Namibijský dolar
Místní měnou je namibijský dolar, který se dělí na 100 centů. Namibijský dolar je přímo vázán na jihoafrický rand (v poměru 1:1), který je v zemi rovněž legální měnou. Nenechte se tedy zmást tím, že bankovky i mince téže nominální hodnoty může mít dvě až tři různé podoby.
Směnárny a platba kartou
Směňování provádí pouze banky a autorizované směnárny ve velkých městech s víceméně unifikovaným kurzem. Směna dolarů či eur je zhruba stejně výhodná jako výběr z bankomatu. Bankomaty se hojně nachází ve všech větších městech.
Platba kartou je možná ve všech obchodech a restauracích větších měst nebo hlavních turistických kempů. Při plánování cesty je třeba mít na paměti, že kartou se zpravidla nedá platit u benzinové pumpy.
Kolik co stojí
Ceny v Namibii jsou stejné nebo o něco vyšší než v ČR. Dráž vyjde půjčení auta a jídlo v restauraci. Výhodné je nakupování ve velkých supermarketech a levně vyjdou i vstupy do parků.
Příklady cen:
- Jídlo v restauraci – N$ 120
- Jídlo ve fastfoodu – N$ 60
- Steak na gril ze supermarketu – N$ 80/kg
- Vstupné do Etoshy – N$ 80/den
- Kempy – N$ 120/osoba
- Pokoj v hotelu – N$ 900
- Půjčení malého auta – N$ 700/den
- Půjčení džípu – N$ 1 100/den
- Benzin – N$ 11/litr
Spropitné a smlouvání
Spropitné je oficiálně zakázáno v národních parcích. Všude jinde (mimo luxusnější podniky) není spropitné očekáváno. Na druhou stranu malým dýškem nikdy neurazíte.
V Namibii se nesmlouvá. Jedinou výjimkou může být smlouvání při pronájmu auta mimo sezonu.
Jak ušetřit
Pronájem auta je nezbytný, ale zároveň znamená výhodnou investici. Celá cesta se dá následně bez problému strávit po pohodlných kempech, které jsou výrazně levnější než hotely a lodgie. Kempy jsou zároveň vždy vybavené na grilování, takže nejlevnější a nejromantičtější variantou stravování je nakoupení zásob ve městě nebo přímo větším kempu a grilování pod africkou hvězdnou oblohou.
Denní rozpočty
Nízkorozpočtový cestovatel vyžije v Namibii za 1.000 Kč na den. Bez auta bude omezen na extrémně limitovanou autobusovou dopravu mezi hlavními městy. Bude spát ve sdíleném pokoji či kempu za cenu kolem 300 Kč a jídlo bude nakupovat výhradně v supermarketech.
Zlatá střední cesta vyjde na 2.000 Kč na den. Zahrnuje půjčení malého auta nebo při dobrých vyjednávacích schopnostech i levného džípu. Spaní v kempech za cenu kolem 300 Kč lze proložit občasným B&B za cenu kolem 700 Kč. Na večerní gril může přijít (pro Evropana exotický) steak z místí fauny. Buď ze supermarketu za cca 100 Kč, nebo v rámci chodu v běžné restauraci za cca 250 Kč.
Za částku nad 3.500 Kč za den si lze dopřát high-end hotely ve městech, luxusní klimatizovaný džíp, spaní a stravování v kempových lodgiích a výpravy s průvodcem do uzavřených částí národních parků.
Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.
Komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Vyraz do Namibie. Vše potřebné najdeš tady:
Levné letenky
Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do Namibie.
Levné hotely
Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu v Namibii.
Levné půjčení auta
Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.
Levné zájezdy
Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou v Namibii s cestovní kanceláří.
Hledáš radu či spolucestovatele?
Zeptej se na cokoli největší cestovatelské komunity v Česku a na Slovensku!
Navštiv fórum