Nový Zéland
Nový Zéland

Jídlo na Novém Zélandu

Novozélandská kuchyně

Novozélandská kuchyně v sobě mísí prvky tradiční maorské kuchyně, přistěhovalců z Asie (indická, thajská, malajská, čínská nebo japonská kuchyně) a také jídla pocházející původně z Austrálie. Novozélandská kuchyně využívá zejména obilniny, jehněčí, vepřové a hovězí maso, drůbež, ryby a mořské plody, mléčné výrobky, různé druhy zeleniny (brambory, batáty, dýně atd.), ovoce (kiwi, hroznové víno, jablka).

K oblíbeným pokrmům patří fish and chips, barbecue či maso a zelenina připravené tradiční maorskou metodou v zemní peci – hāngi. Další maorské jídlo, které můžete vyzkoušet, je boil-up, což je hustá polévka z vepřových kostí, batátů, dýně, divokých rostlin a jiné zeleniny. Vyzkoušet také můžete tradiční zmrzlinu hokey pokey.

Jak se stravovat jako místní

Pokud opravdu jako místní, tak doma nebo ve fast-foodu. Do běžných restaurací moc Novozélanďanů nechodí, není proč. Při cestách Nový Zélandem si nejde nevšimnou, že doslova v každé "díře" najdete minimálně jeden McDonald's a jedno KFC, ideálně však na každém konci města. 

Místo těchto řetězců však raději využívejte stánky s fish and chips nebo malé motoresty u cesty, kde většinou připravují mnohem (ale opravdu mnohem) lepší hamburgery, než v McD/KFD, nebo třeba jehněčí karbanátky.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích jsou poměrně vysoké. Jídla začínají na $ 25–40. S pitím se pak dostanete na $ 35–50. Využít můžete čínské či thajské restaurace, kde se dá koupit jídlo za $ 12–25, dále také pizzerie Hut či Domino’s, kde se dají vybrané druhy pizzy koupit za $ 5. Fast foody a fish & chips kolem $ 10–15 či čerstvé sushi za $ 9–15. Pivo kolem $ 7. V kavárně si dáte kávu za cca $ 5.

Chystáš se na Nový Zéland?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Blondie
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.