Panama
Panama

Co vidět a navštívit v Panamě

15 míst co vidět v Panamě

Panama
Volcán Barú

  Nejvyšší hora Panamy se vypíná až do výše 3.474 metrů. Je to jedno z mála míst na Zemi, z něhož lze spatřit pobřeží 2 oceánů. V případě pěkného počasí je vidět k Pacifiku i k Atlantickému oceánu a Karibskému moři. Ke stanici strážců parku se lze dostat z Boquete taxíkem za pár dolarů, odtud je to na vrchol zhruba 13 kilometrů s převýšením 1.800 metrů. Vyplatí se vyrazit před půlnocí, abyste si na vrcholu mohli užít východ Slunce. Časné ráno…

Zobrazit místo
Panama
Sendero los Quetzales

  Tento trek patří údajně k těm nejhezčím v celé Střední Americe. Vede pod nejvyšší horou Panamy ze Cerro Punta do Boquete, a to přibližně ve výšce 2.400 metrů. Nabízí se tu hezké výhledy do údolí i možnost pozorování zvěře. Právě zde máte největší šanci spatřit zeleně zbarveného kvesala, podle něhož dostala stezka název a jehož peří v minulosti sloužilo jako platidlo.

Zobrazit místo
Panama
Coffee tour v Boquete

Kolem podhorského města Boquete v provincii Chiriquí se vypěstuje 80 % panamské produkce kávy. Za zhruba 30 dolarů se lze vydat na kávové plantáže s anglicky mluvícím průvodcem. Dozvíte se, jak se zdejší káva pěstuje a zpracovává, součástí prohlídky je také ochutnávka zdejší kvalitní produkce.

Zobrazit místo
Panama
Portobelo

Historický přístav na pobřeží Karibiku se stal v dobách španělské nadvlády jedním z nejdůležitějších míst v zemi. Právě zde končila Camino del Rey, tedy stezka, po níž se vozilo zlato z Jižní Ameriky. Portobelo tak bylo lákavým terčem pirátů, především proslulého kapitána Morgana. Právě proto zde bylo zbudováno vojenské opevnění, jehož zbytky lze stále navštívit. Jinak se z Portobela stalo ospalé městečko, které v snadno projdete za jediný den.

Zobrazit místo
Panama
Panama Viejo

Asi 8 kilometrů od současného centra Panama City se rozkládá chudinská čtvrť, která skrývá nečekané bohatství. Nachází se tam totiž ruiny staré Panamy. Ta byla v roce 1671 vypálena britským pirátem Henry Morganem. Najdete tu také muzeum o počátcích města.

Zobrazit místo
Panama
Casco Viejo

Stará čtvrť Panama City vás okouzlí koloniální architekturou a upravenými uličkami. Je to místo tolik nepodobné hlučným a prašným místům, které obvykle najdete v centru středoamerických měst. V Casco Viejo se nachází spousta kvalitních restaurací a je to asi jediné místo v hlavním městě, kde potkáte víc turistů než místních. Jsou zde také hezké výhledy na panorama bankovní čtvrti s jejími mrakodrapy.

Zobrazit místo
Panama
Panamský průplav

Návštěvu kanálu, který Panamě přinesl prosperitu, vynechá jen málokdo. Jednou z možností je projet celým průplavem na jedné z turistických lodí – je to ovšem možnost dost nákladná, kterou je navíc potřeba zarezervovat dopředu. Jednodušší je dojet z Panama City městským autobusem ke zdymadlům Miraflores a podívat se na průjezd některého z ohromných zaoceánských trajektů. U zdymadel se nachází také zajímavé čtyřpatrové muzeum popisující…

Zobrazit místo
Panama
Parque Natural Metropolitano

Tenhle národní park se nachází přímo nad hlavním městem, z autobusového nádraží Allbrook sem lze dojít pěšky asi za 15 minut. Udržované cestičky lákají turisty, ale i místní, kteří si sem chodí zaběhat nebo na procházku s dětmi. Jsou odsud hezké výhledy na mrakodrapové panorama Panama City, ale určitě tu spatříte i spoustu zvířat, jako jsou opice, lenochodi nebo nosálové.

Zobrazit místo
Panama
Cascade El Bermejo

Mohutné vodopády, k nimž vede kluzká cesta skrz džungli, se nachází poblíž městečka Santa Fe. Krásný kus přírody, který budete mít nejspíš jen sami pro sebe.

Zobrazit místo
Panama
La India Dormida

Tato hora se nachází nad městečkem El Valle a její název odkazuje na tvar, který připomíná ležící indiánskou dívku. Na horu, do níž se opírají silné poryvy větru, vede příjemná stezka džunglí. Kolem El Valle je možné navštívit také termální prameny nebo se vykoupat pod divokými vodopády.

Zobrazit místo
Panama
Playa Estrella

V souostroví Bocas del Toro je velké množství krásných pláží, kde se dá surfovat i odpočívat. Playa Estrella je chráněna před vlnami, návštěvník si zde může dobře zaplavat, čistá voda nabízí i možnost šnorchlování. Specialitou této pláže jsou obrovské mořské hvězdice, jichž pod hladinou uvidíte desítky. Výhodou je jednoduché spojení – z města Bocas sem jezdí pravidelný autobusový spoj.

Zobrazit místo
Panama
Ostrovy San Blas

Jako tropický ráj na zemi mohou na návštěvníky působit ostrovy San Blas, které jsou součástí komarky, v níž žije indiánský kmen Guna. Neplatí tu panamské zákony, ve vesnicích rozhoduje rada starších a hodně se tu dbá na dodržování tradiční kultury. Cesta na ostrovy není jednoduchá ani levná, ale kde jinde můžete malý ostrov s písečnou pláží a pár palmami jen sami pro sebe?

Zobrazit místo
Panama
Isla Coiba

Poblíž tohoto ostrova se nachází národní park s bohatým podmořským životem. Ostrov dříve sloužil jako vězení a zbytky staveb zarůstajících džunglí lze také na ostrově navštívit. Problém je, že sem nejezdí žádná veřejná doprava, jedinou šancí, jak se na Coibu dostat, je zaplatit si drahé výlety u cestovních agentur, nebo si najmout loď. Hotely tady nehledejte, spartánské ubytování by měla poskytovat jen stanice rangerů.

Zobrazit místo
Panama
Cayo Zapatillas

Zatímco městečko Bocas pulsuje zábavou dlouho do noci a pláže na ostrovech Bocas del Toro jsou čím dál oblíbenějším cílem turistů, dva opuštěné ostrovy Cayo Zapatillas vám poskytnou dostatek soukromí. Dostat se sem sice musíte spolu s dalšími turisty výletní lodí, ale většina pasažérů nedojde dál než na nejbližší pláž. Vy si můžete po pláži obejít celý ostrov (nebo oba), než najdete místo, kde budete úplně sami jen s šumícím Karibikem.

Zobrazit místo
Panama
Isla Grande

Pokud chcete utéct od každodenního cestovatelského shonu, je ostrůvek Isla Grande tím pravým místem. Nachází se jen pár minut jízdy od Portobela a je to klidná oáza, kde se sice nachází asi 3 velké hotely, ale ty mají vlastní pláže, takže vás jejich hosté nebudou nijak rušit. Můžete tu odpočívat, šnorchlovat kolem potopených lodí nebo se vydat nahoru k majáku, odkud jsou hezké výhledy na karibské pobřeží.

Zobrazit místo

Chystáš se do Panamy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lukasdub
naposledy aktualizováno 21. 09. 2022