Namibie

Víza do Namibie

Vízum

Ačkoli sousední JAR a Botswana jsou pro našince bezvízové povinnosti, v Namibii je pro občany ČR vyžadováno turistické vízum. Od listopadu 2019 lze však vízum vyřídit on-arrival, tj. až po příletu na letiště ve Windhoeku. Vyžadován je však zvací dopis (invitation letter), který na požádání některé hotely, místní cestovní kanceláře, safari, apod. Dále budete muset předložit itinerář cesty, potvrzení rezervace ubytování, zpáteční letenku a zaplatit poplatek ve výši 1 080 N$ (lze platit i kartou).

Další možností je podat žádost a vyzvednout hotové vízum na novém honorárním konzulátu v Praze. Detailní informace poskytne jeho oficiální web csnk.cz.

Poplatek za vízum je 80 EUR a vyřízení trvá týden. Expresní třídenní varianta stojí 220 EUR. Platby lze provést jen bankovním převodem předem a administrativa kolem víz celkově patří mezi náročnější.

Pokud nechcete vážit dvě cesty do Berlína, je možné využít služby českého zprostředkovatele. Cena se ovšem vyšplhá takřka na dvojnásobek.

Poslední možností je žádost zaslat poštou. Budete potřebovat:

  • žádost o vízum,
  • cestovní pas,
  • dvě fotografie 45x35 mm,
  • rezervaci zpátečních letenek,
  • rezervaci ubytování (lze zvolit i se stornem zdarma pomocí Booking.com),
  • stručný itinerář cesty (pro představu 2.–3. den Namib-Naukluft National Park, 4. den Duwisib Castle, Giant's Playground, atd.),
  • doklad o zaplacení poplatku za vydání víz,
  • doklad o cestovním pojištění.

Uvedené dokumenty zašlete společně s průvodním dopisem s žádostí o víza a náhradní obálku s vaší korespondenční adresou na adresu ambasády.

Další dokumenty

Rezervace ubytování a itinerář jsou vyžadovány již ve fázi udělování víza. Po příletu již další kontroly neprobíhají.

Očkování

Namibie neskýtá žádná zvláštní zdravotní rizika. Standardní cestovatelský mix očkování (žloutenka A a B), břišní tyfus a tetanus zde postačí. Pozornost je třeba věnovat výskytu malárie v určitých oblastech. Kvalitní repelent by měl být základ, použití antimalarik pak bude záviset na míře opatrnosti konkrétního cestovatele.

Celní předpisy

Bez cla lze dovézt až 1 litr destilátů, 2 litry vína, 400 ks cigaret nebo 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku, 50 ml parfému a 250 ml toaletní vody.

Chystáš se do Namibie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

13 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.