Panama
Panama

Jídlo v Panamě

Panamská kuchyně 

Panamská kuchyně rozhodně nepatří k nejzdravějším. Oblíbená úprava pokrmů je zde totiž smažení – můžete se tak setkat s tím, že jídlo s názvem Taste of Panama bude obsahovat smažené kuřecí, vepřové, banány, yuku a empanadu.

Nejobvyklejším masem je kuřecí a pak pochopitelně ryby a mořské plody. Jako přílohu obvykle dostanete smažené banány, smaženou yuku nebo rýži s fazolemi. Porce jsou v Panamě opravdu veliké – lehce se vám tedy může stát, že vám na stole přistane půlka smaženého kuřete nebo ryba, která se ani nevejde na talíř.

Jednou z místních specialit jsou ceviche, jedná se o kousky syrové ryby nebo mořských plodů naložené v limetkové šťávě a dochucené kořením jako koriandr nebo chilli. Ceviche mají téměř v každé restauraci, ale není od věci zajít si na ně na rybí trh v Panama City, kde se nachází vyhlášené, přesto cenově dostupné restaurace.

V horkém počasí přijde vhod studené pivo, to panamské jistě neurazí ani české chuťové pohárky. Jen se budete muset smířit s tím, že ho i v restauracích dostanete v plechovce nebo v láhvi. Nejčastějšími značkami jsou Balboa, Panamá nebo Atlas. Už i v Panamě se ale rozjíždí móda řemeslných minipivovarů, kde lze ochutnat točené pivo – najdete je třeba v Panama City, Boquete nebo na ostrově Bocas.

Oblíbené jsou také stánky s batido, což jsou nealkoholické koktejly z různých druhů ovoce, mohou být i s příměsí mléka.

Jak se stravovat jako místní 

Různých jídelen a stánků s jídlem je v každém městě dostatek. Tyto jídelny bývají většinou samoobslužné a ceny jídel tu začínají už na 3 dolarech. V případě, že nevládnete španělštinou, je možné dojít si k pultíku a prstem ukázat, na co byste zrovna měli chuť.

Obvyklé ceny v restauracích 

Panama disponuje velkým množstvím cenově široce rozdílných restaurací. Malé rodinné podniky obvykle nabízí jídla od 8 dolarů, v běžné restauraci se dobře najíte za 10–13 dolarů. Trochu dražší bývají třeba oblíbené peruánské restaurace nebo některé vyhlášené podniky v Panama City (15–20 dolarů). V hlavním městě pak je možné najít i opravdu luxusní podniky, ani tam ale nejsou ceny jídel vyloženě nadsazené (25–35 dolarů). Také v Panamě je velmi oblíbená asijská kuchyně, restaurace, kde si na ni pochutnáte, patří k nejvyhlášenějším.

Pár tipů, kde se najíst:

  • Hotel Anachoreo (kambodžská kuchyně) – Santa Fe
  • Boca Chica (panamská kuchyně) – David
  • Octo (venkovní grill bar) – Bocas
  • El Castillo (vietnamská kuchyně) – Portobelo
  • La Rana Dorada (minipivovar) – Panama City (Casco Viejo)
  • Santa Rita (mezinárodní kuchyně) – Panama City

Chystáš se do Panamy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lukasdub
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.