Staré město
Norimberk

16 míst co vidět v Norimberku

Kongresshalle

Museum

Kongresshalle

Temnou stránku historie Norimberku můžete poznat ve čtvrti Luitpoldhain na jihovýchodě města. Zde na rozsáhlých pláních vyrostlo shromažďovací centrum nacistické strany NSDAP (vžit je anglický název "Nazi Party Rally Grounds") s obrovskou centrální kongresovou halou, která dnes slouží jako dokumentační a vzdělávací centrum.

Norimberk se tak stal jedním z hlavních sídel nacistů v Německu. Měl k tomu skvělé ideologické předpoklady – v historii patřil k nejvýznamnějším evropským městům a zároveň ke vzorovým německým sídlům s masovou podporou NSDAP.

Kruh vzestupu a pádu nacismu se uzavřel rovněž v Norimberku. Nedaleko centra města navštivte Muzeum norimberských procesů.

Kongresové centrum pro stovky tisíc lidí

I když z původně zamýšlených 11 kmsešlo a vznikl jen menší areál, přesto se při stranických sjezdech, na kterých velmi často vystupoval i Adolf Hitler, scházely pravidelně stovky tisíc straníků. Na ploše u vodní nádrže Dutzendteich vznikla obrovská budova Luitpoldarena s desítkami dalších přilehlých staveb.

Široká centrální alej ústila v obří prostranství až pro 300 000 lidí s velkým národním stadionem.

Nacistické sjezdy se zde konaly mezi lety 1931 až 1938.

Luitpoldhain dnes

Do dnešních dob se zachoval jen nepatrný zlomek nacistického areálu. Mnoho staveb bylo srovnáno se zemí během spojeneckých náletů za Druhé světové války, zbytek pak po válce, kdy nebylo záhodno dále udržovat kult nacismu.

Zůstala jen jedna jediná budova: kongresová hala, která patřila k těm nejmenším stavbám. I přesto v současnosti jde o jednu z největších budov v Norimberku, což jen dokládá zvrácenou monumentalitu areálu.

Dokumentační centrum, filharmonie i zábavní park

Velká část Kongreshalle se stále rekonstruuje. V severní části doporučujeme navštívit dokumentační centrum, ve kterém se dozvíte vše o temné části německé historie za nacistické nadvlády. 

Dokumentační centrum je otevřeno denně v časech 10:00–18:00 a za vstup zaplatíte 6 EUR. Kompletní ceník a další informace najdete na oficiálním webu: museen.nuernberg.de/dokuzentrum.

V nově přebudované jižní části kongresového centra, stejně jako v budově ze 70. let na pláních Luitpoldhainparku pak sídlí Norimberkská filharmonie.

Poněkud kontroverzní areál pouťových atrakcí Volksfestplatz a stánků vznikl na shromaždišti před kongresovou halou. Mnoho místních upozorňuje na fakt, že není příliš vhodné, aby v lokalitách s tak temnou historií byl zábavní park, nicméně každé léto se zde Volksfest koná již po mnoho let. Informace o atrakcích najdete na webu: www.volksfest-nuernberg.de

Jak se do Luitpoldhainu dostat?

Rozsáhlá oblast rozhodně netrpí nedostatkem místa, a tak zde můžete bez problémů a zdarma zaparkovat prakticky kdekoliv se vám zlíbí.

Z centra se přímo ke kongresové hale dostanete každých pár minut tramvajovými linkami 6, 7 a 8, vystupte na zastávce "Doku-Zentrum". Detailní informace o cenách jízdenek či jízdních řádech najdete v kapitole Doprava.

Ubytování Luitpoldhain

Součástí bývalého severního areálu je také nově postavený hotel Ramada Nürnberg Parkhotel ****, který je skvělý zejména pro motoristy, protože se nachází mimo centrum Norimberku a cesta k němu je tak od dálnice rychlá a pohodová.

Chystáš se do Norimberku?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 26. 09. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.