Gdaňsk
Gdaňsk

15 míst co vidět v Gdaňsku

Stary Żuraw

Stary Zuraw

Stary Żuraw, někdy také nazývaný jako Brama Żuraw, je ikonická gdaňská památka a patří k hlavním symbolům města. Český překlad "Starý jeřáb" či "Brána s jeřábem" už dostatečně osvětlí, o jaký druh památky se jedná.

Gdaňsk od nepaměti těží ze své polohy u Baltského moře a funguje jako hlavní přístav pro celou oblast. Na nábřeží řeky Moltawa blízko u jejího ústí do zálivu můžete obdivovat historický jeřáb sloužící k nakládce a vykládce námořních i říčních lodí.

Jeřáb v gotickém hávu

Přes 11 metrů vysoký historický jeřáb odkazuje na éru Gdaňsku jako veleúspěšného obchodního města. První dochovaná sbírka o nákladním jeřábu pochází z roku 1367, nicméně v současné podobě vznikl prokazatelně až v letech 1442-1444.

Po obou stranách jeřábu byla následně vybudovaná masivní kamenná brána v typickém stylu vlámské gotiky. Jeřáb tak sloužil jednak jako průmyslové zařízení, ale zároveň jako obranná tvrz.

Vstupné a otevírací doba

Průchod bránou pod jeřábem je možný zdarma po 24 hodin denně. Samotný interiér je součástí přilehlého Národního námořního muzea a v současnosti je pro rekonstrukci uzavřený.

Chystáš se do Gdaňsku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 19. 11. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.