Jak se nejlépe dopravovat

Namibie je rozlehlá a řídce osídlená. I zapřisáhlí baťůžkáři by zde měli zvolit variantu půjčení auta. Stopování není běžné a vzhledem k hustotě dopravy je šance svezení nízká. Veřejná doprava funguje omezeně pouze mezi městy. Při plánování návštěvy národních parků a a domorodých kmenů zůstanete bez auta odkázáni na místní cestovní kanceláře.

Půjčení auta je jedinou variantou, jak v rozumném čase navštívit všechny hlavní atrakce Namibie. Jezdí se vlevo. Ve městě je provoz výborně organizován, mimo města je prakticky nulový. Přesun mezi dvěma zájmovými body často představuje několikasetkilometrovou rovinku. V lepším případě jde o hlavní asfaltové tahy (označení „B“). Častěji se jedná o štěrkové či písčité cesty typu „C“ a „D“, kde se jezdí rychlostmi 40–80 km/h v závislosti na vaší toleranci k drncání a očekávané životnosti pneumatik.

Půjčení auta 

Výběr auta je alfou i omegou cesty do Namibie. Strávíte v něm desítky hodin, nacestujete tisíce kilometrů a možná vám bude i vaším nocležištěm. Vzhledem k ceně (cca 1.200 Kč na den) bude na první pohled lákat klasické auto třídy economy. S ním se nedostanete všude, přejezdy vám zaberou mnohem více času a takřka jistě zničíte několik pneumatik. Investici do čtyřkolky, typicky Toyoty Hilux, i přes vysokou cenu (cca 2.400 Kč na den) ve výsledku oceníte. Umožní vám rychlejší a pohodlnější přesuny, otevře vám cestu do off-road regionů, střešní stan s integrovanou matrací zajistí luxusní spaní a lednička a kempovací výbava umožní větší flexibilitu stravování. Kromě obvyklých nadnárodních franšíz doporučujeme projít nabídku místních půjčoven Okavango, Africa-on-wheels či Gecko. Levnější variantou se starším vozovým parkem je např. Desert Car Hire.  Řidiči musí být alespoň 21 let, půjčovny často vyžadují 23 let.

Auto se stanem v Namibii

Půjčovny zpravidla samostatně nabízí pojištění pneumatik a skel, což je vzhledem ke stavu většiny cest víc než rozumná investice.

Navigovat lze pohodlně podle mapy a přehledného dopravního značení. Půjčení GPS vyjde poměrně draho. Levnější variantou je obstarat si ještě v ČR jakoukoli navigaci Garmin a pořídit si do ní kvalitní mapové podklady od Maps4Africa (cca 300 Kč).

Veřejná doprava

Kvalitní autobusy společnosti IntercapeMainliner spojují Windhoek s většími městy, zbytek veřejné dopravy představují minibusy, které odjíždí podle toho, jak se zaplní. Omezená železniční síť je vzhledem k častým uzávěrám a limitované rychlosti pouze pro skutečné vlakové nadšence.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu