Vízum

Ačkoli sousední JAR a Botswana jsou pro našince bezvízové povinnosti, v Namibii je pro občany ČR vyžadováno turistické vízum. Od listopadu 2019 lze však vízum vyřídit on-arrival, tj. až po příletu na letiště ve Windhoeku. Vyžadován je však zvací dopis (invitation letter), který na požádání některé hotely, místní cestovní kanceláře, safari, apod. Dále budete muset předložit itinerář cesty, potvrzení rezervace ubytování, zpáteční letenku a zaplatit poplatek ve výši 1 080 N$ (lze platit i kartou).

Další možností je podat žádost a vyzvednout hotové vízum na novém honorárním konzulátu v Praze. Detailní informace poskytne jeho oficiální web csnk.cz.

Poplatek za vízum je 80 EUR a vyřízení trvá týden. Expresní třídenní varianta stojí 220 EUR. Platby lze provést jen bankovním převodem předem a administrativa kolem víz celkově patří mezi náročnější.

Pokud nechcete vážit dvě cesty do Berlína, je možné využít služby českého zprostředkovatele. Cena se ovšem vyšplhá takřka na dvojnásobek.

Poslední možností je žádost zaslat poštou. Budete potřebovat:

 • žádost o vízum,
 • cestovní pas,
 • dvě fotografie 45x35 mm,
 • rezervaci zpátečních letenek,
 • rezervaci ubytování (lze zvolit i se stornem zdarma pomocí Booking.com),
 • stručný itinerář cesty (pro představu 2.–3. den Namib-Naukluft National Park, 4. den Duwisib Castle, Giant's Playground, atd.),
 • doklad o zaplacení poplatku za vydání víz,
 • doklad o cestovním pojištění.

Uvedené dokumenty zašlete společně s průvodním dopisem s žádostí o víza a náhradní obálku s vaší korespondenční adresou na adresu ambasády.

Další dokumenty

Rezervace ubytování a itinerář jsou vyžadovány již ve fázi udělování víza. Po příletu již další kontroly neprobíhají.

Očkování

Namibie neskýtá žádná zvláštní zdravotní rizika. Standardní cestovatelský mix očkování (žloutenka A a B), břišní tyfus a tetanus zde postačí. Pozornost je třeba věnovat výskytu malárie v určitých oblastech. Kvalitní repelent by měl být základ, použití antimalarik pak bude záviset na míře opatrnosti konkrétního cestovatele.

Celní předpisy

Bez cla lze dovézt až 1 litr destilátů, 2 litry vína, 400 ks cigaret nebo 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku, 50 ml parfému a 250 ml toaletní vody.

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den, nevíte někdo, zda jsou potřeba víza i pro stopover v Namibii? Máme v plánu letět do Zimbabwe a je tam stopover (nikoli přestup) v Namibii. Nikde jsem tuto informaci nenašla.

Děkuji, Martina

Odpovědět
před měs

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli je v pohodě zařízení víza až na místě v hlavním městě...a popř.kde se vyřizuje (přímo na letišti?)

děkuji moc

před rokem
Jan Vidim
 • Právě online
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 188 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-03-18T18:25:09+01:00)

Dobrý den Andreo, váš dotaz mě fakt pobavil. 1) přečtete-li si článek, který komentujete, dozvíte se v něm odpověd na vaši otázku. 2)Jak byste si představovala zařizování víz jinde než na hraničním přechodu? (tj. letišti) když se ptáte jestli to jde i zpětně v hl. městě. Nejde! Vízum potřebujete ke vstupu do země a pokud by jste už někde chodila po městě, aby jste si vízum zařídila, neztrácelo by pak takové vízum smysl? 3) Jinak víza se vydávají na letišti po příletu pokud splňujete podmínky jejich přidělení, takže je to v pohodě 4) škoda, že nejde otázka přesunout do jiného fóra :))))

před rokem
fridgy

přidávám svůj souhrn z poslední cesty do Namibie:

pro všechny budoucí cestovatelé do Windhoeku (WDH)

od listopadu jsou pro Čechy otevřený visas on arrival, včera jsem přiletěl Qatar Airways z Dohy a probíhalo to následovně. (ale musím říct, že na mě nejspíš byli hodnější protože letěl kámoš jako F.O)

chtěli:

1. - vyplnit application form (tento - https://www.mpi-hd.mpg.de/hfm/HE...cation.pdf

2. - ukázat potvrzení letenky na cestu zpět

3. - potvrzení ubytování

4. - itinerář výletu (ten jsem udělal easy v pages - na každej den popsal kde a co budu dělat)

5. - invitation letter (měl jsem od místního týpka co mi zařídil Safari tour

6. - zaplatit 1080 N$ - poplatek se dá zaplatit kartou (revolutka fungovala vpoho, apple pay nešel)

7. - pak jsem tam asi 3x musel přebíhat mezi těma immigration counters

8. - samozřejmě pas platný více jak 6 měsíců do opuštění země

správně by po mně mohli vyžadovat ještě: transakce z bankovního účtu za poslední 3 měsíce, potvrzení o pojištění

celkově to probíhalo docela jednoduše, ale oproti ostatním cestujícím jsem měl výhodu připravenosti a tý posádky.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu