Panama
Panama

Co dělat v Panamě

Treky 

Milovníci trekování by si neměli nechat ujít pohoří Cordillera de Talamanca u hranic s Kostarikou. K nejpopulárnějším patří výstup na nejvyšší horu Panamy Volcán Barú (3.474 m) nebo přechod ze Cerro Punta do Boquete přes proslulou stezku Sendero los Quetzales.

Milovníci adrenalinu mohou zavítat do provincie Darién, kde lze trekovat divokou džunglí, nutností je však průvodce. Různě náročné turistické stezky však nabízí skoro každý národní park v Panamě.

Sehnat aktuální a přesné mapy treků je obtížné, pomohou mobilní aplikace jako Mapy.cz, kde jsou zakresleny i stezky džunglí. 

Surfování 

Do Panamy přijíždí surfaři z celého světa. Ty nejlepší vlny lze chytit na pobřeží Pacifiku – k nejoblíbenějším surfařským plážím patří Santa Catalina nebo Playa Venao. Zasurfovat si můžete i na karibských ostrovech Bocas del Toro, kde se osvědčila Playa Bluff.

Potápění 

Panama disponuje několika hezkými lokalitami k potápění. Patrně nejzajímavější, ale obtížné dostupné, je okolí ostrova Isla Coiba. Mnohem jednodušší je potápění u souostroví Bocas del Toro, mezi oblíbená místa zde patří tzv. Hospital Point. Dobré potápěčské lokality se nachází také v okolí Portobela.

Šnorchlování 

Korálové útesy lze nalézt v okolí Bocas del Toro, hezká místa ke šnorchlování se nachází především kolem ostrova Isla Bastimentos. Šnorchlovací výlety jsou v nabídce také u Pacifiku, ale bývá tu o něco horší s viditelností i bohatstvím života pod vodou. Pokud k Pacifiku dorazíte ve správný čas, najdete tam mnoho míst, kde je možné pozorovat velryby (př. mořský národní park Golfo de Chiriquí) nebo želvy kladoucí vajíčka na plážích (př. Isla Caňas).

Pláže 

Na mnoha panamských plážích je potřeba si dát pozor na silné spodní proudy. Zvlášť u Pacifiku se některé pláže hodí především k surfování. Skvělé a naprosto odlehlé pláže lze nalézt v komarce Guna Yala, najdou se i dostupnější lokality. V archipelagiu Bocas del Toro se vyplatí navštívit pusté ostrůvky Cayo Zapatillas, které jsou sice oblíbeným cílem turistů, ale zaručeně si zde najdete kus pláže, který budete mít jen pro sebe. Živěji je na pláží Red Frog Beach na ostrově Isla Bastimentos, vzhledem k vlnám a spodním proudům je třeba mít se při koupání na pozoru.

Pokud je vám příliš teplo v Panama City, následujte další obyvatele hlavního města a udělejte si výlet na pláže na ostrově Isla Taboga.

Noční život 

Bary a kluby se v Panama City koncentrují především na ulici Calle Uruguay, hodně živé jsou celé čtvrti Bella Vista a San Francisco. Mimo hlavní město to žije hlavně na souostroví Bocas del Toro, konkrétně ve městečku Bocas. Divoké party lze zažít také na pobřeží Pacifiku ve vyhlášených surfařských resortech.

Nakupování 

Pouliční prodejce s rozličným zbožím potkáte v každé vesnici. Obrovské nákupní domy pak skrývá Panama City, jedno z největších nákupních center Allbrook Mall určitě neminete, jelikož stojí hned vedle frekventovaného autobusového nádraží, které je pro cestovatele jakousi křižovatkou, kam se neustále vrací.

Parky a rezervace 

Panama disponuje úchvatnou přírodou, návštěvou národních parků lze strávit týdny a měsíce. K pozorování zvířat přitom není nutné jezdit desítky kilometrů od hlavního města. Parque Natural Metropolitano se nachází na kopci nad Panama City a od nádraží Allbrook sem lze pohodlně dojít pěšky. K oblíbeným cílům výletů patří třeba také národní parky Soberania, Coiba, Volcán Barú, Omar Torrijos, Santa Fe, La Amistad nebo divoký Darién.

Historie 

Panama na rozdíl od jiných středoamerických států neskrývá bájná města původních obyvatel. Zajímavá jsou však místa vyprávějící o koloniální době, kdy se přes Panamu vozilo do Španělska incké zlato. Historii Panamy lze nejvíce pocítit na místech, jako je karibský přístav Portobelo nebo ruiny starého města Panama Viejo. Koloniální architekturu nabídne úhledná čtvrť Casco Viejo uprostřed hlavního města. Obtížnou cestu k panamské prosperitě připomene také Panamský průplav a jeho muzeum u zdymadel Miraflores.

Chystáš se do Panamy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lukasdub
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.