Namibie
Namibie

Doprava v Namibii

Jak se nejlépe dopravovat

Namibie je rozlehlá a řídce osídlená. I zapřisáhlí baťůžkáři by zde měli zvolit variantu půjčení auta. Stopování není běžné a vzhledem k hustotě dopravy je šance svezení nízká. Veřejná doprava funguje omezeně pouze mezi městy. Při plánování návštěvy národních parků a a domorodých kmenů zůstanete bez auta odkázáni na místní cestovní kanceláře.

Půjčení auta je jedinou variantou, jak v rozumném čase navštívit všechny hlavní atrakce Namibie. Jezdí se vlevo. Ve městě je provoz výborně organizován, mimo města je prakticky nulový. Přesun mezi dvěma zájmovými body často představuje několikasetkilometrovou rovinku. V lepším případě jde o hlavní asfaltové tahy (označení „B“). Častěji se jedná o štěrkové či písčité cesty typu „C“ a „D“, kde se jezdí rychlostmi 40–80 km/h v závislosti na vaší toleranci k drncání a očekávané životnosti pneumatik.

Půjčení auta 

Výběr auta je alfou i omegou cesty do Namibie. Strávíte v něm desítky hodin, nacestujete tisíce kilometrů a možná vám bude i vaším nocležištěm. Vzhledem k ceně (cca 1.200 Kč na den) bude na první pohled lákat klasické auto třídy economy. S ním se nedostanete všude, přejezdy vám zaberou mnohem více času a takřka jistě zničíte několik pneumatik. Investici do čtyřkolky, typicky Toyoty Hilux, i přes vysokou cenu (cca 2.400 Kč na den) ve výsledku oceníte. Umožní vám rychlejší a pohodlnější přesuny, otevře vám cestu do off-road regionů, střešní stan s integrovanou matrací zajistí luxusní spaní a lednička a kempovací výbava umožní větší flexibilitu stravování. Kromě obvyklých nadnárodních franšíz doporučujeme projít nabídku místních půjčoven Okavango, Africa-on-wheels či Gecko. Levnější variantou se starším vozovým parkem je např. Desert Car Hire.  Řidiči musí být alespoň 21 let, půjčovny často vyžadují 23 let.

Půjčovny zpravidla samostatně nabízí pojištění pneumatik a skel, což je vzhledem ke stavu většiny cest víc než rozumná investice.

Navigovat lze pohodlně podle mapy a přehledného dopravního značení. Půjčení GPS vyjde poměrně draho. Levnější variantou je obstarat si ještě v ČR jakoukoli navigaci Garmin a pořídit si do ní kvalitní mapové podklady od Maps4Africa (cca 300 Kč).

Veřejná doprava

Kvalitní autobusy společnosti IntercapeMainliner spojují Windhoek s většími městy, zbytek veřejné dopravy představují minibusy, které odjíždí podle toho, jak se zaplní. Omezená železniční síť je vzhledem k častým uzávěrám a limitované rychlosti pouze pro skutečné vlakové nadšence.

Chystáš se do Namibie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.