Průvodce státem

Panama

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Spojnice mezi Atlantikem a Pacifikem

Panama je nejjižnější zemí Střední Ameriky. Na západní hranici s Kostarikou se zvedají vysoké štíty pohoří Cordillera de Talamanca, zatímco na východě se rozkládá neprostupná džungle známá jako Dariénská zátka – jediné místo, kde je přerušena Interamericana vedoucí z Aljašky až do Patagonie.

Při vyslovení názvu tohoto státu se každému okamžitě vybaví Panamský průplav. Tento technický unikát tvoří jen zlomek toho, co dělá Panamu zajímavou. Civilizací nezasažený deštný prales, místo, odkud lze spatřit dva oceány, nebo malebné ostrůvky, kde na vás čekají prázdné písečné pláže a kokosové palmy. To všechno lze nalézt na území, které má téměř totožnou rozlohu jako Česká republika.

Průvodce pro tebe napsal Lukáš Dubský
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Prosinec – duben
Ideální počasí v období sucha přiláká nejvíce turistů.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 9x do roka a ušetříš cca 78 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Panamy

Co vidět a navštívit v Panamě

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Panamě

Zavřít boční panel

Volcán Barú

 

Nejvyšší hora Panamy se vypíná až do výše 3.474 metrů. Je to jedno z mála míst na Zemi, z něhož lze spatřit pobřeží 2 oceánů. V případě pěkného počasí je vidět k Pacifiku i k Atlantickému oceánu a Karibskému moři. Ke stanici strážců parku se lze dostat z Boquete taxíkem za pár dolarů, odtud je to na vrchol zhruba 13 kilometrů s převýšením 1.800 metrů. Vyplatí se vyrazit před půlnocí, abyste si na vrcholu mohli užít východ Slunce. Časné ráno také slibuje nejlepší výhledy, v pozdějších hodinách se hlavně nad Karibikem začínají kupit mračna. Téměř až na vrchol lze rovněž vyjet džípem, tato cesta vyjde na zhruba 80 dolarů.

Zavřít boční panel

Sendero los Quetzales

 

Tento trek patří údajně k těm nejhezčím v celé Střední Americe. Vede pod nejvyšší horou Panamy ze Cerro Punta do Boquete, a to přibližně ve výšce 2.400 metrů. Nabízí se tu hezké výhledy do údolí i možnost pozorování zvěře. Právě zde máte největší šanci spatřit zeleně zbarveného kvesala, podle něhož dostala stezka název a jehož peří v minulosti sloužilo jako platidlo.

Zavřít boční panel

Coffee tour v Boquete

Kolem podhorského města Boquete v provincii Chiriquí se vypěstuje 80 % panamské produkce kávy. Za zhruba 30 dolarů se lze vydat na kávové plantáže s anglicky mluvícím průvodcem. Dozvíte se, jak se zdejší káva pěstuje a zpracovává, součástí prohlídky je také ochutnávka zdejší kvalitní produkce.

Zavřít boční panel

Portobelo

Historický přístav na pobřeží Karibiku se stal v dobách španělské nadvlády jedním z nejdůležitějších míst v zemi. Právě zde končila Camino del Rey, tedy stezka, po níž se vozilo zlato z Jižní Ameriky. Portobelo tak bylo lákavým terčem pirátů, především proslulého kapitána Morgana. Právě proto zde bylo zbudováno vojenské opevnění, jehož zbytky lze stále navštívit. Jinak se z Portobela stalo ospalé městečko, které v snadno projdete za jediný den.

Zavřít boční panel

Panama Viejo

Asi 8 kilometrů od současného centra Panama City se rozkládá chudinská čtvrť, která skrývá nečekané bohatství. Nachází se tam totiž ruiny staré Panamy. Ta byla v roce 1671 vypálena britským pirátem Henry Morganem. Najdete tu také muzeum o počátcích města.

Zavřít boční panel

Casco Viejo

Stará čtvrť Panama City vás okouzlí koloniální architekturou a upravenými uličkami. Je to místo tolik nepodobné hlučným a prašným místům, které obvykle najdete v centru středoamerických měst. V Casco Viejo se nachází spousta kvalitních restaurací a je to asi jediné místo v hlavním městě, kde potkáte víc turistů než místních. Jsou zde také hezké výhledy na panorama bankovní čtvrti s jejími mrakodrapy.

Zavřít boční panel

Panamský průplav

Návštěvu kanálu, který Panamě přinesl prosperitu, vynechá jen málokdo. Jednou z možností je projet celým průplavem na jedné z turistických lodí – je to ovšem možnost dost nákladná, kterou je navíc potřeba zarezervovat dopředu. Jednodušší je dojet z Panama City městským autobusem ke zdymadlům Miraflores a podívat se na průjezd některého z ohromných zaoceánských trajektů. U zdymadel se nachází také zajímavé čtyřpatrové muzeum popisující fascinující historii průplavu.

Zavřít boční panel

Parque Natural Metropolitano

Tenhle národní park se nachází přímo nad hlavním městem, z autobusového nádraží Allbrook sem lze dojít pěšky asi za 15 minut. Udržované cestičky lákají turisty, ale i místní, kteří si sem chodí zaběhat nebo na procházku s dětmi. Jsou odsud hezké výhledy na mrakodrapové panorama Panama City, ale určitě tu spatříte i spoustu zvířat, jako jsou opice, lenochodi nebo nosálové.

Zavřít boční panel

Cascade El Bermejo

Mohutné vodopády, k nimž vede kluzká cesta skrz džungli, se nachází poblíž městečka Santa Fe. Krásný kus přírody, který budete mít nejspíš jen sami pro sebe.

Zavřít boční panel

La India Dormida

Tato hora se nachází nad městečkem El Valle a její název odkazuje na tvar, který připomíná ležící indiánskou dívku. Na horu, do níž se opírají silné poryvy větru, vede příjemná stezka džunglí. Kolem El Valle je možné navštívit také termální prameny nebo se vykoupat pod divokými vodopády.

Zavřít boční panel

Playa Estrella

V souostroví Bocas del Toro je velké množství krásných pláží, kde se dá surfovat i odpočívat. Playa Estrella je chráněna před vlnami, návštěvník si zde může dobře zaplavat, čistá voda nabízí i možnost šnorchlování. Specialitou této pláže jsou obrovské mořské hvězdice, jichž pod hladinou uvidíte desítky. Výhodou je jednoduché spojení – z města Bocas sem jezdí pravidelný autobusový spoj.

Zavřít boční panel

Ostrovy San Blas

Jako tropický ráj na zemi mohou na návštěvníky působit ostrovy San Blas, které jsou součástí komarky, v níž žije indiánský kmen Guna. Neplatí tu panamské zákony, ve vesnicích rozhoduje rada starších a hodně se tu dbá na dodržování tradiční kultury. Cesta na ostrovy není jednoduchá ani levná, ale kde jinde můžete malý ostrov s písečnou pláží a pár palmami jen sami pro sebe?

Zavřít boční panel

Isla Coiba

Poblíž tohoto ostrova se nachází národní park s bohatým podmořským životem. Ostrov dříve sloužil jako vězení a zbytky staveb zarůstajících džunglí lze také na ostrově navštívit. Problém je, že sem nejezdí žádná veřejná doprava, jedinou šancí, jak se na Coibu dostat, je zaplatit si drahé výlety u cestovních agentur, nebo si najmout loď. Hotely tady nehledejte, spartánské ubytování by měla poskytovat jen stanice rangerů.

Zavřít boční panel

Cayo Zapatillas

Zatímco městečko Bocas pulsuje zábavou dlouho do noci a pláže na ostrovech Bocas del Toro jsou čím dál oblíbenějším cílem turistů, dva opuštěné ostrovy Cayo Zapatillas vám poskytnou dostatek soukromí. Dostat se sem sice musíte spolu s dalšími turisty výletní lodí, ale většina pasažérů nedojde dál než na nejbližší pláž. Vy si můžete po pláži obejít celý ostrov (nebo oba), než najdete místo, kde budete úplně sami jen s šumícím Karibikem.

Zavřít boční panel

Isla Grande

Pokud chcete utéct od každodenního cestovatelského shonu, je ostrůvek Isla Grande tím pravým místem. Nachází se jen pár minut jízdy od Portobela a je to klidná oáza, kde se sice nachází asi 3 velké hotely, ale ty mají vlastní pláže, takže vás jejich hosté nebudou nijak rušit. Můžete tu odpočívat, šnorchlovat kolem potopených lodí nebo se vydat nahoru k majáku, odkud jsou hezké výhledy na karibské pobřeží.

Počasí a sezóny v Panamě

Počasí

V Panamě vám nikdy zima nebude, leží totiž v místech s tropickým přímořským podnebím. Průměrné teploty se tak po celý rok drží kolem 30 °C. Střídá se tu období dešťů s obdobím sucha. Deštivé období začíná v květnu a trvá až do listopadu. Nejméně srážek naopak můžete očekávat v únoru. Zatímco u pobřeží Tichého oceánu během suchého období skutečně nespadne z nebe ani kapka, u Karibiku se s deštěm pravděpodobně setkáte.

Sezóny a kdy vyrazit

Hlavní turistická sezona probíhá v Panamě od prosince do dubna, tedy v období sucha. Výhodou je stabilnější počasí, nevýhodou větší počet turistů a v atraktivních lokalitách i o něco vyšší ceny. Bát se ovšem nemusíte ani cestování v období dešťů. V dopoledních hodinách totiž bývá slunečno, kolem poledne se začíná zatahovat a v odpoledních a večerních hodinách můžete očekávat prudké přeháňky či bouřky. Nejdeštivější měsíc je říjen a v tuto dobu není vhodné vyrážet třeba do oblasti nejvyšší hory Volcán Barú, jelikož v těchto místech mohou být některé cesty obtížně schůdné.

Skvělé akce do Panamy

ušetříš až 21%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 20%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 18%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 25%
Akce starší 2 týdnů
10 starších akcí
Avatar uživatele Lukáš Dubský
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu