Panama
Panama

Kultura a lidé v Panamě

Historie v kostce

Až do 16. století obývali území dnešní Panamy jen indiáni. Roku 1502 však u jejích břehů přistál Kryštof Kolumbus a Panama se stala jednou z důležitých španělských kolonií, přes tu se přepravovalo zlato a stříbro z Jižní Ameriky. 

Poté, co se Panama dostala ze španělského vlivu, stala se součástí takzvané Velké Kolumbie. Nezávislost si pak vybojovala v roce 1903. To už byla země středem pozornosti světových velmocí, jelikož zde Francouzi v 70. letech 19. století začali budovat průplav, který měl propojit Atlantik s Pacifikem a kompletně tak „překopat“ námořní trasy. Stavba si vyžádala obrovské množství životů a po krachu stavební společnosti zůstala nedokončena. Panamský průplav pak dokončili Američané až roku 1914. Kanál se pak stal jejich výsostným územím a pod panamskou správu se dostal až v roce 1999.

Lidé

Panama čítá přes 4.000.000 obyvatel, z nichž většinu tvoří mesticové, tedy potomci původních obyvatel a španělských kolonizátorů. Stále zde žijí indiánské komunity, které mají vyhrazena svá území (tzv. komarky). K nejvýznamnějším etnikům patří Ngöbe a Guna. Na karibském pobřeží žije mnoho potomků afrických otroků z koloniální éry.

Svátky

K nejvýznamnějším svátkům patří Velikonoce. Semana santa (neboli Svatý týden) může znamenat pro cestovatele problém. Většina místních obyvatel má volno a v turisticky atraktivních destinacích bývá problém najít ubytování. Na Velký pátek je v některých místech rovněž hodně omezena veřejná doprava.

Čtyři dny před Popeleční středou mohou turisté zažít bujaré karnevalové oslavy. Vyhlášené jsou především ty v Panama City nebo Las Tablas.

Kultura

Ať už jste uprostřed obchodní čtvrti v hlavním městě, nebo v zapadlé vesničce v horách, populární panamáky na hlavách místních nepřehlédnete. Pravé panamské slamáky jsou ručně pletené, a to tak nahusto, že vás ochrání i před deštěm. Odpovídá tomu i cena, pod 30 dolarů takový suvenýr neseženete.

Hudba zní v Panamě všude, zatímco na pobřeží Pacifiku zaslechnete převážně španělské rytmy, u Karibiku vás přivítá spíše reggae.

Jazyk

Úředním jazykem Panamy je španělština. Ačkoli okolí Panamského průplavu bylo přes 80 let výsostným územím USA, angličtina je tu rozšířená hlavně v turisticky nejfrekventovanějších oblastech. V hotelech či cestovních agenturách není problém se domluvit, v odlehlejších oblastech však s angličtinou neuspějete. Panamci jsou však ochotní a snaží se pomoci i cizinci, kterému nerozumí ani slovo.

Turismus 

Turistů v Panamě neustále přibývá, naštěstí se stále jedná o zemi, kde najdete místa, kde se ocitnete úplně sami. K nejnavštěvovanějším místům patří horské městečko Boquete v provincii Chiriquí nebo ostrovy Bocas del Toro. Ale ani tady se nemusíte obávat, že byste se mačkali s ostatními turisty na přeplněných plážích jako v některých evropských letoviscích.  Největší lákadla Panamy jsou prosluněné pláže oblíbené zvláště surfaři, panenská příroda, ale i vysoké hory, kam lze vyrazit na trek, či historická místa spjatá především s koloniálním obdobím.

Úroveň služeb závisí na tom, jak hluboko do peněženky jste ochotni sáhnout. Nejlevnější hotely a hostely nabízí základní vybavení se sdílenou koupelnou a bez klimatizace. Téměř ve všech turisticky zajímavějších lokalitách můžete sehnat i luxusní apartmány nebo středně drahé rodinné penziony.

Geografie 

Panamu tvoří 10 provincií a 3 komarky, což jsou území pod správou původních domorodých obyvatel.

Největší koncentrace obyvatel se nachází v centrální provincii Panama, která zahrnuje hlavní město a pacifickou část Panamského průplavu.

Na jihu země leží zemědělské oblasti Herrera a Los Santos, které jsou téměř úplně odlesněné a turisté je navštěvují především kvůli surfařským lokalitám, jež patří k nejlepším v celé Střední Americe. Nachází se zde také několik míst, kde lze pozorovat mořské želvy při kladení vajec.

Provincie Chiriquí u hranic s Kostarikou potěší milovníky horské turistiky, jelikož se zde nachází nejvyšší hora Volcán Barú (3.474 m n. m.). Pod touto sopkou si přijdou na své rovněž znalci kávy, protože na místních plantážích sklidí 80 % panamské produkce kávy. 

Také provincie Bocas del Toro sousedí s Kostarikou a její pevninská část je pokryta hustou džunglí a banánovými plantážemi, zatímco ostrovy jsou rájem turistů, kteří sem míří kvůli šnorchlování, pozorování delfínů i surfování.

Podél karibského pobřeží se rozkládá i provincie Colón. Zatímco stejnojmennému městu je lepší se vyhnout, lákadlem pro turisty je Portobelo, které leží na konci zlaté stezky, po níž se dopravovalo zlato, které pak mířilo do Španělska.

Východní výspou Panamy je provincie Darién, kterou u hranic s Kolumbií pokrývá neprostupná džungle, která je útočištěm původních obyvatel, ale i různých guerillových skupin, a místem, kudy se z Kolumbie pašují drogy dál na sever.

Dalšími provinciemi jsou Coclé, Veraguas a Západní Panama.

Chystáš se do Panamy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lukasdub
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.