Průvodce státem
Nový Zéland
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost na Novém Zélandu

Zdraví

Nevyskytuje se tu žádné jedovaté či nebezpečné zvíře, žádní hadi, ani nebezpečný hmyz. Nejsou zde hlášeny žádné útoky žralokem či popálení medúzou apod. Nevyskytují se tu žádné exotické nemoci. Na Zélandu se zkrátka nemáte čeho bát. Žádné očkování není třeba, doporučujeme však jako všude jinde mít alespoň očkování proti oběma typům žloutenky.

Jediné, co vás zde může potrápit, jsou sandflies – otravné mušky, které jsou horší než komáři. Jejich štípnutí totiž svědí stokrát více a bohužel i déle vydrží. Nejvíce se jich nachází na západním pobřeží Jižního ostrova, a to zejména v letních měsících. Na Severním ostrově se s nimi příliš často nesetkáte. Jako ochranu můžete použít přípravky z citronely nebo námi vyzkoušený repelent Aerogard Tropical Strength, který koupíte kolem $ 15.

Nemělo by vás ani napadnout vycestovat na Nový Zéland bez cestovního pojištění. Zdravotní péče je kvalitní, ale pro cizince může být taky velmi nákladná!

Kriminalita

Zde se nacházíte v jedné z nejbezpečnějších zemí světa. Zločiny a útoky na turisty jsou na Novém Zélandu téměř nulové. Ovšem campervany, které jsou plné osobních věcí, se stávají terčem zlodějů,a to především z řad zahraničních turistů. Proto nenechávejte nikdy své cennosti v autě, pokud jdete například na vícedenní trek a nikdy nenechávejte v autě cenné věci tak, aby byly vidět zvenčí.

Riziko katastrof

Na Zélandu se nachází stále několik aktivních sopek, které však nepředstavují větší nebezpečí. Častější jsou zde zemětřesení, které nejsou ničím výjimečným, zřídkakdy však představují nebezpečí. Pozorovat je můžete na této stránce.

Internet a elektřina

Elektřina

Napětí koluje v oběhu podobné jako u nás, a sice 240 V o frekvenci 50 Hz. Zásuvky se používají odlišné od těch evropských, a sice typu "I". Adaptéry na tento typ bez potíží seženete i v Česku. 

Internet

Bezplatná wifi funguje skvěle v restauracích, veřejných institucích, ubytovacích zařízení, autobusech, apod., ale pouze v hustěji obydlených oblastech. Na Novém Zélandu najdete mnoho míst, a to včetně menších obcí a měst, kde není signál žádný, dokonce ani mobilní.

Důležité kontakty

Důležitá telefonní čísla:

Policie – tísňové volání společně s ambulancí a hasiči: 111 (bez poplatku)

Národní směrové číslo (country code) Nového Zélandu je +64.

Honorární generální konzulát Auckland

  • Gregory Shanahan – honorární generální konzul pro Severní ostrov NZ
  • Adresa: Level 1, 110 Customs Street West, 1010 Auckland, New Zealand
  • Poštovní adresa: P. O. Box 106–740, 1010 Auckland, New Zealand
  • Tel: +64 9 306 5883, Fax: +64 9 300 3197

e-mail: auckland@honorary.mzv.cz

Honorární konzulát Queenstown

  • Vlaďka Kennett – honorární konzulka pro Jižní ostrov NZ
  • Adresa: Level 2, 11–17 Church Street, 9300 Queenstown
  • Telefon: +64 3 409 0960
  • E-mail: queenstown@honorary.mzv.cz

Nejbližší velvyslanectví ČR se nachází v australské Canbeře, v případě mimořádné nouze můžete kontaktovat kterékoliv velvyslanectví EU přímo ve Wellingtonu, nebo výše uvedené honorární konzuly.

 

Země Pána prstenů a skvostné přírody

Nový Zéland (anglicky New Zealand, maorsky Aotearoa) je stát v jihozápadní části Tichého oceánu (Pacifiku). Tvoří ho dva velké ostrovy, Severní a Jižní, a další menší ostrůvky. Nejbližší sousední stát je asi 2.000 km vzdálená Austrálie.

Různorodá země plná mohutných hor, krásných pláží, lesů a pralesů, plání a pouští. Najdete zde opravdu vše, co vás napadne. Kromě spousty adrenalinových sportů, které je zde možné vyzkoušet, si můžete projít ty nejkrásnější treky z celého světa, u nichž budete ohromeni krásou místní přírody. Matka příroda si tu opravdu vyhrála!

Průvodce pro tebe napsal Markéta Blondie
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 30 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - březen
Místní léto se kryje s naší zimou. Prostě vše vzhůru nohama.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x za měsíc a ušetříš cca 37 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Nový Zéland

Avatar uživatele Markéta Blondie
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 dny
Navrhni úpravu