Co tady objevíš?

Krakov není jen Wawel a Rynek Glowny. Bývalé sídlo králů a místo nejvýznamnějších okamžiků polského národa má toho v nabídce daleko víc
a jeho středověká vizáž učaruje opravdu každému. Staré Město se pyšní zápisem na seznamu světového dědictví UNESCO, ale město nepřestává uchvacovat
i mimo hlavní turistické centrum.

Průvodce pro tebe napsal Adéla L.
Připrav se na
2–4 dny
Dva dny na město, čtyři i s výlety po okolí.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Autentickou atmosféru si užijete během Velikonoc a Vánoc.
Více o počasí
Letenky od
800 Kč
Běžná cena zpátečních jízdenek a akční u letenek.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Wawel

Symbol Krakova a bývalé královské sídlo Wawel by během své návštěvy nikdo neměl vynechat. Pokud nemáte čas na prohlídku hradu, vyrazte alespoň na nádvoří, kam je vstup zdarma.

Pokud máte dostatek času, navštivte alespoň některou z wawelských pamětihodností. Areál je obrovský a všechny památky určitě navštívit nestihnete. Na výběr máte z královské komnaty, senátorského sálu, sněmovní síně, soukromé královské komnaty, královské pokladnice a zbrojnice, Dračího doupěte, Wawelské katedrály a několika výstav.

Prohlídky jednotlivých místností a památek se musí rezervovat a platit zvlášť. 

Po prohlídce zamiřte na výbornou kávu do Propagačního a informačního centra, jehož součástí je příjemná kavárna a restaurace.

Zavřít boční panel

Rynek Glowny

Na hlavním krakovském náměstí se v létě zaplní zahrádky, kde si turisté a místní pochutnávají na výborném jídle a pití. Během vánočních svátků se na náměstí konají vánoční trhy a davy turistů sem míří nasát vánoční atmosféru. Na Rynku se nachází Mariánský kostel, Sukiennice, radniční věž a mnoho dalších důležitých městských budov.

Zavřít boční panel

Sukiennice

Budova tržnice stojí přímo uprostřed Hlavního náměstí. Tržnice i dnes slouží svému původnímu účelu a v přízemí se nachází obchodní centrum s prodejnami řemeslných výrobků a suvenýrů. V horním patře sídlí Galerie polského výtvarného umění 19. století.

Zavřít boční panel

Podzemí Rynku

Podzemí Rynku se logicky nachází pod samotným Rynkem. Za 19 zlotých dostanete zhruba hodinovou prohlídku v podzemí mezi středověkými krámky a sklepy, během níž se dozvíte nepřeberné množství informací o tisícileté historii Krakova. 

Vstupenky jsou k zakoupení u pokladny na západní straně tržnice Sukiennice.

Zavřít boční panel

Mariánský kostel

Kostel Nanebevzetí Panny Marie na Hlavním náměstí kolemjdoucí zaujme svou netradiční architekturou. Je postaven z nápadných červených cihel a má dvě nestejně vysoké věže, z nichž se v každou celou hodinu ozývá hejnal, kouzelná melodie hraná trubačem.

Zavřít boční panel

Collegium Maius

Collegium Maius, původně budova Královské akademie (dnešní Jagellonské univerzity) je nejstarší dochovanou univerzitní budovou v celém Polsku. Zamiřte na nádherné nádvoří, které je volně přístupné turistům. Každou lichou hodinu mezi 9. a 17. hodinou se hodiny otevřou, aby se rozezněla studentská hymna Gaudeamus Igitur a do pohybu se daly dřevěné postavy představující významné historické osobnosti spojené s dějinami univerzity.

Zavřít boční panel

Židovské muzeum Haliče

Muzeum Haliče líčí židovské dějiny a dopad holokaustu trošku jiným způsobem, než je normálně zvykem. Místo historických předmětů tvoří expozici fotografie s texty zachycujícími místa a předměty, ty hrály důležitou roli v židovské kultuře a historii. Muzeum organizuje také prohlídky Kaziměře, Podgórze a Osvětimi. Součástí muzea je také výborné knihkupectví.

Zavřít boční panel

Synagoga Remuh

Nejstarší a zároveň nejmenší synagoga ve městě pocházející z roku 1558 se nachází v ulici Szeroka ve čtvrti Kaziměř. Hned vedle synagogy leží Hřbitov Remuh. Během války utrpělo místo četné škody kvůli nacistickému řádění, ale mnoho náhrobků bylo naštěstí zrestaurováno a dnes se hřbitov řadí mezi nejzachovalejší židovské hřbitovy v Evropě.

Zavřít boční panel

Vysoká synagoga

Třetí nejstarší synagoga v Krakově dostala své jméno díky modlitebnímu sálu umístěnému v prvním patře budovy. Zapálení historikové ocení jedno z nejlepších knihkupectví s židovskou tematikou ve městě, které se nachází v přízemí synagogy.

Zavřít boční panel

Izákova Synagoga

Největší krakovská synagoga byla v nedávné době zrekonstruována a dnes je přístupná veřejnosti. Prohlédnout si tu můžete nejen původní štukatury a nástěnné malby, ale také stálou expozici s názvem „Na památku polských Židů“.

Zavřít boční panel

Schindlerova továrna

Schindlerův příběh zná díky Spielbergovi asi každý, ale kdyby přece jen někdo nevěděl, kdo Oskar Schindler byl, pojďme si tohoto muže představit. Oskar Schindler, německý nacistický průmyslník působící v Krakově, zaměstnával tisíce Židů ve své továrně na smaltované výrobky. Během holokaustu Schindler zachránil tisíce svých pracovníků, kterým hrozila smrt v nacistických koncentračních táborech. Stará továrna dnes funguje jako interaktivní muzeum, kde se dozvíte o nacistické okupaci Krakova během 2. světové války. Radíme zamluvit si lístky předem, jelikož muzeum praská ve švech a nemuseli byste se dostat na řadu.

Počasí a sezóny v Krakově

Počasí

Turistická sezona začíná na jaře. Největší turistický nápor během jarních měsíců připadá na Velikonoce, kdy se do města sjíždí davy turistů a ceny letí nahoru. V jarních měsících se však v Krakově moc neohřejete. Teplota se pohybuje kolem 10 °C, k příjemným 20 °C se dostává až v červnu. Od července do srpna je ve městě nejtepleji s teplotami sahajícími až k 30 °C. Dny jsou dlouhé a slunečné, ale je třeba počítat s občasným horkem.

Od září do října se teplota opět začíná ochlazovat. Od listopadu do března teplota nepřesahuje 10 °C, den se krátí, slunce téměř nevidíte a navíc fouká silný a studený vítr. Město berou turisté útokem až během vánočních svátků, kdy se centrální náměstí Rynek Glowny zaplní stánky.

Sezóny a kdy vyrazit

Milovníci Vánoc Krakovu odpustí vlezlou zimu a vyrazí do města během adventu. Milovníci vlídnějšího počasí do města vyrazí na jaře (květen–červen) nebo na podzim (září), kdy se teploty vyšplhají k příjemným 20 °C.

Skvělé akce do Krakova

ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 51%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 65%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 33%
Akce starší 2 týdnů
26 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu