Průvodce státem
Namibie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Namibii

Jak do Namibie

Letenky za rozumnou cenu lze zpravidla sehnat pouze do hlavního města Windhoeku. Vyplatí se hledat lety z Prahy, protože odlety z okolních zemí budou často za stejnou cenu nebo (v případě Německa) nebude představovat úspora za letenku vzhledem k dopravě na vzdálenější letiště žádnou výhodu. Standardní ceny se pohybují kolem 20.000 Kč za zpáteční letenku. V akci se občas objeví i letenky za 15.000 Kč z Prahy nebo 13.000 Kč z Německa. V ideálním případě trvá cesta jedním směrem 14 hodin.

Jak se nejlépe dopravovat

Namibie je rozlehlá a řídce osídlená. I zapřisáhlí baťůžkáři by zde měli zvolit variantu půjčení auta. Stopování není běžné a vzhledem k hustotě dopravy je šance svezení nízká. Veřejná doprava funguje omezeně pouze mezi městy. Při plánování návštěvy národních parků a a domorodých kmenů zůstanete bez auta odkázáni na místní cestovní kanceláře.

Půjčení auta je jedinou variantou, jak v rozumném čase navštívit všechny hlavní atrakce Namibie. Jezdí se vlevo. Ve městě je provoz výborně organizován, mimo města je prakticky nulový. Přesun mezi dvěma zájmovými body často představuje několikasetkilometrovou rovinku. V lepším případě jde o hlavní asfaltové tahy (označení „B“). Častěji se jedná o štěrkové či písčité cesty typu „C“ a „D“, kde se jezdí rychlostmi 40–80 km/h v závislosti na vaší toleranci k drncání a očekávané životnosti pneumatik.

Půjčení auta 

Výběr auta je alfou i omegou cesty do Namibie. Strávíte v něm desítky hodin, nacestujete tisíce kilometrů a možná vám bude i vaším nocležištěm. Vzhledem k ceně (cca 1.200 Kč na den) bude na první pohled lákat klasické auto třídy economy. S ním se nedostanete všude, přejezdy vám zaberou mnohem více času a takřka jistě zničíte několik pneumatik. Investici do čtyřkolky, typicky Toyoty Hilux, i přes vysokou cenu (cca 2.400 Kč na den) ve výsledku oceníte. Umožní vám rychlejší a pohodlnější přesuny, otevře vám cestu do off-road regionů, střešní stan s integrovanou matrací zajistí luxusní spaní a lednička a kempovací výbava umožní větší flexibilitu stravování. Kromě obvyklých nadnárodních franšíz doporučujeme projít nabídku místních půjčoven Okavango, Africa-on-wheels či Gecko. Levnější variantou se starším vozovým parkem je např. Desert Car Hire.  Řidiči musí být alespoň 21 let, půjčovny často vyžadují 23 let.

Auto se stanem v Namibii

Půjčovny zpravidla samostatně nabízí pojištění pneumatik a skel, což je vzhledem ke stavu většiny cest víc než rozumná investice.

Navigovat lze pohodlně podle mapy a přehledného dopravního značení. Půjčení GPS vyjde poměrně draho. Levnější variantou je obstarat si ještě v ČR jakoukoli navigaci Garmin a pořídit si do ní kvalitní mapové podklady od Maps4Africa (cca 300 Kč).

Veřejná doprava

Kvalitní autobusy společnosti IntercapeMainliner spojují Windhoek s většími městy, zbytek veřejné dopravy představují minibusy, které odjíždí podle toho, jak se zaplní. Omezená železniční síť je vzhledem k častým uzávěrám a limitované rychlosti pouze pro skutečné vlakové nadšence.

Všechna lákadla černého kontinentu v jednom bezpečném balení

Namibie se nachází na západním pobřeží jižní Afriky. Sousedí s Botswanou, Jihoafrickou republikou a Angolou. Díky dlouhému úzkému výběžku zvanému Caprivistrip sahá území Namibie až na východ k Viktoriiným vodopádům, kde se na čtyřmezí setkává i se Zambií a Zimbabwe. Dlouhé západní pobřeží země je omýváno Atlantským oceánem, který vzhledem k zeměpisné šířce láká spíše než k plážovému slunění k pozorování tučňáků a ztroskotaných vraků.

Předně zapomeňte na všechny předsudky o Africe. Namibie patří mezi nejbezpečnější státy světa a vyznačuje se plně fungující demokracií. Na vlastní pěst a bez obvyklých rizik s Afrikou spojených tu prozkoumáte všechna hlavní lákadla, která černý kontinent nabízí: famózní safari, snové pouštní duny i unikátní domorodé kmeny.

Průvodce pro tebe napsal Pavel Kříž
Víza
Vízum za 80 €
Turistická víza na 30 dní získáš na konzulátu v Praze.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - říjen
Prší minimálně, ale v zimě jsou až nesnestielná horka.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x do roka a ušetříš cca 32 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu