Průvodce státem
Panama
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Panamě

Zdraví 

Povinné očkování do Panamy neexistuje. Stejně jako při jiných cestách do zahraničí se vyplatí být očkovaný proti žloutence, břišnímu tyfu, případně také vzteklině. Při cestách do provincie Darién se doporučuje očkování proti žluté zimnici. Malárie se v Panamě vyskytuje pouze v oblastech Guna Yala a Darién. Je třeba se však vyvarovat štípnutí komáry, jelikož horečka dengue není ničím neobvyklým. 

Voda z kohoutku je v Panamě nezávadná, pouze v oblastech Bocas del Toro a Guna Yala se doporučuje kupovat balenou vodu. Hygienické standardy v restauracích a jídelnách jsou celkem vysoké, není potřeba se bát konzumace jídel z levnějších restaurací.

Velkým nebezpečím jsou v Panamě silné zpětné proudy, které se vyskytují na mnoha plážích především v oblasti Pacifiku. Je potřeba brát vážně výstražné cedule.

Kriminalita 

Panama je na poměry Střední Ameriky bezpečnou zemí. Ve většině měst není třeba mít žádné obavy a stačí zachovávat stejná pravidla jako kdekoli jinde. V Panama City se nedoporučuje po setmění chodit do některých čtvrtí, jako jsou Chorrillo, Curundú nebo San Miguelito. Za nepříliš bezpečné je považováno město Colón u karibského ústí Panamského průplavu.

Složitá bezpečnostní situace panuje v provincii Darién. Za městem Yaviza už nevedou žádné silnice, v širokém pásu džungle u kolumbijské hranice operují drogoví dealeři a různé guerillové skupiny. Je proto vhodné se na bezpečnostní situaci informovat na vojenských a policejních checkpointech přímo v Dariénu a také mít při cestě do džungle spolehlivého průvodce.

Riziko katastrof 

Panamě se přírodní katastrofy vyhýbají. Jedinou sopkou v zemi je nejvyšší hora Volcán Barú, která však naposledy chrlila lávu někdy před 500 lety. 

Internet a elektřina 

V Panamě je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory. Wifi je běžně k dispozici téměř ve všech hotelech a hostelech a rovněž v některých restauracích, veřejná wifi síť ve městech není obvyklá.

Důležité kontakty 

Předvolba Panama: +507

Nemocnice:

  • Clínica Hospital San Fernando (305 6300)
  • Hospital San Tomás (507 5830)

Telefony:

  • Záchranná služba: 911
  • Hasiči: 103
  • Policie: 104

Honorární konzulát Panama

  • Salduba Building, Third Floor, 53rd. East Street, Marbella, Panama City
  • Telefon: +507 366 8990
  • E-mail: panama@honorary.mzv.cz

Spojnice mezi Atlantikem a Pacifikem

Panama je nejjižnější zemí Střední Ameriky. Na západní hranici s Kostarikou se zvedají vysoké štíty pohoří Cordillera de Talamanca, zatímco na východě se rozkládá neprostupná džungle známá jako Dariénská zátka – jediné místo, kde je přerušena Interamericana vedoucí z Aljašky až do Patagonie.

Při vyslovení názvu tohoto státu se každému okamžitě vybaví Panamský průplav. Tento technický unikát tvoří jen zlomek toho, co dělá Panamu zajímavou. Civilizací nezasažený deštný prales, místo, odkud lze spatřit dva oceány, nebo malebné ostrůvky, kde na vás čekají prázdné písečné pláže a kokosové palmy. To všechno lze nalézt na území, které má téměř totožnou rozlohu jako Česká republika.

Průvodce pro tebe napsal Lukáš Dubský
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Prosinec – duben
Ideální počasí v období sucha přiláká nejvíce turistů.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 9x do roka a ušetříš cca 78 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Lukáš Dubský
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu