Průvodce státem
Panama
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Panamě

Panamská kuchyně 

Panamská kuchyně rozhodně nepatří k nejzdravějším. Oblíbená úprava pokrmů je zde totiž smažení – můžete se tak setkat s tím, že jídlo s názvem Taste of Panama bude obsahovat smažené kuřecí, vepřové, banány, yuku a empanadu.

Nejobvyklejším masem je kuřecí a pak pochopitelně ryby a mořské plody. Jako přílohu obvykle dostanete smažené banány, smaženou yuku nebo rýži s fazolemi. Porce jsou v Panamě opravdu veliké – lehce se vám tedy může stát, že vám na stole přistane půlka smaženého kuřete nebo ryba, která se ani nevejde na talíř.

Jednou z místních specialit jsou ceviche, jedná se o kousky syrové ryby nebo mořských plodů naložené v limetkové šťávě a dochucené kořením jako koriandr nebo chilli. Ceviche mají téměř v každé restauraci, ale není od věci zajít si na ně na rybí trh v Panama City, kde se nachází vyhlášené, přesto cenově dostupné restaurace.

V horkém počasí přijde vhod studené pivo, to panamské jistě neurazí ani české chuťové pohárky. Jen se budete muset smířit s tím, že ho i v restauracích dostanete v plechovce nebo v láhvi. Nejčastějšími značkami jsou Balboa, Panamá nebo Atlas. Už i v Panamě se ale rozjíždí móda řemeslných minipivovarů, kde lze ochutnat točené pivo – najdete je třeba v Panama City, Boquete nebo na ostrově Bocas.

Oblíbené jsou také stánky s batido, což jsou nealkoholické koktejly z různých druhů ovoce, mohou být i s příměsí mléka.

Jak se stravovat jako místní 

Různých jídelen a stánků s jídlem je v každém městě dostatek. Tyto jídelny bývají většinou samoobslužné a ceny jídel tu začínají už na 3 dolarech. V případě, že nevládnete španělštinou, je možné dojít si k pultíku a prstem ukázat, na co byste zrovna měli chuť.

Obvyklé ceny v restauracích 

Panama disponuje velkým množstvím cenově široce rozdílných restaurací. Malé rodinné podniky obvykle nabízí jídla od 8 dolarů, v běžné restauraci se dobře najíte za 10–13 dolarů. Trochu dražší bývají třeba oblíbené peruánské restaurace nebo některé vyhlášené podniky v Panama City (15–20 dolarů). V hlavním městě pak je možné najít i opravdu luxusní podniky, ani tam ale nejsou ceny jídel vyloženě nadsazené (25–35 dolarů). Také v Panamě je velmi oblíbená asijská kuchyně, restaurace, kde si na ni pochutnáte, patří k nejvyhlášenějším.

Pár tipů, kde se najíst:

  • Hotel Anachoreo (kambodžská kuchyně) – Santa Fe
  • Boca Chica (panamská kuchyně) – David
  • Octo (venkovní grill bar) – Bocas
  • El Castillo (vietnamská kuchyně) – Portobelo
  • La Rana Dorada (minipivovar) – Panama City (Casco Viejo)
  • Santa Rita (mezinárodní kuchyně) – Panama City

Spojnice mezi Atlantikem a Pacifikem

Panama je nejjižnější zemí Střední Ameriky. Na západní hranici s Kostarikou se zvedají vysoké štíty pohoří Cordillera de Talamanca, zatímco na východě se rozkládá neprostupná džungle známá jako Dariénská zátka – jediné místo, kde je přerušena Interamericana vedoucí z Aljašky až do Patagonie.

Při vyslovení názvu tohoto státu se každému okamžitě vybaví Panamský průplav. Tento technický unikát tvoří jen zlomek toho, co dělá Panamu zajímavou. Civilizací nezasažený deštný prales, místo, odkud lze spatřit dva oceány, nebo malebné ostrůvky, kde na vás čekají prázdné písečné pláže a kokosové palmy. To všechno lze nalézt na území, které má téměř totožnou rozlohu jako Česká republika.

Průvodce pro tebe napsal Lukáš Dubský
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Prosinec – duben
Ideální počasí v období sucha přiláká nejvíce turistů.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 9x do roka a ušetříš cca 78 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Lukáš Dubský
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu