Průvodce státem
Namibie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Namibii

Aktuální kurz 1 $ = 1.6 Kč

Namibijský dolar

Místní měnou je namibijský dolar, který se dělí na 100 centů. Namibijský dolar je přímo vázán na jihoafrický rand (v poměru 1:1), který je v zemi rovněž legální měnou. Nenechte se tedy zmást tím, že bankovky i mince téže nominální hodnoty může mít dvě až tři různé podoby.

Namibijský dolar

Směnárny a platba kartou

Směňování provádí pouze banky a autorizované směnárny ve velkých městech s víceméně unifikovaným kurzem. Směna dolarů či eur je zhruba stejně výhodná jako výběr z bankomatu. Bankomaty se hojně nachází ve všech větších městech.

Platba kartou je možná ve všech obchodech a restauracích větších měst nebo hlavních turistických kempů. Při plánování cesty je třeba mít na paměti, že kartou se zpravidla nedá platit u benzinové pumpy.

Kolik co stojí

Ceny v Namibii jsou stejné nebo o něco vyšší než v ČR. Dráž vyjde půjčení auta a jídlo v restauraci. Výhodné je nakupování ve velkých supermarketech a levně vyjdou i vstupy do parků.

Příklady cen:

  • Jídlo v restauraci – N$ 120
  • Jídlo ve fastfoodu – N$ 60
  • Steak na gril ze supermarketu – N$ 80/kg
  • Vstupné do Etoshy – N$ 80/den
  • Kempy – N$ 120/osoba
  • Pokoj v hotelu – N$ 900
  • Půjčení malého auta – N$ 700/den
  • Půjčení džípu – N$ 1 100/den
  • Benzin – N$ 11/litr

Spropitné a smlouvání

Spropitné je oficiálně zakázáno v národních parcích. Všude jinde (mimo luxusnější podniky) není spropitné očekáváno. Na druhou stranu malým dýškem nikdy neurazíte.

V Namibii se nesmlouvá. Jedinou výjimkou může být smlouvání při pronájmu auta mimo sezonu.

Jak ušetřit

Pronájem auta je nezbytný, ale zároveň znamená výhodnou investici. Celá cesta se dá následně bez problému strávit po pohodlných kempech, které jsou výrazně levnější než hotely a lodgie. Kempy jsou zároveň vždy vybavené na grilování, takže nejlevnější a nejromantičtější variantou stravování je nakoupení zásob ve městě nebo přímo větším kempu a grilování pod africkou hvězdnou oblohou.

Kempování v Namibii

Denní rozpočty

Nízkorozpočtový cestovatel vyžije v Namibii za 1.000 Kč na den. Bez auta bude omezen na extrémně limitovanou autobusovou dopravu mezi hlavními městy. Bude spát ve sdíleném pokoji či kempu za cenu kolem 300 Kč a jídlo bude nakupovat výhradně v supermarketech.

Zlatá střední cesta vyjde na 2.000 Kč na den. Zahrnuje půjčení malého auta nebo při dobrých vyjednávacích schopnostech i levného džípu. Spaní v kempech za cenu kolem 300 Kč lze proložit občasným B&B za cenu kolem 700 Kč. Na večerní gril může přijít (pro Evropana exotický) steak z místí fauny. Buď ze supermarketu za cca 100 Kč, nebo v rámci chodu v běžné restauraci za cca 250 Kč.

Za částku nad 3.500 Kč za den si lze dopřát high-end hotely ve městech, luxusní klimatizovaný džíp, spaní a stravování v kempových lodgiích a výpravy s průvodcem do uzavřených částí národních parků.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Všechna lákadla černého kontinentu v jednom bezpečném balení

Namibie se nachází na západním pobřeží jižní Afriky. Sousedí s Botswanou, Jihoafrickou republikou a Angolou. Díky dlouhému úzkému výběžku zvanému Caprivistrip sahá území Namibie až na východ k Viktoriiným vodopádům, kde se na čtyřmezí setkává i se Zambií a Zimbabwe. Dlouhé západní pobřeží země je omýváno Atlantským oceánem, který vzhledem k zeměpisné šířce láká spíše než k plážovému slunění k pozorování tučňáků a ztroskotaných vraků.

Předně zapomeňte na všechny předsudky o Africe. Namibie patří mezi nejbezpečnější státy světa a vyznačuje se plně fungující demokracií. Na vlastní pěst a bez obvyklých rizik s Afrikou spojených tu prozkoumáte všechna hlavní lákadla, která černý kontinent nabízí: famózní safari, snové pouštní duny i unikátní domorodé kmeny.

Průvodce pro tebe napsal Pavel Kříž
Víza
Vízum za 80 €
Turistická víza na 30 dní získáš na konzulátu v Praze.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - říjen
Prší minimálně, ale v zimě jsou až nesnestielná horka.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x do roka a ušetříš cca 32 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu