Drážďany

12 míst co vidět v Drážďanech

Panometer

Historická továrna, Galerie

Panometer

Nejen historické centrum Drážďan láká turisty na zajímavosti. V okrajové části Reick poblíž železniční trati do Prahy navštivte zajímavě přebudovanou technickou památku Panometer.

Jedná se o bývalý plynojem, jehož prázdný interiér od roku 2006 slouží jako výstavní prostor.

Kruhová bydova plynojemu byla vybudována v roce 1880 pro potřeby tehdy rychle se rozvíjejících Drážďan. Když se plyn postupně přestal používat na svícení, roku 1973 byl plynojem vyřazen z provozu a chátral. Až ve 21. století se celá budova, jež má v nejvyšším místě interiéru až 39 metrů na výšku, kompletně rekonstruovala.

Obří panoramatické obrazy

Dnes Panometer slouží jako permanentní galerie saského umělce Yadegara Asisiho, který je známý vytvářením největších panoramatických obrazů na světě. Kruhová a zevnitř prázdná stavba plynojemu splňuje ideální podmínky pro 360° panoramata, jež se střídají zhruba po půl roce.

Obrazy jsou malované na plátna, která se napínají na obvodové zdi plynojemu a mají rozměry 105 metrů v obvodu a 32 metrů na výšku.

Název "Panometer" vznikl spojením slov "Panorama" a "Gasometer", což německy znamená plynojem.

Aktuální plán výstav zjistíte na oficiálním webu, který je i v češtině: www.panometer-dresden.de/cz

Vstupné a otevírací doba

Otevřeno je ve všední dny 10:00–17:00, víkendy a svátky 10:00–18:00.

Ceny vstupenek jsou následující:

  • dospělí: 13 EUR
  • studenti od 17 do 20 let: 11 EUR
  • děti od 6 do 16 let: 6 EUR
  • rodinná vstupenka (2 dospělí + 2 děti 6-16 let): 30 EUR

Vstupenky lze zakoupit na místě i online přes tento web.

Využít můžete také 45minutových komentovaných prohlídek v němčině každý den v 11:00 a 13:00 za cenu 4 EUR + cena vstupenky do Panometeru.

Jak se k Panometeru dostat?

Z centra se nejrychleji k Panometeru dostanete městkou železnicí S-Bahn, konkrétně linkou S2 jezdící z nádraží Hauptbahnof, Mitte i Neustadt každých 30 minut. Vystoupíte v zastávce Dresden-Reick a odtud už vás čeká jen 250 pěší chůze.

Z historického centra využijete frekventovanější spojení tramvajovými linkami 1 a 2 do zast. Liebstädter Str., která je od plynojemu vzdálená 450 metrů. Případně můžete z tramvají přestoupit v zastávce Zwinglistrasse na autobus číslo 64 (jezdí jednou za 20 minut), který vás doveze přímo před Panometer.

Chystáš se do Drážďan?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 13. 09. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.