Cestování Covid-19

Vstup na Nový Zéland je zakázán všem cizincům, víza za účelem turistiky ani Work and travel se nevydávají. Přehledné aktuální informace najdete na webu novozélandského imigračního úřadu.

Novozélandská kuchyně

Novozélandská kuchyně v sobě mísí prvky tradiční maorské kuchyně, přistěhovalců z Asie (indická, thajská, malajská, čínská nebo japonská kuchyně) a také jídla pocházející původně z Austrálie. Novozélandská kuchyně využívá zejména obilniny, jehněčí, vepřové a hovězí maso, drůbež, ryby a mořské plody, mléčné výrobky, různé druhy zeleniny (brambory, batáty, dýně atd.), ovoce (kiwi, hroznové víno, jablka).

K oblíbeným pokrmům patří fish and chips, barbecue či maso a zelenina připravené tradiční maorskou metodou v zemní peci – hāngi. Další maorské jídlo, které můžete vyzkoušet, je boil-up, což je hustá polévka z vepřových kostí, batátů, dýně, divokých rostlin a jiné zeleniny. Vyzkoušet také můžete tradiční zmrzlinu hokey pokey.

Jak se stravovat jako místní

Pokud opravdu jako místní, tak doma nebo ve fast-foodu. Do běžných restaurací moc Novozélanďanů nechodí, není proč. Při cestách Nový Zélandem si nejde nevšimnou, že doslova v každé "díře" najdete minimálně jeden McDonald's a jedno KFC, ideálně však na každém konci města. 

Místo těchto řetězců však raději využívejte stánky s fish and chips nebo malé motoresty u cesty, kde většinou připravují mnohem (ale opravdu mnohem) lepší hamburgery, než v McD/KFD, nebo třeba jehněčí karbanátky.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích jsou poměrně vysoké. Jídla začínají na $ 25–40. S pitím se pak dostanete na $ 35–50. Využít můžete čínské či thajské restaurace, kde se dá koupit jídlo za $ 12–25, dále také pizzerie Hut či Domino’s, kde se dají vybrané druhy pizzy koupit za $ 5. Fast foody a fish & chips kolem $ 10–15 či čerstvé sushi za $ 9–15. Pivo kolem $ 7. V kavárně si dáte kávu za cca $ 5.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Markéta Blondie
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu