Průvodce státem
Panama
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity v Panamě

Treky 

Milovníci trekování by si neměli nechat ujít pohoří Cordillera de Talamanca u hranic s Kostarikou. K nejpopulárnějším patří výstup na nejvyšší horu Panamy Volcán Barú (3.474 m) nebo přechod ze Cerro Punta do Boquete přes proslulou stezku Sendero los Quetzales.

Milovníci adrenalinu mohou zavítat do provincie Darién, kde lze trekovat divokou džunglí, nutností je však průvodce. Různě náročné turistické stezky však nabízí skoro každý národní park v Panamě.

Sehnat aktuální a přesné mapy treků je obtížné, pomohou mobilní aplikace jako Mapy.cz, kde jsou zakresleny i stezky džunglí. 

Surfování 

Do Panamy přijíždí surfaři z celého světa. Ty nejlepší vlny lze chytit na pobřeží Pacifiku – k nejoblíbenějším surfařským plážím patří Santa Catalina nebo Playa Venao. Zasurfovat si můžete i na karibských ostrovech Bocas del Toro, kde se osvědčila Playa Bluff.

Potápění 

Panama disponuje několika hezkými lokalitami k potápění. Patrně nejzajímavější, ale obtížné dostupné, je okolí ostrova Isla Coiba. Mnohem jednodušší je potápění u souostroví Bocas del Toro, mezi oblíbená místa zde patří tzv. Hospital Point. Dobré potápěčské lokality se nachází také v okolí Portobela.

Šnorchlování 

Korálové útesy lze nalézt v okolí Bocas del Toro, hezká místa ke šnorchlování se nachází především kolem ostrova Isla Bastimentos. Šnorchlovací výlety jsou v nabídce také u Pacifiku, ale bývá tu o něco horší s viditelností i bohatstvím života pod vodou. Pokud k Pacifiku dorazíte ve správný čas, najdete tam mnoho míst, kde je možné pozorovat velryby (př. mořský národní park Golfo de Chiriquí) nebo želvy kladoucí vajíčka na plážích (př. Isla Caňas).

Pláže 

Na mnoha panamských plážích je potřeba si dát pozor na silné spodní proudy. Zvlášť u Pacifiku se některé pláže hodí především k surfování. Skvělé a naprosto odlehlé pláže lze nalézt v komarce Guna Yala, najdou se i dostupnější lokality. V archipelagiu Bocas del Toro se vyplatí navštívit pusté ostrůvky Cayo Zapatillas, které jsou sice oblíbeným cílem turistů, ale zaručeně si zde najdete kus pláže, který budete mít jen pro sebe. Živěji je na pláží Red Frog Beach na ostrově Isla Bastimentos, vzhledem k vlnám a spodním proudům je třeba mít se při koupání na pozoru.

Pokud je vám příliš teplo v Panama City, následujte další obyvatele hlavního města a udělejte si výlet na pláže na ostrově Isla Taboga.

Noční život 

Bary a kluby se v Panama City koncentrují především na ulici Calle Uruguay, hodně živé jsou celé čtvrti Bella Vista a San Francisco. Mimo hlavní město to žije hlavně na souostroví Bocas del Toro, konkrétně ve městečku Bocas. Divoké party lze zažít také na pobřeží Pacifiku ve vyhlášených surfařských resortech.

Nakupování 

Pouliční prodejce s rozličným zbožím potkáte v každé vesnici. Obrovské nákupní domy pak skrývá Panama City, jedno z největších nákupních center Allbrook Mall určitě neminete, jelikož stojí hned vedle frekventovaného autobusového nádraží, které je pro cestovatele jakousi křižovatkou, kam se neustále vrací.

Parky a rezervace 

Panama disponuje úchvatnou přírodou, návštěvou národních parků lze strávit týdny a měsíce. K pozorování zvířat přitom není nutné jezdit desítky kilometrů od hlavního města. Parque Natural Metropolitano se nachází na kopci nad Panama City a od nádraží Allbrook sem lze pohodlně dojít pěšky. K oblíbeným cílům výletů patří třeba také národní parky Soberania, Coiba, Volcán Barú, Omar Torrijos, Santa Fe, La Amistad nebo divoký Darién.

Historie 

Panama na rozdíl od jiných středoamerických států neskrývá bájná města původních obyvatel. Zajímavá jsou však místa vyprávějící o koloniální době, kdy se přes Panamu vozilo do Španělska incké zlato. Historii Panamy lze nejvíce pocítit na místech, jako je karibský přístav Portobelo nebo ruiny starého města Panama Viejo. Koloniální architekturu nabídne úhledná čtvrť Casco Viejo uprostřed hlavního města. Obtížnou cestu k panamské prosperitě připomene také Panamský průplav a jeho muzeum u zdymadel Miraflores.

Spojnice mezi Atlantikem a Pacifikem

Panama je nejjižnější zemí Střední Ameriky. Na západní hranici s Kostarikou se zvedají vysoké štíty pohoří Cordillera de Talamanca, zatímco na východě se rozkládá neprostupná džungle známá jako Dariénská zátka – jediné místo, kde je přerušena Interamericana vedoucí z Aljašky až do Patagonie.

Při vyslovení názvu tohoto státu se každému okamžitě vybaví Panamský průplav. Tento technický unikát tvoří jen zlomek toho, co dělá Panamu zajímavou. Civilizací nezasažený deštný prales, místo, odkud lze spatřit dva oceány, nebo malebné ostrůvky, kde na vás čekají prázdné písečné pláže a kokosové palmy. To všechno lze nalézt na území, které má téměř totožnou rozlohu jako Česká republika.

Průvodce pro tebe napsal Lukáš Dubský
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Prosinec – duben
Ideální počasí v období sucha přiláká nejvíce turistů.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 9x do roka a ušetříš cca 78 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Lukáš Dubský
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu