Gdaňsk
Gdaňsk

15 míst co vidět v Gdaňsku

Nábřeží Motlawy

Promenáda, Nábřeží

Nábřeží Moltawy

Říčka Motlawa se v historickém centru Gdaňsku rozlévá do dvou ramen a vytváří krásné scenerie plné památek, hospůdek i odpočinkových míst na náplavkách.

Nejhezčí část najdete přímo v centru města v umělém rameni řeky zvaném Nowa Motlawa. Po obou stranách se projdete po krásně zrekonstruovaných náplavkách pouze pro pěší a můžete obdivovat spoustu zajímavých staveb.

Památky a zajímavosti

Nejvíce starobylých památek najdete na západní náplavce blíž k historickému centru. Celé oblasti kolem Motlawy dominuje jedna z ikonických gdaňských staveb Stary Zuraw, historický jeřáb sloužící pro nakládku lodí.

Nábřeží od historického centra odděluje série skvostných bran a portálů, které patří mezi nejznámější gdaňské památky.

  • Zelená brána (Brama zielona) – zdobený dům inspirovaný antwerpskou radnicí pochází z roku 1568 a hned čtyřmi průchody spojuje nábřeží s hlavním náměstím Dlugi Targ
  • Mariánská brána (Brama Mariacka) – největší a nejviditelnější vstup do historické centra je postavený z červených cihel a pochází z roku 1457
  • Tržní brána (Brama Straganiarska) – brána z roku 1481 připomínající spíš obrněnou tvrz

Podél této strany náplavky pak najdete ještě asi 5 dalších bran převážně z 15. až 17. století.

Naopak na druhé straně řeky Motlawa můžete obdivovat tradiční hrázděné domy, které směrem na sever mizí a objevují se zde moderní domy vkusně postavené v původním stylu historického Gdaňsku.

Ubytování na nábřeží

Okolí řeky Motlawa je nejkrásnější čtvrtí pro ubytování. Najdete zde jak mezinárodní hotely, tak soukromé apartmány. Ceny jsou sice vyšší než jinde ve městě, ale odměnou vám budou krásné výhledy a dostupnost většiny památek do pár minut pěší chůze.

  • Hotel Hanza **** – pohodový a stylově zařízený menší hotel za skvělé ceny kolem 1 500 Kč za noc ve 2lůžkovém pokoji
  • Hilton Gdansk ***** – pětihvězdičková klasika leží na severním konci nábřeží a nabídne slušné ceny okolo 2 600 Kč
  • Radisson RED *** – lowcost hotel značky známého řetězce má skvělou polohu na špičce ostrova a stylové prostředí bývalé loděnice, ceny kolem 1 900 Kč/noc

Chystáš se do Gdaňsku?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 16. 02. 2024

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.