Panama
Panama

Peníze a ceny v Panamě

Balboa 

Oficiální měnou Panamy je balboa. V praxi se ovšem s touto měnou setkáte jen ve formě drobných, papírové bankovky neexistují. Balboa je totiž fixován na kurz amerického dolaru. Dolary tak můžete platit úplně všude, což je pro cestovatele výhodné – peníze si vymění doma a na místě už pak nemusí nic řešit.

Směnárny a platba kartou 

Směnárnu v Panamě pravděpodobně potřebovat nebudete, platí se tu americkými dolary, které je nejlepší nakoupit už v Česku. Výběr z bankomatů může být zpoplatněn nad rámec toho, co vám za výběry v zahraničí účtuje vaše banka.

Platba kartou je možná ve větších hotelech a lepších restauracích především ve větších městech. V malých marketech, zapadlých hotelech či restauracích s platební kartou neuspějete. Rovněž při cestování veřejnou dopravou je nutné mít u sebe hotovost.

Kolik co stojí 

Panama je cenově srovnatelná s Českou republikou. Výrazně levnější jsou především benzin, ovoce nebo jízda taxíkem. Naopak ceny v restauracích bývají často vyšší, drahé (a obtížně dostupné) jsou i cigarety, jelikož Panama je nekuřácká země.

Příklad cen:

  • Lůžko ve společném pokoji v hostelu – 12–15 dolarů
  • Dvojlůžkový pokoj v levnějším hotelu – 30 dolarů
  • Jídlo v samoobslužné jídelně – 3–7 dolarů
  • Jídlo v restauraci – 8–20 dolarů
  • Pivo v restauraci (lahev nebo plechovka) – 2–3 dolary
  • Pivo v obchodě (0,33 l) – 0,6 dolaru
  • Láhev vody (1 l) – 1 dolar
  • Šnorchlovací výlet – 25–30 dolarů
  • Coffee tour v Boquete – 30 dolarů
  • Vstupy do národních parků – 5–10 dolarů (zpravidla je ale nikdo nevybírá)
  • Noční bus z Panama City ke kostarickým hranicím – 30 dolarů
  • Jízda městskou dopravou v Panama City – od 0,5 dolaru
  • Cigarety – 6 dolarů
  • Lahvička panamského rumu (250 ml) – 2,5 dolaru

Spropitné a smlouvání 

Spropitné v restauracích není součástí ceny, i když to tak při pohledu na účtenku může vypadat. K ceně inzerované v jídelním lístku jsou totiž nakonec ještě připočítány daně. Běžně se dává spropitné 5–10 %.

Smlouvání není v Panamě obvyklé, a to ani u pouličních stánků. Pokud se zeptáte stánkaře na cenu nějakého zboží, obvykle má na sobě cenovku. Smlouvat je potřeba pouze při jízdě taxíkem – na ceně se musíte domluvit dopředu, buďte obezřetní, taxikáři zpočátku rádi cenu několikanásobně nadsadí.

Jak ušetřit 

Pokud nehledáte kulinářské zázraky, lze velmi ušetřit při stravování v samoobslužných restauracích, které jsou mezi místními velmi oblíbené. Vydatné jídlo zde pořídíte už za ceny kolem 4 dolarů, v běžné restauraci byste museli utratit alespoň dvojnásobek.

Panama má hustou síť veřejné dopravy a místní autobusy a mikrobusy jezdí i do těch nejzapadlejších vesniček. Pokud nespěcháte a strpíte drobné nepohodlí, je cesta autobusem tou nejlepší možností, jak ušetřit a zároveň poznat místní obyvatele.

Denní rozpočet 

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů:

Pokud chcete cestovat nízkonákladově, zvolte jako ubytování hostel, to vás vyjde maximálně na 300 Kč za noc a ještě budete moci sdílet své zážitky s dalšími cestovateli. Za vodu a jídlo během dne nezaplatíte víc než 150 Kč a pokud si zajdete na nějakou větší večeři do samoobslužné jídelny společně s místními, bude vás to stát jen něco kolem 180 Kč. Pokud budete v ten den počítat s přesuny veřejnou dopravou nebo návštěvou nějaké atrakce, počítejte s dalšími výdaji navíc v závislosti na tom, jak daleko pojedete. Autobus obvykle stojí kolem 60 Kč za dvouhodinovou jízdu. Při troše snahy lze denní rozpočet udržet na částce do 700 Kč/osoba/den.

Ne každý ovšem touží během dovolené šetřit každý čtvrťák, a tak se nabízí i varianta zlaté střední cesty – ubytování v příjemném dvojlůžkovém pokoji s klimatizací, za nějž za noc zaplatíte kolem 600 Kč za osobu. Porce v panamských restauracích jsou opravdu vydatné, tudíž je stačí navštívit pouze jednou za den a dát si tam nějaké chutné jídlo s místním pivem či skleničkou jihoamerického vína. Celé jídlo by nemělo být dražší než 500 Kč. Za dalších 250 Kč si nakoupíte jídlo a pití na zbytek dne. Pokud rádi řídíte a nemusíte tlačenice ve veřejné dopravě, půjčení auta by vás mohlo vyjít na nějakých 500 Kč za den. Benzin je tady navíc poměrně levný. I když si tedy dopřejete trochu pohodlí, vejdete se s denním rozpočtem do částky 1.850 Kč za osobu/den. Pokud si auto vypůjčíte ve více lidech, částka půjde ještě dolů.

Pokud jste cestovatel, kterému na penězích nezáleží a zvolí luxusní variantu, nabízí Panama také spoustu lákadel. V hotelu světové úrovně vás noc může přijít na 3.000 Kč, jistě vás potěší, že i v té nejluxusnější restauraci v Panama City se člověk dobře nají a napije za zhruba 1.000 Kč. Pro cesty do vzdálenějších regionů lze využít vnitrostátní lety společnosti Air Panama, které se dají pořídit od zhruba 1.500 Kč za jednosměrnou letenku. 

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Chystáš se do Panamy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lukasdub
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.