Nový Zéland
Nový Zéland

Co dělat na Novém Zélandu

Treky

Mezi nejlepší treky určitě patří národní park Tongariro, kde se natáčelo několik scén z Pána Prstenů (Hora Osudu, Mordor). Konkrétně trek Tongariro crossing, dále národní park Abel Tasman, který doporučujeme projet na kajaku, který se dá všude půjčit. A Mount Cook národní park, konkrétně Hooker Valley Track, který se táhne v rokli mezi horami, a jsou odevšud krásné výhledy. Trek patří mezi nenáročné. Pro náročnější je zde krásný trek Mueller Hut, který vás dostane přímo pod úpatí Mount Cook – nejvyšší hory Nového Zélandu a můžete zde rovnou přespat v chatičce.

Horolezectví

Na Zélandu se nachází mnoho míst vhodných k horolezectví, například:

Kawakawa Bay lze charakterizovat slovy romantika, lezení, křišťálově čisté jezero Taupo, kam oko dohlédne, spaní na pláži, co víc si přát.

Mangatepopo Valley je oblíbenou destinací pro milovníky tradičního lezení.

Whanganui Bay je prvotřídní oblast pro sportovní i tradiční lezení.

Surfování

Na Novém Zélandu je surfování velmi oblíbenou kratochvílí a specifickým životním stylem. Ať už na východním pobřeží v Tichém oceánu, nebo na západním v divokém Tasmanově moři, na Severním ostrově či na Jižním – pokud se chcete projet na prkně, míst i škol je tu nepřeberné množství.

Severní ostrov – Bay of Plenty na severu, směrem na jih Piha, Karekare, Raglan, Taranaki, Gisborne a poloostrov Mahia, Wellington.

Jižní ostrov – zejména v teplých měsících: Kaikoura, Christchurch, na jihu oblasti Dunedin a Catlins

Potápění a šnorchlování

Podmořský svět tu není nijak velmi zajímavý, při šnorchlování se tu moc nepobavíte. Vyzkoušet však můžete potápění v kleci s velkým bílým žralokem, které najdete u městečka Bluff na samém jihu Jižního ostrova. Tato zábava vyjde kolem $ 800.

Pláže

Zéland skýtá mnoho krásných a dlouhých pláží, které nejsou moc zalidněné a můžete si tak užít relax a chvíle klidu. Nejkrásnější pláže se nachází v národním parku Abel Tasman, zejména pokud se tam vydáte na kajaku, můžete objevit pláže, které z treku nejsou přístupné. Další krásné pláže jsou například na poloostrově Coromandel nebo na úplné severu Severního ostrova.

Noční život

Noční život tu najdete pouze ve větších městech, jako je Auckland, Wellington, Christchurch či Queenstown. Nějaké velké párty zde nečekejte. Největší zábavu a noční život jsme našli v Queenstownu, kde je poměrně velký výběr barů a diskoték. Zéjmena na Silvestra to tam žije.

Adrenalinová zábava

Na Zélandu najdete tolik adrenalinové zábavy, že nebudete vědět co dřív. Vyzkoušet můžete skydive (doporučujeme oblast Wanaky či Queenstownu v zimních měsících a oblast Aucklandu v letních), zorbing (u města Rotorua), zipline a bungee jumping (okolí Queenstownu – nachazí se zde první komerční bungee na světě), rafting, veškeré vodní sporty. Jízdu na koni – doporučujeme tříhodinovou vyjížďku na Wharariki beach, která vyjde na $ 130 či v okolí Glenorchy a Wanaky. Většina této zábavy se nachazí v Queenstownu a Wanace. Vyzkoušet si také můžete pilotovat letadlo u města Kaikoura.

Parky a rezervace

Navštivte všechny národní parky, které můžete, každý stojí za to a každý ukrývá něco jedinečného (Mount Cook NP, Abel Tasman NP, Mount Aspiring NP). Přesněji řečeno vždy navštivte jakoukoliv přírodní zajímavost, na Zélandu snad není nic, co by nebylo krásné.

Zimní sporty a střediska

Za lyžováním či na snowboard můžete vyrazit hned do několika zimních středisek (mapa). Můžeme doporučit Mt. Hutt, The Remarkables či Coronet Peak. Jednodenní permanentka vyjde cca na $ 100, půjčení lyží či snowboardu + helma kolem $ 50, půjčit lze i zimní oblečení či řetězy na auto.

Pro romantiky

Na Novém Zélandu se nachází tolik romantických míst, které jistě najdete sami na každém rohu. Stačí popojet za město na nějaký kopec či pláž, většina míst je liduprázdná a krásné výhledy vám zaručí romantiku ihned.

Hledání kiwiho

Kdo by neznal legendárního endemického ptáka kiwiho, který se vyskytuje pouze na Nové Zéalndě? Chudák kiwi je vlastně docela ošklivý, hnědošedý nelétavý pták s dlouhým zobákem, je navíc velmi plachý a aktivní především ve večerních a nočních hodinách, takže je docela obtížné ho spatřit. Určitě největší šanci budete mít na Stewartově ostrově, případně na západním pobřeží Jižního ostrova. 

Dost možná kiwiho za celý svůj pobyt spatříte pouze na všudypřítomných dopravních značkách.

Chystáš se na Nový Zéland?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Blondie
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.