Nový Zéland
Nový Zéland

Víza na Nový Zéland

Vízum

Od července 2019 vstupuje v platnost nová vízová politika. Před cestou je nutné vyplnit online formulář NZeTA (New Zealand Electronic Travel Authority) a zaplatit částku 12 NZD (resp. 9 NZD v případě vyřízení přes mobilní aplikaci) + 35 NZD novou turistickou daň. Do 72 hodin bude NZeTA buď schválená nebo zamítnutá. V případě schválení NZeTA platí 2 roky (nebo do ukončení platnosti pasu) a počet vstupů do země není nijak omezen. Na Novém Zélandě však můžete pobýt vždy maximálně 90 dní v kuse. Nová politika platí pro cesty od 1.10.2019.

Zapomenete-li si NZeTA vyřídit před cestou, vůbec nebudete vpuštěni do letadla!

Získat můžete také Working Holiday vízum, které Vám umožní pracovat a cestovat na Zélandu po dobu 12 měsíců. ČR má k dispozici 1.200 víz ročně, kvóta se otevírá vždy na začátku března a pokračuje, dokud se místa nevyčerpají (většinou bývají do hodiny pryč). Žádost včetně platby probíhá online, veškeré nutné informace naleznete na oficiální webu immigration.gov.nz. Poplatek za vízum činí 208 NZD, po příletu navíc musíte prokázat, že máte alespoň 4.200 NZD na účtu plus dostatečnou sumu na pořízení zpáteční letenky, případně přímo letenku zpět.

Pokud si vyřídíte Working Holiday vízum, už nemusíte žádat a platit elektronické povolení NZeTA.

Prodlužování pobytu:

Pokud si budete chtít svůj bezvízový pobyt na Novém Zélandu prodloužit, budete muset zajít na nejbližší imigrační úřad na NZ. Imigrační úřad vám může váš status změnit na turistické nebo studentské vízum.

Co musíte na imigračním úřadě dokládat?

 • doklad o dostatečném finančním zabezpečení (opět minimálně 1.000 NZD na 1 měsíc pobytu)
 • zpáteční letenku s novou rezervací (s datem odletu z NZ, které odpovídá zamýšlenému prodloužení pobytu)
 • vyplněný formulář s aktuálními fotografiemi (tento formulář je k dispozici přímo na úřadě)
 • důvod, proč si pobyt chcete prodloužit (např. itinerář plánované cesty, potvrzení o prodloužení studia apod.)
 • písemné žádosti můžete zasílat kanceláři úřadu na níže uvedenou adresu, nebo se podívejte na webové stránky www.immigration.govt.nz.

Immigration New Zealand

 • Level 5, HSBC Tower
 • 1 Queen Street, Auckland
 • NEW ZEALAND

Další dokumenty

Čeští občané cestující v rámci bezvízového styku jsou při vstupu do země podrobeni hraniční kontrole a musejí splňovat následující požadavky:

 • být v dobrém zdravotním stavu a být trestně bezúhonní,
 • mít cestovní pas platný ještě nejméně tři měsíce po dni odcestování z Nového Zélandu,
 • doložit, že mají k dispozici takové množství finančních prostředků, které jsou dostatečné k uhrazení nákladů spojených s pobytem (minimálně NZ $ 1.000 na každý měsíc pobytu na Novém Zélandu). Za patřičný doklad se považuje jedna z následujících forem: hotovost, cestovní šeky, kreditní karta s výpisem z bankovního účtu nebo potvrzení o převodu peněz do některé novozélandské banky (málokdy se reálně vyžaduje, ale pro jistotu je lepší mít po ruce),
 • předložit zaplacenou zpáteční letenku nebo letenku do země, do níž jsou oprávněni vstoupit,
 • cestovat za účelem turismu nebo krátkodobého studia, tzn., že účelem pobytu je rekreace, návštěva přátel či rodiny nebo studium (kurz v délce maximálně tří měsíců).

Očkování

Na Nový Zéland není potřeba žádné očkování, samozřejmě jako všude jinde je doporučeno očkování proti oběma typům žloutenky.

Celní předpisy

Krátce před příjezdem na Nový Zéland každý návštěvník vyplňuje Quarantine Declaration. Formulář je nutno vyplnit pravdivě a deklarovat veškeré dovážené položky. Veškeré potraviny (včetně jídla z letadla) dovážené na Nový Zéland musí být deklarovány a předloženy celní kontrole. Musí být taktéž deklarovány rostliny nebo jejich části (živé i neživé), zvířata, vybavení pro účely kempování a biologické vzorky.

Většinu potravin není dovoleno dovážet; ovoce, zelenina, maso, živočišné produkty, semena a rostliny jsou návštěvníkům zabavovány a zničeny. Celní kontrola je velice přísná a nekompromisní. Veškerá osobní zavazadla jsou rentgenována. Pokud jsou u návštěvníka nalezeny nedeklarované předměty, může být odsouzen k pokutě až 100.000 NZD a 5 letům vězení.

Přivézt si můžete 200 cigaret, nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku, 4,5 litrů vína nebo piva, 3 lahve tvrdého alkoholu – zde každá nesmí svým objemem překročit 1,125 ml. Celkově tedy max. 3,375 litru tvrdého alkoholu.

Dovoz domácích zvířat včetně psů, koček na území Nového Zélandu není pro turistické účely prakticky možný, neboť získání dovozního povolení od Ministry of Agriculture ve Wellingtonu předchází nutnost zvíře dopravit do Velké Británie a ponechat po dobu 6 měsíců v karanténě.

Povinná směna valut se nevyžaduje. Při příjezdu i odjezdu z Nového Zélandu je třeba deklarovat částku převyšující 10.000 NZD.

Chystáš se na Nový Zéland?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Blondie
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Lukáš
před 3 lety

Dobrý den. Working Holiday vízum mohu získat do pětatřiceti let. To znamená, že nemůžu získat pracovní vízum na dvanáct měsíců, když jsem starší ? Jsem ročník 1983 (37 let).

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

Asi existují nějaké složitější možnosti, jak získat pracovní vízum, ale na tomto fóru se nedá čekat odpověď. Lepší bude vygooglovat si patřičné fórum, asi i v angličtině.