Panama
Panama

Doprava v Panamě

Jak do Panamy

Vstupní branou do Panamy se stane pro většinu cestovatelů mezinárodní letiště Tocumen v Panama City. Nejjednodušší cestou z Prahy je let s přestupem v Paříži (Air France) nebo v Amsterdamu (KLM). Zpáteční letenky z Prahy lze běžně pořídit za ceny kolem 20.000 Kč. 

Cenově výhodnější variantou může být let z Vídně přes Istanbul s Turkish Airlines. Letenky je někdy možné sehnat i za 12.000 Kč.

Jak z letiště? Pokud chcete ušetřit, vynechte taxíky, které mají na trase z letiště Tocumen přehnané ceny stoupající až na 30 dolarů. Přitom do centra města jezdí i klimatizovaný městský autobus, za nějž zaplatíte necelé 2 dolary. Jediný zádrhel je v tom, že v autobuse nelze koupit jízdenky – je nutné si pořídit kartu a nabít si ji na libovolnou částku. Tuto kartu pak využijete při všech cestách po Panama City a bude vám stačit jedna pro více lidí. Většina webových stránek a průvodců vám bude tvrdit, že na letišti tuto kartu nelze pořídit. Není to pravda, u jednoho ze stánků v přízemí terminálu lze kartu na městskou dopravu koupit i nabít. Pokud stánek nenajdete, dojděte si na informace a oni vás nasměrují.

Jak cestovat po Panamě

Cestování po Panamě není nijak obtížné – síť autobusových linek je hustá a spolehlivá, hlavní tahy jsou ve slušném stavu a ceny benzinu jsou velmi nízké. Problematická může být cesta do některých odlehlých oblastí, jako je provincie Darién nebo komarka Guna Yala.

V Panamě se stejně jako u nás jezdí vpravo a v centru větších měst je třeba se připravit na pořádný chaos. Mimo města ovšem není doprava příliš hustá. Páteřní komunikací země je Interamericana, která od kostarických hranic pokračuje skrz celou Panamu až na okraj Dariénské džungle, kde je přerušena a znovu pokračuje až na území Kolumbie. Mimo hlavní tahy narazí řidiči především na úzké asfaltové silničky, které často nejsou v nejlepším stavu. Půjčení auta zajistí cestovateli volnost pohybu, cenově ho určitě nezruinuje, jelikož se dá v Panamě půjčit auto již zhruba od 25 dolarů a za litr benzinu zaplatíte kolem 1 dolaru.

Využívání taxi může být výhodné, ale je potřeba být obezřetný. Běžné cesty po Panama City by měly vyjít na 3–6 dolarů, ovšem taxikáři se dost často pokouší cenu nadsadit. Mimo hlavní město jsou taxíky ještě levnější, ale v případě malé konkurence se zase hůř smlouvá.

Pomocí autobusové dopravy lze bez problémů procestovat většinu země. Mezi městy jezdí mnoho spojů a autobusová nádraží patří k nejfrekventovanějším místům ve městě. Jízdní řády nehledejte, žádné tu nemají. Přesto není cestování autobusem žádný problém – mezi většími městy obvykle jezdí spoj každou půlhodinu a na nádraží váš při vyslovení vaší cílové destinace každý rád nasměruje ke správnému nástupišti. Podoba veřejných dopravních prostředků je v Panamě velmi variabilní – nejčastější jsou bílé mikrobusy. Zážitkem může být cesta starým školním autobusem, který po vyřazení ze služby v USA našel uplatnění na panamských silnicích. Mnoho z těchto autobusových stařešinů si majitelé vyzdobili tak, že z nich udělali hlučná, smradlavá, přesto unikátní umělecká díla. Ceny autobusů jsou rozumné, platí se vždy až při výstupu a místní autobusoví řidiči jsou poctiví – turistům vždy účtují stejnou taxu jako místním. Výhodou je, že obvykle můžete vystoupit i nastoupit kdekoli, zastávky jsou tu jen orientační.

Příklady cen autobusové dopravy (z Panama City):

  • Changuinola (doba jízdy – 10 h) – 29 dolarů
  • Colón (2 h) – 3,5 dolaru
  • David (7 h) – 19 dolarů
  • El Valle (2,5 h) – 4,25 dolaru
  • Las Tablas (4,5 h) – 10 dolarů

Železniční dopravu na své cestě po Panamě patrně nevyužijete. V provozu je tu pouze jedna trať mezi hlavním městem a Colónem. Ta však slouží především jako turistická atrakce – vede totiž podél Panamského průplavu. Levná záležitost to však není, za jednosměrný lístek zaplatíte 25 dolarů.

Při cestě na ostrovy využijete vodní taxi. Na některých frekventovanějších místech najdete společnosti, které zajišťují pravidelnou přepravu (například z přístavu Almirante na ostrovy Bocas del Toro vyjde takový lodní lístek na 5 dolarů). Většinou ale stačí přijít k molu a někdo si vás tam odchytne a dohodnete si s ním cenu za převoz. Majitelé lodí obvykle ceny nenadsazují, smlouvání tedy nejspíš nebude nutné.

V případě, že nemáte příliš přiškrcený rozpočet, můžete využít i vnitrostátní leteckou dopravu. Většinu linek se svými malými letadly provozuje společnost Air Panama, která létá z letiště Albrook v hlavním městě. Třeba na Bocas del Toro se jedná pouze o zkrácení cesty (let trvá 1 hodinu, autobusem a lodí se na ostrovy budete trmácet aspoň 12 hodin), na jiná místa se ovšem nedá dostat jiným rozumným způsobem než letadlem. Jde především o komarku Guna Yala a tamější ostrovy San Blas.

Příklady orientačních cen vnitrostátních letenek (z letiště Albrook v Panama City):

  • Bocas del Toro – 100 dolarů
  • Ostrovy San Blas – 75 dolarů
  • Provincie Darién (Jaque) – 85 dolarů

Chystáš se do Panamy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lukasdub
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.