Namibie
Namibie

Co dělat v Namibii

Safari

Afrika v každém instantně vyvolává obrazy slonů, lvů a žiraf táhnoucích prašnou savanou. A Namibie v tomto ohledu rozhodně nezklame. Má několik národních i soukromých safari, ale všechny se krčí ve stínu jednoho z nejvděčnějších národních parků Afriky – Etoshy. S vlastním autem tu můžete několik dní svobodně korzovat a díky místnímu systému napajedel je blízké setkání se lvy, slony, nosorožci, žirafami, zebrami a spoustou antilop zaručeno. Zajímavé a do jisté míry neobjevené safari parky se nachází i podél Caprivistripu po cestě k Viktoriiným vodopádům.

Z hlediska fauny ale Namibie není jen africkým stereotypem. Neopakovatelný pohled se nabízí na dlouhé cestě do odlehlého města Lüderitz, kde se uprostřed pouště nachází vyhlídka na stáda divokých koní, jejichž původ je obestřen tajemstvím. Na Cape Cross se můžete svobodně projít obří kolonií lachtanů a na jihu země leží i ostrov s kolonií tučňáků. Návštěvy ostrovu však povoleny nejsou, takže musí stačit pohled dalekohledem. 

Domorodé kmeny

Bohové musejí být šílení a ti namibijští obzvlášť. Jak jinak si vysvětlit, že kousek od vyspělých měst německého stylu ponechali vesnice s chatrčemi, mezi nimiž se prohání tu autentičtí křováci a tam zase polonahé Himbky s červenou hlínou ve vlasech. A ani ve městech nebudete občas vycházet z údivu, když kolem vás projde Hererka ve viktoriánských šatech. Domorodé kmeny prostě patří mezi nejlepší místní zážitky. Průvodce se ve vesnicích hodí, protože zprostředkuje komunikaci a získá povolení k focení.

Písečné duny

Pobřeží Namibie je z velké části tvořeno pískem naplaveným přímo ze slovutné Kalahari. Ať už zvolíte dobře dostupný národní park Sossusvlei se surrealistickými pomalu umírajícími stromy, nebo odlehlé opuštěné severní pobřeží koster, romantické západy slunce za oranžovými písečnými dunami vás neminou.

Treky

Namibie překvapivě nabízí široké spektrum treků. Nejznámější zahrnují povinného průvodce. Jde o jednodenní trek kolem nejvyšší hory Brandberg a pětidenní sestup do impresivního Fish River Canyonu. Bez průvodce můžete vystoupat na okraj náhorní plošiny Waterberg Plateau, projít si „malou Austrálii“ kolem malebné hory Spitzkoppe nebo sedmnáctikilometrový okruh v národním parku Namib-Naukluft, který potěší především křišťálově čistými jezírky umožňujícími ledové osvěžení v parném africkém odpoledni.

Adrenalinové atrakce

Město Swakopmund drží kromě titulu nejhezčího města Namibie i pozici Mekky jižní Afriky v adrenalinových sportech. Standardní nabídku surfingu, sandboardingu či velbloudích expedic je doplněna populární skydivingem a vyhlídkovými lety podél divokého namibijského pobřeží. 

Extrémní off-road

Odlehlé severozápadní pobřeží odjakživa vyzývá dobrodruhy s pohonem všech čtyř kol k odvážným expedicím, na nichž je několik rezervních pneumatik a satelitní telefon pomalu nutností. I méně zkušení řidiči se mohou účastnit organizovaných jednodenních výjezdů do pouště či několikadenního pobřežního přejezdu se zastávkou u fantastického vraku lodi Eduard Bohlen.

Chystáš se do Namibie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Ivo Šlár
před rokem

Jaké jsou el. zásuvky v Namibii ? děkuji