Nový Zéland
Nový Zéland

Doprava na Novém Zélandu

Jak na Nový Zéland

Nový Zéland je jedna z nejvzdálenějších zemí od České Republiky, proto jediná cesta, jak se sem dostat, je letecky. Délka letu je závislá na počtu přestupů, které si zvolíte. Nejkratší doba je něco málo přes 26 h s minimálně 2 přestupy. Nejčastější přestupy jsou přes Dubaj, Singapur, Bangkok, Soul a Hong Kong. Od počtu přestupů a délky letu se samozřejmě odvíjí i cena. Zpáteční letenka se dá běžně sehnat od 24.000 Kč, když jsou akce, dá se sehnat i pod 20.000 Kč, ale to musíte mít opravdu štěstí. Přiletět můžete do Aucklandu, Christchurch nebo Queenstown.

Jak se nejlépe dopravovat

Ideálním způsobem dopravy je půjčené auto. Dobře zde ale funguje i autobusová a vlaková doprava, která vás ale doveze jen z města do města. A jelikož ta nejkrásnější místa se nachází v národních parcích a mimo města, budete se pravděpodobně stejně poté dopravit autem či stopem.

Velmi dobře zde funguje stopování, kdo se nebojí (a na Zélandu se opravdu není čeho bát), zkuste to, lidé jsou ochotní a milí a vezmou vás třeba i na místo, které si řeknete.

Půjčení auta

Půjčení auta vřele doporučujeme, pokud chcete Zéland procestovat co nejvíce. Auto se dá půjčit na každém mezinárodním letišti či ve větších městech. Uvedeme zde dvě největší společnosti: Jucy nebo Apollo, které mají hned několik poboček a auto si tak můžete půjčit na severním ostrově a vrátit na jižním. Nejnižší sazba vyjde kolem $ 25–35/den při půjčení na měsíc. V autě je postel, kde se vyspí dva lidé (půjčit lze samozřejmě i větší auto), kuchyň a veškeré kempingové vybavení, které budete potřebovat. Ceny benzinu se velice často mění, ale je to v rozmezí $ 1,7–2,2/l. Nejdražší je benzin v jižní části Jižního ostrova. 

Silnice jsou vzhledem k mírné zimě ve velmi dobrém stavu. A díky neskutečně nádherné přírodě vás řízení bude na 100 % bavit a kochat se tak můžete celou cestu. Potřebovat budete určitě mezinárodní řidičský průkaz, který vám vystaví na počkání na obecním úřadě obce s rozšířenou působností a stojí 50 Kč.

Na Novém Zélandu se jezdí stejně jako v Anglii vlevo. Hustota provozu je mimo města velmi malá, ve větších městech může být hustší, zéjmena v Aucklandu a Christchurch. Řidiči jsou zde ohleduplní a nemusíte se bát, že na vás bude hned někdo troubit, pokud vám něco bude déle trvat. Místní jsou dokonce zvyklí na to, že se pravostranný řídič párkrát splete a s projevy agrese se setkáte naprosto výjimečně.

Řízení se nemusíte bát, silnice jsou mimo města relativně prázdné, dopravní značení mimořádně dobré, benzinové stanice se nacházejí v každé větší obci.

Letecká doprava

Velmi využívaná je také vnitrostátní letecká doprava Air New Zealand. Jednosměrné letenky se pohybují od $ 40–100. Levnější ceny pak nabídne nízkonákladový Jetstar, který však létá jen mezi největšími městy. Letiště se nachází téměř v každém větším městě, na většinu z nich se létá několikrát denně z Aucklandu nebo Christchurch.

Letadlo téměř určitě využijete při přesunu ze Severního na Jižní ostrov, frekvence letů jsou opravdu velmi časté, mnohdy se létá i několikrát za hodinu.

Autobusy

Na Novém Zélandě funguje několik různých dopravců, vesměs všichni vás ale přepraví pouze mezi většími městy a často jen jednou denně. Autobusy bývají moderní, každých pár hodin je krátká přestávka u nějaké restaurace, na delší vzdálenosti se však cena jízdenek přibližuje ceně vnitrostátní letenky.

  • Intercity: největší autobusový dopravce spojující všechna významná města na Severním i Jižním ostrově, 
  • Manabus: bude-li vám design autobusů i webových stránek povědomý, je to správně. Manabus je součástí stejné skupiny jako Polskibus, na Novém Zélandě prozatím operuje jen na Severním ostrově.
  • Nakedbus: hlavní konkurent Intercity a sesterská společnost Manabus operuje i do menších měst na celém Severním ostrově.

Všechny ceny jízdenek vždy začínají na 1 NZD a postupně se se zaplňující kapacitou autobusu zdražují.

Železnice

Vlakem se svezete jen na třech tratích spojujících Auckland s Wellingtonem a Christchurch s Pictonem a Greymouthem tratí plné krásných scenérií přes Alfred's Pass. Jízdní řády a koupi jízdenek vyřídíte online přes web Railnewzealand.com.

Trajekty

Mezi ostrovy funguje lodní přeprava – trajekty, které převáží i auta, trasa vede z Wellingtonu do Pictonu.

Jedná se o společnosti:

  • Interislander – cena od $ 313 (2 osoby + campervan), pouze pěší od $ 65
  • Bluebridge  – cena od $ 261 (2 osoby + campervan), pouze pěší od $ 53

Doba přepravy je cca 3,5 h, lodě vyplouvají 5-6 x denně a ceny se odvíjí od data a faktu, kolik měsíců předem si ticket koupíte.

Lodí se můžete dopravit i na nejjižnější výspu Nové Zélandu, Stewartův ostrov, trajekty vyplouvají z města Bluff, zpáteční jízdeny přes společnost Stewart Island Experience stojí $ 135.

Městská doprava

MHD funguje dobře ve velkých městech, vždy jen autobusy, v Aucklandu mají i příměstskou železnici. Autobusy vám často zastaví i úplně mimo zastávku, řidiči jsou milí a ochotní. Ve většině měst se ale vcelku pohodlně dá pohybovat pěšky bez nutnosti využití veřejné dopravy.

Chystáš se na Nový Zéland?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Blondie
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.