počasím v průběhu léta.

Zavřít

Jak ušetříš

Mexické peso

Měnou v Mexiku je mexické peso. Pro lepší představu 1 mexické peso je 1,2360 Kč. Peso se skládá ze 100 centavos. Bankovky existují v podobě 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1.000 pesos. Naproti tomu mince jsou v podobě 5, 10, 20, 50 centavos a 1, 2, 5, 10, 20 pesos.

Směnárny a platba kartou

Směnárny naleznete ve větších městech nebo na letišti. Ovšem v menších městech to bude problém. Při sobě mějte nejenom bankovky, ale i drobné. Obchodníci to ocení. Při placení bankovkami lecjaký obchodník nebude mít dostatek peněz na rozměnění, proto vám daný produkt neprodá. Vyplatí se vám mít u sebe i americké dolary. Právě v Mayské riviéře i v Baja California jsou americké dolary vítány.

Při platbě kartou se cena vašeho kupovaného produktu může zvýšit o 5–10 %. Navíc můžete být vyzváni k předložení dokladu se jménem a fotografií. Dobrou zprávou je, že v Mexiku jsou akceptovány všechny druhy platebních karet.

Kolik co stojí

Levně se najíte u stánku. Cena tacos je 10–15 pesos za kus. Zapít ho můžete džusem – 1 litr za 20–30 pesos. Věci pro outdoor se v Mexiku kupovat nevyplatí. Dostanete je dráž než u nás, protože se všechny outdoor věci dováží z Evropy a USA. Ceny ubytování jsou všude jiné. Nelevněji to vychází ve sdíleném pokoji v hostelu za 150–250 pesos. Pro dobrodruhy je možnost zavěsit na pláži houpací síť, což vás bude stát menší poplatek 50–100 pesos na osobu. Možná budete mít svůj obytný prostor zdarma, když vás nezkasírují. Nenechte se zlákat reklamou, kde ceny uvádí bez daní. Ceny za turistické služby – v hotelech se připočítávají 2 %. U luxusních výrobků je to 5 % DPH. Co se týče zboží a služeb (nemyslíme přitom potraviny, léky, knihy), připočítává se 15% DPH. Obecně jsou suroviny, které je nutno dovážet z Evropy, dražší. Máme na mysli uzeniny, vína a sýry.

Spropitné a smlouvání

Spropitné je pro mnohé hlavním zdrojem příjmu. Poslíčkovi byste měli dat kolem 1 dolaru za zavazadlo. Při obsluze počítejte s 10–20 %. Zvykem je dávat spropitné i místním průvodcům (obvykle 2 dolary za osobu na den) a řidičům autobusu kolem 1 dolaru na osobu za celodenní výlet.

Smlouvat se dá v Mexiku všude (v taxících, na trzích, na zájezdech, při ubytování ...). Hlavně smlouvejte u suvenýrů, právě na nich můžete snížit cenu až o 50 %.

Jak ušetřit

Mexiko je pro nás Čechy cenově přijatelná země. Obecně zde produkty seženete za obdobné ceny. Záleží, co si budete kupovat. Věci, co dováží, jsou samozřejmě dražší (značkové oblečení, sportovní věci, uzeniny, vína, sýry, elektronika). Rovněž dražší jsou i větší města. Mexičané jsou velmi přátelští, otevření, klidně vás u sebe ubytují. Podívejte se proto na couchsurfing, snadno právě tam naleznete svého hostitele. Nepotrpíte-li si na luxus, variantou můžou být „Posadas“ (jsou to hotely nižší kategorie – zcela vám budou postačovat na přespání). Další variantou jsou Cabaňas. Nachází se v kempu v blízkosti moře. Ubytování je levné, na osobu za noc do 100 pesos (5 dolarů). Ve své chatě naleznete postele, sprcha je pro všechny jedna, jak jste zvyklí například z kempu.

Co se týče jídla, nejlevněji ho pořídíte v supermarketech. Určitě však vyzkoušejte místní speciality, které seženete ve stáncích či restauracích.

Denní rozpočet

Záleží na tom, jak moc budete šetřit. Obecně v levnějších hotelech zaplatíte za dvoulůžkový pokoj kolem 183–366 pesos (kolem 9–18 dolarů). Když budete chtít více luxusu – v hotelech střední kategorie vás to bude stát 407–1.424 pesos (kolem 20–70 dolarů). Na oběd v restauraci si přichystejte 101– 305 pesos (kolem 5–15 dolarů). Malá láhev piva, balená voda, potraviny vás vyjdou na 20 pesos (1 dolar). Když chcete cestovat metrem – cena jízdného vyjde na 4 pesos (0,20 dolaru).

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak do Mexika

Bohužel v současné době žádný přímý spoj do Mexika neexistuje, musíte počítat s mezipřistáním. Délka cesty trvá obvykle 14–20 hodin (včetně mezipřistání). Tenhle čas je orientační, všechno závisí na tom, jakým dopravcem letíte. Sledujte naši stránku, kde se dozvíte o nejlevnějších a nejvýhodnějších letenkách.

Jak se nejlépe dopravovat

Autobusy se v Mexiku liší svou kvalitou. Dálkové autobusy jsou vybaveny klimatizací a záchodem. Některé luxusnější autobusy vám poskytnou sluchátka, větší sedadla, oddělený mužský a ženský záchod, velmi silnou klimatizaci. Autobusy jezdí několikrát denně. Nejvýznamnějšími autobusovými přepravci směrem na jih od Mexico City je ADO, směrem na sever Chihuahuenses a ETN. Typické pro autobusy druhé i třetí třídy jsou nečekané návštěvy místních prodavačů, kteří vám budou chtít vše prodat, a muzikantů – za jízdy hrají, poté za své vystoupení budou od vás chtít peníze. Lístky nevyhazujte, mějte je při sobě celou cestu. Občas se totiž stane, že v průběhu jízdy nastoupí inspektor a kontroluje lístky. Dejte si pozor i na batožinu.

Půjčení auta

Pro půjčení auta se obraťte na National, Avis, Hertz, Budget. Kauce pro půjčení auta je celkem vysoká. Počítejte s 8.000 pesos, možná i více. Řidičský průkaz nebudete potřebovat, neboť nikdo tu autoškolu za sebou nemá. Řidiči jezdí, jak se jim zalíbí. Silně gestikulují, troubí, podle toho poznáte, kdo má přednost … Jejich silnice prostě nemají žádná pravidla, ani plná čára pro ně neplatí, ani ta je nezastaví při předbíhaní. Co se týče kvality silnic, vždy jsou v dobrém i ve špatném stavu. Lepší stav mívají placené silnice (v překladu cuota), horší stav mají ty neplacené (v překladu libre). Na silnicích si dost často můžete poškodit podvozek auta kvůli dírám či retardérům, proto je dobré si auto pojistit. I přesto, že na silnici pravidla nikdo nedodržuje, lehce můžete dostat pokutu – za jízdu na červenou nebo za rychlou jízdu. Dávejte si proto pozor. Zajímavostí v Mexico City je fakt, že jeden den v týdnu se vyhlašuje zákaz jízdy autem s určitým číslem na konci značky.

Veřejná doprava

Místní doprava je rozdílná. I když v Chiapasu a na Yucatánu se budete dopravovat mikrobusy, nečekejte je v Oaxace. Právě v zmíněné Oaxace se jezdí na korbě náklaďáku.

Dopravovat se vlaky pro vás nebude výhodné, protože jízdenky stojí poměrně dost peněz. Jediný vlak sloužící jako turistická atrakce je v Barranca del Cobre.

Převézt se trajektem můžete mezi pevninou a městem La paz na Baja California (dají se tu přepravovat i auta) a mezi ostrovy na Mayské riviéře (Isla Cozumel – dají se převážet auta, Isla Murejes – převáží lidi s auty – ale je to komplikované, Isla Holbox – nedají se převážet auta).

I jízda taxíkem má svou atmosféru. Někdy se však zvrtne na kolektivní dopravu. Zaplatíte peníze a v průběhu cesty k vám nastoupí další pasažéři. Taxíky je dobré použit na místa, kde se autobusem těžko dopravíte. Navíc cena jde usmlouvat. Z hlediska bezpečnosti se v Mexico City vyplatí vzít taxík ze stanoviště. Sice jsou bezpečnější, ale zato jsou i dražší. V Mexico City se běžně stávají při cestách taxíky i přepadení. S taxikáři si rovněž dopředu určete cenu za jízdu, popřípadě by taxikář měl zapnout taxametr.

Zavřít

Co ochutnáš

Mexická kuchyně

Základní přísadou je kukuřice. Používá se hlavně k přípravě mexické speciality – tortill plněných fazolemi, masem, zeleninou, na závěr zapečených se sýrem. Jídla dochucují guacamole vyrobeným z lisovaného avokáda. Přílohou k rýži nebo tortillám bývá salsa, směska chilli a rajčat.

Mexičané si pochutnávají na různých polévkách, v překladu se jim říká sopas. Pro nás známé jsou pokrmy chimichanga, což je fritované burritos, fajitas (maso s paprikou, cibulí, zabalené v tortille). Když je poté tortilla zapečená se sýrem, nese název quesadillas. Další mexickou pochoutkou jsou mexické chilli con carne, papa gratinada (zapečené brambory s chilli, cibulí). Tacos je v podstatě kukuřičná malá měkká tortilla plněná masem a zeleninou. Na rozdíl od obyčejné tortilly se tacos dost špatně jí, protože se rozpadá.

Mezi další známá mexické jídla patří ceviche, chilaquiles, cochinita pibil, empanada, enchiladas, huevos rancheros, chicharrón, mole poblano, pico de gallo, nachos, sopa de ajo.

Ceviche se skládá z čerstvých plodů, marinády, cibule, chilli papriček, koriandrových listů, avokáda.

Chilaquiles je pokrm z tortilly, salsy, s masem, vejci, mole omáčkou.

Tradiční yucatánskou pochoutkou je cochinita pibil připravovaná v banánových listech s vepřovým masem.

Empanada je zase plněná bramborami, dýněmi a masem.

Enchiladas je jedna z druhů tortill lišící se přidáním pálivé omáčky.

Snídani si Mexičané vychutnají s suevos rancheros – smaženými vejci, fazolemi, sýrem, pikantní omáčkou, chilli a tortillou.

Chicharrón jsou kousky smažené vepřové kůže.

Omáčkou pro dochucení pokrmů bývá mole poblano, která se zpracovává z chilli papriček, semínek, čokolády, cibule, rajčat, česneku, ořechů, koření. Nemáte-li chuť na omáčku, jako přílohu můžete použít i pico de gallo, což je zeleninový salát, ten se skládá z avokáda, cibule, rajčat, chilli, citrusové šťávy, soli.

Nachos jsou tortilly plněné kořením, sýrem, paprikami (obvykle jalapenos), masem. Tortilly se namáčí do různých omáček.

Mexičané milují maso, proto není divu, že i v polévkách si ho dopřejí. Sopa de ajo je česneková polévka, do které se přidá maso, česnek, cibule, vajíčka, sýr a rajčata. K polévce dostanete i topinku.

Mezi tradiční mexické nápoje se řadí tequila a mezcal. Tequila se klasicky podává s citrónem a solí, protože citrón pomáhá odbourat míru alkoholu v těle a sůl zadržuje vodu. Tequila se vyrábí z jednoho druhu agáve, mezcal z jiného druhu agáve. Pro lepší chuť se do láhve mezcalu přidává červ nacházející se v agáve. Kvašením šťávy z agáve získáte 8% alkohol pulque. Pokud budete chtít vyzkoušet nápoj připravený z piva, limetkové šťávy, soli a omáčky (nejčastěji worchestrové, tabasca), ledu a pálivých papriček, sáhněte po michelade. Pro osvěžení se napijte aqua de Jamaica, složením vám to bude připomínat ovocnou šťávu, ve skutečnosti to je ibiškový květ.

Jak se stravovat jako místní

Mexičané dávají do všeho citrón. Jedná-li se o polévku, kuře, chipsy, do všeho se pro ně hodí citrón. Není však tak kyselý jako u nás. Proto jako správný Mexičan sáhněte po citrónu. Pro nás neobvyklé a pro ně běžné je pití ze sáčku. Na trhu vám prodejci dají do sáčku limonádu a brčko a pijete. Placku z kukuřičné mouky, pro nás symbol této gastronomie, Mexičané považují za něco, čím se vytírají talíře od omáčky.

Po probuzení, jako pravý Mexičan, sáhněte po desayuno. Skládá se z pečiva a hrnku kávy. Poté následuje almuerzo, taková naše svačina. Měl by být dostatečně vydatný, proto si vyberte syrové vejce se salsou a k tomu například tortillu, a to všechno zapijte kávou. A teď už přichází čas oběda, tzv. comida. Svou comidu si Mexiačané vychutnávají od 14:00 do 17:00. Comida spočívá ve třech chodech. První chod je polévka. Oblibu mnohých Mexičanů si získala kukuřičná polévka chilli muendo nebo dršťková polévka. Druhý chod je menší jídlo, obvykle těstoviny nebo rýže. Poté následuje poslední třetí chod z masa, nemůže chybět zelenina, tortilly, saláty. Všechno se zapíjí kávou. Meriendou je označována večeře ze zbytků comidy, která je dochucena dalšími přísadami. Když nic z comidy nezbyde, Mexičané si připraví maso. Merienda se podává mezi 20:00 a 21:30 hod. Kručí vám v břiše? Meriendu Mexičané někdy nahradí bohatším jídlem. Jedná se o vícenásobný chod, který se konzumuje v čase meriendy. Oblibu si získává i rychlé občerstvení, které v Mexiku najdete na každém rohu. Ve stánku vám budou prodavači nabízet tamales, kukuřičné listy plněné kořeněným masem.

Obvyklé ceny v restauracích

 • Jídlo v levné restauraci – cca 6 dolarů (122 pesos)
 • Fastfood – cca 5 dolarů (101 pesos)
 • Jídlo pro dva v středně drahé restauraci – cca 26 dolarů (529 pesos)
 • Cappuccino – cca 3 dolary (61 pesos)
 • Coca-Cola (0,3 l) – cca 1 dolar (20 pesos)
 • Místní pivo (0,5 l) – cca 2 dolary (40 pesos)
 • Ovocný koktejl (3 dcl) – cca 1 dolar (13 pesos)
Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Pláže

V Mexiku najdete rušné i téměř prázdné pláže. Idylický pohled na mexické pláže s pohledem na azurové moře, to je Mexiko. Klidné prostředí na odpočinek najdete na Isla Murejes, naopak když budete chtít trochu živější prostředí, vyrazte do Playa Lancheros. Pláž Los Cerritos je ideální pro lidi hledající velké vlny. Je to přitom jedno z klidných míst, na němž si můžete plně vychutnat západ slunce. Pláž, u které se nachází rybářské přístaviště nebo městské tržiště, to je Puerto Escondido. Pro sportovně aktivní lidi je správnou volbou Playa Zicatella, je však pro zdatnější surfaře. Na druhé straně pro lidi neholdující žádnému sportu, kteří se chtějí opalovat a užít si svůj klid, pro ty jsou pláže Bahia Principal a Bahia Puerto Angelito.

Noční život

Pro noční život si lidé oblíbili Acapulco. Nachází se tam hodně barů, restaurací. Další hodně oblíbené místo je Cancún, město proslavené největším klubem v Latinské Americe – The City. Chtěli byste popíjet svůj drink a přitom ležet v bazénu nebo ve vířivce? Právě pro vás je pravý podnik s názvem Bulldog. Tematické večery najdete ve Coco Bongo. V rámci vstupného jsou zahrnuty i drinky.

Golf

Mexiko má až 150 rozmanitých hřišť. Ve vnitrozemí jsou jamky položeny ve výšce 1.500 m n. m. Mezi nejpopulárnější hřiště patří El Cameléon nacházející se třicet minut od Cancúnu. Toto golfové hřiště se proslavilo zejména golfovým turnajem PGA Mayakoba Classic.

Surfování

Nejvíc surfařů potkáte na pacifickém pobřeží. Nejvhodnější podmínky pro surfování jsou na Baja California, Colima, Michoacan, Nayarit. Pro milovníky větších vln se zde nachází Lázaro Cárdenas. Se surfařským vybavením to v Mexiku budete mít obtížné. Sehnat se dá jen v Acapulcu, Mazatlánu.

Šnorchlování a potápění

Jednou z nejlepších oblastí na pozorování velryb a delfínů je Puerto Vallarta. Určitě byste měli navštívit největší korálový útes (Mezoamerický korálový útes) – místo rozkládající se od Yucatánu až po Belize. Rovněž vám vyrazí dech ostrov Conzumel. Velikou atrakcí pro turisty jsou jeskyně na poloostrově Yucatán. Jeskynní potápění (v tzv. cenotách) zvládnou i začátečníci. Zajímavostí v Mexiku je podmořské muzeum, kde máte možnost šnorchlovat nebo se potápět. Kdy vyrazit na šnorchlování nebo potápění? Podmínky jsou k potápění i šnorchlování vhodné po celý rok. Při trošce štěstí se vám naskytne pohled na želvy nebo murény. Mezi významná místa na potápění patří Barracuda, La Bandera, Manchones, El Jigueo.

Nakupování

Pro nákupní maniaky je Mexiko skvělé místo. Cena se dá usmlouvat, ale co se týče cenných věcí, ty mají pevné ceny a při některých produktech nepůjde smlouvat vůbec. Pro nás typicky mexické sombrero ze slámy by ve vašem cestovatelském šatníku nemělo chybět. Místní ve velkém nakupují tradiční řemeslné výrobky, dřevěné hračky, keramiku, kovové a proutěné výrobky. Co se týče šperků, Mexičané mají v oblibě šperky z masivního stříbra. Naproti drahým butikům oblibu sklízí tradiční trh přeplněný tradičními věcmi. Ceny na trzích bývají zpravidla nižší než v obchodech. Navíc zažijete nezapomenutelnou atmosféru , kterou mají na svědomí nadaní řemeslníci, umělci ... Dejte si pozor a nevyvážejte žádné archeologické artefakty. Z Mexika se také vyplatí dovézt tequilu, která je mnohem levnější než u nás. S množstvím to nepřežeňte, z Mexika si můžete odvézt jen povolené kvantum. Turisté mají v oblibě suvenýry jako šály, košíky nebo keramiku.

Býčí zápasy

Bývají mnohdy součástí náboženských svátků. Za nejznámější zápas je považován festival Embalse de Toros. Lidé dávají býkům napít alkoholu předtím, než jsou přivázáni k lodi, protože mají přeplavat malou řeku. Tento festival si našel příznivce i odpůrce. Největší býčí arénu La Monumental naleznete v Mexico City. Disponuje písčitým kruhem a místy pro čtyřicet tisíc diváků. Samotný zápas se skládá ze tří třetin. Před začátkem souboje je býk pobízen k agresi. Poté komentátoři představí býka a je vpuštěn do arény. Hlavní sezóna pro zápasy trvá od října do listopadu.

Kohoutí zápasy

Před zápasem se kohouti váží, aby se vědělo, do jaké váhové kategorie je potřebné kohouta přidělit. Poté se kohoutovi připevní žiletka a kohout se snaží, aby jeho soupeř vykrvácel. Na svého favorita můžete vsadit do chvíle, než se chovatelé k sobě se svými kohouty přiblíží. Souboj trvá 5–10 minut. Cílem zápasu je, aby kohout přežil (což je téměř nemožné), a správně si tipnout, který kohout vyvolá větší agresi, který bude lepší. Samotný zápas nejprve vypadá, jako kdyby kohouti po sobě jenom skákali. Když se ale lépe podíváte, uvidíte, že kohouti krvácejí, ztrácejí veškerou energii. I když kohout vyhraje, většinou nepřežije. Kolik kol zápasů bude, záleží na chovateli a jeho síle motivovat kohouta. V případě, že kohouti skonají ve stejnou chvíli, určuje se přesná sekunda jejich úmrtí.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Nepijte vodu z kohoutku, raději si kupte balenou vodu za 15–20 pesos. Jestli nechcete nosit pětilitrové kanistry všude s sebou, vodu si odlijte do menší nádoby nebo si kupte 1,5l vodu v supermarketu za 10 pesos. Pečlivě si omyjte koupené ovoce. Obezřetní buďte i u hmyzu, hadů, ale i volně pobíhajících zvířat, které můžou mít vzteklinu. Dále v zemi hrozí nákaza horečkou dengue, chagasovou chorobou ...

Kriminalita

Chudí lidé si vydělávají právě drobnými krádežemi peněz nebo osobních věcí. Mějte se proto na pozoru a nenoste při sobě velkou finanční hotovost. Když už při sobě máte peníze, tak je schovejte pod oblečení, aby vám je případní kapsáři nevzali. Vyhýbejte se osamoceným místům, chudým čtvrtím. Moc nespoléhejte na policii, která situaci mnohdy ještě zhorší. Mexiko je známé svými problémy s kriminalitou spojenou s drogami. Obzvlášť velký pozor si dejte ve státě Chiapas, ve městech jako Ciudad de México, Ciudad Juarez a Tijuanu.

Riziko katastrof

V Mexiku se nachází činné sopky, tudíž je země ohrožena zemětřesením. Buďte na pozoru i před hurikány zasahujícími jižní pobřeží Pacifiku, poloostrov Yucatán. Nejčastěji se hurikány objevují od června do října.

Důležité kontakty

V průběhu vašeho pobytu se vám mohou hodit tyto kontakty:

 • Ambulance a požárníci: 080
 • Policie (ochrana obyvatel): 5570 3503 a 5570 1910
 • Policie pro čtvrť Polanco: 5580 1922 a 5580 1713
 • Požární sbor (centrála): 5768 3477
 • Informace o telefonních číslech: 040
 • Taxislužba: 5280 2181, 5203 9113

Velvyslanectví ČR v Mexiku: tel.: +52-55-5531 2544 nebo 5531 2777, e-mail: mexico@embassy.mzv.cz

Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Pokud vaše cesta do Mexika nebude delší než 180 dnů, vízum nebudete potřebovat. Samozřejmostí by pro vás měl byt cestovní pas s minimální platností 6 měsíců ode dne příletu. Na letišti můžete být vyzváni k předložení zpáteční letenky nebo dokladu o vašich financích potřebných k návratu do České republiky.

Další dokumenty

V letadle dostanete hraniční průvodku FMT, kterou je nutno předložit při kontrole. Předem nahlaste délku pobytu, popřípadě ukažte letenku. Když budete odjíždět z Mexika, odevzdáte druhou část průvodky, pokud ji ztratíte, očekávejte pokutu ve výši 500 pesos.

Očkování

Očkování není povinností, doporučuje se však očkovat proti hepatitidě typu A, B, vzteklině a břišnímu tyfu. Když chcete cestovat po turisticky nevyhledávaných oblastech Mexika, měli byste zvážit očkování proti malárii.

Celní předpisy

Clo se neplatí, když vezete osobní věci v hodnotě do 1.000 dolarů na osobu. Před vstupem do země navíc nevyplňujete celní prohlášení. Pokud je vám více než 18 let, můžete dovézt 20 krabiček cigaret, 200 g tabáku, 25 doutníků, 3 l piva, vína a 1 l lihovin. Při vývozu rostlin, zvířat nebo archeologických předmětů vás čeká vysoká pokuta. Vězení nebo vysoká pokuta vám hrozí při pašování drog nebo omamných látek.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do Mexika.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu v Mexiku.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou v Mexiku s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do Mexika

Akční letenky na jaro z Německa do celého Mexika
-30 %

Akce starší 2 týdnů

Mexiko a Karibik přes zimu s odletem z Vídně
-35 %

Akce starší 2 týdnů

HIT: Z Milána do Mexika od srpna do března (i Vánoce)
-57 %

Akce starší 2 týdnů

Byl jsi v Mexiku?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili