Poznaň
Polsko

18 míst co vidět v Polsku

Helská kosa

Písčitá pláž, Pobřeží

Helská kosa

Úzký písčitý poloostrov zvaný Helská kosa se nachází na samém severu Polska a patří k oblíbeným letním destinacím. Z všech stran je omýván Baltským mořem a po obou stranách svých 35 km se pyšní krásnými plážemi a písečnými dunami.

Helský poloostrov je v nejužším místě široký pouze 120 metrů, v nejširším pak zhruba 3 km. Kosa vybíhá z městečka Wladyslawowo a končí u města Hel, po němž je pojmenovaná.

Dlouhé pláže a romantické duny

Helskou kosu charakterizují zejména nekonečně dlouhé a povětšinou liduprázdné písečné pláže lemované mírně zvlněnými dunami prorostlými travinami. Některé duny dosahují výšky až 10 metrů.

Stálý čerstvý vítr a hukot moře už jen umocňují mystickou atmosféru konce světa.

Zatímco severní strana poloostrova je návětrná a studená, jižní část je situovaná do Gdaňské zátoky, voda je zde klidnější a vítr značně mírnější. Pláže jsou zde z větší části zcela přírodní a nevybavené, pouze v městečkách najdete restaurace a občerstvení.

Helská kosa patří mezi oblíbená místa dlouhých procházek nebo běhání. V teplých letních dnech sem míří davy lidí také za koupáním v moři, ale i tak počítejte s velmi chladnou vodou, jejíž teplota jen výjimečně vystoupí nad 21 °C.

Zábava v městečkách

I na Helské kose však najdete turistické zázemí v několika městečkách. Nečekejte však žádné bujaré veselí či atrakce. Jedná se spíš o menší romantické vesnice s pěšími promenádami, hezky upraveným veřejným prostorem a množstvím restaurací či bister.

Nejvíce živo je ve městě Hel na úplném konci poloostrova a taky v "pevninském" Wladyslawowě, kde najdete i větší nákupní centra.

O poznání klidnější atmosféra panuje ve vesnicích Jastarnia a Chalupy.

Windsurfařský ráj

Díky stálým větrům vanoucím od Baltského moře patří Helská kosa k předním evropským windsurfařským destinacím. Hotový ráj představuje zejména jižní strana poloostrova v Puckém zálivu.

Windsurf zde můžou zkusit i začátečníci. Surfařské školy najdete hlavně ve městech Jastarnia a Hel.

Ubytování na Helské kose

Chcete si dopřát letní pohodu u Baltu nebo zádumčivou atmosféru bez turistů ve zbytku roku? Pak na Helu zůstaňte aspoň jednu noc, abyste si moře vychutnali naplno.

Ubytujete se zde hlavně v soukromým apartmánech či menších penzionech. Ceny v letní sezoně se pohybují mezi 1 800 a 2 500 Kč za noc ve 2lůžkovém pokoji.

Doprava na Helskou kosu

Celý poloostrov je skvěle dostupný autem i veřejnou dopravou.

Nejjednodušší je cesta vlakem. Železnice vede až do posledního města Hel, přičemž stanice jsou i ve všech dalších obcích na Helské kose. V letní sezoně jezdí do Helu dálkové vlaky z celého Polska.

Regionální vlaky jezdí z Wladyslawowa s tím, že některé vyjíždějí už z Gdyně. Cesta z Gdaňsku do Helu trvá necelé 2 hodiny a pokud nechytnete přímý dálkový spoj, budete přestupovat právě ve Gdyni nebo Wladyslawawu. Za jízdenku z Gdaňsku do Helu zaplatíte cca 25 PLN.

Autobus 666 do Helu

Po celé Helské kose jezdí kromě vlaků také autobusová linka do letoviska Puck přes Wladsylawowo. V dřívějších dobách tuto trasu obsluhovala linka 666. Symbolika čísla oblíbeného v satanismu v kombinaci s podobností názvu městě Hel s anglickým výrazem pro peklo (Hell) však natolik pobuřovala nemalou část polské veřejnosti, že byla linka přečíslována na 654.

Jízdní řád autobusu 654 můžete najít na webu pksdynia.pl.

Chystáš se do Polska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 21. 11. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.