Poznaň
Polsko

18 míst co vidět v Polsku

Energylandia

Energylandia

Energylandia je největší zábavní park v Polsku a s celkovou plochou 70 hektarů jeden z největších v Evropě. V celosvětovém žebříčku dokonce zaujímá 3. příčku v počtu horských drah: v Energylandii celkem najdete 17 "roller coasterů".

Park najdete na okraji města Zator jen 115 km od Ostravy a je tak hojně navštěvován i Čechy. Energylandia dokonce patří k nejpopulárnějším místům pro jednodenní výlety mezi obyvateli Moravskoslezského kraje.

Atrakce v Energylandii

Zábavní park nabídne zábavu pro všechny věkové kategorie od nejmenších děti po dospělé. Energylandia je rozdělená do 6 základních zón, mezi kterými jsou však ještě další menší atrakce a desítky obchůdků, restaurací či menších občerstvení.

Extrémní zóna

Nejnavštěvovanější zóna je viditelná hodně z daleka.

Jednoznačným hitem je však horská dráha Hyperion, která je s maximální rychlostí 142 km/h nejrychlejší v Evropě a 10. nejrychlejší na světě. S výškou 77 metrů se pak umisťuje na 2. místě v rámci Evropy, resp. 13. na světě.

Dál si tu užijete zábavu na vodní horské dráze Speed, 40 metrů vysokém řetízkovém kolotoči Tsunami Drop, obrovské kyvadlové houpačce Space Gun otáčející se o 360° a generující přetížení přes 4G nebo na točící se lavici Apocalypto.

Rodinná zóna

Klidnější rodinná zóna nabízí mnoho pohodových atrakcí pro bojácnější děti, ale i dospělé. Zábavu si užijete na několika autodromech, lodičkách, vodních atrakcích i v planetáriu.

Z větších atrakcí můžeme jmenovat vodní horskou dráhu Anaconda, kterou budete proplouvat na lodích pro 20 osob a dosáhnete rychlosti až 55 km/h, bláznivou řeku Jungle Adventure s kruhovými gumovými čluny, jež se točí kolem dokola nebo třeba horskou dráhu RMF Dragon s maximální rychlosti 75 km/h a přetížením 3,5G.

Water Park

Imitace tropických ostrovů s mnoha bazény a skluzavkami pro nejmenší i extrémními tobogány, kde dosáhnete rychlostí přes 60 km/h. Užijete si zábavu v umělé divoké řece a svézt se můžete i na raftech a lodičkách.

Kolem bazénů jsou k dispozici také lehátka se slunečníky a plážové bary.

Bajkolandia – zóna pro nejmenší

Rozsáhý areál s více než 25 atrakcemi pro nejmenší děti od 2 do 6 let nabídne spoustu malých horských drah, pohádkových kolotočů nebo pomalých autodromů. K dispozici je i umělé jezero s ostrovem pokladů či vodní skluzavkou.

Dračí zóna

Druhá největší zóna v parku je stylizovaná do podoby dračích hradů z fantasy příběhů. Všechny atrakce jsou postaveny ze dřeva a kamene. Proplétat se zde budete strašidelným hradem či ruinami dračích hradů.

Největší atrakcí je ale samozřejmě nejdelší horská dráha v Energylandii Zadra. Dosahuje délky 1 316 metrů, maximální výšky 63 metrů a rychlosti až 121 km/h. Klidných výhledů si užijete s ruského kola Wonder Wheel s výškou 54 metrů.

Aqualantis

Další povedená vodní zóna vás přivítá několika bazény s imitací bájného vodního města, které můžete prozkoumávat i na člunech.

Nebojte se vyzkoušet skvělé adrenalinové atrakce. Mezi nejoblíbenější patří boomerangová horská dráha Ekipa Light Explorers s extrémním zrychlením a samozřejmě také jedna ze tří největších horských drah v parku Abyssus, kde se při rychlosti 100 km/h přetočíte hlavou dolů hned několikrát.

Jak už bylo řečeno v úvodu, mezi jednotlivými zónami najdete ještě mnoho dalších menších atrakcí, odpočinkových zón, restaurací, fast-foodů i obchůdků s jídlem a suvenýry. Kompletní výpis atrakcí najdete na stránce: energylandia.pl/cs/atrakcje, hodit se určitě bude také interaktivní mapa Energylandie.

Vstupné a otevírací doba

Do Energylandie si vždy vystačíte pouze s jednou vstupenkou platnou pro celý areál a všechny atrakce. Žádné dodatečné placení u jednotlivých atrakcí vás nečeká.

Doporučujeme vždy vstupenky kupovat online přes web ticket.energylandia.pl/en, kde se často objevují různé akční nabídky.

Běžné ceny vstupenky jsou následující:

  • 179 PLN – vstupenka pro osoby nad 140 cm výšky
  • 129 PLN – vstupenka pro osoby do 140 cm výšky a pro seniory nad 65 let
  • 1 PLN – vstupenka pro děti do 3 let

K dispozici jsou i 2denní vstupenky za 319 PLN, resp. 229 PLN pro osoby do 140 cm výšky.

Kompletní ceník: energylandia.pl/cs/cenik/individualni-cenik

Ubytování u Energylandie

Mnoho cestovatelů si nevystačí s jediným dnem zábavy a hledají ubytování ve městě Zátor nebo v blízkém okolí. Nejlevnější a velmi dobře hodnocené penziony najdete v centru Zátoru asi 1,5 km od Energylandie. Za cenu do 1 000 Kč za noc pro 2 se ubytujete například v Chillax Apartments nebo Colors Apartments.

Doprava do Energylandie

Většina cestovatelů zamíří do Energylandie autem. Velká parkoviště s dostatečnou kapacitou jsou přímo u vchodu, za celodenní parkování zaplatíte 20 PLN.

Nejkratší cesta z Ostravy vede po dálnici D1 k polské hranice, kde plynule navazuje dálnice A1. Z ní sjeďte na výjezdy Zory a pokračujte po silnicích 933 a 935 směr Zory, Pszczyna, Oswiecim a Zator.

Vzdálenost z Ostravy do Energylandie činí 112 km, viz mapa trasy.

Do města Zator se dostanete také vlakem. Nejrychlejší cesta z Česka vede vždy přes Krakow, kam jezdí České dráhyLeo Express nebo Regiojet, případně autobusy Flixbusu.

Z Krakowa do Zatoru pak jezdí dopravce Koleje Małopolskie, a to cca 1x za hodinu při délce jízdy hodinu a půl a ceně 10 PLN. Jízdní řád a koupi jízdenek najdete na webu: www.kolejemalopolskie.com.pl/en. Od nádraží do Energylandie dojdete za 2 km pěšky.

Chystáš se do Polska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 05. 10. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.