Průvodce státem
Namibie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé v Namibii

Historie v kostce

Historie Namibie se nese ve znamení interakce původního obyvatelstva s cizími národy snažícími se zemi podmanit. První se zde vylodili Portugalci, ale v rámci koloniálního uspořádání nakonec země skončila v područí Německa. S rozpadem koloniálního systému v období 1. světové války se Namibie stala součástí Jihoafrické unie. Kontinuální snaha o nezávislost na vládě Pretorie došla svého naplnění až v roce 1990, odkdy je Namibie samostatným nezávislým státem. Kulturní vliv Německa i JAR je v zemi dodnes patrný na každém kroku.

Lidé

Vzhledem ke své historii nabízí Namibie fascinující mix domorodých kmenů a potomků německých a jihoafrických přistěhovalců. Dostane se vám možnost navštívit kmeny Sanů, známých též jako křováci, Hererů, nosících viktoriánské šaty, nebo exoticky vyhlížejících Himbů. Naproti tomu ve městech převažuje evropská atmosféra a kultura obyvatel německého a holandského původu. Ve městech se tak můžete cítit takřka jako místní, kdežto v rurálních oblastech k vám domorodci budou zdrženlivější, což lze přičítat jejich špatné historické zkušenosti s bílými přistěhovalci.

Křovák

Svátky

Svátky v Namibii kopírují evropskou křesťanskou tradici: Nový rok, Velikonoce, Svátek práce, Vánoce atd.

Kultura

Nepochybnou dominantou Namibie jsou spíše přírodní krásy. Nejzajímavějším kulturním zážitkem je návštěva domorodých osad, zejména Himbů na severu země, a Sanů (křováků) na severovýchodě. S průvodcem je možné při jednodenní návštěvě poznat zvyky a kulturu těchto kmenů.

Himba

Jazyk

Ačkoli je oficiálním jazykem angličtina, část obyvatelstva (především na severu země) preferuje místní jazyk oshiwambo, kdežto bílí obyvatelé používají afrikánštinu a němčinu.

Turismus

Turismus představují především návštěvníci ze západní Evropy (především Německo a Francie). Zpravidla jde o starší páry či rodiny. Tomu je uzpůsobena i turistická infrastruktura. Půjčovny aut nabízí hlavně velké džípy s kempovacím vybavením. Hotely jsou k nalezení jen v několika velkých městech a zpravidla jde o vyšší standard. Mimo města lze sehnat ubytování i na farmách. Jinak turistická síť kopíruje hlavní atrakce země a její páteř tvoří kempy.

Kempy jsou k nalezení po celé zemi. Mimo hlavní turistické atrakce jsou vybaveny jen tím nejnutnějším (mezi nejnutnější se v Namibii vždy počítá gril). Kempy u národních a přírodních parků jsou lépe vybavené, mívají často luxusní lodgie, restauraci, obchod se základními potravinami a bazén.

Geografie

Sever země podél hranice s Angolou je neúrodnější oblastí Namibie. Zároveň jde o nejobydlenější část země. Žije a hospodaří zde především původní obyvatelstvo. Nejde o příliš navštěvovanou oblast, navzdory tomu, že nabízí autentický vhled do všednodenního afrického života. Směrem na jih postupně přebírá nadvládu poušť. Pobřeží se vyznačuje písečnými dunami naplavenými až z pouště Kalahari. Jde o ideální místo pro osamělé expedice džípem. O povaze místa nejlépe vypovídá jeho název – Skeleton Coast. Vnitrozemím se táhne hlavní silnice B1, na níž leží i hlavní město Windhoek. Přesuny mezi jednotlivými zájmovými body často obnášejí několikasetkilometrové přejezdy pouští. I v hlavních turistických sezonách má návštěvník pocit samoty a izolace. Na větší skupiny turistů lze narazit pouze ve dvou hlavních turistických oblastech, v národním parku Etosha a v pouštním údolí Sossusvlei.

Všechna lákadla černého kontinentu v jednom bezpečném balení

Namibie se nachází na západním pobřeží jižní Afriky. Sousedí s Botswanou, Jihoafrickou republikou a Angolou. Díky dlouhému úzkému výběžku zvanému Caprivistrip sahá území Namibie až na východ k Viktoriiným vodopádům, kde se na čtyřmezí setkává i se Zambií a Zimbabwe. Dlouhé západní pobřeží země je omýváno Atlantským oceánem, který vzhledem k zeměpisné šířce láká spíše než k plážovému slunění k pozorování tučňáků a ztroskotaných vraků.

Předně zapomeňte na všechny předsudky o Africe. Namibie patří mezi nejbezpečnější státy světa a vyznačuje se plně fungující demokracií. Na vlastní pěst a bez obvyklých rizik s Afrikou spojených tu prozkoumáte všechna hlavní lákadla, která černý kontinent nabízí: famózní safari, snové pouštní duny i unikátní domorodé kmeny.

Průvodce pro tebe napsal Pavel Kříž
Víza
Vízum za 80 €
Turistická víza na 30 dní získáš na konzulátu v Praze.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - říjen
Prší minimálně, ale v zimě jsou až nesnestielná horka.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x do roka a ušetříš cca 32 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu